Cumartesi, Eylül 23, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelStandart Pompa Dış Ticaret Müdürü Ercan Çelebi: “2022 hedeflerimizde yeni pazar olarak...

Standart Pompa Dış Ticaret Müdürü Ercan Çelebi: “2022 hedeflerimizde yeni pazar olarak uzak doğu ülkelerini hedefledik”

“Dünya’da bilinen bir marka hedefi doğrultusunda mevcut pazarlarda ülkeden ülkeye farklı stratejiler uygulayarak büyümeye devam ediyoruz. Kalitemiz, üretim gücümüz, tecrübemiz ve referanslarımız sayesinde her sene üstüne ekleyerek mevcut pazarlardan daha fazla pay almaya başladık.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Sektörde 65 yılını devirmiş , 40 yıldır ihracat yapan bir firma olarak 2021 yılının tahminlerimiz doğrultusunda gerçekleştiğini belirtmek isterim . 2020 yılında tüm dünyada yaşanan kapanmaların etkisiyle 2021 yılında talebin artmasını , ayrıca ülkemizin bulunduğu konum itibari ile , artan nakliye bedellerini de düşünerek , üretim taleplerinin Uzak Doğu’dan yavaş yavaş Türkiye’ye doğru kayacağını öngörüp , bu bağlamda gerekli aksiyonları alıp 2021 hedefimize çok rahat biçimde ulaştığımızı belirtebilirim.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Dünya’da bilinen bir marka hedefi doğrultusunda mevcut pazarlarda ülkeden ülkeye farklı stratejiler uygulayarak büyümeye devam ediyoruz . Kalitemiz , üretim gücümüz  , tecrübemiz ve  referanslarımız  sayesinde her sene üstüne ekleyerek mevcut pazarlardan daha fazla pay almaya başladık ve bu payın daha fazla artırılması için hem firma içerisinde hem de her ülkedeki temsilcilerimizle detaylı toplantılar yapıyoruz . Pandemi öncesi her ay en az 2 ülkeye ziyarette bulunarak hem o ülkedeki yerel fuarlara destek olduk hem de son kullanıcılara seminer vererek firmamızı daha iyi tanımalarını sağladık . Pandemi koşulları el verirse kısa süre içerisinde tekrar bu ziyaretlere başlamayı hedefliyoruz.

2022 hedeflerimizde yeni Pazar olarak uzak doğudaki ülkelerini hedefledik ve bu doğrultuda pompa sektörünü ve bölgeyi bilen , geçmişte uluslarası bir firmada çalışıp emekli olmuş uzak doğuda yerleşik bir arkadaşımız ile danışmanlık anlaşması yaptık . Geniş ve kaliteli ürün gamımız ile , talebin oldukça yoğun olduğu bu bölgelerden şimdiden olumlu sinyaller ve siparişler almaya başladık.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Hem satış ekibimiz hem de AR-GE bölümümüz oldukça genç , dinamik ve esnek bir yapıya sahip , bir çok özel ürünü çok kısa sürede tasarlayıp , satış ve pazarlama aşamasına  geçebiliyoruz . Genç ve Dinamik ekibimizi , firmamızın 65 yıllık tecrübesi ile harmanlayarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ve Akkuyu Nükleer Santrali  gibi Türkiye ve Avrupa’da oldukça önemli projelerin tedarikçileri arasında yer alıp , 2021 yılında ilk sevkiyatlarımızı gerçekleştirdik .

Tarımsal sulamadan , bina sektörüne , arıtma tesisinden , kağıt endüstrisine , petrolden kimyaya kadar bir çok sektörde geniş ürün yelpazemizle müşterilerimize A’den Z’ye anahtar teslimi çözüm sunabiliyor olmamız bir çok müşteriye; farklı tedarikçiler yerine tek bir firma ile çözüm ve irtibatta bulunma imkanı sağlıyor.

Nükleer sektöründe 3 ve 4. Zone’lara pompa tedariği yapabiliyoruz , yurt dışından gelen talepler doğrultusunda ilk aşamada 2.zone’a pompa tedariği yapabilmek için ARGE ‘deki arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyor , büyük bir ihtimalle 2022 yılı içerisinde Zone 2 için de sipariş alıp sevkiyatını yapabileceğiz. Bundan sonraki hedefimiz 2 yıl içerisinde Zone 1’e de pompa tedariği yapabilecek duruma gelip  nükleer istasyonların tüm Zone’larına pompa verebilecek duruma gelmektir.

Bununla ilgili gerekli çalışmaları tamamlayıp çok kısa sürede üretimle ilgili yatırımlarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekomomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme modeli ihracat yapan firmalar için   olumlu bir durum , geçmiş yıllarda düşük kur , ithalata dayalı büyüme bizim gibi ihracat yapan firmaları oldukça zorluyordu ancak kurdaki ani yükseliş ve düşüşlerde hiçbir firmaya fayda sağlamıyor , kurun daha stabil olduğu , enflasyon oranında yavaş yavaş artığı durumlarda özellikle üretici ,ihracatçı firmalara daha rekabetçi bir ortam hazırlayacağı kanaatindeyim.

Firmamız yıllardır ihracatını artırmak için hem satış ,pazarlama hem de üretim ekibini güçlendiyor ve güçlendirmeye devam edecektir , buna ilave olarak 2 veya 3 ülkede kendi ofisimizi açmak kısa vadeli stratejilerimiz içerisinde yer almaktadır.

Üretim kapasitemizi artırmak içinde çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam etmektedir . 3 ila 5 yıl içerisinde yeni bir fabrıka yatırımı yapmayı planlamaktayız

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Dünyada ve ülkemizde yaşanan hammade ve tedarik zinciri sorunlarına ragmen , 2022 yılı için hedefimiz ihracat ciromuzu 2021’ye oranla %20 artırmaktır . Kalitemiz , üretim ve finansal gücümüzü , genç ve dinamik ekibimizin satış ve pazarlama becerisiyle birleştirip bu hedefinde üstünde bir ciro ile kapatmayı planlamaktayız

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER