Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajWilo Türkiye Satış Direktörü Fatih Öner: “Sektörümüzdeki öncü konumumuzu destekleyecek iddialı projelere...

Wilo Türkiye Satış Direktörü Fatih Öner: “Sektörümüzdeki öncü konumumuzu destekleyecek iddialı projelere imza atmayı sürdüreceğiz”

“Sürdürülebilirlik şirket stratejimizin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda insanların hayatlarını derinden etkileyecek altı küresel mega trend olan globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm iş yapış biçimimizin merceğinde yer alıyor.”

10 bine yakın geniş ürün gamı ve sistemlerle farklı alanlar için ileri teknoloji çözümler geliştiren Wilo, aynı zamanda enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı sürdürülebilir bir dünya için var gücüyle çalışmayı birinci önceliği olarak belirlemiş durumda. Firma bu hedef doğrultusunda dünyada 150. ve Türkiye’de 30. yılına doğru emin adımlarla ilerliyor.

 Wilo Türkiye Satış Direktörü Fatih Öner ile önümüzdeki döneme dair projelerini ve planlarını ele aldığımız bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Bu yılın ilk çeyreğini hemen hemen geride bırakmaktayız. 2021 yılı beklentileriniz doğrultusunda nasıl şekilleniyor? Kısaca neler söylemek istersiniz?

Wilo olarak 10 bine yakın geniş ürün gamımız ve sistemlerimizle farklı alanlar için ileri teknoloji çözümler geliştirirken, enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı sürdürülebilir bir dünya için var gücümüzle çalışmayı birinci önceliğimiz olarak belirlemiş durumdayız. Bu hedef doğrultusunda dünyada 150. ve Türkiye’de 30. yılımıza doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yıl temiz su temini alanındaki çalışmalarımıza hız verdik ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Verimli binalar ve altyapı çalışmalarımız kapsamında su yönetimi ve endüstri alanlarındaki faaliyetlerimizi hızlandırarak Türkiye’deki liderliğimizi pekiştireceğiz. Global tarafta ise Ar-Ge çalışmalarımızın temelinde verimli teknolojilerle çevre ve kullanıcı dostu ürünler geliştirmek yatıyor. Bu kapsamda Wilo olarak 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlama hedefimiz doğrultusunda yenilikçi su çözümlerimizin büyüme hızını yüzde 7,5 artırmayı amaçlıyoruz. Akıllı su sistemlerimizdeki büyüme hedefimizi ise yüzde 35 olarak planlıyoruz. Çünkü bağlantı, operasyonel güvenilirlik ve maksimum verimliliğin gelecekte daha fazla kaynak tasarrufu için gerekli olan temel faktörler olduğuna inanıyoruz. İçme, tarım ve sanayi için kesintisiz temiz su temini, geleceğin en büyük zorluklarından biri olacak. Su altyapı sistemlerinin karmaşıklığı, yaşamın çeşitli alanlarını dijital ve akıllı yöntemlerle birbirine bağlayan bütünsel çözümler gerektiriyor. 2021 yılında da bu konuya odaklanacağımızı ve müşterilerimiz için sadece ürün sağlayıcı değil çözüm sağlayan iş ortağı olarak çalışacağımızı söyleyebilirim.

Önümüzdeki dönemde, rekabet gücünüzü nasıl arttırmayı düşünüyorsunuz? Hangi ürün ya da hizmetlerinizle ön planda olacaksınız?

Dünyanın ilk sirkülasyon pompasını icat eden ve tarihinde pek çok parlak kilometre taşını barındıran Wilo olarak, dijitalleşme alanındaki çalışmalarımızla günümüzde de ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Bu anlamda dünyanın ilk akıllı pompası olma özelliğine sahip, sistem verimliliğini en üst seviyelere taşıyan, ödüllü Wilo-Stratos MAXO ve Nexos yapay zeka teknolojisine sahip, yeni nesil özelliklerle donatılmış Wilo-Rexa SOLID-Q gibi dikkatleri üzerine çeken teknolojik ürünlerimiz bulunuyor.

Stratos MAXO ile Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini pompa dünyasına taşıyoruz. Güçlü iletişim yetenekleri sayesinde çalışma noktasının önceden belirlenmesine ihtiyaç duymaksızın sistem ihtiyacını analiz eden Stratos MAXO, en verimli çalışma noktasını kendisi belirliyor. Böylelikle sadece pompa verimliliğinin değil sistem verimliliğinin de maksimum seviyede tutulmasına destek oluyor. Akıllı ara yüzü sayesinde mobil cihazlarla etkileşime geçebilen ve tüm verilere anlık olarak ulaşılmasına olanak sağlayan Stratos MAXO, Design Plus ve Blue Innovation ödüllerini de aldı.

Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q ise akıllı şehirlere ve çağımızın ihtiyaçlarına son teknoloji akıllı sistem çözümü sunuyor. Yüksek işletim güvenilirliği, düşük bakım ihtiyacı, enerji verimliliği, ihtiyaca göre dizayn edilebilme gibi özellikleriyle dikkat çeken Wilo-Rexa SOLID-Q, sahip olduğu yazılım sayesinde tıkanmaya sebep olan maddeleri tespit ederek kendi kendini temizleyebiliyor. Akıllı ara yüzü sayesinde mobil cihazlarla etkileşime geçebilen Wilo-Rexa SOLID-Q, tüm verilere anlık olarak ulaşılmasını da sağlıyor. Arıtma teknolojilerinde yapay zekalı pompa döneminin mimarı bir marka olarak, inovatif teknolojisiyle dikkat çeken Wilo-Rexa SOLID-Q ile dijitalleşmenin getirdiği avantajları kullanıcılara yaşatıyoruz.

Bu yıl için yeni ürün, yatırım ve istihdam konularındaki stratejilerinizi kısaca paylaşabilir misiniz?

Geçtiğimiz yıl Dortmund şehrindeki üretim merkezimizi ‘Akıllı Fabrika’ kimliği ile yeniden şekillendirerek, 300 milyon Euro’luk bir yatırımla ileri teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı dijital bir üretim tesisi hayata geçirdik. Wilo tarihindeki en büyük yatırım olarak dikkat çeken Dortmund fabrikamız aynı zamanda Almanya’da bugüne kadar inşa edilmiş en büyük endüstriyel inşaat projelerinden biri.  Ultra modern dijital akıllı fabrika, “PioneerCube” ofis binası, müşteri hizmetleri merkezi ve ürün geliştirme tesislerinden oluşan WiloPark’ın geçtiğimiz günlerde dijital olarak gerçekleşen açılışına Wilo çalışanlarının yanı sıra iş ve siyaset dünyasından 1.500’ün üzerinde üst düzey uluslararası misafir katıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel video mesaj göndererek tebriklerini iletenler arasındaydı. WiloPark’ın 2021 yılında bize ayrı bir güç ve ivme katacağına inanıyoruz.

Sürdürülebilirlik şirket stratejimizin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda insanların hayatlarını derinden etkileyecek altı küresel mega trend olan globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm iş yapış biçimimizin merceğinde yer alıyor. Tüm yatırımlarımızı dünyaya hızla yön verecek bu trendler ışığında gerçekleştiriyoruz. Bu yolda kat ettiğimiz mesafe ve elde ettiğimiz veriler, doğru ve tarafsız bir şekilde analiz edilebilmesi adına yılda 2 defa Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından kontrol edilecek.

Dijital dönüşüm Wilo için sadece bir mega trend değil kilit bir faktör. Dünya pandemi ile beraber zorunlu bir dijital dönüşüme girse de biz Wilo olarak dijitalleşmenin ilk adımlarını 5 yıl önce fabrikamızın inşaatıyla beraber attık.  Dijitalleşmeyi odağımıza zorunlu olarak değil bilinçli olarak almanın avantajlarını ise gelecek dönemde müşterilerimizle beraber çok daha fazla hissedeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Dijitalleşme iş yapış süreçlerimizden ürünlerimize, tedarik sürecimizden çözümlerimize kadar her bölümümüzde ağırlıklı olarak yer alıyor. Servis hizmetlerimizde kullanıcılarımıza hem online hem de fiziki olmak üzere iki ayrı şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz mobil ve dijital çözümümüz olan Wilo-Live Assistant sayesinde kullanıcılar, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan kolaylıkla servis hizmetlerimize ulaşarak canlı ve gerçek zamanlı video iletişimi ile destek alabiliyor. Bununla birlikte servis hizmetlerine 7/24 ulaşma imkanı sunuyoruz. Gelen tüm talepler hızlı ve etkin bir şekilde servis hizmetlerimiz tarafından yanıtlanıyor. Tüm bu çalışmaların dışında sahada fiziksel bir ziyaretin gerekmesi durumunda ise ziyaretlerimizi sadece kullanıcıların talepleri doğrultusunda önceden görüşerek, karşılıklı onayların alınması, uygun koşulların sağlanması ve gerekli tüm tedbirlerin alınmasının ardından gerçekleştiriyoruz. Wilo Social adını verdiğimiz sosyal platform uygulamamızla kullanıcılara anlık bildirimlerle Wilo ve sektör hakkında güncel haberlere ulaşma, yeni ürün, referanslar ve eğitimlerden haberdar olma, canlı destek özelliği ile ihtiyaç duyulan her anda yardım alabilme gibi olanaklar sunuyoruz. Bununla birlikte her yıl belirli aralıklarla düzenlediğimiz eğitimlerimizi de “eAcademy” ismiyle dijital platformumuza uyarladık.

Wilo olarak geçmişte ve bugün olduğu gibi gelecekte de ileri teknoloji ile donatılmış ürünlerimiz, hizmetlerimiz, çözümlerimiz, servislerimiz, geliştirdiğimiz projeler, iş disiplinimiz, insan ve çevre odaklı felsefemiz ışığında yol alarak sürdürülebilir bir dünya için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Başarılarımız ve büyümemizin en büyük mimarları olan çalışanlarımız, bayilerimiz, servislerimiz ve müşterilerimizden aldığımız güçle sektörümüzdeki öncü konumumuzu destekleyecek iddialı projelere imza atmayı sürdüreceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER