Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelYıldız Entegre Satış ve Pazarlama Direktörü Selçuk Ormancı: “İhracat odaklı stratejilerimiz ve...

Yıldız Entegre Satış ve Pazarlama Direktörü Selçuk Ormancı: “İhracat odaklı stratejilerimiz ve yeni yatırımlarımız devam edecek”

“Bu yıl da; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ihracat oranımızı daha yukarılara çıkarma ve yeni ülkelere ulaşma çalışmalarımız devam etmektedir. Pandeminin etkilerinin daha da azalması ile yurt dışı seyahatlerimizi sıklaştırarak mevcut ve yeni müşteriler ile daha sık istişare halinde olmayı planlıyoruz.”

Yıldız Entegre olarak, 2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Bizim için çalışmak her zaman bir “hizmet koşusu” oldu. Temellerimizin atıldığı günden bu yana doğduğumuz topraklara katkıda bulunmaya, uluslararası platformda ülkemizi saygın bir şekilde temsil etmeye odaklandık.  Bu hizmet koşusunda temel değerlerimiz; yaşadığımız topluma ve çevreye duyarlı, modern teknoloji temelli ve kaliteden taviz vermeyen bir üretim anlayışıyla sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak oldu. 1890 yılında Trabzon’da kereste ticareti ile başlayan hikayemizi, yıllar geçtikçe kurumsallaşma hamlesiyle ileriye taşıdık. Bugün geldiğimiz noktada orman ürünleri sanayinde Türkiye’nin lider şirketi olduk. Bu süreçte girişimci ve yenilikçi yaklaşımımızdan asla vazgeçmedik. Dünyada yaşanan değişimleri ve dönüşümleri yakından takip ettik. Kendi pazarımızı olduğu kadar dünya pazarının da ihtiyaçlarını anlamaya ve bu ihtiyaçlara sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklandık.

Bugün Yıldız Entegre, Türkiye’nin en büyük 29. sanayi şirketi. Dünyada orman ürünleri sektöründe yer alan ilk 10 şirket arasında. Şirketimizin amiral gemisi olan Kartepe Tesisi, dünyanın tek çatı altında kurulmuş en büyük entegre MDF üretim tesisi olma özelliğine sahip. Bu süreçte her zaman “Bugün ürettiklerimiz, yarınlarımızı tüketmesin” anlayışıyla kararlar verdik; yatırımlarımızı bu bakış açısı ile hayata geçirdik. Hem günümüz hem de gelecek kuşaklar için taşıdığımız sorumluluğun bilinci ile yolumuza devam ediyoruz.

Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulaşabilmesinde sanayi kuruluşlarının rolü ve sorumluluğu çok önemli. Yıldız Entegre olarak, ‘Üreten Güçlü Türkiye’ vizyonuna katkıda bulunmada hız kesmiyoruz. Yurtiçindeki ihtiyaçları öncelikli kılarak 2021 yılı ihracat bakımından da bizler için çok yoğun geçmiş olup, 50’den fazla ülkeye ihracatımızı gerçekleştirerek hedeflerimize ulaştık.

 Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Biz teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, otomasyona dayalı bir sanayi şirketi olsak da bizim için üretim kalitesi ya da üretim teknolojisi kadar önemli olan diğer bir konu da tasarım. Mobilya üreticilerimizle uzun yıllara dayanan bir iş ortaklığımız var. Yıldız Entegre’nin sektördeki sürdürülebilir başarısı, iş ortaklarıyla kurduğu uzun soluklu güven ilişkisinin ardında da bizim bu bakış açımız yatıyor. Şirket içerisinde sürekli olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, trendleri inceleyen ve kullanıcılarımızın geri bildirimlerini dinleyerek, ürün portföyümüzü güçlendirip, değer katan önemli bir ekibimiz var. Tasarım anlamında sürekli kendimizi geliştiriyoruz. İçinde bulunduğumuz çağın en önemli özelliklerinden birisi, değişime çok açık olması. Tüketici davranışları, beklentiler sürekli değişiyor. Bizler de bu değişimleri daha piyasaya yansımadan öngörmeye, yeni trendlere uygun ürünleri daha müşterilerimiz talep etmeden piyasaya sunmaya çalışıyoruz. Bu anlayış, şirketimizi de sürekli geliştiriyor; zinde tutuyor. Genel olarak değerlendirdiğimizde son yıllarda hem orman ürünleri sektöründe hem de birçok sektörde özellikle doğaya dönüş temasının çok hâkim olduğunu görüyoruz. Renklerde, desenlerde, dekorasyonlarda, tasarımlarda… Ahşabın ve ahşap görünümlü dekorasyonun ön plana çıktığı bir dönemin içindeyiz. Pandemi süreci de aslında bu trendi daha da güçlendirdi.

Biz de tasarımlarımızda buna uygun ilerliyoruz. Ama bunun yanında farklı müşteri tipleri ve farklı ihtiyaçlara göre de ürün portföyümüzü sürekli güçlendiriyoruz. Mimarlarla ve Mobilya tasarımcıları ile samimi ve kuvvetli işbirlikleri gerçekleştirerek onlar için değer üretmeye çalışıyoruz ve onların hayal ettikleri çizimleri yapmalarına olanak sağlayacak desen ve dekor portföy zenginliğine sahibiz.  Ürün çeşitliliğine, renk ve desen alternatiflerine çok önem veriyoruz. Plaka grubunda 100’lerce farklı dekor 10’larca farklı doku ile mobilya endüstrisine 1000’lerce seçenek sunmaktayız. Bugün sadece parke grubumuzda, VarioClic ve TerraClick markalı ürünlerimizde onlarca dekor alternatifi sunuyoruz.

Tabii bir yandan ürünün estetiğini ve kullanışlı olmasını gözetirken bir yandan da bu ürünlerin kurulumunu çok daha kolay hale getirecek uygulamaları devreye alıyoruz. Yine parke gruplarımızda VarioClic markamızda kullandığımız 5G kilit sistemi gibi uygulamalarla zemin üzerindeki uygulamaları kolaylaştırırken, elde edilen zaman tasarrufunu da müşterilerimiz için önemli bir avantaja dönüştürüyoruz. Bu yıl da;geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ihracat oranımızı daha yukarılara çıkarma ve yeni ülkelere ulaşma çalışmalarımız devam etmektedir. Pandeminin etkilerinin daha da azalması ile yurt dışı seyahatlerimizi sıklaştırarak mevcut ve yeni müşteriler ile daha sık istişare halinde olmayı planlıyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Yıldız Entegre olarak MDF, MDFlam, sunta, suntalam, laminat parke, boyalı levha (mdf, sunta), kapak panel, lak panel, mdf kapı, kapı paneli, emprenyeli dekor kağıdı ile tutkal üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürün gamımızda olan tüm ürünlerin ihracatında güçlü olmamızın yanı sıra, sektörde inovasyon çalışmalarına da önem veren bir firmayız.

Eklemek istedikleriniz neler?

2022 yılı ve sonrasında ihracat odaklı stratejilerimiz ve yeni yatırımlarımız devam edecek. 2022 için planlama çalışmalarımızda; Varioclic, Terraclick parke gruplarımız, Variodor kapılarımız, Yıldız Trend markası ile pazarla buluşturduğumuz yeni plaka ürünlerimizden daha da söz ettireceğiz. Özellikle doğrudan tüketiciye hitap eden VarioClic parke ve Variodor kapı ürünlerinin yanı sıra bu ürünlerin seçimini kolaylaştıran dijital teknolojilerimiz ile tüketicinin huzuruna çıkmaya devam edeceğiz.

2022 yılı VarioClic ile tüketicilere dekorasyona dair birçok dünya kuracağımız, Variodor ile sağlamlığın nasıl bir estetik halde sunulabileceğini gösterdiğimiz, Yıldız Trend ile hem mimar ve tasarımcıların hem de tüketicilerin ilham kaynağı olacağı; hem dijital hem de gerçek dünyada deneyim alanlarını kuvvetlendireceğimiz bir yıl olacak.  Deneyimlediğimiz üzere tüm dünyada pazarlama stratejilerinin çok daha önem kazanacağı bir döneme giriyoruz. Bu durumorman ürünleri sektöründe de önemli değişimleri beraberinde getirecek. Bu da özellikle pazarlama ve iletişim tarafında dijitalin çok daha hâkim olacağı; dijital dönüşüm süreçlerinin şirketlerin tüm faaliyet alanlarına nüfuz edeceği bir yapıyı zorunlu kılıyor. Bu kapsamda dijitalin dokunduğu her alanı çok önemsiyoruz, buna uygun yatırımları da hızla hayata geçiriyoruz. Pandemiden itibaren dünyanın gündemi; teknoloji, sürdürülebilirlik ve sağlık odağında ilerliyor. Yıldız Entegre olarak sunduğumuz tüm ürünler de bu 3 başlığın içerisine de konumlanıyor.  Sadece 2022 yılı özelinde değil, her yeni yıla girerken öncelikli değişmeyen ana hedefimiz; ürünlerimizde renk, desen, model anlamında müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak ürün gamımızı daha da genişletmek, müşterimize sunduğumuz alternatifleri çeşitlendirmek yer alıyor. Bugüne kadar sektörde müşterilerini en  fazla dinleyen ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarını şekillendiren şirketlerin başında geliyoruz.  2022 yılında da yine amacımız sağlıklı, sürdürülebilir, teknoloji dostu ürün portföyümüzü güçlendirmek ve her kullanıcının tarzına uygun şekilde sunmak olacak.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER