Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelRoca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva: “Sürdürülebilirlik konularının daha fazla öne...

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva: “Sürdürülebilirlik konularının daha fazla öne çıkacağını öngörüyoruz”

“Roca Türkiye olarak; inşaat, mimarlık ve tasarım alanlarında küresel bir oyuncu olmak bize başka sorumluluklar da getiriyor. Biz de bu sorumlulukla birlikte pazarımızı geliştirecek adımlar atıyoruz. İş ortaklarımızla daha sıkı ilişkiler içinde olma hedefiyle çeşitli projelere çözüm ortağı olmayı 2022 yılında da sürdüreceğiz.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Roca olarak; 170’den fazla ülkedeki 84 fabrikamızla birçok pazarda liderliğimizi koruyoruz. Globalde banyo ürünleri sektöründe veriler zor şartlara rağmen büyüme olduğuna işaret ediyor. Türkiye’de de sektörün pandemi dönemi ve sonrasında riskleri göz önünde bulundurarak kararlı adımlar attığını söyleyebilirim.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve normalleşme döneminde Roca olarak zorlu koşullara rağmen üretim ve ihracatımız hız kesmeden devam etti. Müşterilerimiz için dönemin ihtiyaçlarına uygun yenilikleri hayata geçirerek kesintisiz hizmet sunmaya devam ettik. Yaklaşık 1 milyon adet üretim kapasitemizle 2020 yılına oranla yüzde 73’lük büyüme sağladık. 2021 ürünlerimizin sahaya daha fazla yayılması için yaptığımız çalışmalarla da öne çıktığımız bir yıl oldu. Banyo ve mutfak alanlarına yeni ürün alternatifleri getirerek çeşitliliği artırıp gelişmiş fonksiyonlu ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturduk. 2021 yılında ödüllü, ünlü mimarların tasarladığı iki lavabo koleksiyonumuzu pazara sunduk. Red Dot Awards’ta “en iyi tasarım” olarak seçilen Infinity lavabo koleksiyonunu ve Brezilyalı mimar Ruy Ohtake’nin Uluslararası Tasarım Ödülü (IDA) ile “Best of the Best” Red Dot Ödülü’nü kazanan koleksiyonlarımız çok beğenildi. Önümüzdeki yıl da tasarım odaklı yeni ürün koleksiyonumuzu pazara sunacağız.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Pandemi etkisinde geçen son iki yıl tüm sektörler gibi bizim pazarımızı da çok yakından etkiledi. Hem Türkiye pazarı hem global olarak bakıldığında, banyo ürünleri sektöründeki büyüme; özellikle genel ekonomik seyir ve tüketicinin alım gücüyle, konut – inşaat gibi diğer sektörlerdeki canlanmayla yakından ilgili. Dolayısıyla 2022 yılında da sektörün büyümesi; ekonominin genel gidişatına ve ekonomik göstergelere paralel bir seyir izleyecektir.  Ancak özellikle Türkiye pazarı için hem üretim hem tüketim anlamında döviz kurundaki ciddi yükselişin muhakkak etkileri olacaktır.

Türkiye ekonomisinin 2021 yılına ait ikinci ve üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına bakıldığında büyümenin 2022’de de devam edeceğini öngörüyoruz. Pandemi tarafında ise aşılanmadaki artış oranlarıyla birlikte daha iyimser bir tabloya yaklaşacağımıza inanıyoruz. Diğer yandan bu dönemin sektöre en büyük etkisi teknolojinin banyoya entegrasyonu oldu. Bu sürecin 2022 yılında da devam edeceğini, özellikle sürdürülebilirlik konularının daha fazla öne çıkacağını öngörüyoruz.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Roca Türkiye olarak; inşaat, mimarlık ve tasarım alanlarında küresel bir oyuncu olmak bize başka sorumluluklar da getiriyor. Biz de bu sorumlulukla birlikte pazarımızı geliştirecek adımlar atıyoruz. İş ortaklarımızla daha sıkı ilişkiler içinde olma hedefiyle çeşitli projelere çözüm ortağı olmayı 2022 yılında da sürdüreceğiz. Türkiye’nin 100 noktasında zengin ve yenilikçi ürün portföyümüzü iş ortaklarımıza, kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz. Öncelikli hedeflerimizden biri de bayi sayımızı artırmak olacak.  Bayilerimiz ve bayi adaylarımızla bir araya geldiğimiz Unicera Fuarı’na 2022 yılında da katılmayı planlıyoruz. Öte yandan 2021 yenilikçi ürünlerimizin yanı sıra mimarlık ve tasarım kültürüne katkılarımızla da dikkat çektiğimiz bir yıl oldu.  “Roca ile Mimarlık Buluşmaları” programına ev sahipliği yaparak fabrikamızda mimarları ağırlayarak Eskişehir’in tarihine de mimarlık gözüyle tanıklık etme fırsatı sunduk. Geçtiğimiz sene olduğu gibi yakın ilişkiler içinde olacağımız mimarlık dünyası ile yeni dönemde de bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Mimarlar ve sektör paydaşları ile daha sıkı iletişimde olacağız.

200 yılında yeni ürün lansmalarımız da devam edecek. Tasarım odaklı, Fineceramic® ve Stonex® malzemeleri gibi son yenilikleri içeren Ona Koleksiyonumuzda yer alan ürünler Türkiye koleksiyonumuza dahil olacak. 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2021 zor koşullara rağmen pazardaki başarımızı devam ettirmek ve ürünlerimizi son kullanıcıya ulaştırmak adına kötü sonuçları telafi ederek yol aldığımız bir sene oldu. 2022 yılında da hız kesmenden çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  İş ortaklarımız ve sektör paydaşları ile ilişkilerimizi daha da geliştirecek projelere imza atmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER