Bizimle iletişime geçin

GENEL

İSKİD, 2023 İKLİMLENDİRME İSTATİSTİK SONUÇLARINI AÇIKLADI

Yayınlandı

-

2023 yılı iklimlendirme sektörü verileri, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN tarafından basın ile paylaşıldı.

İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği) ‘in her yıl düzenli olarak hazırladığı İklimlendirme Sektör Raporuna, Türkiye’ de faaliyet gösteren 67 şirket veri sağlayarak katkıda bulunuyor.

30 ürün grubu için yapılan istatistik çalışmalarında, Türkiye İklimlendirme Sektörünün büyümeye devam ettiği görülüyor.

İSKİD, her yıl yayımladığı raporu katkı sağlayan firmalarla paylaşırken, her ürün grubu için Türkiye İklimlendirme Sektör Raporu, ücretli olarak İSKİD’ten temin edilebiliyor.

Rapora göre en büyük pazar olan split klima ürün grubunda üretim miktarı, geçtiğimiz yıla göre %4,5 artış ile 2 Milyon adete ulaştı. Bununla birlikte yaklaşık 600 Bin adet ithal ürün ile iç pazar satışları, 1 Milyon 900 Bin adete ulaşarak Türkiye Split Klima pazarının %35 oranında büyüme gösterdiği görülüyor.

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN yaptığı açıklamada “Türkiye split klima ürün grubunda, hem imalat hem de iç pazar olarak büyümeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük split klima pazarlarından biri durumundayız. İmalata başlayan yeni firmalar ve mevcut firmaların da kapasite artışlarıyla hacim büyümeye devam edecek. Buna bağlı olarak İhracat rakamları da artıyor.  Bu konudaki en büyük eksiğimiz; tamamı ısı pompası olarak satılan split klimaların ısıtma özelliklerinin de vurgulanarak bu ürünlerin ısıtmada daha aktif kullanılmalarının sağlanması gerekir.”  dedi.

Bir diğer önemli ürün grubu olan Değişken Debili Klima Sistemlerinde (VRF / VRV / VRS/Mini VRF) pazar büyüklüğü, önceki yıla göre %23 oranında artış gösterirken, pazar ihtiyaçlarının büyük oranda ithalattan karşılandığı görülüyor. Bu ürün grubunda geçtiğimiz yıla oranla ithalatta %43 ve ihracat rakamlarında %164’lük artış oldu.

Bu ürün grubuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan KORUN, “VRF pazarı Türkiye’de hızlı büyümesini sürdürüyor. 2023 yılı itibari ile Avrupa’nın en büyük VRF pazarı durumundayız. İthalat ağırlıklı bir konu olmakla birlikte, Türkiye’nin bir satış üssü haline gelmesiyle, ihracat rakamlarımız 2 katı aşan bir artış göstermiş durumda. İmalat yapan firmaların da gelişimi ile ihracat kapasitemizin çok daha artacağına eminiz” dedi.

Alışveriş Merkezlerinde yaygın olarak kullanılan çatı tipi paket klimaların geçen yıla göre iç pazarda %30, üretimde %10 ve ithalatta ise %75 düzeyinde düştüğü gözlemlendi. Ancak ihracatın geçen yıla göre %15 ve son 5 yıl verilerine göre %80 oranında artış yakaladığı görüldü.  

Bu veriler ışığında yaptığı açıklamada Tunç KORUN, “Çatı tipi paket klima ürün grubunda pazarın tamamen yerli ürünlere kaydığını gözlemliyoruz” dedi. Sözlerinde devam eden KORUN, “Bu ürün grubunda sevindirici bir gelişme ihracatın her geçen yıl artış göstermesi oldu.  Yeni AVM projelerinin azalmasına bağlı olarak paket tipi klima pazarında düşüş yaşandığı bir gerçek. Ancak son 5 yıllık süreç değerlendirildiğinde, ithal ürün gamından tamamen yerli imalata dönüldü. Bu sayede ihracat rakamlarında da çok başarılı artışlar oldu. Proje bazlı yürüyen paket klimalar için iç piyasa olarak gelişim yavaş olmakla birlikte, devam edecektir. Ancak firmaların asıl konsantrasyonu ihracat tarafında olacak” dedi.

Ağırlıklı olarak kamu binalarında kullanılan fancoil cihazlarının imalatında geçen yıla oranla %5’lik ve iç satışlarda %27’lik bir artış yaşandı. Fancoil cihazlarında pandemi sürecinde durağanlaşan kamu yatırımlarının hareketlenmeye başlamasıyla iç pazar 5 yıl önceki seviyeye ulaştı. Buna karşılık ihracat rakamlarında geçen yıla oranla %5 oranında azalma gözlemlendi.

Klima santrali pazarında geçen yıla oranla üretimde %30 ve iç pazarda %42 artış görüldü. Buna bağlı olarak ihracat verilerinde geçen yıla göre %37 artış ile son 5 yıl değerlendirildiğinde, sektör ihracatını %60 artırarak en yüksek seviyelere ulaştı.  

Klima santralleri ürün grubu için yaptığı değerlendirmede Tunç KORUN, “Ülkemiz, klima santrali üretiminde oldukça güçlü bir seviyede. Ayrıca ülkemizde EUROVENT Sertifikasına sahip firmalara baktığımızda, bu firmaların yoğunlukla klima santrali üreticilerimiz olduğunu görüyoruz.  Bu durum klima santrali üretim ve ihracatının daha da artacağına işaret ediyor. VRF üniteler ile kullanılan DX serpantinli klima santralleri adetlerinde de ciddi artışlar görüyoruz” dedi.

Son olarak ısı pompası sistemlerine de değinen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN, “Ülkemizde de giderek önemi artan ısı pompalarında, hava kaynaklı (havadan suya) ev tipi ürün grubunda elde edilen verilerde, son 5 yılda kayda değer bir artış olduğu kesindir. Bu ürün grubunda son 5 yıla batığımızda ithalat %570, yurtiçi satış ise %265 seviyelerinde arttı. Artan enerji maliyetleri ve konfor talebi, ısı pompası sistemlerine ilgiyi artırıyor. 2023 yılında havadan suya ısı pompalarının ithalatında ve iç pazar satışlarında geçen yıla oranla %45’in üzerinde bir artış gerçekleşti. Artan bakır boru maliyetleri nedeniyle monoblok tip ısı pompasına yönelim olmuş ve satış oranı, 2023 yılında önceki yıla göre %50 seviyelerine ulaşmıştır. Mevcut enerji krizi ve doğalgaza olan bağımlılığı azaltmak amacıyla, önümüzdeki yıllarda ev tipi ısı pompası pazarının büyüyeceği ön görülüyor. Bunun dışında kalan ticari ve sanayi tipi ısı pompalarında da kullanım artıyor” dedi.

İSKİD, 25 yıldır sektör istatistik verilerini toplayarak sektörün ihtiyaçlarına göre raporu geliştiriyor ve istatistik çalışmalarını profesyonel bakış açısıyla sürdürüyor. 

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçmek İmkansız

Yayınlandı

-

Sağlık profesyonelleri, evlerimizde, iş yerlerimizde ve okullarımızda nemden kaynaklanan küf oluşumlarının alerjik reaksiyonlardan solunum rahatsızlıklarına ve mikotoksin zehirlenmelerine birçok alanda insan sağlığına tehdit oluşturabildiğine dikkat çekiyor. Öte yandan nem ve rutubet kaynaklı küf oluşumu, duvarlara, kaplamalara ve mobilyalara hasar vermenin de ötesinde, kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanları ve duvarları zayıflatıp, binaların dayanımına zarar verebiliyor. Doğru yapılmış su ve ısı yalıtımı uygulamaları, insan ve bina sağlığına tehdit oluşturan nem ve rutubete bağlı küf ve mantar oluşumlarına karşı en etkili önemler arasında yer alıyor.

Evlerimizde, iş yerlerimizde ve okullarımızda, özellikle zemin ve bodrum katlarında, banyo ve mutfak gibi nemli yerlerde, salonlarımız ve yatak odalarımız gibi yalıtımsız dış cephe ile temas eden iç duvarlarda, pervazlarda köşelerde ıslaklık, sıva kabarması ve dökülmesi, rengi yeşilden siyaha dönüşebilen küf oluşumları, sıklıkla karşılaşabildiğimiz durumlar. Yapılan farklı araştırmalar, halk arasında rutubet olarak bilinen bu sorunun oldukça karşılaşılan bir durum olduğuna işaret ediyor. TUİK’in 2018 tarihli bir çalışması, ülkemizde rutubetli, nemli ve küflü konutların oranını yüzde 36 olarak veriyor. 

Nem, Rutubet ve Küf, Bina ve İnsan Sağlını Tehdit Ediyor, Ciddi Maddi Kayıplara Neden Olabiliyor

Evlerimizde ve iş yerlerimizde nem ve rutubetten kaynaklı küf oluşumu insan sağlığına tehdit oluşturabiliyor. Küf oluşumları, sağlığa çeşitli zararlar verebilecek mikroorganizmaları içeriyor. Küf sporlarının yayılması ve insanlar tarafından solunması ve bunlara temas edilmesi, özellikle akciğer sorunları olan bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ciddi riskler oluşturabiliyor. 

Sağlık profesyonelleri, küfe maruz kalmanın alerjik reaksiyonların yanı sıra akciğer enfeksiyonlarına ve nefes darlığına neden olabildiğine, astım, KOAH gibi kronik rahatsızlıklara kötü etki yapabildiğine dikkat çekiyorlar. Küfe maruz kalmak bronşit, deri sorunları gibi rahatsızlıklara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabiliyor; bazı mikotoksinler zehirlenmelere dahi yol açabiliyor.

Ayrıca nem ve rutubet kaynaklı küf oluşumu, duvarlara, kaplamalara ve mobilyalara hasar vermenin de ötesinde, kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanları ve duvarları zayıflatıp, binaların dayanımına zarar verebiliyor. Öte yandan nem, rutubet ve küf oluşumu, duvarlarda ve mobilyalarda tamirat masraflarından artan ısınma giderlerine ciddi maddi kayıplara da neden olabiliyor.

Yalıtımsız ya da Yalıtımı Yetersiz Binalarda Nem ve Küfün Önüne Geçilemez

Doğru yapılmış su ve ısı yalıtımı uygulamaları, insan ve bina sağlığına tehdit oluşturan nem ve rutubete bağlı küf ve mantar oluşumlarına karşı en etkili önemler arasında yer alıyor. Yalıtım sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, küf ve mantar oluşumlarının en önemli nedeninin su ve ısı yalıtımı eksikliği olduğunu ifade ederek, bu konuda yapılabilecekler hakkında bilgi aktardı.

Eryap Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan: “Bonus Membran ürün ailemiz yaşam alanlarına konfor sağlanması ve yapıların suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunması için kullanılan su yalıtım malzemeleridir. Yalıtım yokluğu ya da yetersizliği nedeniyle yeraltı sularına maruz kalan temeller ve ıslak zeminle temas eden duvarlar, insan sağlığını ve bina güvenliğini tehdit eden rutubet oluşumuna neden olur. Toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimler, bitümlü su yalıtım membranlarının genel kullanım alanlarıdır. Bonus Taş Yünü ve Bonus Membran yalıtım ürünlerimiz, insan sağlığına ve bina dayanımına risk oluşturan, estetik hasarlara ve maddi kayıp oluşturan nem ve küfe dur demeye yardımcı olur” dedi.

Sonradan da yapılabilecek doğru yalıtım uygulamalarından olan ısı yalıtımının nem, rutubet ve küf kaynaklı sağlık ve bina dayanımı risklerinin önlenmesinde önemli rol oynadığını belirten Tolga Ceylan, “İç mekanlarda küf ve mantar oluşumlarının diğer nedenlerinden biri de, sıcak ve nemli havanın soğuk yüzeylere temasıyla oluşan halk arasındaki ismiyle terlemedir. Yoğuşmanın su ve ısı yalıtımı olmadan önlenmesi oldukça zordur. Örnek olarak, sektörümüzün en modern tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz ve çatı, cephe, döşeme, ara bölme duvar gibi alanlarda kullanılabilen Bonus Taş Yünü ürünümüz, lifli yapısı sayesinde nemin birikmesini engeller. Isı yalıtımı sağlarken, iç ve dış sıcaklık farkını minimize ederek yoğuşmayı azaltır. Doğru uygulandığında, taş yünü küf ve rutubet oluşumunu önlemede oldukça etkilidir. Bonus Taş Yünü ürünü uygulaması, iç ortamın mevcut 22°C oda sıcaklığının, -10°C’deki dış ortam sıcaklığı karşısında 20.5°C hissedilmesini sağlayarak yaşam alanında konfor şartlarının devam etmesine yardımcı olur, küf oluşumuna neden olabilecek nem ve rutubetin önüne geçer, yapıya dayanıklılık kazandırır. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve çevre dostu Bonus Taş Yünü ürünümüz, aynı zamanda yangına dayanıklı ve alev geciktirici özelliğe sahiptir ve bunun yanı sıra ses izolasyonu sayesinde de daha konforlu bir alan sağlar” dedi. 

Okumaya Devam Et

GENEL

BTICINO, YENİLİKÇİ ÜRÜNÜ UXOne İLE KULLANICI DENEYİMİNİ KUSURSUZLAŞTIRIYOR

Yayınlandı

-

Otelcilik sektörü, hızla gelişen dijital teknolojilerin etkisiyle önemli bir dönüşüm geçiriyor. Misafirler artık sadece konforlu bir konaklama aramıyor, aynı zamanda kişiselleştirilmiş ve akıllı deneyimler de talep ediyor. Bina elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler konusunda uzman Legrand Türkiye Grubu bünyesindeki Bticino, otel çözümlerinde kullanıcı deneyimini zenginleştiren yenilikçi ürünlerini sunmaya devam ediyor. Otel odalarında mükemmel bir deneyim sunmak için tasarlanan UXOne termostat, pano modülüne gerek duymadan akıllı aydınlatma ve perde kontrol ürünleriyle entegrasyon sağlıyor. Minimal ve zarif tasarımıyla odanın havasını değiştiren UXOne termostat, varlık sensörleri ve kablosuz iletişim özellikleri sayesinde daha akıllı bir deneyim sunuyor.

Dijital teknolojilerin etkisiyle dönüşüm içerisinde olan sektörlerden biri de otelcilik sektörü. Otel yönetim çözümlerinde teknoloji odaklı yenilikçi ürünler revaçta. Konut ve otel gibi yaşam alanlarında yenilikçi çözümleriyle elektrik altyapı ve tesisatında dünya lideri olan Bticino markası, geliştirdiği UXOne termostat ürünüyle, otel odalarında mükemmel bir deneyim sunuyor. Pano modülüne gerek duymadan akıllı aydınlatma ve perde kontrol ürünleriyle entegrasyon sağlayan UXOne termostat ürününün, dahili varlık sensörü sayesinde kart okuyucu olmadan senaryo başlatabilme özelliği bulunuyor. Minimal ve zarif bir tasarımıyla tüm iç mekan stillerine uyumlu olabilecek şekilde tasarlanan UXOne termostat, zengin bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

UXOne Termostat: Otel Odaları için Entegre Çözüm

Gelişmiş teknoloji ve şık tasarımları bir araya getiren Bticino, geliştirdiği UXOne termostat ürünüyle panoda kontrol ünitesinde gerek olmaksızın akıllı anahtar, perde kontrol modülleriyle birlikte otel odasındaki tüm fonksiyonlar ile entegre bir şekilde çalışabilme imkanı sunuyor. Bacnet protokolü sayesinde 3. parti (BMS, PMS, HVAC) uygulamaları destekleyen UXOne termostat, Fancoil ve VRV kontrolü yapabiliyor. UXOne, oda doluluğuna göre perde, aydınlatma ve senaryo yönetimini gerçekleştirebiliyor.

Mevcut Altyapıya Uyum Sağlıyor

Özellikle kablolamanın zor olduğu eski projelerin yenilenmesinde kullanıma elverişli olan UXOne, otel logosu, ikon ve yazı gibi değişiklikler için özelleştirilebilen bir yapıya sahip. Kablosuz bağlantı sayesinde yenileme projelerine yapılacak yatırımları azaltarak, mevcut altyapıya uyum sağlıyor. Anahtar karta ihtiyaç duymadan temassız bir deneyim sunan UXOne, fonksiyonlarının kullanımında kolaylık sağlıyor.  Siyah ve beyaz renk seçenekleriye tüm iç mekan stillerine uyumlu olan UXOne, sıva üstü ve sıva altı montaj seçeneği sunuyor. UXOne, oda kullanım durumu ve senaryo yönetimi sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor.

Okumaya Devam Et

GENEL

ŞİŞECAM’DAN TAHVİL İHRACINDA REKOR ÜSTÜNE REKOR

Yayınlandı

-

Dört kıtaya yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla küresel büyümesini sürdüren Şişecam, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Eurobond ihraçlarına gelen rekor taleple Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atmıştı. Şişecam artan talep üzerine ilgili ihraçlarını 1,5 milyar dolara yükseltti. Gerçekleştirilen bu ek ihraç ile alınan talep 5 milyar dolara yaklaştı ve Şişecam rekorunu yeniledi.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihracına gelen toplamda 3,5 milyar doların üzerindeki taleple Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atan Şişecam, rekor üzerine rekor kırıyor. Türkiye dışı kurumsal yatırımcıdan gelen yüksek talep sonrası tahvil ihracını 1,5 milyar dolara çıkaran Şişecam’ın Eurobond’una uluslararası kuruluşlardan 5 milyar dolara yakın talep geldi.  2 Mayıs 2024 tarihinde ihraç edilen ve piyasada işlem gören mevcut Eurobond getirilerinin altında bir oranla borçlanılmasına rağmen gösterilen olağanüstü ilgi global finansal piyasaların Şişecam’a duyduğu güveni bir kez daha teyit etti.

Tahvil ihracını İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden gerçekleştiren Şişecam, toplamda 5 yıl vadeli 675 milyon dolarlık, 8 yıl vadeli 825 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirmiş oldu. Şişecam’ın Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International’ın yetkilendirdiği iki ihraçta kupon faizleri aynı seviyede olup, tahvil getirilerinin ağırlıklı ortalamaları sırasıyla yüzde 8,056 ve yüzde 8,455 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Dünyanın tüm ülkelerinden yoğun talep gören tahvillerin yüzde 37’si İngiltere, yüzde 36’sı ABD, yüzde 15’i Avrupa, yüzde 12’si ise Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından satın alındı.

Okumaya Devam Et

Son Yazılar

Trendler

Egepen


Kapanma Süresi 20Saniye