Perşembe, Haziran 8, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Önceliğimiz, başladığımız yatırımları hayata geçirmek olacak”

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: “Önceliğimiz, başladığımız yatırımları hayata geçirmek olacak”

“2022 yılının ilk çeyreğinde üretime başlamayı hedeflediğimiz tesisimiz ile ihracat pazarlarındaki satış hacmimizi ve ihracat gelirlerimizi daha da artıracağız. Böylelikle bazı ihracat pazarlarında pazar liderliğimizi pekiştirirken, bazılarında ise pazar lideri konumuna geleceğiz.”

2021 yılı sektörde yaşanan gelişmeler ve gerçekleştirdiğiniz çalışmalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Pandemi süreci bir önceki yıl olduğu gibi 2021 yılında da sektörümüzü etkilemeye devam etti. İhracat pazarlarında özellikle pandeminin yoğun yaşandığı ve bu çerçevede ciddi kısıtlamalar uygulayan ülkelerde bir daralma söz konusu oldu. Dünya genelinde tedarik zincirinde yaşanan aksamalar devam etti. Bununla birlikte iç pazarda kur-faiz-enflasyon üçgeninde yaşanan gelişmeler nedeniyle ham madde ve üretim maliyetleri giderek artarken, bütçe oluşturmak her zamankinden daha zor hale geldi.

ODE Yalıtım olarak bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak bu dönemde önceliğimizi, üretimde ve ürün arzında sürdürülebilirliği sağlamak olarak belirledik. Tüm tedarik, üretim ve dağıtım stratejimizi bu doğrultuda planladık. Pandemi sürecine rağmen dağıtım kanalımıza yatırım yapmaya devam ettik. Bununla birlikte hiçbir uluslararası üreticinin lisansını kullanmadığımız ve hiçbir ülkeye ihracat kısıtımız olmadığı için rakiplerimizden pozitif ayrışarak, Avusturalya’dan Şili’ye kadar ihracat yapmayı sürdürdük. Günümüz itibarıyla üretimimizin yüzde 40’ını, 6 kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz.  Öte yandan 2021 yılında hedeflediğimiz projelerin tamamını hayata geçirerek insan kaynağına, üretime, yenilenebilir enerjiye ve Ar-Ge’ye yatırım yaptık. Paydaşlarımıza yönelik yenilikçi ürün ve hizmetlerle yalnızca üretimde değil işimizin mutfağında da aralıksız çalıştık.

İnşaat maliyetlerindeki yükseliş sizlerin faaliyetlerini nasıl etkiliyor? Bu aşırı yükselişi nasıl yorumluyorsunuz?

Özellikle kurdaki artışla birlikte yükselen maliyetler inşaatta yeni projelerin başlama hızını düşürürken, mevcut işlere de ara verilmesine neden oldu. Türkiye ekonomisindeki büyümeye rağmen inşaat sektöründe üçüncü çeyrekte görülen yüzde 6,7’lik küçülme de bunu gösteriyor. Buna ek olarak mevsim itibarıyla inşaat işlerinin daha da azalacak olması hem inşaat hem de inşaat malzemeleri alanında faaliyet gösteren sektörleri etkilemeye devam edecek. Bu süreçte faiz oranlarının aylık yüzde 1’e düşürülmesi durumunda konut satışlarının olumlu etkileneceğini, bunun yansımasının da yeni projeler olacağını düşünüyoruz. Aksi durumda konut fiyatları hızla yükselmeye devam edecektir.

2022 yılı hedefleriniz ve bu yıl özellikle ön plana çıkaracağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

2022 yılında önceliğimiz, 2021 yılında başladığımız yatırımları hayata geçirmek olacak. Üretim tarafında 2021 yılında 100 milyon TL’lik bir yatırıma başlayarak, R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım ürünü üretimimizi Çorlu’nun yanı sıra Eskişehir’de de üretme kararı aldık. Toplam 20 bin metrekare kapalı alanda kurmaya başladığımız yeni üretim tesisi ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitemizi yaklaşık dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkaracağız. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu ürün grubunda sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Aynı zamanda Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geleceğiz. 2022 yılının ilk çeyreğinde üretime başlamayı hedeflediğimiz tesisimiz ile ihracat pazarlarındaki satış hacmimizi ve ihracat gelirlerimizi daha da artıracağız. Böylelikle bazı ihracat pazarlarında pazar liderliğimizi pekiştirirken, bazılarında ise pazar lideri konumuna geleceğiz.

Bu yatırımımızın yanı sıra Eskişehir’deki 20 bin metrekarelik üretim tesisimizin çatısının tamamını kaplayacak şekilde 5 bin 300 adet güneş paneli (fotovoltaik) kuruyoruz. Üreteceğimiz enerjinin tamamını öz tüketimimizde kullanacağız ve bu sayede tesisimizin elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. 2022 yılı Mart ayında devreye almaya hedeflediğimiz 2.400 kWp kurulu güce sahip bu sistem aslında bizim için bir başlangıç. Üretim tesislerimizdeki enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayıncaya dek bu alandaki yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımlarımızı bir adım daha ileri taşımak üzere kurduğumuz inovasyon merkezimiz Greentech Ar-Ge’de ise yalıtım sektörünün yanı sıra farklı sektörlere hitap edecek yenilikçi ürünler de geliştirmeyi planlıyoruz. Bunun için bir taraftan mevcut ham maddeler ile ürün geliştirirken diğer taraftan konvansiyonel olmayan ham maddeler de kullanarak inovatif ürünler geliştirmek üzere projeler yapacağız. Bu merkezimizde kısa bir süre önce önemli bir başarıya imza atarak, yangın esnasında daha az duman oluşumu sağlayan “B-s1-d0” yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü geliştirdik. 2022 yılında seri üretime başlayacağız. Böylece bu ürünü üreten Türkiye’de ilk, dünyada da ikinci firma olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yalıtım, doğası gereği gelecek nesillere sürdürülebilir bir yaşam alanı bırakma ve enerji verimliliği sağlamada son derece önemli katkılar sunuyor. Ülkemize baktığımızda, enerjinin yüzde 35’i binalarda, yüzde 35’i sanayide, yüzde 20’si ulaşımda, yüzde 5’i tarımda, geri kalanı ise diğer alanlarda kullanılıyor. Buna göre sanayide yüzde 20-25, ulaşımda yüzde 20, binalarda yüzde 50 civarında verimlilik sağlamak mümkün. ODE Yalıtım olarak sanayideki enerji verimliliğinin öncelikli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sanayideki enerji maliyetleri konuta kıyasla çok daha ciddi bir ölçüde artış gösteriyor. Dolayısıyla sanayide enerji verimliliğine daha fazla odaklanmalıyız. Öte yandan iş dünyası olarak verimli enerji kullanımını ne kadar artırabilirsek gelecekteki fiyat dalgalanmalarından da o oranda daha az etkileniriz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER