Cuma, Haziran 9, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelTürk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak...

Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan: “Çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak ürün ve sistem bazındaki yatırımlarımız sürecek”

“Ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği tüm çalışmalarımıza entegre ederek, sürdürülebilirliğin odağında, inovasyon ve gelişime öncülük ederek çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerine yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Türkiye operasyonu olarak dahil olduğumuz Prysmian Group, bugün 50’den fazla ülkedeki 104 fabrikası, 25 Ar-Ge Merkezi, 29 bin çalışanı ile yüksek teknoloji gerektiren pazarlara odaklı şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

2021 yılı tüm dünyada olduğu gibi Prysmian Group için de pandemi gölgesinde geçti. Grup bazında 2021 yılı ilk 9 aylık verilerine göre toplam satışlar 9,3 milyar Euro olarak gerçekleşti. 2021 ilk 9 ayda, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,4’lük büyüme gerçekleşti.

2021’in ilk dokuz ayına ilişkin küresel sonuçlar, toparlanma sürecine girildiğini ve pandemi öncesi seviyelere döndüğümüzü göstermesi açısından son derece olumlu diyebiliriz.

Türk Prysmian olarak ise sektördeki öncü konumumuzu sürdürdük ve 2021 yılı ilk 9 ay ciromuz

2 milyar 49 milyon TL olarak gerçekleşti. Bunun yüzde 29’unu (603 milyon 21 bin TL) ihracat satışlarımız oluşturdu. 2021 yılını da başarılı çalışmalara imza atarak ve her zamanki gibi ülkemiz ekonomisine katkı sağlayarak kapatıyoruz.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Pandeminin etkisi yeni varyantlarla küresel çapta hala devam ediyor. Bu da kısa vadede bir belirsizlik yaratıyor. Ancak biz gerek çalışma şartları gerek ürün üretimi gerekse ihracat konusunda sürecin başından itibaren gereken tüm tedbirleri aldık. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmeye ve yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Tüketicilerimizi üstün performanslı ürünlerle buluşturarak, ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeyi ve katma değeri yüksek projelere imza atmayı sürdüreceğiz. Mevcut pazarlardaki güçlü konumumuzu sürdürmeyi ve yeni girilen pazarlardaki konumumuzu da daha ileri noktaya taşımayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 10 yıllık hedefimize baktığımızda çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak ürün ve sistem bazındaki yatırımlarımız sürecek.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Türk kablo sektörünün Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan şirketi olarak yenilikçi çalışmalarımıza ve Ar-Ge’ye dönük yatırımlarımıza 2022 yılında da hız kesmeden devam edeceğiz. Fabrikamızda üretim çalışmalarımıza pozitif yönde etki edebilecek, bizi daha ileriye taşıyacak çalışmalar her daim gündemimizde olacak.

Prysmian Group içinde aynı anda enerji ve telekomünikasyon kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olan Mudanya fabrikamız, aynı zamanda dünya kablo sektörü lideri olan grubumuzun bünyesindeki 25 Ar-Ge Merkezi’nden biri. Bu durum Mudanya fabrikamızı uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek kapasiteye taşıyor. Türk Prysmian olarak Prysmian Group’un ihracat merkezi konumundayız. Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyayı kapsayan 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracattaki bu gücümüz ve ülke ekonomisine katkımız sürecek.

Türk Prysmian Kablo olarak en önemli hedef sürdürülebilirlik. Tüm paydaşlar ve gezegenimiz için ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği tüm çalışmalarımıza entegre ederek, sürdürülebilirliğin odağında, inovasyon ve gelişime öncülük ederek çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerine yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Türk Prysmian Kablo olarak tüm süreçlerimizde odak noktamız sürdürülebilirlik. Bu doğrultuda tüm çalışmalarımıza sürdürülebilirliği entegre ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bugün de yarın da gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda “Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz” şeklinde ifade ettiğimiz misyonumuzdan almaya devam ediyoruz.

Önümüzdeki 10 yıllık hedefimize baktığımızda çevre ve sürdürülebilirlik konularını temel alarak ürün ve sistem bazında yenilikçi yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Tüketicilerimizi teknolojik yeniliklerle beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturacak ve katma değeri yüksek projeleri hayata geçirerek ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeye katkıda bulunacağız.

Ayrıca, özellikle altını çizmek isterim ki; fırsat eşitliğini desteklemenin, farklılıkların değerini artırmanın ve bireyleri, benzersiz özelliklerini sergilemeye teşvik etmenin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda; “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” politikamız kapsamında, fırsat eşitliğini desteklemeye ve farklılıklara dayalı olarak yaratılan değeri artırmaya devam edeceğiz.

Prysmian Group olarak 2022 sonuna kadar; toplam işgücü içinde, 2020’de yüzde 16,9 olan kadın oranını yüzde 17-19’a, beyaz yaka çalışanlar arasında yeni işe alınan ve 2020’de yüzde 34 olan kadın çalışan oranını yüzde 40’a; kadın yöneticilerin oranını ise yüzde 21,9’dan yüzde 25-27’e çıkarmayı, dolayısıyla cinsiyet dengesi oranını daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER