Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelSürdürülebilir Bir Dünya İçin Suyu Korumak Şart!

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Suyu Korumak Şart!

Dünyada ve Türkiye’de su çözümleri ve sağlıklı suya tüm insanlığın erişimi konusunda çalışan Grundfos, 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

Grundfos olarak stratejilerini Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından 6 ve 13. Maddeleri üzerine oluşturduklarını ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten 81 ülkeyi içine alan IMEA Bölgesi´nin Grundfos Endüstri Grubu Bölge Direktörü Burak Gürkan, dünya su gününde tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan su sorunları ve çözümlerinin altını çizdi.

Tüm canlıların yaşaması için gerekli olan suyun her türlü tehlike ve tehditten korunması, gelecek nesillere aktarabilmek için gerekli farkındalıkların oluşturulması ve çözümlerin üretilmesi gerekiyor. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ilan edildiğinden beri 22 Mart Tarihi Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının önemi bugünde bir kez daha fark ediliyor.

Şimdi önemli olduğu kadar gelecekteki yaşamında var olabilmesi adına su bilincinin bir an önce oluşturulması ve suyun hiçbir damlasının boşa harcanmadan verimli kullanılması gerekiyor.

SUYA OLAN TALEP HIZLA ARTIYOR

Her geçen gün artan nüfus neticesinde dünya genelinde şehirler hızla büyüyor ve buna bağlı olarak güvenli ve temiz su talebi sürekli artıyor. Uzmanlara göre 2050 yılına kadar 2,5 milyardan fazla insanın şehirlerde yaşaması bekleniyor.

Artan nüfusa ve su talebine rağmen mevcut kaynakların kirletilmeye ve boşa harcanmaya devam edildiğinin üzerinde duran Grundfos Endüstri Grubu IMEA Bölge Direktörü Burak Gürkan şu açıklamalarda bulundu: “Atık suların yaklaşık %80’i doğru şekilde arıtılmadan doğaya geri dönüyor. Aynı zamanda tüm dünyada, transfer edilen tatlı suların ortalama %30’unu kaybediyoruz. Şehirlerde transfer edilen suyun yaklaşık %60’ı kötü su şebekeleri nedeniyle transfer sırasında kayboluyor. Akıllı su çözümleri ile bu gibi kayıpları önemli ölçüde azaltabilir gelecek nesillere sürdürülebilir bir yaşam bırakabiliriz.”

ŞEHİRLER YETERLİ DONANIMA SAHİP DEĞİL

Bugün 2 milyardan fazla insan tatlı su kaynaklarına erişimin azalması riski ile yaşıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun % 40’ının şiddetli su stresi altında yaşayacağı tahmin ediliyor. Ülkemiz ve dünyanın önümüzdeki yıllarda yaşayabileceği su problemlerine karşı suyun tasarruflu kullanılması, su kaynaklarının korunması ve suyun tasarrufunu sağlayan çözümlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Alınacak tedbirlerle tonlarca suyu tasarruf etmenin mümkün olabileceğini belirten Burak Gürkan; “Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin çok fazla baskı altında olmasına rağmen daha iyi, daha verimli, daha sürdürülebilir su yönetimi için akıllı çözümler var. Su arıtma, suyun yeniden kullanımı ve talebe göre dağıtım gibi bu çözümlerden bazıları, dünyanın her yerindeki kasaba ve şehirler için optimum su basıncı ve debisi sağlıyor ve boru patlamalarını en aza indiriyor. Birçok şehrin su altyapısı eski ve kötüleşiyor, şehirler bu büyüme ile başa çıkabilecek donamına sahip değil. Geç olmadan suyun daha verimli kullanılması adına akıllı çözümlerin yaygınlaştırılması gerekiyor dedi.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER