Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelStandart Pompa Yönetim Kurulu Başkanı Şeref T. Çelebi: “Çevik bir takım olmak,...

Standart Pompa Yönetim Kurulu Başkanı Şeref T. Çelebi: “Çevik bir takım olmak, piyasa koşullarında çok önem kazanıyor”

“Amacımız; yaşanan süreci doğru hamleler ile yönetmek, hem pompa kullanıcıları hem iş ortaklarımız hem de 5 yıllık ve 10 yıllık hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız ve yapacağımız yatırımlarımızın güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek.”

Daima daha iyiyi üretmek hedefiyle 1957 yılında kurulan “Standart Pompa ve Makina Sanayi Tic. A.Ş., teknoloji, kalite, sağlamlık ve çevreye duyarlılık ilkelerinden vazgeçmeyen global bir marka olarak faaliyetlerini sürdürmekte.

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli pompa üreticisi olan firma, 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve dünyanın çeşitli bölgelerinde pek çok projede ürünleriyle yer alıyor.

Standart Pompa Yönetim Kurulu Başkanı Şeref T. Çelebi ile gerçekleştirdikleri çalışmalar, kalite, ürün geliştirme ve satış-pazarlamadaki yeniliklerle ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi pandemi sonrası hammaddelerde gözlemlenen fiyat artışı, hepimizin gündeminde. Bizim gibi metal sanayide hizmet veren kuruluşlarda,  fiyat artışlarını tolere etmek için, piyasayı çok sıkı takip etmek ve hızlı aksiyon almak gerekiyor. Çeviklik bu noktada devreye giriyor. Çevik bir takım olmak, piyasa koşullarında çok önem kazanıyor. Biz de Standart Pompa olarak bu konuya çok önem veriyor, satıştan tedarik zincirine, her adımda gerekli aksiyonları, hızlı bir şekilde alıyoruz. Amacımız yaşanan süreci doğru hamleler ile yönetmek, hem pompa kullanıcıları hem iş ortaklarımız hem de 5 yıllık ve 10 yıllık hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız ve yapacağımız yatırımlarımızın güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek.

Ar&Ge yatırımlarınız ve çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Son yenilikleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Aslında kurulduğumuz günden beri en iyi bildiğimiz işi, en iyi şekilde yapmaya çalışmak ana felsefimiz.

Bu  felsefe, tedarik zincirimizden, üretim fonksiyonlarımıza, satış mekanizmalarımızdan satış sonrası hizmetlerimize insan kaynağı yönetimimizden çevre sağlığı başta olmak üzere tüm kalite yönetimimize de yansıyan bir şirketiz.

Bugüne kadar sürekli gelişimi ve iyileştirmeyi savunduk. Bu sebeple aslında üretim programımıza da baktığınıza sektörümüzde aktif Ar-Ge ve deney yapan şirketlerden olduğumuzu görebilirsiniz.

2019’da sektörümüzde %100 yerli ilk ArGe Merkezi olduk. Ar-Ge çalışmalarımıza daha da hız kazandırdık.

Norm pompalarımızda yeni bir seri hayata geçirerek, daha verimli pompalar geliştirdik. Yeni ECO serisi pompalarımız, %15 e kadar daha az enerji harcayarak, ömür boyu maliyette tasarruf sağlıyor.

Maden, petrokimya gibi farklı sektörlerde proses ağırlıklı yeni pompalar dizayn ederek, katma değeri yüksek pompalarla ürün gamımızı genişlettik.

Ayrıca bu sene, 1 MW güce kadar test yapabildiğimiz deney laboratuarımız, TSE tarafından onaylandı. Yeni tezgahlarımızla üretim parkurumuz daha da genişledi ve hız kazandı.

Bugün itibari ile  5.000’in üzerinde ürün çeşitimiz var, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda  pompa sektöründe en esnek çözümler sunan ve müşteri odağında terzi usulü üretim yapan bir firmayız. 

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Yapı sektörüne yönelik olarak; bina teknolojilerine ozel dijital cozumlere odaklaniyoruz. Teknolojide nesnelerin internetiyle; uzaktan takip ve onleyici bakim konularinda calismalarimiz devam ediyor.

Satış sonrası kullanıcının pompadan daha çok verim alması, sorunsuz çalışma ve kontrollerinin periyodik olarak aksamadan yapılması için Periyodik Bakım Paketleri Hizmetlerimiz ile de satış sonrası destek çalışmalarımız var.

Bunun yanısıra endüstriyel çözümlere odaklanmamız devam edecek, kağıt, maden, kimya, petrokimya sektörlerinde yeni pompalar geliştirerek, endüstriyel tesislerin proseslerinde daha fazla yer almak istiyoruz.

Standart Pompa markası ile prosesin kalbinden yardımcı sistemlere kadar tüm basınçlandırma ekipmanlarını yerli üretim global kalite ile sunabilmek için tüm yatırım gücümüzü ve insan kaynağımızı bu yıl da yönde kullanacağız

ISK-SODEX 2021 Fuarı’nda ne tür yenilikler sunmayı planlıyorsunu?

Hemen hemen her katılımımızda 2 yıl içerisinde yapm ış olduğumuz Ar-GE gelişmelerini ve yeni ürünlerimizi sergiliyoruz. Her ne kadar bir HVAC fuarı kategorisinde olsa da ISK SODEX fuarı artık sektörün genel ziyaret aldığı ve paydaşlarını da buluşturan etkin bir fuar. Bina sektörüne yönelik ürünlerimizin yanı sıra bu sene aynı zamanda Maden sektörüne özel üretilen ve testlerin tamamladığımız pompalarımız  fuardaki en yeni  ürünümüz olacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

1957 den bu yana hizmet verdiğimiz sektörümüzde, hem en eski, hem de sektöründe liderliğini devam ettirebiliyor olmak, bizler için çok kıymetli.

Işimizin büyük bir kısmı Ar-Ge, üretim ve saha tecrübemize de çok güveniyoruz. Bugüne kadar hiç bir emeğimiz karşılıksız kalmadı. Bu sene İhracat başarımız çeşitli kuruluşlarca pompa ve aksamları kategorisinde 3 farklı ödüle layık görüldü. Amacımız global pazarlarda da bu başarıları daha da artırmak. Bu sebeple global pazarlarda da derinleşen pazarlama çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Kullanıcıların üretim gücümüze ve bizlerin bu gücü hep daha iyiye taşıyabileceğimize olan inancını hiç bir zaman yitirmemesini ve yerli üretime güvenmesi en büyük temennimiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER