Bizimle iletişime geçin

RÖPORTAJ

“İklimlendirme Sektöründe Kullanıcıların Daha İyi Bir Yaşam Sürmelerine Yardımcı Olacak Yeniliklere Öncülük Etmeyi Sürdüreceğiz”

Yayınlandı

-

Samsung Electronics Türkiye Klima Sistemleri Direktörü Ekin Tezeren: “Geçtiğimiz yıllarda çıkardığımız teknolojik ve inovatif ürünler ile iklimlendirme sektörüne ivme kazandırdık. Geldiğimiz noktada artık diğer ürün gruplarımız gibi iklimlendirme sektörüne de yön veren lider markalardan birine dönüştük”

Markanız/Firmanız tarafında son bir yılda ne tür gelişmeler oldu, kısaca bahsedebilir misiniz?

Samsung Electronics dünyanın her yerinde insanlar için yeni olanaklar sunan, küresel teknoloji liderlerinden biridir. Aralıksız inovasyonlarımızla iklimlendirme sistemlerinden TV dünyasına, akıllı telefonlardan giyilebilir cihazlara uzanan oldukça geniş ürün portföyümüz ile tüketicilerin yaşamlarına dokunuyoruz. Teknoloji alanındaki uzmanlığımız ile insanların daha konforlu bir hayat yaşayabilmeleri için sağlık hizmetlerine, servislerine ve çözümlerine rahatça ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Samsung olarak tüm ürünlerimizi insanların konforunu düşünerek üretiyoruz. Bu konuda en hassas olduğumuz ürünlerden biri de ürettiğimiz iklimlendirme sistemleri.  Öncelikle, havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan Tri-Care Filtre, SPI iyonizer ve PM 1.0 teknolojilerine değinmek isterim. Bu filtre teknolojilerimiz ortamdaki havayı temiz tutmaya yardımcı oluyor ve büyük toz parçacıklarını, lifleri ve hayvan tüylerini tutan yüksek yoğunluklu bir filtreleme sağlıyor. Klima kapatıldığındaysa klimanın Otomatik Temizleme işlevi devreye giriyor. Aynı zamanda tasarımıyla ön plana çıkan 360 Kaset Klimayı sektörle tanıştırdık. Kare ve dikdörtgen tasarımdaki kaset klimalardaki üfleme kanatlarını ortadan kaldırarak ortama 360 derece hava üfleyen bir cihaz geliştirmiş olduk. Bu cihaz homojen bir şekilde havayı dağıtarak ortamın homojen olarak iklimlendirilmesini sağlıyor. Bunların dışında WindFree™ Rüzgârsız Serinlik Teknolojisini geliştirdik. WindFree™ teknolojisi hava hızını 0,15 m/s’nin altına düşürerek ASHREA standartlarına göre ortamda hava hareketi olmadan ortamın serin tutulmasını sağlıyor. Samsung’un ileri teknolojisini gösteren ürünlerden biri olan WindFree™ Klima, rahatsız edici bir rüzgâr oluşturmadan konforlu bir serinlik düzeyi sağlıyor. Hava, yumuşak bir şekilde klima üzerinde yer alan binlerce mikro hava deliğinden dağılıyor. Özellikle bebek/çocuk odalarında da rahatça klima kullanmamızı sağlayan Samsung’un rüzgârsız serinlik teknolojisi, klima nedeniyle oluşan esinti kaynaklı şikayetlerden tüketicileri kurtarıyor. Böylece rahatsız edici hava akımlarından uzak, kullanıcıları rahatsız etmeden konforlu bir iç mekân elde edilmesini sağlıyor. Yeni split klimalarımızda yapay zekâ teknolojisinin de özellikle üzerinde durmak isterim. Klimanız kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek iç ortam sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, kullanım alışkanlıklarınızı anlık olarak ölçümleyerek klimanızı sizin yerinize kontrol ediyor. Bu sayede klimanız konforunuzu sizin için düşünerek elektrik tüketiminizi önemli ölçüde düşürebiliyor. Klimalarımız Wi-Fi erişimi ile Samsung’un sağladığı SmartThings uygulaması üzerinden her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla taşınabilir akıllı ürünleri üzerinden ortam sıcaklığını değiştirebiliyor, klima ayarlarını yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir/bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor.

Enerji kaynakları kısıtlı olan bir ülke olarak Türkiye’de Enerji Verimliliği kapsamında VRF Sistemleri ve Isı Pompaları kullanımı için neler söylemek istersiniz?

Sürdürebilir bir çevre için klimalarımızı yüksek enerji verimlilik değerleriyle tasarlayıp kullanıcılarımıza sunmaya çalışıyoruz. Örneğin WindFree™ Rüzgârsız Serinlik Teknolojisi ile yüzde 77’ye varan enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı oluyoruz. Akıllı göz teknolojisi sayesinde odanızda olsanız da olmasanız da odanızı verimli soğutabiliyoruz. Akıllı göz teknolojisi odada herhangi bir hareket olup olmadığını tespit eder ve enerji tasarrufu sağlamak için otomatik olarak WindFree™ moduna geçer ve böylelikle enerji tasarrufu sağlıyor. Yapay Zekâ Soğutma iç ortam, dış hava sıcaklığını ve kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek set sıcaklığınıza göre çeşitli kullanım modlarını sizin için otomatik olarak seçer. 

Aynı zamanda VRF sistemlerimizde kullandığımız Hidro Üniteler sayesinde atmosfere transfer edilecek fazla enerjiyi suya aktararak klimanızdan kullanım için sıcak su ihtiyacınızı ekstra bir enerji harcamadan elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı özellikle ısı geri kazanımlı VRF sistemlerinde çok öneriyoruz. Hidro ünitelerimizi kombinasyon halinde projelendirerek yüksek kapasitelere çıkıyoruz ve bir nevi Isı pompası sistemini kendimiz tasarlayabiliyoruz. Bu sistem sıcak su elde edebilmek için projelerde esneklik sağlayabiliyor.

VRF Sistemleri ve Isı Pompaları hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Isı pompası pazarı Avrupa’ da olduğu gibi ülkemizde de artış içerisinde. Özellikle fosil yakıt kullanımının düşürülmesi için en optimum çözüm olarak görüyoruz ve bu yönde ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle son 2 yılda ürün gamımızda ciddi bir genişleme oldu. Split tip ürünlerin yanına Mono tip ürün ekleyerek pazarda daha rekabetçi hale geldik. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklı tip ve dahili su tanklı sistemler ile çözümlerimizi geliştirme fırsatı oldu. Samsung’ un inovasyon gücünü kullanarak ürettiği opsiyonel Wi-Fi kit sayesinde cep telefonunuzdaki SmartThings uygulamasından Isı pompasını kullanıcılarımız uzaktan kontrol edebiliyorlar. Isı pompası alanında da hem ürün çeşitliliği ve kalite bakımından hem de satış sonrası hizmetlerimiz ile pazarda önümüzdeki dönemde fark yaratacağız.

Markanızın/Firmanızın Türkiye İklimlendirme Pazarındaki konumu ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu kapsamda öngördüğünüz hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Türkiye; Orta Doğu, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika piyasalarının hepsini ilgilendiren çok önemli bir piyasa konumunda bulunuyor. Samsung da ülkemizin potansiyelini bilerek ülkemize bu bölgedeki bir merkez olarak bakıyor. Türkiye sahip olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünler konusundaki hızlı adaptasyonu sayesinde dünyadaki önemli büyüklükteki pazarlardan biri konumunda bulunuyor. Türkiye, MENA bölgesindeki en büyük ve en önemli pazar. Samsung olarak Türkiye’nin potansiyeline inanıyor ve yatırımlarımıza devam ediyoruz Samsung olarak, Türkiye iklimlendirme sektöründe aracısız, doğrudan hizmet vermeye başlayarak çok kuvvetli bir yapı kurduk. Sektörde olmayan yeni ürünleri pazara sunduk ve kullanıcılarımıza özel hizmetler ürettik. Son 4-5 yılda her yıl çift haneli rakamlarla büyüyerek ilerledik. İklimlendirme sektöründe Türkiye’deki başarılı firmalar içerisinde olduğumuzu da burada belirtmek isterim.

İklimlendirme sektörünün gelişimi için büyük bütçeler ayırdığınızı da takip ediyoruz, emek yoğun AR-GE çalışmalarınız ile ilgili neler söylemek istersiniz? Önümüzdeki dönemde özellikle konuşacağımız yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili de kısaca bilgi alabilir miyiz?

Samsung Electronics, global ölçekte büyük Ar-Ge yatırımları yapan bir firma. Şirket aynı yüksek bütçeli yatırımları son 15 yıldır İklimlendirme sektöründe de yapmaya başladı. Geleceği bugünden şekillendiren bir teknoloji devi olarak, önümüzdeki yıllarda iklimlendirme sektöründe inovatif ürün ve hizmetlerimizle çığır açmaya devam edeceğiz. Özellikle nesnelerin interneti ve yapay zekâ alanındaki teknolojik gelişmelerin ve inovasyonların önemli rol oynayacağı gelecekte bu teknolojiler odağında şimdiden çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yapay zekâ ve nesnelerin internetinin de etkisi ile günümüzde artık evler bir ev olmanın da ötesine geçerek akıllı evlere dönüşüyor ve yeni yaşam alanları olarak konumlandırılıyor. Akıllı cihazlarla ortaya çıkan bu deneyim çağında özellikle yapay zekâ aracılığı ile evlerimiz bizi tanıyor ve bizlere konfor ve zaman tasarrufu sağlayacak kararlar alıyor. Buzdolabından çamaşır makinesine, klimadan televizyona kadar bu yaklaşımla geliştirdiğimiz birçok ürünümüz de bulunuyor. Nesnelerin bağlantılı olduğu bu yeni konut konseptinde tek dokunuşla istediğiniz yerden klimanıza evinizi istediğiniz sıcaklığa getirmesi komutunu verebiliyorsunuz. 

Yine Wi-Fi erişimi olan Klimalarımız, Samsung’un sağladığı SmartThings uygulaması ile her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla sıcaklığı düzenleyebiliyor, ayarları yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir ve bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor. Ayrıca split klima ürünlerimiz ev otomasyon çözümümüz SmartThings ile uyumlu çalışıyor ve yapay zekâ özelliğiyle dikkat çekiyor. Yapay zekâ kullanıcının klima kullanım tercihlerini öğrenerek ideal oda sıcaklığı ve kullanıcının konforunu minimum enerji tüketimi ile otomatik olarak sağlıyor. Akıllı göz teknolojisi ise havayı odada bulunduğunuz alana göre üfleme alternatiflerini seçmenize yardımcı oluyor ve odada bulunmadığınız zamanlarda WindFree™ modunda çalışarak enerji tasarrufu sağlıyor.

Ürünlerinizin tercihinde satış sonrası servis ve müşteri hizmetleri niçin önemlidir? Markanız için satış sonrası hizmetler tarafında ne gibi destekler sunuyorsunuz?

Türkiye’deki başarımızda bayi ağımızın performansı kadar satış sonrası teknik hizmetlerimizin de payı büyük.  Kurduğumuz bu güçlü yapı sayesinde artık Türkiye’nin her yerine ulaşan geniş bir servis ağımız bulunuyor. Split klimalardan, ısı pompalarına ve VRF sistemlerine kadar çok geniş bir ürün gamıyla iklimlendirme sektöründe hizmet veriyoruz. Satış sonrasında hizmet kalitemizi düzenli takip ederek yüksek bir başarı oranı ile müşterilerimizin destek taleplerine geniş servis ağımız sayesinde en hızlı şekilde müdahale ediyoruz. Her zaman maksadımız servis kalitesini en üst düzeye taşıyıp müşteri memnuniyetini artırmak. Bu anlamda sürekli olarak verdiğimiz eğitimlerden de bahsetmek isterim. İstanbul’da inovasyon merkezimizde her ay farklı eğitimler yapıyoruz. Örneğin son olarak 7 farklı şehirde servislerimiz ile bir araya geldik. Toplamda 200’ün üzerinde servis çalışanımıza teorik eğitimler verip uygulamalı olarak klima montajları yaptırdık. Teorik ve uygulamalı eğitimler sonunda başarı gösteren firmaların montaj yetkilerini yeni sertifikaları ile uzattık. Profesyonel servis alt yapımız sayesinde arızalara 1 iş günü içerisinde müdahale edip bu arızayı çözme hedefimiz var. Bu hedefi de %90 üzerinde tutturuyoruz.

Röportajımızın sonuna eklemek istediğiniz mesajlar ve duyurular var mıdır?

Geçtiğimiz yıllarda çıkardığımız teknolojik ve inovatif ürünler ile iklimlendirme sektörüne ivme kazandırdık. Geldiğimiz noktada artık diğer ürün gruplarımız gibi iklimlendirme sektörüne de yön veren lider markalardan birine dönüştük. Araştırma ekiplerimiz, kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak teknoloji ve inovasyona yön veriyor. Kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza satış öncesinde ve sonrasında farklı hizmetler üretiyoruz. Bu vizyon ile iklimlendirme sektöründe kullanıcıların daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak yeniliklere öncülük etmeyi sürdürüyor olacağız.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RÖPORTAJ

Viessmann Olarak Her Ürünümüzle Paydaşlarımıza Üstün Konfor Sunmak Konusunda Tutkuluyuz

Yayınlandı

-

Yenilenebilir enerji sistemlerine odaklanan çalışmalarımızla geliştirdiğimiz geniş ısı pompası ve VRF ürün programımız ile optimum çözümleri, yüksek hizmet kalitesi ile tüketicilere sunmaktayız.

 1. Markanız/Firmanız tarafında son bir yılda ne tür gelişmeler oldu, kısaca bahsedebilir misiniz? 

Viessmann, global ölçekte çevreye duyarlı iklimlendirme cihazlarının geliştirilmesi ve bu teknolojilerin tüketicilere sunulması noktasında önemli faaliyetler sürdüren lider şirketlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Şirketimiz yeni enerji yönetmeliklerine uygun çevre dostu ürünlerini, bu konudaki uzmanlığı ve nitelikli iş gücü ile birleştirerek tasarım ve teknolojik donanımları fark yaratan ürün ve hizmetlerle tüketicilerin beğenisine sunmaktadır. Son bir yılda, bu misyona paralel olarak enerji verimli ve çevre dostu ürünler arasında yer alan ısıtma amaçlı ısı pompaları, havuz ısı pompası ve VRF ürünlerini tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Bu ürünler tüketicilerimizin kullanım konforunu arttırırken, enerji tüketimlerine de katkı sağladı. Bu anlamda yeni ürünler üzerinde çalışmalarımıza devam ederek, çözüm portföyümüzü daha da genişleteceğiz.

Ürün gamımızda Vitoclima 335-S serisine eklenen sürekli ısıtma sağlayan VRF dış ünite grubumuz ile daha geniş ihtiyaçlara çözüm bulabilme fırsatı yakaladık. Sürekli ısıtma sağlayan dış ünite modellerimiz ile özellikle dış hava sıcaklıkları çok düşük olan kentlerde ısıtma özelliğini koruyarak Viessmann kullanıcılarının konforunu arttırmayı amaçlıyoruz. Ek olarak, Vitoclima 335-S serimizdeki yeni çıkan hidro modüllerimiz ile VRF sisteminden ısıtma ve soğutmanın yanında sıcak su elde edilmesini de mümkün kılıyoruz. Ayrıca ürün gamımıza yeni eklediğimiz Energypool havuz ısı pompası ile havuz sezonunu genişletirken, aynı zamanda uzaktan kontrol imkanı ile kullanım konforunu arttıran özel çözümler sunuyoruz. 

 1. Enerji kaynakları kısıtlı olan bir ülke olarak Türkiye’de Enerji Verimliliği kapsamında VRF Sistemleri kullanımı için neler söylemek istersiniz? 

Ülkemizde tüketilen enerjinin yaklaşık 3‘te 1’i konutlarda aydınlatma, elektrikli cihaz kullanımı ve ısıtma – soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Giderek artan enerji maliyetleri sebebiyle, enerjinin verimli kullanılması hem ülke ekonomisi hem de hanehalkı bütçesi için büyük önem taşır. Yaşam alanlarındaki iklimlendirme cihazlarının yeni jenerasyon enerji verimli cihazlarla  değiştirilmesi ya da tasarlanması, işletmedeki toplam enerji sarfiyatını düşürerek, orta – uzun vadede tüketici ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Isı pompası ve VRF sistemleri diğer konvansiyonel ısıtma – soğutma sistemlerine göre daha yüksek verime sahiptir. Bu sistemler ortamı şartlandırmak için 1 birim enerji harcarken yaklaşık 5 kat fazla ısıtma – soğutma enerjisi üretirler. Bu da iklimlendirilen mekanın enerji maliyetlerini düşürür. Yüksek verimli cihazlardaki işletme sarfiyatının düşürülmesi, yapının bulunduğu çevredeki doğal yapının korunmasına katkı sağlamaktadır.  

3. VRF Sistemleri ve Isı Pompaları hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Çevre Dostu teknolojiler olarak ürünlerinizin çalışma sistemleri ve sistemin prensipleri hakkında neler söylemek istersiniz? 

Isı pompası ve VRF sistemleri temelde aynı çalışma mantığına sahip olup; doğal bir kaynaktan (hava, su, toprak) ısı alarak, bu ısıyı bir soğutucu akışkan çevrimi ile mahal iklimlendirme veya sıcak kullanım suyu eldesi gibi amaçlar için yararlı hale dönüştüren yüksek verimli cihazlardır. Çevrimde bulunan kompresör, genleşme valfi, kondenser ve evaparötör ile sistemde dolaşan soğutucu akışkan sayesinde yazın soğutma amaçlı, kışın ise ısıtma amaçlı kullanılabilirler. 

Her zaman enerji verimliliğini ön planda tutan Viessmann ısı pompası ve VRF ürün gamındaki ürünler bu işlevi yerine getirirken yüksek verim ile çalışırlar. Isıtma verimliliği SCOP değeri ile, soğutma verimi ise SEER değeri ile ölçülür. Viessmann ürünlerinde hem SCOP  hem de SEER değerlerinin çok yüksek olması, onu rakiplerinden ayrıştıran bir özelliğidir.

Ülkemizde kullanım ihtiyacına göre ısı pompası ve VRF’nin seçimi ve projelendirmesi ile bireysel, ticari ve endüstriyel amaçlarla kullanabilmektedir. Bu ürünler yüksek verimlilikleri ile işletme maliyetlerinin azaltılmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

 1. VRF Sistemlerinde ve Isı Pompalarında hangi ürünlere/markalara sahipsiniz? Projelerde tercih edilen ürün ve hizmetlerinizin ilgili müşterilerinize sağladığı avantajlar/katma değerler hakkında neler söylemek istersiniz? 

Viessmann olarak enerji verimliliğinin yanı sıra her ürünümüzle paydaşlarımıza üstün konfor sunmak konusunda tutkuluyuz. Yenilenebilir enerji sistemlerine odaklanan çalışmalarımızla geliştirdiğimiz geniş ısı pompası ve VRF ürün programımız ile optimum çözümleri, yüksek hizmet kalitesi ile tüketicilere sunmaktayız. 

Isı pompası sistemleri için bireyselde 16 kW’a kadar farklı kapasitelerde Vitocal 100-A (monoblok), Vitocal 100-S (split) serilerimiz ön plana çıkmaktadır. Aynı kategoride daha çevreci soğutucu akışkan (R290)  ile çalışan Vitocal 150-A serilerimiz yer almaktadır. Ticari grupta ise Vitocal 300-350 serilerimiz ile yüksek güçteki projeler için güçlü alternatif sunmaya devam etmekteyiz.

VRF ürün gamımızda, Vitoclima 444-S ve 335-S ürün serilerimizle mekana, coğrafyaya ve paydaşlarımızın beklentilerine özel çözümler sunuyoruz. İki farklı seri kullanarak çözümlerimizi hassasiyetle uygulamak amacındayız. Üstelik serilerimizin kendi içerisinde duvar, kanal, kaset, yer ve hatta taze hava sistemlerine kadar bir çok farklı iç ünite ile projenin tam olarak ihtiyacını belirleyip en uygun alternatifi geliştiriyoruz. 

 1. Markanızın/Firmanızın Türkiye İklimlendirme Pazarındaki konumu ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu kapsamda öngördüğünüz hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? 

Firmamız yenilenebilir enerji kullanan ısı pompası ve VRF cihazlarındaki üstün ürün ve çözümleri sayesinde içinde bulunduğumuz iklimlendirme sektörüne liderlik eden önemli firmalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Isı pompası ve VRF alanlarında fark yaratan ürün programımız ve sunduğumuz hizmetler ile önemli projelerde en çok tercih edilen markalardan olmaya devam ediyoruz. Müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşler ve referanslar sayesinde pazar payımız da gün geçtikçe artıyor. Önümüzdeki süreçte de markamızdaki yüksek kalite algısını ve çözüm programımızı daha da geliştirerek, sektöre yön veren lider konumumuzu korumayı sürdürmeyi hedeflemekteyiz.

 1. İklimlendirme sektörünün gelişimi için büyük bütçeler ayırdığınızı da takip ediyoruz, emek yoğun AR-GE çalışmalarınız ile ilgili neler söylemek istersiniz? Önümüzdeki dönemde özellikle konuşacağımız yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili de kısaca bilgi alabilir miyiz? 

Firmamızın çevre ve insan odaklı bakış açısı ve yenilenebilir enerjiler alanındaki uzman kadromuz ile, AR-GE çalışmalarımıza güçlü yatırımlar yapmaya devam etmekteyiz. Dünya geneline yayılan geniş coğrafyadaki faaliyet alanımız ve bu alanlardaki alternatif talepleri değerlendirmemize, inovatif ve teknolojik ısı pompası çözümlerinin geliştirilmesinde bize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Yeni dönemde, 2024 yılı içerisinde, çalışmalarında son aşamaya geldiğimiz, çevre dostu soğutucu akışkan içeren 2 yeni alternatif ısı pompası cihazımızı tüketicilerimizin beğenisine sunmayı planlamaktayız.

VRF serilerimizde ise  DNA’mızda bulunan merak ve inovasyon değerleri  ile hızlı, konforlu ve verimli çözümleri ilk kullanan, ilk uygulayan ve üreten olmak bizi motive ediyor. Bu kapsamda VRF ürün grubumuzdaki ürünlerimizin çeşitliliği önümüzdeki dönemde de giderek artacaktır. 

7. Ürünlerinizin tercihinde satış sonrası servis ve müşteri hizmetleri niçin önemlidir? Markanız için satış sonrası hizmetler tarafında ne gibi destekler sunuyorsunuz? 

Firmamız, uzun yıllardır aktif olduğu ısı pompası ve VRF alanlarında hizmetlerine devam etmektedir. Bu süreçte sahadaki uygulamalarda en çok tercih edilen markalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Sahadaki bu yaygın ve kaliteli hizmet anlayışımız, servis portföyümüzün gelişmesine önemli katkılar sağlamış; sağlamaya da devam etmektedir. Müşteri hizmetleri tarafındaki proaktif yaklaşımı, sahadaki hizmet kalitesi ile birleştirmiş bulunmaktayız. Bu açıdan da değerlendirildiğinde ısı pompası ve VRF alanlarında fark yaratan marka olarak, ürün uygulama ve işletmeye kadar olan tüm süreçlerde Viessmann deneyimini kullanıcılarımıza yaşatmak istiyoruz. Bunun için servis ekibimizin sürekli ve eksiksiz eğitim almaları için kapsamlı eğitim programları düzenliyoruz.

8. Ürünlerinizin üretim süreçleri ve müşterilerinizin ürünlerinizi kullanımları dolayısıyla çevresel etkileri düşünüldüğünde, Sürdürülebilir/Yenilenebilir Odaklı olması ve Kurumsal Karbon Ayak İzi konularında da görüşlerinizi alabilir miyiz? 

Doğal çevremizin korunması bilincinin artması ile birlikte iklimlendirme sektöründe de geleneksel karbon ayak izini arttıran fosil yakıt türlerinin kullanımı yerine, yenilenebilir enerji kaynaklarının yüksek verimle kullanımı, çevrenin korunmasında önemli katkılar sağlamaktadır.

Viessmann ürünleri, AB yeşil mutabakatı ve 2050 karbon nötr stratejisi ile uyumlu teknolojileri şimdiden barındırmaktadır. VRF sistemlerimiz 2022‘de devreye giren LOT 21 enerji verimliliği kriterleri ile uyumlu, yüksek sezonsal verimliliğe sahiptir. Isı pompası sistemlerimiz ise mevcut yönetmeliklere uygun olarak geliştirilmektedir. 

Sürdürülebilir teknolojileri ürünlerimizde uyguladığımız gibi, üretim merkezlerimizde de uyguluyoruz. Fabrikalarımızda gri su, yeşil bina gibi sürdürülebilir bina teknolojilerini uygulamaya özen gösteriyoruz. Bu sayede hem ürünlerimiz hem de tesislerimiz ile döngüsel sürdürülebilir ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyoruz.  

9. Röportajımızın sonuna eklemek istediğiniz mesajlar ve duyurular var mıdır?

Viessmann ürünlerinin ana tercih edilme sebebi kalitesidir. Çoğu müşterimizin evinde 20 – 25 yıllık cihazlarımız ilk günkü performansı ile çalışmaya devam ediyor. Bizim de geleceğe dair en önemli stratejimiz kullanıcılarımızın, bu kaliteyi deneyimlemesini ve yıllar boyu süren üstün performansın tadını çıkarmasını sağlamaktır. 

Viessmann olarak sektörümüzün gelişmesine katkı sağlayarak, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan ısı pompası ve VRF ürünlerinin yaygın kullanımını destekliyoruz. Bu alanlardaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek, gelecek nesiller için sürdürülebilir yaşam alanları tasarlamaya devam ediyoruz. 

Okumaya Devam Et

RÖPORTAJ

“VRF Alanında Türkiye Pazarındaki En Büyük 3 Tedarikçiden Biri Konumundayız”

Yayınlandı

-

Form MHI Klima Sistemleri VRF Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Uğur Bayülgen

Form MHI Klima Sistemleri VRF Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Uğur Bayülgen: “VRF Sistemler tarafındaki güçlü bilgi birikimimizin yanı sıra, split ve multi split klima alanında Türkiye genelinde 100’ü aşkın konsept mağazamızla son tüketiciye de hitap ediyoruz.“

 1. MHI Klima Sistemleri tarafından ve önümüzdeki 1 yıllık sürece ilişkin hedeflerinizden bahseder misiniz?

Form Şirketler Grubu çatısı altında Japon devi Mitsubishi Heavy Industries ile 2011 yılından bu yana VRF klima cihazları, merkezi sistemler ve endüstriyel çözümler konusunda temsilcilik, imalat ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini yürütüyoruz. 2019 yılında imzalanan anlaşma ile kurulan ortak firmamız Form MHI Klima Sistemleri ile ürün gamımızda bulunan split, multi-split, profesyonel klimalar; VRF sistemler ve ısı pompaları ile tüketicilerimizin ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi çözümler sunuyoruz.

Sektör tecrübemiz ve Ar-Ge çalışmalarımızın sonucu olarak VRF alanında Türkiye pazarındaki en büyük 3 tedarikçiden biri konumundayız. VRF Sistemler tarafındaki güçlü bilgi birikimimizin yanı sıra, split ve multi split klima alanında Türkiye genelinde 100’ü aşkın konsept mağazamızla son tüketiciye de hitap ediyoruz.

2024 yılına bayi sayımızı %20 oranında artırma hedefiyle başladık. İlk 5 ayın sonunda hedefimizin önemli bir kısmını tamamladığımızı söyleyebilirim. Mayıs ayı itibariyle orta-üst segmentte Euroform markalı yeni split serilerimizi de satışa sunmaya başladık. Yeni ürünlerimize yoğun bir ilgi söz konusu. 

Şirketimizin ciro hacminin %70’ini oluşturan VRF sistemlerinde ise uzun yıllardır pazar payı açısından Türkiye’nin en büyük 2 firmasından biri konumundayız. Bu alanda güçlü stok yapımızla müşterilerimize en uygun çözümleri sunmaya devam edeceğiz. 

İhracatta ise halihazırda hizmet verdiğimiz Türki cumhuriyetler, Kıbrıs, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Pazar paylarımızı büyütmeye, henüz hizmet vermeye başlamadığımız bazı Avrupa ülkelerinde ise yapılanma sürecimize devam ediyoruz. 

 1. VRF alanındaki son teknoloji ürünlerinizden ve öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz? 


VRF alanında sağladığımız ürünlerimizden söz edecek olursak, Heat Pump ve Heat Recovery sistemlerimizle öne çıkıyoruz. 2 borulu sistem olarak bilinen KXZ 2 Heat Pump VRF Sistem, aynı anda yalnızca ısıtma veya soğutma yapabilen bir prensip ile çalışıyor. Gelişmiş inverter kontrol teknolojisi ile birbirinden bağımsız ortamların iklimlendirmesinin ayrı ayrı kontrol edilebilmesinin yanı sıra sadece ihtiyaç olan alanlar için de iklimlendirme sağlayabiliyor. KXZR Heat Recovery ise sahip olduğu ısı geri kazanımlı sistemi ile eş zamanlı ısıtma ve soğutma yapabiliyor ve böylece enerji verimliliği yüksek bir iklimlendirme sunuyor. Cihaz dış ünitesi sayesinde her bir iç ünitenin bağımsız olarak iç ortam şartlarına ve ihtiyaçlarına göre çalışmasını sağlayarak farklı alanların ihtiyacına uygun iklimlendirme hizmeti verebiliyor.

Hem Heat Pump hem de Heat Recovery sistemlerimizde standart olarak bulunan patentli CHCC yani ‘Sürekli Isıtma Kapasitesi Kontrol Özelliği’ sayesinde sürekli ısıtma sağlıyor ve dış ortam de-frost koşullarını devamlı kontrol ederek serpantindeki buzlanma durumunu kontrol altında tutuyor. Bununla birlikte Full Inverter kompresörlere sahip olan KXZ 2 serisi cihazlarımız VTCC özelliği ile değişken üfleme sıcaklığı kontrolü ile ısıtma ve soğutma modunda yüzde 34’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca, üçlü kombinasyonla tek sistemde 168 kW (60 HP) enerji kapasitesine ulaşabiliyor.

 1. Sizin VRF ürünlerinizi diğer markalardan ayıran, öne çıkaran özelliklerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?


İklimlendirme sektöründe yer alan ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden neredeyse tüm markalar VRF alanında hizmet veriyor. Bu zorlu rekabet ortamında Form olarak birçok güçlü yanımız olduğunu söylemek mümkün. Özellikle Mitsubishi Heavy ile olan ortaklığımız ve yakın iş birliğimiz; üstün Japon teknolojisini, 59 yıllık sektör tecrübemize entegre etmemize imkân tanıyor. 

Ülkemizde neredeyse tüm sektörlerde ürün taleplerine hızlı cevap verilmesi gerekiyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak tedarik zincirlerindeki kırılmaların ve ürünlerin teslimindeki gecikmelerin önüne geçmek adına ürün stok seviyemizi yüzde 25 oranında arttırdık. İleriki dönemde de stoklarımızı arttırarak pazardan gelen talepleri zamanında ve eksiksiz karşılamaya devam ediyor olacağız. Bunlara ek olarak titizlikle ele aldığımız satış sonrası hizmetler de başarımızın arkasındaki en önemli etkenler arasında sayılabilir. 

Bu bilgilere ilave olarak; bu yıl yeşil teknolojilerle donatılmış, yüksek verimli ve çevre dostu yeni nesil R32 gazı ile geliştirilmiş Mitsubishi Heavy markalı 3. nesil KXZ 3 VRF çoklu merkezi klima sistemlerimizin satışına başlayacağız. Bu yeni seri R32 gazı ile tek soğutkan devresinde sektördeki en yüksek kapasiteye çıkabilen ilk ürün olacak.

 1. VRF sistemlerin uygulandığı projelerde, işletmelere sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

Mitsubishi Heavy markalı VRF cihazlarımızın, uygulandığı işletmelere birçok avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Bir tesisteki enerji sarfiyatının önemli bir kısmının iklimlendirme cihazlarından kaynaklandığını düşündüğümüzde, cihazların enerji sarfiyat seviyeleri, tesislerin işletme maliyetleri açısından çok önemli hale geliyor. Yüksek teknolojisiyle sektörün en verimli VRF çözümlerini üreten Mitsubishi Heavy markamızla, en verimli sistemleri kurmaya gayret ediyoruz. 

Bunun yanısıra, satış sonrası hizmetler alanındaki gücümüzle de müşterilerimize kesintisiz konfor sağlamaya devam ediyoruz. Ülke genelindeki 230’dan fazla yetkili servisimizle birlikte, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu anlarda en hızlı şekilde çözüm üretmeyi sürdüreceğiz. 

 1. Eskiden daha çok Ege Bölge’sinde tercih edilen ısı pompalarının, farkındalığın ve bilincin artmasına paralel tüm ülkede daha fazla uygulandığını görüyoruz. Sizce ısı pompaları önümüzdeki 5 yılda nasıl bir gelişme gösterir?


Isı pompalarının yakın gelecekte Avrupa’da olduğu gibi, bir seçenek olmaktan çıkıp, düşük enerji tüketimi ile tüm konut ve binalarda kullanılması zorunlu bir sistem haline geleceğine inanıyoruz. İklimlendirme sektöründe öncü bir marka olarak biz de, çevreye duyarlı ısı pompalarının tercih edilmesine özen gösteriyoruz.

Isı pompaları gelişen teknoloji ile 78-80 °C gibi yüksek sıcaklıkta su üretebildiğinden, önümüzdeki dönemde mevcut tesisat ve radyatörler değiştirilmeden kombilerin yerini alacağı ve daha yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulan endüstriyel uygulamalarda da bu sistemin yaygınlaşacağı öngörülüyor.

 1. Mitsubishi Heavy satış sonrası hizmetler tarafında ne gibi destekler sunuyor?

Satış sonrası hizmetlerimizin pazardaki konumumuzu güçlendirmede çok önemli bir role sahip olduğunu düşünüyoruz. Çünkü tüketiciler için ürünün kalitesi kadar, satış sonrasındaki servis ve hizmetleri de oldukça önemli. Doğru servis hizmetini alamadığınızda, elinizdeki cihazın kalitesinin de bir önemi kalmıyor. Bu nedenle doğru servis ağı olan bir firma ile çalışmak çok önemli. Mitsubishi Heavy Klima Sistemleri aracılığıyla Türkiye genelinde 230‘dan fazla servis noktamız var. Yıllar içerisinde kemikleşen ve iftiharla bahsettiğimiz bu güçlü servis ağımız sayesinde de müşterilerimize kesintisiz konfor sağlamaya devam ediyoruz. 

 1. Mitsubishi Heavy markanız kapsamında yenilenebilir & sürdürülebilir enerjide nasıl bir yol izlediğinizden bahseder misiniz?

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik uzun zamandır odağımızda olan ve Ar-Ge çalışmalarımızın temelini oluşturan konular arasında yer alıyor. İklimlendirme sistemleri alanında çıkan son teknolojileri oldukça yakından takip ediyor ve üretim süreçlerimize hızla adapte ediyoruz. Ürün gamımızda üstün teknolojilere sahip, yüksek enerji verimliliği sağlayan birçok ürünümüz mevcut. Değişen iklim koşullarıyla mücadele edilebilecek önemli adımlar arasında enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanımının artması yer alıyor. 

Son yıllarda artan bilinç düzeyi ile birlikte birçok projede enerji verimliliği yüksek ürünlerin tercih edilme oranlarının arttığını gözlemliyoruz. Form Şirketler Grubu olarak, doğal kaynak kullanımıyla enerji tasarrufu sağlayan toprak ve su kaynaklı ısı pompalarımız, yüksek verimli soğutma gruplarımız, Eurovent sertifikalı klima santrallerimiz ve projelere esnek çözümler sunan VRF sistemlerimizle de minimum yatırım maliyeti ile maksimum verim değerine ulaşan sistemler tasarlamaya gayret ettiğimizi söyleyebilirim.

 1. Önümüzdeki döneme ilişkin planlanan çalışmalarınız nelerdir?

Mitsubishi Heavy olarak, her geçen yıl farklı ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. VRF alanındaki gücümüzü de sürekli ve düzenli olarak katlayarak ilerliyoruz. Sektör tecrübemiz ve Ar-Ge çalışmalarımızın meyvesi olarak VRF alanında uzun yıllardır Türkiye pazarındaki en büyük üç tedarikçiden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. 

Önümüzdeki dönemde özellikle mevcut ihracat ağımızı genişletmek ve ihracat satış hacmini artırmak istiyoruz. Satış ağımızda bulunan Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan, Kazakistan, Irak, İsrail, Libya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatın hacmini arttırmak; kuzey ve kıyı Afrika’da ihracat yaptığımız ülkelere yenilerini eklemek gibi hedeflerimiz bulunuyor.

Okumaya Devam Et

RÖPORTAJ

“Daikin Olarak 2050 Yılına Kadar Karbon Nötr Şirket Olma Hedefiyle Hareket Ediyoruz “

Yayınlandı

-

Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Olcay AVCI: “Sürdürülebilirliği odağına almış bir şirket olarak, iklim krizi ve çevre konusundaki farkındalıkları artıracak projeler hayata geçirmeyi de önemsiyoruz.“

 1. Markanız/Firmanız tarafında son bir yılda ne tür gelişmeler oldu, kısaca bahsedebilir misiniz?

Daikin Türkiye olarak geçtiğimiz yıl içerisinde pazara hem verimliliği yüksek yenilikçi ürünler sunduk hem de AR-GE merkezimiz ile birlikte çeşitli ürün geliştirmeleri gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere iklimlendirme sektöründe 100 yıllık geçmişe sahip köklü bir şirket olarak Daikin Industries Ltd.’nin bir parçasıyız. Sektöre birçok yeniliği sunmuş bir şirketin parçası olarak, biz de AR-GE ve inovasyona çok önem veriyoruz. 2023 mali yılımız içerisinde; otel, rezidans, ofis ve hastane gibi geniş alanların iklimlendirmesinde tercih edilen fancoil cihazını çok daha efektif özelliklerle donatarak FWE-F cihazını tasarladık. Türkiye ve CIS pazarında en çok satılan model olan FWA-A ürününün geliştirilerek FWE-F model ürünün oluşturulmasında Daikin Türkiye AR-GE mühendislerinin önemli bir rolü olduğunu belirtmek isterim. 

Bununla birlikte; Daikin Europe N.V. tarafından yürütülen “Loop By Daikin” soğutucu akışkan programını Şubat 2023 itibariyle hayata geçirdik. Loop by Daikin projesiyle; Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Hendek fabrikamızdada üretilen R410A soğutucu akışkanına sahip VRV dış üniteler için yeni soğutucu akışkan kullanmak yerine dönüşümden kazanılmış soğutucu akışkanları kullanıyoruz.

2023 yılı içerisinde pazara sunduğumuz öne çıkan ürünlerden biri ise Stylish klimamız. Yeni nesil soğutucu akışkan R32 ile çalışan Daikin Stylish, düşük GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) değeri ve daha yüksek enerji verimliliği potansiyeli sayesinde daha düşük bir çevresel etkiye sahip bir ürün olarak dikkat çekiyor. Havayı temizleyen, alerjenleri filtreleyen yüksek verimli bir klima olmasının yanı sıra az enerji tüketerek tasarruf da sağlıyor. Stylish klimanın hem ısıtmada hem soğutmada A+++’a varan verimlilik değerleri ile sektörün en yüksek verimlilik sunan ürünleri arasında yer aldığını belirtmek isterim. 

Daikin olarak 2050 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefiyle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz ürünlerden her türlü faaliyete kadar bu hedef doğrultusunda hareket ediyoruz. Sürdürülebilirliği odağına almış bir şirket olarak, iklim krizi ve çevre konusundaki farkındalıkları artıracak projeler hayata geçirmeyi de önemsiyoruz. Şimdiye kadar bu amaca hizmet eden, 5-12 yaş arası çocuklara çevre konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlayan Temiz Hava Elçileri projemiz kapsamında 1840 Temiz Hava Elçisi’ne ulaştık. Bunun yanı sıra; İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Aker’in iklim krizinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği MaratHOME projesinin sponsorluğunu üstlendik. Şimdi olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de çevre ve iklim farkındalığı adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Daikin Türkiye olarak 2023 yılında hem ihracat başarılarımız ödüllendirildi hem de jürisinin halk olduğu tüketici ödüllerine de layık görüldük. Öne çıkanlarından bahsetmem gerekirse; İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından verilen, “2023 İhracatın Liderleri” ödüllerinde “En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma” kategorisinde bu yıl da birinci olarak 9’uncu kez şampiyon olduk. Aynı zamanda “En Çok İhracat Yapan Firma” kategorisinde de 6. kez ödül alarak sektördeki başarımızı bir kez daha gösterdik. Müşteri deneyimini en iyi yaşatan markaların ödüllendirildiği “Şikayetvar A.C.E. Awards” kombi kategorisinde bu yılın birincisi olduk. Yılın İtibarlıları’nın seçildiği The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde soğutma kategorisinde birincilik ödülünü aldık. Marketing Türkiye’nin düzenlediği ALFA Awards 2023’te de Soğutma Kategorisi’nde üç yıl üst üste birincilik ödülünün sahibi olduk.

 1. Enerji kaynakları kısıtlı olan bir ülke olarak Türkiye’de Enerji Verimliliği kapsamında VRF Sistemleri ve Isı Pompaları kullanımı için neler söylemek istersiniz?

Günümüzde çevreci enerji kaynaklarına yönelinmesi ve artan enerji maliyetleri, ısı pompalarını her geçen gün daha da tercih edilir kılıyor. Bu cihazlar tükettikleri enerjinin yaklaşık yüzde 80’ini ortam havasından veya jeotermal enerjiden elde ediyor ve sadece yüzde 20 elektrik kullanıyor, bu nedenle fosil yakıt kullanan sistemlerin yerini alabilecek, çevre dostu bir alternatif olarak görülüyor. Ayrıca bu çalışma sistemi sayesinde enerji faturalarına yansıyacak uzun vadeli tasarruf, tüketici açısından da ısı pompasının öncelikli avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’da 2025 yılına kadar her yıl en az 3,5 milyon ısı pompasının kurulması ve yıllık yüzde 30’dan fazla bir büyüme oranına ulaşılması bekleniyor. Bugün birçok projede iklimlendirme çözümü olarak tercih edilen ısı pompaları; müstakil bir evin veya bir villanın iklimlendirilmesi için de kullanılabilecek en verimli ve en temiz teknoloji olarak kullanılıyor.

 1. VRF Sistemleri ve Isı Pompaları hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Çevre Dostu teknolojiler olarak ürünlerinizin çalışma sistemleri ve sistemin prensipleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Isı pompaları tükettikleri enerjinin yaklaşık yüzde 80’ini ortam havasından veya jeotermal enerjiden elde eden ve sadece yüzde 20 elektrik kullanan bir teknoloji. Bu nedenle fosil yakıt kullanılan sistemlerin yerini alabilecek çevreci bir çözüm olarak da dünyada kabul görüyor ve hatta birçok ülkede kullanıcıların ısı pompası ile iklimlendirme yapmaları verilen nakdi teşviklerle destekleniyor. 2050 yılına kadar tüm faaliyetlerinde, sattığı ürün ve çözümlerinde sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirme hedefi ile ilerliyoruz, bu alanda konutlardan ticari yapılara kadar pek çok bina için geniş yelpazede çözümler sunuyoruz. Örnek olarak bahsetmek gerekirse; ısı pompası sistemi ile bir villanın hem ısıtma hem soğutma hem de kullanım sıcak su ihtiyacı tek bir sistemle karşılanabiliyor. Özellikle doğalgazın olmadığı bölgelerdeki müstakil evlerin veya villaların iklimlendirme sorununa en efektif çözüm olarak ısı pompaları öne çıkıyor. 

VRV ya da bir diğer adıyla VRF klima sistemleri, ısıtma ve soğutmayı tek bir sistemden sağlayan merkezi iklimlendirme sistemleridir. Montaj, kullanım kolaylığı ve enerji verimliliği sayesinde VRV sistemleri; oteller, restoranlar gibi alanların yanı sıra farklı büyüklüklerdeki birçok projede de tercih edilmektedir. Daikin olarak daha düşük karbon emisyonuna sahip R32 soğutucu akışkana sahip çözümlerimizle bugün birçok çapta projede çözüm ortağı olarak yer alabiliyoruz.  

 1. VRF Sistemlerinde ve Isı Pompalarında hangi ürünlere/markalara sahipsiniz? Projelerde tercih edilen ürün ve hizmetlerinizin ilgili müşterilerinize sağladığı avantajlar/katma değerler hakkında neler söylemek istersiniz?

İklimlendirme sektörünün öncü markası olarak, mucidi olduğumuz havadan suya ısı pompası sistemleri ve R-32 soğutucu akışkanını birleştirerek, kullanıcılarımıza bu alanda çevreci ve avantajlı ürün seçeneği sunuyoruz. Isı pompaları ile hem ısıtma hem soğutma hem de kullanım sıcak su ihtiyacı tek bir sistemle karşılanabiliyor. 

Altherma ürünümüz hava kaynaklı ısı pompaları; segmentinin en verimli ürünü. Daikin Altherma, elektrikli ısıtıcılara göre 4,7 kata, LPG ve mazota göre 4,3 kata kadar, ithal kömüre göre 2 kata kadar daha ekonomik bir işletim sunuyor. Daikin Altherma yüzde 20 elektrikle çalıştığı için, ortama atık gaz yaymayan bu sistem, bacaya da gereksinim duymuyor. Ek olarak yakıt depolama gibi bir ihtiyacı ve bunun maliyetlerini de ortadan kaldırıyor. Son derece güvenli olan ısı pompaları, sürdürülebilirlik açısından da tercih sebebi oluyor. Yüksek teknolojiyle donatılan ısı pompaları; uzaktan online kontrol, saatlik planlama, dış hava sıcaklığına göre ev sıcaklığı değişimi gibi birçok detaylı kontrol ekipmanlarına sahip olduğu için akıllı ev sistemlerine ek bir ekipman kullanmadan bağlanabiliyor. Özellikle Türkiye’nin ılıman iklim koşulları göz önüne alındığında; ısıtmadaki sezonluk verimlilik kat sayısı (SCOP) çok yüksek değerlere çıktığından verimlilik kat sayısı da yükseliyor. Bu da hem elektrik faturalarının düşük olmasını hem de elektrik tüketiminin azalmasına bağlı olarak karbon salımının azalmasına, dolayısıyla daha çevreci hale gelmesini sağlıyor.

Buna ek olarak hibrit ısı pompası çözümlerimiz ile de pazarda fark yaratıyoruz. Daikin Altherma hibrit ısı pompası, diğer hibrit sistemlerin tamamıyla kombi moduna geçtiği durumların aksine, özgün ‘Hibrit Kontrol Mantığı’ ile ısı pompası ve gaz kazanını aynı anda etkin bir şekilde kullanarak maliyet verimliliğini maksimize ediyor. Bu özel kontrol mekanizması sayesinde, enerji kullanımını optimize ederek her iki sistemden de en uygun koşullarda faydalanılmasını sağlıyor.

Gelecek dönemde; satın alım aşamasında daha maliyetli olmasına rağmen bunu kısa sürede kompanse/amorti ettiği ve orta vadede daha kazançlı ve verimli olduğu anlaşıldığında; ısı pompalarına daha fazla rağbet olacağını düşünüyorum. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan hibrit ısı pompası ile çalışmalarımız bir adım öteye taşınmış oluyor. Bu sistemde; yaşadığımız alanda bir kombi, aynı zamanda split ısı pompası iç ünitesi ve dış ünitesi bulunuyor. Kombinin iç ünitesiyle split ısı pompasının iç ünitesi ayrı bir şekilde evde dururken; yekpare ve eş zamanlı şekilde çalışabiliyor. Belli bir sıcaklık aralığında ısı pompasıyla kombiyi eşzamanlı çalışacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Belirli bir sıcaklığın üstünde de ısı pompası COP değerleri (performans katsayısı) çok verimliyse tüketim az olacağı için sadece ısı pompasının çalışması yönünde sistemi optimize edebiliyoruz. Hibrit ısı pompasının farkı ve avantajını özet olarak bu şekilde aktarabilirim. 

Daikin VRV sistemleri bir binanın hassas sıcaklık kontrolü, havalandırma, sıcak su gibi tüm ihtiyaçlarını tek bir merkezden karşılar. Bizim bu alanda VRV IV+ Serisi, sahada hızlı ayar yapılması, hataların kolayca okunması ve temel işlevlerin kontrol edilmesini sağlayan dış ünite ekranına sahip olmasıyla öne çıkıyor diyebilirim. Isı pompası teknolojisine sahip VRV IV S serisi ürünümüz mini VRV model dış ünitesi ile esnek montaj için yerden tasarruf sağlayan gövde tasarımı ile öne çıkıyor. Yüksek güç talebinin olduğu dönemlerde pik enerji tüketimini yüzde 30 ila 80 arasında sınırlama imkanını da beraberinde sunuyor. Ticari binalarda açık alana montajın mümkün olmadığı durumlar için invisible VRV IV i serisi dış üniteyi de geliştirerek pazara sunduk. Burada dış ünite iki parçaya ayrılabiliyor, dışarıdan sadece menfezinin görünmesi nedeniyle her türlü alana sorunsuz uyum sağlıyor, çatıya veya arka avluya montaj gerektirmiyor. Bu özellikleriyle tarihi binalar ve restorasyon alanının kısıtlı olduğu projeler için özel çözüm sunan bir ürünümüz olarak öne çıkıyor.

İlk kez 42 yıl önce Daikin’in geliştirdiği VRV teknolojisine, üstün özelliklere ve daha düşük GWP (küresel ısınma potansiyeli)’ne sahip olan R32 soğutucu akışkanlı VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite’yi de ekledik. 2022 yılının Aralık ayında pazarda yerini alan ve yeni bir çözüm olarak öne çıkan VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite, önceki nesil cihazlara göre sezonsal verimlilikte yüzde 13’lük bir artış gösteriyor. Sistem, bu oranla pazarda sezonsal verimliliğin lideri konumuna ulaşıyor. Aynı zamanda farklı binalar ve farklı kurulum alanları için gerekli esnekliği gösterecek biçimde tasarlanmış olması sistemin en önemli avantajları arasında yer alıyor.

 1. Markanızın/Firmanızın Türkiye İklimlendirme Pazarındaki konumu ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu kapsamda öngördüğünüz hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

İSKİD 2023 sektör istatistik verilerine göre; ısı pompası sistemlerinde son 5 yılda ithalat %570, yurtiçi 

satış ise %265 seviyelerinde arttı. 2023 yılında ise havadan suya ısı pompalarının ithalatında ve iç 

pazar satışlarında geçen yıla oranla %45’in üzerinde bir artış gerçekleştiği; artan bakır boru 

maliyetleri nedeniyle monoblok tip ısı pompasına yönelim olduğu ve satış oranının 2023 yılında 

önceki yıla göre %50 seviyelerine ulaştığı da kaydediliyor. 

Günümüzde çevreci enerji kaynaklarına yönelinmesi ve artan enerji maliyetleri ısı pompalarını her 

geçen gün daha da tercih edilir kılıyor. Özellikle doğalgazın olmadığı mahallerin iklimlendirme 

sorununa en efektif çözüm olarak ısı pompaları öne çıkıyor. Biz de Daikin olarak Altherma 

ürünümüzün yanı sıra, hibrit çözümlerimizle de bu alanda her türlü çözümü sağlıyoruz. 

Önümüzdeki dönemde de sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda daha düşük karbon 

emisyonlu ürünlerimizle hizmet vermeye devam edeceğiz.  

 1. İklimlendirme sektörünün gelişimi için büyük bütçeler ayırdığınızı da takip ediyoruz, emek yoğun AR-GE çalışmalarınız ile ilgili neler söylemek istersiniz? Önümüzdeki dönemde özellikle konuşacağımız yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili de kısaca bilgi alabilir miyiz?

Daikin olarak, 2050 Çevre Vizyonumuz doğrultusunda ürün ve hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Isı pompası ürün gamında R290 soğutucu akışkanı ile belirli ürün modellerini piyasaya sunmayı planlıyoruz. Böylece daha düşük karbon ayak izine sahip çözümlerimizi pazara sunmuş olacağız.  

Aynı zamanda üniversite işbirliklerine de önem veriyoruz. Bu bağlamda Sakarya Üniversitesi ile yüzde 100 hidrojen destekli kombi geliştirmek adına çalışma yapıyoruz. NDJ, CSU ve NDJ Smart model kombilerimiz; doğalgazda yüzde 20 oranında kullanılması gündemde olan ‘yeşil hidrojen’e uyumlu modellerimiz. Bunu bir adım ileriye götürerek; yüzde 100 hidrojene uyumlu kombiler için de Sakarya Üniversitesi ile çalışıyoruz. Devam eden “Yüzde 100 Hidrojen Yakıtlı Kombi Tasarımı ve Prototip İmalatı” projemizin, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunduğunu da belirtmek isterim. 

 1. Ürünlerinizin tercihinde satış sonrası servis ve müşteri hizmetleri niçin önemlidir? Markanız için satış sonrası hizmetler tarafında ne gibi destekler sunuyorsunuz?

Daikin müşteri hizmetleri 7/24 hizmet sunuyor. Hem müşteri hizmetlerimiz hem de teknisyenlerimiz düzenli eğitimlerden geçerek, zamanlama, teknik destek ve danışmanlık konularında tam yetkiyle hizmet veriyorlar. Daikin Akademi eğitimleriyle sürekli güncel bilgilerle serviste olan teknisyenlerimiz hızlı çözümleriyle de fark yaratıyor.  Bildiğiniz üzere Daikin olarak üniversiteden hastahaneye, konut projelerinden AVM projelerine kadar her türlü projede iklimlendirme çözüm ortağı olarak yer alıyoruz. Ticari ürün gamımızda, verimliliği yüksek çevreci ürünler sunmamızın yanı sıra, geniş servis ağına sahip olmamızın da projelerde tercih sebebi olduğunu belirtmek isterim. 

 1. Ürünlerinizin üretim süreçleri ve müşterilerinizin ürünlerinizi kullanımları dolayısıyla çevresel etkileri düşünüldüğünde, Sürdürülebilir/Yenilenebilir Odaklı olması ve Kurumsal Karbon Ayak İzi konularında da görüşlerinizi alabilir miyiz?

2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefimiz var ve daha sağlıklı iç hava ve minimum çevresel etkiye sahip bir dünya yaratmaya yardımcı olmak için paydaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimizde üretim aşamasından itibaren sürdürülebilirliği göz önüne alarak ilerliyoruz. İklimlendirme sektörünün öncü bir kuruluşu olarak doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanma ve çevresel etkimizi azaltma konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Bu doğrultuda, sürdürülebilirliği işimizin temel taşlarından biri olarak benimsiyoruz. Tedarik zincirinden lojistiğe, Ar-Ge merkezimizden su ve atık yönetimine kadar bütün iş süreçlerimizde bu vizyon doğrultusunda hareket ediyoruz. 

Okumaya Devam Et

Trendler