Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelÜlkü Özcan, “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO” listesinde

Ülkü Özcan, “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO” listesinde

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’ları arasında

 

Kadınların üst düzey yönetici olduğu şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan da yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, sektöründe fark yaratmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Ülkü Özcan, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’ları arasına girerek büyük bir başarıya imza attı.

Türk iş dünyasının en önemli yayınlarından olan Capital ve Ekonomist Dergisi’nin iş dünyasındaki kadın liderleri ön plana çıkarmak hedefiyle 10 yıldır gerçekleştirdiği “50 Güçlü Kadın CEO” araştırmasına göre hazırlanan başarılı kadın liderler listesinde Ülkü Özcan 12. sırada yer aldı. Yıllardır üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunan ve Türk iş dünyasında önemli bir lider konumunda olan Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan; şirketin çeşitlilik, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği vizyonu kapsamında attığı adımlarla anlamlı bir ödülün sahibi oldu.

“İş gücündeki çeşitliliği ve kadın çalışan oranını artırma” hedefi

Aldığı ödül hakkında görüşlerini paylaşan Türk Prysmian CEO’su Ülkü Özcan şöyle konuştu: “Çeşitlilik, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği vizyonuna sahip bir şirkete liderlik etmemin bu ödülü almama büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Türk Prysmian Kablo olarak, geçmiş yıllarda çoğunlukla ‘erkek egemen’ olarak görülen kablo sektöründe kadın çalışan sayısını sürekli artıran ve tüm çalışanlarımıza kapsayıcı bir iş ortamı sunan bir şirket olmamız çok kıymetli. Bu doğrultuda şirketimizin sürdürülebilirlik vizyonundaki en önemli başlıklardan biri olan ‘iş gücündeki çeşitlilik ve kadın çalışan oranını artırmak’ hedefi kapsamında da çok sayıda önemli projeyi hayata geçirdik. Şahsen toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabildiği toplumlarda her alanda gelişme ve başarılara imza atıldığına inanıyorum. Bu anlamda kadınların iş gücüne katılımının desteklendiği, yönetici pozisyonunda daha çok kadının yer aldığı bir iş dünyası hayali için şirketimizin tüm birimleriyle birlikte kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz.”

Kadın istihdamını her kademede artıran şirket anlayışı

Kasım 2022 itibarıyla yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlayan Türk Prysmian Kablo’da, kadın çalışan sayısı 57’ye yükseldi. Uyguladığı çeşitlilik politikaları sayesinde kadın çalışan sayısını her geçen gün artıran şirkette toplam 32 olan orta kademe yöneticilerin 9’u kadın yöneticilerden oluşuyor. Yönetim kurulundaki kadın oranı ise yüzde 50.

“Bursa’da Yılın Başarılı Kadın Yöneticisi” ödülü

Kadınların iş gücüne katılımını destekleyen ve üst düzey rollerde daha çok kadın çalışana yer verme vizyonunu aldığı ödüllerle pekiştiren şirketin CEO’su Ülkü Özcan, son olarak Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) tarafından bu yıl 13’üncüsü Mart 2022’de verilen ödüllerde “Bursa’da Yılın Başarılı Kadın Yöneticisi” seçildi. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden lisans derecesine sahip olan Ülkü Özcan, 1998-2010 yılları arasında Lafarge Türkiye’de sırasıyla Kıdemli Stratejist, Strateji ve İş Geliştirme Müdürlüğü ve Pazarlama Müdürlüğü yaptı. 2010 yılında Sabancı Holding bünyesinde yer alan Çimsa Çimento’da birçok pozisyonda görev alan Ülkü Özcan, Çimsa’da CEO’luk görevini üstlenmişti. 2020 yılında Çimsa’dan ayrıldıktan sonra Türk ve yabancı şirketlere danışmanlık yapan Ülkü Özcan 1 Haziran 2021 tarihinden bu yana Türk Prysmian Kablo CEO’luğu görevini yürütüyor.

 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER