Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelTürkiye AYDA Awards Şampiyonları Malezya’dan ödülle döndü

Türkiye AYDA Awards Şampiyonları Malezya’dan ödülle döndü

 Nippon Paint’in global ağında yer alan ülkelerdeki mimarlık öğrencilerinin katılımına açık olarak 14 yıldır düzenlediği Asian Young Designer Awards (AYDA) Ödül Töreni Malezya’da yapıldı. 16 ülkeden 27 finalistin yarıştığı AYDA Awards’ta bu yıl ilk kez yer alan Türkiye’den Şevval Simruy Baygül ve Berk Kesimoğlu, Nippon Paint Colour Award kazandı.

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint’in 14 yıldır düzenlediği Awards’un 2021-2022 döneminin uluslararası ödül töreni Penang Malezya’da dünyanın en büyük üçüncü yatı White Rabbit’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin Nippon Paint’in global ağına katılımı sonrasında güçlü biçimde yer aldığı yarışmada Türkiye şampiyonları yarışmadan ödülle döndü. Mimarlık kategorisinde “eu-topos” projesiyle Şevval Simruy Baygül ve iç mimarlık kategorisinde “Streethouse” projesiyle Berk Kesimoğlu Nippon Paint Colour Award’a layık görüldü.

Türkiye Şampiyonları eşsiz bir deneyim yaşadı

AYDA Awards’in Türkiye’de geleceğin tasarımcılarını yaratmak konusundaki önemine değinen Nippon Paint Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ,  AYDA Awards 2021 için Türkiye’de 50’den fazla üniversiteden 137 öğrencinin proje hazırladığını hatırlattı. Uludağ “Empati için Tasarla temasında birbirinden değerli proje arasından İç Mimarlık kategorisinin birincisi İTÜ öğrencisi Berk Kesimoğlu ve Mimarlık kategorisinin birincisi ODTÜ öğrencisi Şevval Simruy Baygül, uluslararası finalde yarıştı ve güzel bir ödülle döndüler. Değerli iç mimarımız Sami Savatlı’nın da yer aldığı uluslararası jüriye projelerini anlattılar. Jüri üyeleri, endüstri danışmanları, meslektaşları ile tanışma ve etkileşim kurma fırsatına sahip oldular. Türkiye Şampiyonlarımızı tebrik ediyorum. Yarışma süreci boyunca hep birlikte ortak heyecanı yaşadık. Arkadaşlarımızı sonuna kadar destekledik ve global yarışmaya hazırlanma süreçlerine de çeşitli mentörlük olanaklarımızla dahil olduk. Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla gerçekleştirilen bu organizasyon Türkiye’nin yetenekli tasarımcılarına uluslararası bir kariyerin kapılarını açıyor. Biz Nippon Paint olarak mimarların, iç mimarların, tasarımcıların ve tasarımı hayatının önemli bir yerinde tutan herkesin, hayallerindeki projelerini gerçekleştirme yolunda 140 yıllık deneyimimizle destekleyici güç ve kanatları altındaki rüzgar olmaya devam edeceğiz. Bu ilk deneyimden sonra AYDA Awards 2023 için sabırsızlanıyoruz” dedi.

2022 teması “YAKINSAMA: Sıfırlama Düğmesine Basmak”

AYDA Awards’ta final heyecanı geride kalırken, 15. AYDA Awards’ın teması “YAKINSAMA: Sıfırlama Düğmesine Basmak” olarak açıklandı. Nippon Paint’in dünyasını yakından tanımanın genç tasarımcılar için mükemel bir deneyim ve uluslararası kariyer imkanı olduğuna dikkat çeken Arzu Uludağ “Dünyanın dört bir yanında Nippon Paint tarafından boyanmış muhteşem mimarlık örnekleri bulunuyor. Hindistan/Delhi – Lotus Tapınağı, Singapur – Sporshub, Tayland/ Bangkok – Rama IX Bridge (9. Rama Köprüsü), Çin /Şangay’daki Tower China ve Dünya Expo Sergi ve Kongre Merkezi, Vietnam’daki Vinhomes Central Park gibi birbirinden özel yapılar Nippon Paint ile boyandı. Özgün Tasarımların Destekleyici Gücü mottosuyla yola çıkan markamız mimarların, iç mimarların, tasarımcıların ve yaşam alanlarına özel bir dokunuş katmak isteyenlerin çözüm ortağı konumunda. Asia Young Design Awards da bu yaklaşım doğrultusunda hayata geçen büyük bir organizasyon” dedi.

14 yılda 47 bin başvuru aldı

AYDA Awards, 2008 yılından bu yana, mimarlar ve tasarımcılar için yaratıcı ve etki odaklı bir platform sağladı. 16 ülke ve bölge, 1.200 eğitim kurumundan bugüne kadar 47 binden fazla başvuru alındı. Yarışmanın tasarım topluluğu arasında oldukça tanınan bir ödül olarak itibarını güçlendiren AYDA Awards 2021/2022 döneminde, 15 coğrafi bölgeden 6.184 başvuru alındı ve 27 kişi uluslararası finale kaldı. 

Finale kalan 27 kişi 22 ve 23 Haziran’da yapılan uluslararası jüri toplantılarında projelerini sundular.   Vietnam’dan Nguyen Quang Duong “Chuon Chuon (Dragonfly)”, Tayland’dan Patcharakul Paesomwang “Pause In” projesiyle “Asia Young Designer of the Year” unvanı ile Harvard University Graduate School of Design’da 3 haftalık Design Discovery Program’ına katılma fırsatı yakaladı.

AYDA 2021/2022 Mimarlık Kategorisi Kazananları

Designers of the Year

Nguyen Quang Duong, Dragonfly (Vietnam)

Best Design Impact 

Dihan Dhamika Inshan, Waste Upcycling park and wetland awareness center (Sri Lanka)

Best Sustainable Design         

Aum Gohil, Apparatus of Amusement (Hindistan)

Nippon Paint Colour Award   

Şevval Simruy Baygül, eu-topos (Türkiye)     

AYDA 2021/2022 İç Mimarlık Kategorisi Kazananları

Designers of the Year

Patcharakul Paesomwang, Pause in (Tayland)

Best Design Impact     

Chin Chien-Hao, Daily Dialogue Gallery (Tayvan)

Best Sustainable Design         

Amirah Afiqah Binti Abdullah, BAKAU (Malezya)

Nippon Paint Colour Award   

Berk Kesimoğlu, Streethouse (Türkiye)         

Honourable Mention Award  

Moira Kayla Ramiro, Marahuyo Design Camp (Filipinler)

AYDA 2021/22 Mimarlık Kategorisi Uluslararası Jüri Üyeleri

•          Ezumi Harzani Ismail, Director, Arkitek Maa Sdn Bhd

•          Kazuma Yamao, Founding Partner, waiwai

•          Nicholas Ho, Chairman, Ho & Partners Architects

•          Paul Noritaka Tange, Chairman, Tange Associates

•          Ravi Sarangan, Director, Edifice

AYDA 2021/22 İç Mimarlık Kategorisi Uluslararası Jüri Üyeleri

•          Chu, Chih-Kang, Founder, Chu Chih-Kang Space Design Co. Ltd & Wuguan Books

•          Horace Pan, Founder, Panorama Design Group

•          Keat Ong, Founder & Creative Director, Keat Ong Design

•          Lea Aviliani Aziz, Managing Director And Principal, Pt. Elenbee Cipta Desain

•          Sami Savatlı Founder, Sami Savatlı Design Studio

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER