Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelTürk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinde imzamız...

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinde imzamız bulunuyor”

“Özellikle ulaştırma projelerindeki Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon sistemlerinin kurulumunda önem arz eden kablo tiplerine; enerji, zayıf akım ve fiber optik kablolarımızla çözümler sunmaktayız.”

Son dönemde geliştirdiğiniz ürün grupları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türk Prysmian Kablo olarak dünya genelinde 29.000 çalışanı bulunan, 50’nin üzerinde ülkede faaliyet gösteren 108 fabrikası ve 26 Ar-Ge Merkezi ile bir dünya lideri olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olarak faaliyet gösteriyoruz. Bugün, Mudanya fabrikasında 22.000’in üzerinde farklı kablo üretimi yapılabiliyor. Ürün yelpazemiz içinde; 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kabloların yanı sıra özel kullanım alanlarına sahip olan demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları gibi kablolar yer alıyor. Çevre dostu üretim politikalarımız çerçevesinde, özellikle yangına karşı güvenli kablo olarak düşük duman yoğunluklu, halojen gazı içermeyen veya yangına dayanıklı kabloların üretimini gerçekleştiriyoruz.

Türk Prysmian Kablo olarak; Prysmian Group bünyesinde, Prysmian ve Draka markaları ile aynı anda enerji ve haberleşme kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olarak öne çıkıyoruz.

Özellikle ulaştırma sektöründe gerçekleşen projelerde hangi ürün gruplarınızla yer aldınız / alıyorsunuz? Birkaç örnekle biraz bahseder misiniz?

Prysmian Group’un İstanbul Havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, 15 Temmuz İstiklal Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale 1915 Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, TCDD Ankara – Sivas YHT gibi Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinde imzası bulunuyor.

Yurtdışında öne çıkan referans projelerimiz olarak Dubai Metro, Tiflis Metro, Doha Metro, Tanzanya DSM, Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nı belirtebilirim.

Halen devam eden projelerimizi de şöyle sıralayabilirim: TCDD Kayaş-Yerköy YHT, TCDD Alayunt-Afyon-Konya Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapımı, TCDD Gaziray, Tanzanya MDM ve Kabataş Mahmutbey Metro.

Özellikle ulaştırma projelerindeki Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon sistemlerinin kurulumunda önem arz eden kablo tiplerine; enerji, zayıf akım ve fiber optik kablolarımızla çözümler sunmaktayız.     

Sizlerle çalışan çözüm ortaklarınıza sunduğunuz katma değerler neler?

Türk Prysmian Kablo olarak paydaşlarımıza ve çözüm ortaklarımıza, ihtiyaçlarına uygun en doğru çözümü sunacak yüksek teknoloji ile üretilmiş, kaliteli, verimli ve yüksek güvenlikte ürünler sunuyoruz. Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe, inovasyon ve Ar-Ge’deki liderliğimizi koruyarak, son teknolojiyi kullanıcılarımızla buluşturarak sektörü daha ileriye taşıyor ve kalitedeki rekabetin gelişmesine katkı sağlıyoruz.

Türk kablo sektöründe imza attığımız ilklerle gurur duyuyoruz. Kablo sektörünün Türkiye’deki öncüsü olarak gerek sektörün gelişimi gerekse kullanıcıların emniyeti için sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye yönelik yatırımlar her zaman odağımızda yer alıyor. Türkiye’de de yürürlükte olan TS HD 60364-5-52 standardı ile uyumlu çalışan CableApp uygulamamız bu anlayışımızın örneklerinden sadece biri. Uygulama, teknolojiyle paralel olarak hızla gelişen sektörümüzde artan ihtiyaçları ve talepleri göz önüne aldığımızda hem doğru kablo seçiminde kolaylık hem de zamandan tasarruf sağlıyor. CableApp, sahadaki montaj elemanından ofisteki mühendislere kadar tüm kullanıcılara proje ve tesisat yöntemine uygun olarak en iyi kablolama çözümünü seçmede yardımcı oluyor. Şimdiye kadar dünya genelinde 85 binden fazla kişinin kayıt olduğu ve 574 binden fazla sayıda kablo kesit hesabının yapıldığı CableApp, Türkçe dahil 26 dil seçeneğiyle ücretsiz olarak sunuluyor. Gerek web üzerinden gerekse tüm mobil işletim sistemleri ile uyumlu çalışan CableApp aracılığıyla, kablo kesit hesaplarını 1 dakika gibi kısa bir sürede yapmak mümkün hale geliyor.

Kaliteli kablo kullanımı bilincini artırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Online Kablo Eğitimlerimiz ise aynı zamanda sektör çalışanlarına mesleki gelişim fırsatı sunuyor. Tamamen ücretsiz olan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu eğitimde; kablolar hakkında temel bilgiler, kabloların uygulama alanları, malzeme teknolojileri, genel kablo yapısı, yangın performans testleri, kablo ve makara kullanımı, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR), fiber optik kablolar ve sürdürülebilirlik olmak üzere 9 modülden ve bir sınavdan oluşuyor. Online Kablo Eğitimi’ne öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler, elektrik mühendisleri, elektrik teknisyenleri, elektrik teknikerleri ve proje tasarımcıları başta olmak üzere dileyen herkes, 7/24 www.prysmiangroup.com.tr adresinden ücretsiz olarak katılabiliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sürdürülebilirlik yaklaşımı tüm çalışmalarımızın temelini oluşturuyor. Çevresel sürdürülebilirlik girişimlerimiz doğrultusunda özellikle endüstriyel kablolar ürün yelpazemizde yer alan yenilenebilir enerji ürünleri konusuna odaklanıyoruz. 2022 yılında da yine çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak ürün ve sistem bazında yenilikçi yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Tüketicilerimizi teknolojik yeniliklerle beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturacak ve katma değeri yüksek projeleri hayata geçirerek ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeye katkıda bulunacağız.

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de mevcut pazarlardaki güçlü konumumuzu sürdürmeyi ve yeni girilen pazarlardaki konumumuzu da daha ileri noktaya taşımayı ve Türkiye ekonomisine katma değer yaratmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER