Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelVarta Pilleri Türkiye Genel Müdürü Kerem Acar: “Türkiye’deki potansiyelin yüksek olduğunu görüyor...

Varta Pilleri Türkiye Genel Müdürü Kerem Acar: “Türkiye’deki potansiyelin yüksek olduğunu görüyor ve buna göre planlar yapıyoruz”

“‘Kasım 2021’de gerçekleştirdiğimiz relansman ile performansa ek olarak çoğu %100 geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünlere de kavuştuk. İlk seneden itibaren plastik kullanımımız yılda 94 ton azalacak. Hedefimiz,2027 yılına kadar, PAS 2060’a göre CO2 nötr üretime ulaşmaktır.”

Depolama sistemlerinden çeşitli uygulamalar için özel pil çözümlerine kadar kapsamlı bir enerji üretim portföyüne sahip olan VARTA AG, Avrupa ve Asya’daki beş üretim tesisinin yanı sıra dünya çapında 75’ten fazla ülkede faaliyet göstermekte. Kendi alanında inovasyon lideri olan marka, özellikle son dönemde gerçekleştirdiği yeniliklerle üretim süreçlerini daha verimli, daha çevreci ve neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir hale getiriyor.

Varta Pilleri Türkiye Genel Müdürü Kerem Acar ile yapmış oldukları çalışmalar, güç kaynaklarının geri dönüşümleri ve sürdürülebilirlik noktasında genel yaklaşım ve tutumlarını konuştuk.

Varta Türkiye olarak gerçekleştirdiğiniz faaliyetler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

VARTA Tüketici Pilleri, yenilikçi yüksek kaliteli pil, şarj edilebilir pil, şarj cihazı, powerbank ve el feneri ürünleri üreticisidir. Şirketimiz 130 yılı aşkın bir süredir “Alman Malı” kalitesini temsil etmektedir. Her boyut ve tipte pil, şarj edilebilir pil, taşınabilir şarj cihazları ve fenerlerden oluşan ürün yelpazesi ile modern gündelik hayatın tüm ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunuyoruz. Türkiye’de 22 senedir ‘VARTA Türkiye’ ofisi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Değişen tüketici alışkanlıkları ve beklentileri karşısında, gerçekleştirdiğiniz Ar & Ge çalışmaları ve yeni üretim modelleri hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Tüketiciler artan bir şekilde, daha da yüksek performanslı, uzun ömürlü çevreci ürünler bekliyor. Almanya Ellwangen’deki AR-GE Merkezi’mizde, mevcut enerji teknolojilerinin optimizasyonu ve geleceğin pil teknolojilerinin geliştirilmesi üzerine çalışılmaktadır.

Kasım 2021’de gerçekleştirdiğimiz relansmanımız ile tüm ürün gruplarımızda ürün performanslarımızı daha da arttırdık. VARTA olarak Avrupa’nın en güçlü AAA alkalin pilini pazara sunuyor olacağız.

Çoğu Avrupa’da bulunan, toplam 5 fabrikamızda da üretimimizi verimli, çevreyle uyumlu ve neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir hale getiriyoruz.

Türkiye pazarını ve tüketici eğilimlerini küresel pazarla kıyaslandığınızda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de pil pazarı, büyüyen ve daha da fazla büyüyecek bir pazar. Kişi başı pil tüketimi henüz Avrupa’nın çok gerisinde. Örneğin, Kuzey Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de kişi başı pil tüketimi, yaklaşık 1/3 oranında gerçekleşiyor.

Türkiye, dinamik nüfus yapısı ve potansiyeli ile çok önemli bir konuma sahip. Avrupa’daki doymuş pazarlara kıyasla Türkiye’deki potansiyelin yüksek olduğunu görüyor ve buna göre planlar yapıyoruz.

Güç kaynaklarının geri dönüşümlerini nasıl kontrol ediyorsunuz? Bu noktada izlediğiniz politikalar ve gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerimizin olası çevresel etkilerini, ürün geliştirme sürecinde, tüm yaşam döngüsü için değerlendiriyoruz. Malzemelerin ekonomik kullanımını ve geri dönüştürülebilir malzemeleri önceliklendirerek kaynakları koruyoruz. Üretimde odak noktamız, entegre çevre koruma prosedürlerini önemseyen ve emisyonları azaltan ileri teknolojilerdir.

Gerçekleştirdiğiniz üretim ve satış faaliyetleriyle Türkiye’de şu anki konumunuz ve önümüzdeki dönem için hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Toplam Modern Ticaret kanalında pazarda ikinci konumda yer alıyoruz. Küresel stratejimiz; tüm dünya çapında inovasyon ve teknoloji lideri olarak yeni standartları belirlemek ve ürün segmentlerimizde pazar lideri pozisyonuna ulaşmaktır.

Küresel stratejimize paralel olarak, Türkiye pazarında da müşterilerimize ve tüketicilerimize kesintisiz en iyi değeri sunmaya devam ederek pazar lideri olmayı hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik konusunu kurumsal olarak nasıl bir bakış açısıyla ele alıyorsunuz? Bu konuda bugüne kadar geliştirdiğiniz stratejiler ve faaliyetler hakkında neler söylemek istersiniz?

Hedefimiz, 2027 yılına kadar , PAS-2060’a göre  CO2 nötr üretime ulaşmaktır.Kasım 2021’de gerçekleştirdiğimiz relansman ile, %100 geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünlere kavuştuk.

Yeni blister ambalajların çoğu, FSC sertifikalı, %100 geri dönüştürülebilir mukavvadan imal ediliyor. İlk seneden itibaren plastik kullanımımızı yılda 94 ton azaltmayı başardık.

VARTA taşınabilir şarj cihazlarının ambalajları da plastik içermeyen malzemelerden üretiliyor. Diğer ürün çeşitlerinde de benzer dönüşümlerin planlanmasına devam ediliyor.

Yeni malzemelere ek olarak, artık her pil ve şarj edilebilir pil ambalajında, bir pil çıkarıldıktan sonra ambalajın tekrar kapatılabilmesine olanak tanıyan akıllı açma/kapama mekanizması bulunuyor. Geri dönüşüme gidecek, ömrünü tamamlayan pillerin de ambalaja tekrar yerleştirilebilmesi için kullanışlı bir seçenek sunuyoruz. VARTA olarak biz, yeni ambalaj tasarımımızla müşterilerimize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER