Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelRoca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva: “Roca Türkiye’nin üretiminin ağırlıklı kısmı...

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva: “Roca Türkiye’nin üretiminin ağırlıklı kısmı ihracat olmaya devam edecek”

“Roca Türkiye olarak her zaman olduğu gibi sektörel fuarları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu tip organizasyonların iç pazarda bayilerimizle olan ilişkilerimizi güçlendirmesinin yanı sıra ihracat stratejimize de önemli katkısı olduğuna inanıyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2021 yılını sektörün üzerinde bir büyüme ile kapattığımızı söyleyebilirim. Zorlu bir yıl olmasına rağmen hedeflenen rakamlara ulaşmayı başardık. 2021 ihracat rakamımız 22 milyon dolar oldu. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da Eskişehir’in en yüksek ihracat getirisi sağlayan üretim merkezlerinden biri olmayı başardık.

Roca Türkiye olarak bir önceki yıla göre yüzde 73 büyüdük. Pazardaki güçlü konumumuzu pekiştirdik. Türkiye’deki üretimimizin yüzde 70’ini dünya farklı coğrafyalarına ihraç ettik.

2021’de 1 milyon adede yaklaşan üretim kapasitesiyle 2022 yılına da hızlı bir giriş yaptık.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Gerek üretim kapasitesi gerekse yüksek ihracat gücüyle pazarının en büyük armatür üreticilerinden biri olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2022 yılında hem ihracat yaptığımız dış pazarlarda derinleşme hem de iç pazara daha fazla odaklanma planlarımız bulunuyor.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Roca, sürdürülebilirlik stratejisini odağına alan üretim ve yönetim felsefesiyle banyo ürünleri pazarının en güçlü oyuncularından biri. Tasarımlarımızda teknoloji, konfor ve estetiği bir arada sunarken, dünyanın geleceğini ve tasarruf gerçeğini asla göz ardı etmiyoruz. Yeni ürün gruplarında öne çıkan ödüllü tasarımlarımız aynı zamanda dönemin öne çıkan ihtiyaçlarına da hitap ediyor. Su ve enerji kullanımını ölçmeyi sağlayan akıllı teknolojiler, sensörlü tasarımlarla teması sıfıra indiren ve maksimum hijyen sağlayan tasarımlar ve hem bireysel hem toplu yaşam alanlarında kullanılan tasarruf odaklı ürünler, geniş ürün gamımızda öne çıkanlar arasında.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Türkiye ekonomisinin yüksek döviz kuruyla mücadelesinde öne çıkan üretim ve ihracat odaklı büyüme modelini, Türkiye merkezli olan tüm üreticiler için olumlu bir hamle olarak değerlendiriyoruz. Roca olarak zaten üretimimizin önemli kısmını ihraç ediyoruz. Bu oran 2021 yılında yüzde 70’e ulaştı. Yüzde 30’u ise iç pazara sunuluyor. Gelecekte de Roca Türkiye’nin üretiminin ağırlıklı kısmı ihracat olmaya devam edecek. Çünkü Türkiye hem coğrafi konumu hem de üretim kalitesi anlamında Roca için çok değerli bir merkez. İspanya, İsviçre, Bulgaristan, Portekiz ve Fransa başta olmak üzere başta olmak üzere 60 ülkeye Türkiye üzerinden ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda Türkiye pazarının “ihracat üssü” olma kimliği devam edecek.

Öte yandan iç pazardaki ağırlığımızı da artırmaya devam edeceğiz. Bir yandan ihracat üssü rolümüz devam ederken diğer yandan üretimimizin yüzde 30’una denk gelen iç pazar payını yüzde 40’a çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye’de 40’ı ana bayi olmak üzere toplam 100 noktada satışımız var, bayi yapılandırmamız da devam edecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2021’in önemli gelişmelerinden biri sektöre değer yaratan fuarların öne çıkması oldu. Fuarlar, sektörümüzün ihracat potansiyelinin artması açısından da büyük önem taşıyor. Gerek yurt içi gerekse yurtdışı uluslararası fuarlar sektördeki son gelişmeleri takip etmek, yeni pazarlara ve ülkelere açılmak ve dünyadaki trendleri yakalamak açısından çok önemli. Roca Türkiye olarak her zaman olduğu gibi sektörel fuarları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu tip organizasyonların iç pazarda bayilerimizle olan ilişkilerimizi güçlendirmesinin yanı sıra ihracat stratejimize de önemli katkısı olduğuna inanıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER