Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelQua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan: “İhracat pazarlarında, ürünlerin ve üretimin...

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan: “İhracat pazarlarında, ürünlerin ve üretimin çevresel etkileri her geçen gün daha da önem kazanıyor”

“Qua Granite olarak 2021 yılında dış pazarlardaki varlığımızı kuvvetlendirirken, satış gelirlerimizin yarısından fazlasını dış piyasalardan elde ettik. 5 kıtada, başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere 80’in üzerinde ülkede 400’ün üzerinde müşteriye ihracat gerçekleştirdik.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Qua Granite olarak 2021 yılında dış pazarlardaki varlığımızı kuvvetlendirirken, satış gelirlerimizin yarısından fazlasını dış piyasalardan elde ettik. 5 kıtada, başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere 80’in üzerinde ülkede 400’ün üzerinde müşteriye ihracat gerçekleştirdik. Ülkemizde 7 bölgeye yayılan toplam bayi sayımızı 79’a çıkartarak dağıtım ağımızı güçlendirdik ve genişlettik. 2021 yılının ilk dokuz ayında 731,9 milyon TL olarak gerçekleşen net satışlarımızı, 2021 yılı sonunda 1 milyar TL’nin üzerinde kapatmasını hedefledik. Yakalayacağımız bu satış performansı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 40-45 arasında bir büyümeye karşılık geliyor.

Satış gelirlerimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde 50’sini ihracattan elde ettik. Brüt kâr marjımız yılın ilk dokuz ayında yüzde 46 oranında gerçekleşerek, şirket tarihimizdeki en yüksek seviyeye ulaştı. Kapasite kullanım oranının sürekli olarak yüzde 100 seviyesinde seyretmesi, yurt içi ve yurt dışı talebin canlı olması nedeniyle ortalama satış fiyatlarımızı, maliyet artışlarının üzerinde olması, brüt kâr marjının artmasında önemli rol oynadı.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı talebin önümüzdeki dönemde sunmuş olduğu önemli büyüme fırsatlarından faydalanmak için devam etmekte olduğumuz kapasite artırımı yatırımında yeni hat sayısının 4’e çıkarılması yönünde karar aldık ve buna uygun anlaşmaları tedarikçi firmalar ile yaptık. Bu gelişme ile birlikte 2022 yılının ilk çeyreğinde üretim hattımızdan ilkini faaliyete geçirmeyi, diğer üretim hatlarımızı ise 2022 yılının ilk yarısında devreye almayı hedefliyoruz.

Mevcut pandemi koşullarından dolayı şu ana kadar tecrübe etmediğimiz boyutta öngörülemeyen gecikmeler de yaşadık. Bu gecikmelerin devam etmemesi adına alternatif çözümler ve önlemler aldık. Şimdiye kadar fabrikamıza ulaşan makinelerimizin test ve deneme çalışmalarına devam ediyoruz. Devreye alınacak hatların fiili kapasitemize etkisini 2022 yılının ikinci yarısından başlayarak tam olarak görmüş olacağız.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Özellikle teknik granitte kalın ürünlerimiz yani 2 cm ve 3 cm ürünlerimiz ihracat piyasasında daha çok talep gören ürünler oluyor. Avrupa piyasasında genellikle mat ürünler tercih edilirken, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarında parlak ürünler tercih ediliyor. Özellikle büyük boyutlu yer kaplama ürünleri ve hijyeni ön planda tutan, bakteri ve mikrop barındırmayan ürünlere doğru bir yönelme olduğunu görüyoruz. Halihazırda devam etmekte olan yatırımlarımızın faaliyete geçmesiyle birlikte sadece kalın ürünleri üretebilecek hatlarımız devreye alınacak. Bu hatlarımızın da ihracat odaklı çalışılması planlanıyor.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

İhracat pazarlarında, ürünlerin ve üretimin çevresel etkileri her geçen gün daha da önem kazanıyor. Müşterilerimiz ürünlerin karbon ve su ayak izlerini sormaya başladılar ve karbon salınımı azaltmaya dönük olarak tüm dünyada bir dönüşüm söz konusu. Bu noktada ürünlerimizin karbon ayak izlerinin hesaplanması ve ilan edilmesi pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olmaya başladı. Biz de bu noktada bir danışman ile anlaşarak sürdürülebilirlik raporlaması kapsamında çalışmalarımıza başlamaya karar verdik. Bu çalışma sonucunda amacımız Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksine dahil olmak. Çıkacak rapor ile birlikte bizden ürün almak isteyen müşterilerimiz sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımızı ve ürünlerimizin çevreye olan etkilerini tüm verileri ile birlikte görme imkânı bulacaklar. Amacımız çevreye en az etkide bulunarak ürünlerimizi üretmek ve bizden sonraki nesillere daha temiz bir çevre bırakmak.    

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER