Bizimle iletişime geçin

GENEL

DAIKIN DAİMA TEKNOLOJİLERİNİ GELİŞTİRİYOR: YEPYENİ BİR KONTROL PLATFORMU OLAN DAIKIN CLOUD PLUS ŞİMDİ TÜRKİYE’DE

Yayınlandı

-

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncüsü Daikin akıllı, web tabanlı bir uzaktan izleme ve servis çözümü olan Daikin Cloud Plus’ı, yeni sürümü ile Türkiye’de de devreye aldı. Kullanıcıların HVAC sistemlerini her yerden yönetmesine ve optimize etmesine olanak tanıyan Daikin Cloud Plus, enerji tasarrufu ve optimum performans odaklı bir kontrol sistemi. Bulut tabanlı teknoloji, merkezi bir portala bireysel oturum açma yoluyla kolayca erişim sağlıyor, konfigürasyon da dahil olmak üzere enerji kullanımı ve operasyonel performans yönetimine kadar 7/24 izleme ve kontrol gerçekleştiriyor. Durum izleme yoluyla maliyetlerin düşük tutulmasına yardımcı olmak için bakımı basitleştiren bir sistem olarak son derece verimli olmasıyla öne çıkıyor.

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncüsü Daikin, tesis yöneticilerinin, teknik personelin, bina sahiplerinin ve enerji danışmanlarının işini Daikin Cloud Plus ile kolaylaştırıyor. Bina sakinlerinin konforunu sağlamak ve bina yaşam döngüsü boyunca çevresel performansı optimize etmek için ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme(HVAC) sistemlerini uzaktan kontrol etmelerini, yönetmelerini ve servis  vermelerini sağlayan güçlü işlevselliğe  sahip yenilikçi bir çözüm olan Daikin Cloud Plus yenilenen sürümü ile Türkiye’de. Daikin’in yeni uzaktan HVAC yönetim ve kontrol platformu, karbon ayak izini iyileştiriyor ve bakımı basitleştiriyor, optimum konfor ve verimlilik sunarken işletme maliyetlerinden tasarruf sağlıyor.

Daha akıllı ve daha yeşil binalar

Gerçek zamanlı olarak çalışan Daikin Cloud Plus, ısıtma, havalandırma, klima ve diğer bina olanakları gibi binanın çeşitli yönlerini yakalıyor ve analiz ediyor. Bu çalışma, enerji maliyetlerini düşürürken konfor seviyelerini korumak için tasarlanmış kurumsal ısıtma veya soğutma politikalarının planlanması, uygulanması ve düzenlenmesine dahil edilebilecek enerji kullanım karşılaştırmalarını kolaylaştırıyor.

Kullanımı kolay bir sistem olan Daikin Cloud Plus, kullanıcı merkezli kontroller, yerel kullanıcıların konfor ve operasyonel ihtiyaçlarının tam olarak karşılanmasını sağlamak için portal kullanıcılarının sıcaklık ve ayar noktaları, fan hızı ve yönü ile hava akış hacimleri dahil olmak üzere bir dizi sistem ayarına erişmesine ve bunları uzaktan ayarlamasına olanak tanıyor. Esnek planlama seçenekleri, doluluk modellerini yansıtarak daha fazla enerji tasarrufu sağlamak için ayarların merkezi olarak önceden programlanmasına fırsat veriyor. Bütün bu özelliklere ek olarak, gelişmiş kilitleme işlevi, daha fazla esneklik ve yanıt verebilirlik için bina sistemleriyle dinamik olarak etkileşim kurmak üzere “Eğer buysa… o zaman bu” mantığını kullanıyor. Örneğin bir pencere açıldığında, enerji kullanımını azaltmak ve işletme maliyetlerini en aza indirmek için klima ayarlanıyor veya kapatılıyor.

Daikin Cloud Plus, ortak iletişim protokollerine ve ilgili ağ geçitlerine/adaptörlere sahip açık sistemi sayesinde, daha akıllı binalar için özelleştirilebilir bir toplam HVAC kontrol çözümü oluşturmak üzere kapsamlı veri paylaşımı ve diğer bina sistemleriyle entegrasyon sağlayan kesintisiz bağlantı sunuyor. Bu durum gaz ve su gibi diğer enerji tüketen hizmetlerin yanı sıra bağımsız aydınlatma sistemlerinin izlenmesini de içeriyor. Aynı derecede önemli olan Daikin Cloud Plus aracılığıyla entegrasyon, birden fazla tesisi tek bir merkezi platformda birleştirme imkanı sunarak, şirket çapında üst düzeyde operasyonel ve enerji hedeflerine ulaşmak için yukarıdan aşağıya stratejik yönetimi kolaylaştırıyor. 

Daikin Cloud Plus: Aldığın nefesi düşünüyor 

Hava kalitesinin önemi, sağlıklı bir bina ortamı yaratmada önemli bir faktör olarak giderek daha fazla kabul görüyor. Daikin Cloud Plus platformu, İç Mekan Hava Kalitesi (IAQ) sensörleriyle entegre olarak çalışıyor. IAQ verilerini izleyen ve analiz eden sistem, bina sakinlerinin sağlığı için gerekli olan taze ve temiz havayı sağlamak için uyarılarda bulunuyor ve gerektiğinde de otomatik eylemler gerçekleştiriyor. 

Daikin Cloud Plus: Yaşam  konforun için düşünüyor

Enerji performansının yanı sıra, HVAC sistemi güvenilirliği de özellikle sıcaklık kontrolünün hayati önem taşıdığı durumlarda bina kullanıcılarına hizmet memnuniyeti sağlamada kilit öneme sahip. Daikin Cloud Plus, geçici onarım maliyetlerinden kaçınmak ve kesintileri en aza indirmek için ısıtma veya soğutmanın planlanmamış kesinti sürelerini tahmin ediyor ve bunları bertaraf ederek önleyici bakıma yardımcı oluyor.

Daikin Cloud Plus, mevcut kontrol ve bakım programlarını geliştirme becerisine sahip. Bireysel iç ve dış üniteler, performans ve işlevsellik açısından sürekli olarak izleniyor ve ayarların tamamen optimize edildiğinden emin olmak için uzaktan düzenli teşhisler gerçekleştiriliyor. Soğutucu akışkan kaçağı veya saha ziyareti gerektiren bileşen arızası gibi sorunların tespit edilmesi durumunda, platform tarafından sağlanan bilgiler, servis mühendisinin sahaya bilgilendirilmiş olarak gelmesi ve genellikle daha hızlı bir çözüm sağlaması anlamına geliyor.

Daikin Cloud Plus’ın sunduğu avantajlar hakkında bilgi veren Daikin Avrupa Servis ve Çözüm Departman Müdürü Saidja Geirnaert, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Daikin, ekipmanlarımızın kullanım ömrü boyunca müşterilerimizin enerji kullanımını iyileştirmelerine ve karbon emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olarak sürdürülebilir bir geleceğe kendini adamış bir şirket. Daikin’in yeni nesil Cloud Plus teknolojisi, gelişmiş zeka ve kontrol sağlıyor; böylece yalnızca enerji maliyetlerini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda operasyonlarınızın sorunsuz çalışmasını da sağlayacak kararlı eylemler gerçekleştirme gücüne sahip olursunuz. Öngörülebilir bakım hizmetimiz sizin rahatınız düşünülerek tasarlanmıştır, gereksiz arıza sürelerini önlüyor ve işiniz için gerçekten önemli olan şeylere konsantre olmanıza olanak veriyor. Platform; otel, ofis ve gıda dışı perakende uygulamaları gibi özel iş ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış HVAC çözümleri sağlıyor.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçmek İmkansız

Yayınlandı

-

Sağlık profesyonelleri, evlerimizde, iş yerlerimizde ve okullarımızda nemden kaynaklanan küf oluşumlarının alerjik reaksiyonlardan solunum rahatsızlıklarına ve mikotoksin zehirlenmelerine birçok alanda insan sağlığına tehdit oluşturabildiğine dikkat çekiyor. Öte yandan nem ve rutubet kaynaklı küf oluşumu, duvarlara, kaplamalara ve mobilyalara hasar vermenin de ötesinde, kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanları ve duvarları zayıflatıp, binaların dayanımına zarar verebiliyor. Doğru yapılmış su ve ısı yalıtımı uygulamaları, insan ve bina sağlığına tehdit oluşturan nem ve rutubete bağlı küf ve mantar oluşumlarına karşı en etkili önemler arasında yer alıyor.

Evlerimizde, iş yerlerimizde ve okullarımızda, özellikle zemin ve bodrum katlarında, banyo ve mutfak gibi nemli yerlerde, salonlarımız ve yatak odalarımız gibi yalıtımsız dış cephe ile temas eden iç duvarlarda, pervazlarda köşelerde ıslaklık, sıva kabarması ve dökülmesi, rengi yeşilden siyaha dönüşebilen küf oluşumları, sıklıkla karşılaşabildiğimiz durumlar. Yapılan farklı araştırmalar, halk arasında rutubet olarak bilinen bu sorunun oldukça karşılaşılan bir durum olduğuna işaret ediyor. TUİK’in 2018 tarihli bir çalışması, ülkemizde rutubetli, nemli ve küflü konutların oranını yüzde 36 olarak veriyor. 

Nem, Rutubet ve Küf, Bina ve İnsan Sağlını Tehdit Ediyor, Ciddi Maddi Kayıplara Neden Olabiliyor

Evlerimizde ve iş yerlerimizde nem ve rutubetten kaynaklı küf oluşumu insan sağlığına tehdit oluşturabiliyor. Küf oluşumları, sağlığa çeşitli zararlar verebilecek mikroorganizmaları içeriyor. Küf sporlarının yayılması ve insanlar tarafından solunması ve bunlara temas edilmesi, özellikle akciğer sorunları olan bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ciddi riskler oluşturabiliyor. 

Sağlık profesyonelleri, küfe maruz kalmanın alerjik reaksiyonların yanı sıra akciğer enfeksiyonlarına ve nefes darlığına neden olabildiğine, astım, KOAH gibi kronik rahatsızlıklara kötü etki yapabildiğine dikkat çekiyorlar. Küfe maruz kalmak bronşit, deri sorunları gibi rahatsızlıklara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabiliyor; bazı mikotoksinler zehirlenmelere dahi yol açabiliyor.

Ayrıca nem ve rutubet kaynaklı küf oluşumu, duvarlara, kaplamalara ve mobilyalara hasar vermenin de ötesinde, kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanları ve duvarları zayıflatıp, binaların dayanımına zarar verebiliyor. Öte yandan nem, rutubet ve küf oluşumu, duvarlarda ve mobilyalarda tamirat masraflarından artan ısınma giderlerine ciddi maddi kayıplara da neden olabiliyor.

Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçilemez

Doğru yapılmış su ve ısı yalıtımı uygulamaları, insan ve bina sağlığına tehdit oluşturan nem ve rutubete bağlı küf ve mantar oluşumlarına karşı en etkili önemler arasında yer alıyor. Yalıtım sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, küf ve mantar oluşumlarının en önemli nedeninin su ve ısı yalıtımı eksikliği olduğunu ifade ederek, bu konuda yapılabilecekler hakkında bilgi aktardı.

Eryap Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan: “Bonus Membran ürün ailemiz yaşam alanlarına konfor sağlanması ve yapıların suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunması için kullanılan su yalıtım malzemeleridir. Yalıtım yokluğu ya da yetersizliği nedeniyle yeraltı sularına maruz kalan temeller ve ıslak zeminle temas eden duvarlar, insan sağlığını ve bina güvenliğini tehdit eden rutubet oluşumuna neden olur. Toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimler, bitümlü su yalıtım membranlarının genel kullanım alanlarıdır. Bonus Taş Yünü ve Bonus Membran yalıtım ürünlerimiz, insan sağlığına ve bina dayanımına risk oluşturan, estetik hasarlara ve maddi kayıp oluşturan nem ve küfe dur demeye yardımcı olur” dedi.

Sonradan da yapılabilecek doğru yalıtım uygulamalarından olan ısı yalıtımının nem, rutubet ve küf kaynaklı sağlık ve bina dayanımı risklerinin önlenmesinde önemli rol oynadığını belirten Tolga Ceylan, “İç mekanlarda küf ve mantar oluşumlarının diğer nedenlerinden biri de, sıcak ve nemli havanın soğuk yüzeylere temasıyla oluşan halk arasındaki ismiyle terlemedir. Yoğuşmanın su ve ısı yalıtımı olmadan önlenmesi oldukça zordur. Örnek olarak, sektörümüzün en modern tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz ve çatı, cephe, döşeme, ara bölme duvar gibi alanlarda kullanılabilen Bonus Taş Yünü ürünümüz, lifli yapısı sayesinde nemin birikmesini engeller. Isı yalıtımı sağlarken, iç ve dış sıcaklık farkını minimize ederek yoğuşmayı azaltır. Doğru uygulandığında, taş yünü küf ve rutubet oluşumunu önlemede oldukça etkilidir. Bonus Taş Yünü ürünü uygulaması, iç ortamın mevcut 22°C oda sıcaklığının, -10°C’deki dış ortam sıcaklığı karşısında 20.5°C hissedilmesini sağlayarak yaşam alanında konfor şartlarının devam etmesine yardımcı olur, küf oluşumuna neden olabilecek nem ve rutubetin önüne geçer, yapıya dayanıklılık kazandırır. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve çevre dostu Bonus Taş Yünü ürünümüz, aynı zamanda yangına dayanıklı ve alev geciktirici özelliğe sahiptir ve bunun yanı sıra ses izolasyonu sayesinde de daha konforlu bir alan sağlar” dedi. 

Okumaya Devam Et

GENEL

BTICINO, YENİLİKÇİ ÜRÜNÜ UXOne İLE KULLANICI DENEYİMİNİ KUSURSUZLAŞTIRIYOR

Yayınlandı

-

Otelcilik sektörü, hızla gelişen dijital teknolojilerin etkisiyle önemli bir dönüşüm geçiriyor. Misafirler artık sadece konforlu bir konaklama aramıyor, aynı zamanda kişiselleştirilmiş ve akıllı deneyimler de talep ediyor. Bina elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler konusunda uzman Legrand Türkiye Grubu bünyesindeki Bticino, otel çözümlerinde kullanıcı deneyimini zenginleştiren yenilikçi ürünlerini sunmaya devam ediyor. Otel odalarında mükemmel bir deneyim sunmak için tasarlanan UXOne termostat, pano modülüne gerek duymadan akıllı aydınlatma ve perde kontrol ürünleriyle entegrasyon sağlıyor. Minimal ve zarif tasarımıyla odanın havasını değiştiren UXOne termostat, varlık sensörleri ve kablosuz iletişim özellikleri sayesinde daha akıllı bir deneyim sunuyor.

Dijital teknolojilerin etkisiyle dönüşüm içerisinde olan sektörlerden biri de otelcilik sektörü. Otel yönetim çözümlerinde teknoloji odaklı yenilikçi ürünler revaçta. Konut ve otel gibi yaşam alanlarında yenilikçi çözümleriyle elektrik altyapı ve tesisatında dünya lideri olan Bticino markası, geliştirdiği UXOne termostat ürünüyle, otel odalarında mükemmel bir deneyim sunuyor. Pano modülüne gerek duymadan akıllı aydınlatma ve perde kontrol ürünleriyle entegrasyon sağlayan UXOne termostat ürününün, dahili varlık sensörü sayesinde kart okuyucu olmadan senaryo başlatabilme özelliği bulunuyor. Minimal ve zarif bir tasarımıyla tüm iç mekan stillerine uyumlu olabilecek şekilde tasarlanan UXOne termostat, zengin bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

UXOne Termostat: Otel Odaları için Entegre Çözüm

Gelişmiş teknoloji ve şık tasarımları bir araya getiren Bticino, geliştirdiği UXOne termostat ürünüyle panoda kontrol ünitesinde gerek olmaksızın akıllı anahtar, perde kontrol modülleriyle birlikte otel odasındaki tüm fonksiyonlar ile entegre bir şekilde çalışabilme imkanı sunuyor. Bacnet protokolü sayesinde 3. parti (BMS, PMS, HVAC) uygulamaları destekleyen UXOne termostat, Fancoil ve VRV kontrolü yapabiliyor. UXOne, oda doluluğuna göre perde, aydınlatma ve senaryo yönetimini gerçekleştirebiliyor.

Mevcut Altyapıya Uyum Sağlıyor

Özellikle kablolamanın zor olduğu eski projelerin yenilenmesinde kullanıma elverişli olan UXOne, otel logosu, ikon ve yazı gibi değişiklikler için özelleştirilebilen bir yapıya sahip. Kablosuz bağlantı sayesinde yenileme projelerine yapılacak yatırımları azaltarak, mevcut altyapıya uyum sağlıyor. Anahtar karta ihtiyaç duymadan temassız bir deneyim sunan UXOne, fonksiyonlarının kullanımında kolaylık sağlıyor.  Siyah ve beyaz renk seçenekleriye tüm iç mekan stillerine uyumlu olan UXOne, sıva üstü ve sıva altı montaj seçeneği sunuyor. UXOne, oda kullanım durumu ve senaryo yönetimi sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor.

Okumaya Devam Et

GENEL

ŞİŞECAM’DAN TAHVİL İHRACINDA REKOR ÜSTÜNE REKOR

Yayınlandı

-

Dört kıtaya yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla küresel büyümesini sürdüren Şişecam, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Eurobond ihraçlarına gelen rekor taleple Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atmıştı. Şişecam artan talep üzerine ilgili ihraçlarını 1,5 milyar dolara yükseltti. Gerçekleştirilen bu ek ihraç ile alınan talep 5 milyar dolara yaklaştı ve Şişecam rekorunu yeniledi.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihracına gelen toplamda 3,5 milyar doların üzerindeki taleple Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atan Şişecam, rekor üzerine rekor kırıyor. Türkiye dışı kurumsal yatırımcıdan gelen yüksek talep sonrası tahvil ihracını 1,5 milyar dolara çıkaran Şişecam’ın Eurobond’una uluslararası kuruluşlardan 5 milyar dolara yakın talep geldi.  2 Mayıs 2024 tarihinde ihraç edilen ve piyasada işlem gören mevcut Eurobond getirilerinin altında bir oranla borçlanılmasına rağmen gösterilen olağanüstü ilgi global finansal piyasaların Şişecam’a duyduğu güveni bir kez daha teyit etti.

Tahvil ihracını İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden gerçekleştiren Şişecam, toplamda 5 yıl vadeli 675 milyon dolarlık, 8 yıl vadeli 825 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirmiş oldu. Şişecam’ın Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International’ın yetkilendirdiği iki ihraçta kupon faizleri aynı seviyede olup, tahvil getirilerinin ağırlıklı ortalamaları sırasıyla yüzde 8,056 ve yüzde 8,455 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Dünyanın tüm ülkelerinden yoğun talep gören tahvillerin yüzde 37’si İngiltere, yüzde 36’sı ABD, yüzde 15’i Avrupa, yüzde 12’si ise Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından satın alındı.

Okumaya Devam Et

Son Yazılar

Trendler

Egepen


Kapanma Süresi 20Saniye