Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajPencere ve Kapı Sistemleri Satış Direktörü İnanç Tüzüner: “REHAU’yu rakiplerinden ayıran temel...

Pencere ve Kapı Sistemleri Satış Direktörü İnanç Tüzüner: “REHAU’yu rakiplerinden ayıran temel özellik, araştırma ve geliştirme odaklı, yenilikçi bir ruha sahip olmasıdır”

“Bugüne kadar en çok söylediğimiz konulardan biri; Ar-Ge. REHAU gücünü Ar-Ge’ye verdiği değerden alıyor. Bu vizyonla REHAU, sürekli araştıran ve süzgecinden geçen fikirlerden geliştiren bir işletmedir ve var olan ürünlerimizin ortak özelliği enerji verimliliğine odaklanmış olmalarıdır.”

Klasik malzemelerin yerine daha etkili polimerler kullanarak özgün sistem çözümleri sunan REHAU gerçekleştirdiği faaliyetlerde enerji verimliliği, yenilenebilir enerjiler, su yönetimi, mobilite ve gelecekte yaşam gibi gelecekle ilgili konulara odaklanmakta.

REHAU Pencere ve Kapı Sistemleri Satış Direktörü İnanç Tüzüner ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda ihracat çalışmaları, yatırım planları ve markanın gündemindeki konuları ele aldık.

Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Ülkemizde REHAU daha çok pencere tarafı ile biliniyor.  Ancak REHAU 5 kıtada, dünyanın 150’den fazla ülkesinde yaklaşık 20.000 çalışan ile otomotiv, beyaz eşya, tesisat, yerden ısıtma, mobilya ve pencere birimlerinde polimer bazlı çözümler üzerine uzmanlaşmış bir işletmedir. REHAU birçok üst segment otomotiv markasına çeşitli parçalar üretirken, dünyanın sayılı beyaz eşya üreticilerine yönelik ürünleri geliştirmektedir.

Hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesindeki futbol statlarının çim altı yerden ısıtma çözümü REHAU tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de de yaklaşık 30 yıldır bu alanda çözüm sunuyoruz.

REHAU Türkiye pencere çözümleri ise faaliyetlerine REHAU’nun ülkemize geldiği yıl olan 1989’da başladı. Bölümümüz yaklaşık 30 yıldır yetkili üretici ve yetkili tali bayileri vasıtasıyla tüm Türkiye’de ve Türkiye üzerinden kardeş ülkelerimiz Türki Cumhuriyetlerde satış yapıyor. İstanbul’da bulunan genel merkezimiz, İstanbul Tuzla’da bulunan 4 bin metrekaresi kapalı, 3 bin metrekaresi açık olan lojistik merkezimiz, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölge temsilciliklerimiz ile müşterilerimizi memnun etmek için çalışıyoruz.

Özellikle kentsel dönüşümün hızlandığı son 6-7 yıl içerisinde, bayi ağımızı her yıl genişleterek ürünlerimizi deneyimlemelerini sağlıyoruz.

Ayrıca, her ne kadar pencere birimine yönelik üretim olmasa da, REHAU’nun Bilecik/Osmaneli’nde yaklaşık 250 kişinin çalıştığı, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine yönelik üretim yaptığı bir fabrikasının bulunduğunu da gururla belirtmek isterim

2021 yılı sizler için nasıl ilerliyor?

Pandemi insanlık için oldukça zor ve belirsizliklerin ortaya çıktığı bir süreç oldu.

Bu durum global olarak ülke ekonomilerini ve tüm sektörleri etkiledi.

REHAU olarak bu doğrultuda globalde ve Türkiye’de bir çok aksiyon aldık.

Tüm sektörlerdeki dijitalleşmenin süreçleri nasıl etkilediğini hepimiz çok iyi gözlemliyoruz.  Bu bağlamda bayilerimiz ve sektör paydaşlarımız ile her ne kadar yüz yüze görüşemesek de teknolojinin verdiği olanaklar aracılığıyla her türlü  destek ve çözüm için birarada olmaya özen göstedik.

REHAU’nun pencere pazarında ve hatta polimer bazlı ürünler pazarında markalaşmış olduğunu tereddütsüz söyleyebiliriz. Bu gerçeği bazen bir proje görüşmesinde, bazen bir son kullanıcı ziyaretinde veya sektör temsilcilerinin katıldığı bir organizasyonda açık olarak görebiliyoruz.

Az öncede bahsettiğim gibi fiili gerçekleşemeyen bir fuarı dijital ortama taşıyarak “sektörde yeni bir şeyler denemenin vakti geldi” düşüncesiyle bir yeniliği gerçekleştirdik. Bu konuda da   oldukça başarılı olduk.

Bizler yaşanmakta olan pandemi sürecinin bir an önce son bulmasını ve sürecin getirdiği tüm zorlukların bir dengeye oturmasını diliyoruz.

Ancak malum durum tabi bu seneyi daha dikkatli ve daha özenli ticaret yapmayı gerektiriyor. Bayilik verilmesi noktasında çok hassas davranıyoruz. Son yıllarda da ülke genelinde stratejik anlamda birkaç nokta atışı yaptık diyebilirim. Önümüzdeki dönemde de yine yetkili bayilerimizin bulunmadığı şehirlerde bayilikler vermeyi hedefliyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

2021 yılında bayi ağımızı özellikle henüz yetkili bir bayimiz ile olmadığımız illere yatırım yaparak genişleteceğiz ve neredeyse 30 yıldır müşterilerimizin bize duydukları güvenin karşılığını vermeye devam edeceğiz.

Sektörün genelinde ihracata yönelik bir odaklanma mevcut.  Siz şirket olarak bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz?

Az önce de bahsettiğim gibi, global olarak yaşanan pandemi süreci bazı iş kollarında farklı odaklanmaları beraberinde getirdi. Bu bağlamda bayilerimiz ihracata yönelik yeni pazarlar oluşturmaya başladı.  Süreç içerisinde öncelikle  merkez avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Amerika’dan yeni taleplerin oluştuğunu gözlemliyoruz.

Almanya merkezli bir firma olarak, Türkiye’deki bayilerimize pencere profil sistemleri tedarik ediyoruz. Her coğrafya ihtiyacına göre özel profil sistmelerina sahip firma olarak, farklı coğrafya özelinde ki taleplere cevap verecek sistemleri bayilerimize sunarak bu süreçte kendilerine destek oluyoruz.

 Ayrıca değişmekte olan pazar koşullarına uyum sağlayacak yeni çözümler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomimizin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörümüzün hem yurt içinde hem de yurt dışında daha yapılacak çok işi var.

Müşteri beklentilerine paralel olarak değişen ürün ve hizmet modellerinde ana stratejinizi neye dayandırıyorsunuz?

REHAU kurulduğundan bu yana sentetik malzemelere ilişkin özgün formülasyonlarla yeni uygulama alanları geliştirmektedir. Yani REHAU’yu rakiplerinden ayıran temel özellik araştırma ve geliştirme odaklı, yenilikçi ruha sahip bir işletme olmasıdır.

REHAU bir ürün geliştirirken ve sonrasında üretirken öncelikle enerji tasarruflu olmasına, yenilenebilir enerjilerin kullanımına ve sağlıklı bir gelecek için ekolojik ve ekonomik kalıcı katkıların olup olmadığına bakıyor.

Bu öncelikler REHAU’yu yapı, otomotiv ve endüstri alanında polimer bazlı çözümlerin lider sistem ve servis tedarikçisi haline getirdi.

Bugüne kadar en çok söylediğimiz konulardan biri; Ar-Ge. REHAU gücünü Ar-Ge’ye verdiği değerden alıyor. Bu vizyonla REHAU, sürekli araştıran ve süzgecinden geçen fikirlerden geliştiren bir işletmedir ve var olan ürünlerimizin ortak özelliği enerji verimliliğine odaklanmış olmalarıdır.

Çünkü pencere, yapıdaki bir boşluğu herhangi bir şekilde kapatan bir ürün değildir. Pencere, bir yapıdaki toplam enerji kayıplarının yaklaşık %35’ini kapsar. Yani bir başka değişle, doğru ürün ile binanızdaki toplam enerji kayıplardan yaklaşık %35 kadar enerji tasarrufu sağlarsınız. REHAU dünyasında bu yaklaşım hem son kullanıcı açısından, hem doğal kaynakların korunması bakımından hem de ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla üzerinde çalıştığımız aday ürünlerimizde de önceliğimiz yine enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması olacaktır.

Bunların dışında satış sonrasındaki servis ve hizmet kalitesi de REHAU’yu rakiplerinden ayıran önemli bir etkendir.

Yatırım planlarınız içerisinde yakın zamanda hayata geçireceğiniz projeler var mı?

Almanya merkezli bir firma olarak REHAU, dünyanın 150’den fazla ülkesinde aktif faaliyette bulunan bir organizasyona sahiptir.

Bahsettiğim gibi REHAU’yu rakiplerinden ayıran temel özellik aslen araştırma ve geliştirme odaklı, yenilikçi ruha sahip bir işletme olmasıdır.

Bu bağlamda REHAU’nun yapı, otomotiv ve endüstri alanında polimer bazlı çözümlerde sürekli yatırımları devam ettiğini belirtmeliyim.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

REHAU Türkiye’nin başarısında çok ciddi paya sahip olan yetkili bayilerimize de teşekkür etmemiz gerekir. REHAU’nun felsefesine ve temsil ettiği değerlere kıymet veren, REHAU markasını layıkıyla temsil eden iş ortaklarımız bizim için çok önemli bir yere sahipler. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da el birliği ile birçok başarılı işe imza atacağımıza inanıyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER