Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelWilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya: “2022’nin bizler için anlamı heyecanı büyük...

Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya: “2022’nin bizler için anlamı heyecanı büyük olacak”

“Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Yeni normalin hakim olduğu ve dijital dönüşümün her alanda hissedildiği 2021 yılında özellikle konut ve endüstriyel yapılar başta olmak üzere farklı yapıların dinamiklerine uygun teknolojiler geliştirdik. Stratejik hedeflerimiz ve pompa sektöründe pazar liderliğimiz 2021 yılında da öne çıkan özelliklerimiz arasında yer aldı. Sürdürülebilir bir dünyayı şirketimizin her aşamasında misyon edinerek, 2021 yılını sektör profesyonellerinin iş ortağı olarak başarılı bir şekilde tamamladık.  İleri teknoloji birçok ürünümüzü piyasaya sunarak inşaat sahalarında dijital dönüşümün temellerini attık ve hem ülkemizde hem de dünya genelinde başarılı referans çalışmalara imza attık.

Bir dünya markası olarak tedarik ağının genişliğinin önemini özellikle Kovid-19 sürecinde tüm iş dünyası olarak biz de deneyimledik. Dünyanın farklı yerlerinde üretim tesisleri olan bir marka olmanın avantajını pandemi döneminde de yaşadık. Bu dönem bize iklim ve sürdürülebilirlik konularının önemini bir kez daha göstermiş oldu. Biz de bu kapsamda enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan, 100’den fazla ülkede global varlığa sahip, Schneider Electric ile stratejik ortaklık başlattık. İş birliği kapsamında su ve yapı sektöründe verimlilik artırmaya yönelik çalışmalarda ortak projeler geliştirileceğiz. 

Diğer taraftan yaşanan ekonomik gelişmelerden de doğal olarak etkilendik. Bu gelişmelere seyirci kalmadan aksiyona geçmenin, yeni stratejiler geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda 2022 yılında da yeni tedbirler alarak, farklı iş alanlarında yeni fırsatlar yaratmayı hedefliyoruz. Wilo markası, Türkiye’ye çok inanıyor ve burada olmaktan mutluluk duyuyor, 2022’de de Wilo olarak, Türkiye’deki 30. yılımızı kutlayacağız. Bu kapsamda 2022’nin bizler için anlamı heyecanı büyük olacak.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Hayatımızın her alanında bizi saran dijital dönüşümün sektörümüz için 2022 yılında da öncelikli gelişmelerinden olacağına inanıyoruz. Dijital, verimli ve sürdürülebilir su ve atık su yönetimine odaklanarak su altyapısı sorunlarını çözmek ayrıca önem arz ediyor.

Özellikle enerji verimliliği dünyanın gündeminde olan bir konu ve bu alandaki yatırım ve farkındalıklar her geçen gün artıyor. Ülkemizde de özellikle pompa sektörü iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir öneme sahip. Tüm dünyada artan nüfusa, teknolojideki gelişmelere bağlı olarak iklimlendirme sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Pompa sektörünün de iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir yeri bulunuyor. Sektör olarak sunulan çözümlerde; uzun yıllar aynı performansta hizmet verebilecek, minimum bakım gerektiren ve yüksek kaliteli ürünler öne çıkıyor.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

2020 yılında dünya çapında faaliyet gösteren 49 diğer şirketle birlikte Birleşmiş Milletler ve Bloomberg’in “50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri” adlı küresel sürdürülebilirlik ve iklim koruma girişimine katılmak üzere seçildik. Bu görev ve liderlik bilinci ile suyun önemine dikkat çekecek projeler ve sürdürülebilirlik konularındaki çalışmalarımıza hızla devam etmeyi hedefliyoruz.

2023’te tüm üretim tesislerimizin karbon sıfır tesisler olması için Wilo Türkiye olarak atılımlar yapıyoruz. Bu yatırımların yanında dünyada Afrika bölgesinden Çin’e kadar birçok ülkede sürdürülebilir, güneş enerjisine dayalı enerji üretimi yoluyla insanların üretkenliğini ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan projelerimiz de devam ediyor. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle suya ve geleceğe yön vermek için Wilo Grup olarak, dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlamak için çalışmalarımız var. Bu kapsamda su teminine yönelik yeni kaynaklar ve yöntemler kullanmaya olanak veren ve optimize edilebilen pompalar ve sistemler geliştiriyoruz. Yeni ürün geliştirme çalışmalarımıza özellikle temiz su temini için artan bir ivmeyle devam ediyoruz.

Satış süreçlerimizi mükemmelleştirmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için sürdürülebilir iş modelleri üzerinde çalışıyoruz.

Ayrıca 2022 hem Wilo Grup için hem de Wilo olarak ayrıca bir önem arz ediyor. Wilo Grup olarak dünyada 150. yılımızı, Wilo Türkiye olarak Türkiye’deki 30. yılımızı kutlayacağımız bir yıl olacak.  2022 yılında, 30 yıllık deneyimimiz ve teknolojimiz ile Wilo Türkiye’de üretimini yaptığımız ürünlerimizin üretim kapasitesini ve satışlarını arttırmayı planlıyoruz. Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER