Cumartesi, Haziran 10, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelPolisan Kansai Boya Genel Müdürü Cemal Drahor: “Pazarda fark yaratacak, tüketici faydası...

Polisan Kansai Boya Genel Müdürü Cemal Drahor: “Pazarda fark yaratacak, tüketici faydası sağlayacak ürünler ile büyümeyi hedefliyoruz”

“Çok net bir hedefimiz var o da tüketicilerimizin hayal ettiği yaşam alanına kavuşmaları için yenilikçi, yaratıcı, performansı yüksek ürünlerle kaliteli çözümler üretmek. Temmuz ayından bu yana 5 yıllık stratejimizle ilgili yoğun olarak çalışıyoruz.”

2021 yılı için sektör ve firmanız özelinde kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz? 

Globalde yaşanan ve bütün ülkeleri bir şekilde etkileyen hammadde, lojistik ve enerji kaynaklı sıkıntı ve ek maliyetlere rağmen 2021 senesini şirket olarak başarılı bir yönetimle ve hedefler paralelliğinde bir ilerlemeyle tamamladık. 2021 yılında özellikle sanatsal içerikli boyalar, akrilik su bazlı boyalar, yağlı boyalar, sprey boyalar gibi birçok ürün, gerek DIY (Do It Yourself) kültürünün gelişmesi, gerekse sosyal medyanın çok daha fazla hayatımızın içinde var olmasıyla büyük değer kazandı. Biz de ürünlerinizle tüketicilerin bu ihtiyaçlarına yanıt verdik. Bunun yanında Covid-19 pandemisi ile birlikte boya satışlarında yaşanan artış 2021 yılında da devam etti çünkü evlerinde daha fazla zaman geçiren ve eksiklerini gören insanlar evlerini boyayarak yeniledi, yine aynı şekilde ev eşyalarını ve çeşitli objeleri boyama işlerine daha çok zaman ayırdı. Bu durum da satışlara pozitif olarak yansıdı. Polisan Kansai Boya olarak biz 2021’i güçlü bir finansal duruş ve planlanan yatırımlarımızı gerçekleştirerek tamamladık. Polisan Kansai Boya olarak yaptığımız Ar-Ge yatırımlarıyla, yenilikçi ürünleri ortaya koyduk, karbon ayak izini azaltan ürünleri pazara sunduk.

Sektördeki son gelişmeler ışığında yeni yıl için beklenti ve öngörüleriniz nasıl şekilleniyor? Biraz bahseder misiniz?

Küresel bazda şirketlerin yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz, dünya boya sanayisine baktığımızda en büyük pazarı iç ve dış dekoratif boya grubu ile yalıtım malzemeleri oluşturuyor. Biz Polisan Kansai Boya olarak, boyanın sadece renkten ibaret olmadığı ilkesiyle Ar-Ge çalışmalarına da hızla devam ediyoruz. Doğru hedef pazarları seçmek, tüketici beklentilerini iyi gözlemlemek sektörün öncüleri arasında yer alabilmek açısından önemli. Çevre dostu ürün tasarımı ve geliştirilmesi ilerleyen yıllarda giderek daha da ön plana çıkacak. Doğal kaynakların etkin kullanımı, iklim değişikliği ile mücadele tüm sektörlerde olduğu gibi boya sektöründe de giderek önem kazanıyor. Dolayısıyla 2022 doğaya ve doğal olana daha çok yüzümüzü döndüğümüz, içerik ve ambalaj olarak çevre dostu ürünlerin daha çok tercih ettiğimiz bir yıl olacak. Bir diğer hassasiyet noktası sağlık ve hijyen olduğu için, sağlık ve hijyeni odağına alan çözümler ön plana çıkmaya devam edecek. Pazarda pandemiye rağmen fark yaratacak, tüketici faydası sağlayacak ürünler ile büyümeyi hedefliyoruz.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yılda özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Çok net bir hedefimiz var o da tüketicilerimizin hayal ettiği yaşam alanına kavuşmaları için yenilikçi, yaratıcı, performansı yüksek ürünlerle kaliteli çözümler üretmek. Temmuz ayından bu yana 5 yıllık stratejimizle ilgili yoğun olarak çalışıyoruz. Geleneksel kanallarda, e-ticarette ve ihracatta neler yapacağımızı biliyoruz. Bu kapsamda 5 yıllık plan hazırladık. 2026 yılına kadar stratejik hedeflerimiz hazır ve kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Büyüme ve inovasyon anahtar kelimelerimiz. Büyüyeceğiz ama inovasyonla büyüyeceğiz. Bu bağlamda önümüzdeki dört yıl boyunca Polisan Kansai Boya Ar-Ge Merkezimiz her yıl iki tane yeni ürünü pazara getiriyor olacak. Değişimin öncüsü olmak ve pazarda fark yaratan, ayrışan ürünlerin lideri olmak istiyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER