Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelNil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Nil Tiritoğlu: “Amacımız; sürdürülebilir...

Nil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Nil Tiritoğlu: “Amacımız; sürdürülebilir müşteri memnuniyeti”

“Yapılarda enerji verimliliğinin artırılması, sıfır karbon yapılar, binalar hedefleniyor. Benim her zaman yazılarımda da kaleme aldığım, iç mekan hava kalitesine destek sağlayan, insan dostu yapı malzemelerinin bilincine varılıyor, “Sağlıklı Yapılar Sağlıklı İnsanlar” mottomuzun farkındalığı artıyor.”

Türkiye’nin önder inşaat malzemeleri satıcılarından olan Nil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri; koşulsuz müşteri memnuniyetini esas alarak inşaat sektöründe çözümler geliştiren ve ortaklarıyla paylaşan bir marka. Dürüst, güvenilir, kaliteli hizmet ilkeleriyle hareket eden firma, Ankara’da bulunan 1200m2 kapalı alanda müşterilerine hizmet vermekte.

Nil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Nil Tiritoğlu ile gerçekleştirdikleri çalışmalar ve yeni planları üzerine keyifli bir söyleşi düzenledik.

Sektördeki son gelişmeleri bizler için kısaca değerlendirir misiniz?

Temmuz 2021’de tam açılma ile beraber sektörümüz ciddi anlamda hareketlendi, talepler hız kazandı. Küresel salgın Covid -19 pandemisi sebebi ile yaşanan iş gücündeki düşüş artan talebi karşılamaya yetersiz kaldı. Beraberinde ihracattaki artış da eklenince iç piyasaya malzeme arz edilemedi. İç piyasadaki malzeme talebinin arzdan büyük olması, işin doğası gereği fiyatları yükseltti. Kurdaki hareketlilik, elektrik ve doğalgaz zammı derken sürdürülebilir fiyatlamayı  bırakın, malzeme bulmak bile zorlaştı. İnşaat maliyetleri ön görülemeyecek oranda arttı.

Tabii ki sektörümüzde olumlu gelişmeler de var. Yapılarda enerji verimliliğinin artırılması, sıfır karbon yapılar, binalar hedefleniyor. Benim her zaman yazılarımda da kaleme aldığım, iç mekan hava kalitesine destek sağlayan, insan dostu yapı malzemelerinin bilincine varılıyor, “Sağlıklı Yapılar Sağlıklı İnsanlar” mottomuzun farkındalığı artıyor.

Bu gelişmeler ışığında satış faaliyetlerinizde ne tür yenilikler gerçekleştiriyorsunuz?

Müşterilerimizi her zaman en yeniye en doğru çözüme yönlendiriyoruz. Yapı malzemeleri sektörü, aslında kendini sürekli yenileyen, yeni yapı çözümleri üreten bir sektördür. Ancak inşaat malzemeleri satışı yapan firmaların büyük bir çoğunluğu yeni malzemelerin çok daha teknik olması sebebi ile bu riski almak, bu tip yeni ürünleri mevcut ürün çeşitlerinin arasına katmak istemiyorlar. Müşteriler ister teknik donanımlı kişiler olsun mimar ya da mühendis ister nihai tüketici olsun yeniliklerden -daha hızlı, pratik, sağlıklı çözümler gibi- habersiz kalabiliyorlar. Ürün gamımızı sürekli güncel tutuyor, gerekli eğitim ve seminerler ile –online- kendimizi ve firmamızı yeniliyor ve yarına hap hazır tutuyoruz. Bugünler de ise LEED eğitimi alıyoruz, LEED uzmanlığı alacağız.

Diğer konu için de artan malzeme maliyetleri ve ürün tedarik sıkıntısını ise güçlü bağlantılarımız ile müşterilerimize doğru ürünleri doğru ticaretimiz ile hızlıca sunduk.

Ürün gruplarınızdan ve bu dönemde öne çıkan ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

Btm’nin Bt2k600; Bitümento  iki bileşenli, esnek, su bazlı, elyaf takviyeli, çimento ve kauçuk bitüm esaslı su yalıtım malzemesi bu dönemde projelerde en çok tercih edilen ürün oldu. Yüksek elastikiyete ve çatlak köprüleme özelliğine sahip olması, mikroorganizmalardan ve agresif yer altı sularından etkilenmemesi, yatay ve düşey zeminlerde, kuru ve hafif nemli yüzeylerde, esnek, örtücü ve kesintisiz bir su yalıtım tabakası oluşturması ve en önemlisi su bazlı olduğu için çevreye zarar vermemesi bu sayede kapalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir bir ürün olan Bt2k600 muadilleri arasında performans olarak farkı iyice açmış, fiyat konusunda da ulaşılabilir olması ile yüksek m2’li projelerin bir numaraları tercihi olmuştur.

Diğer bir ürün; Bituproof yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezlerinde, bitişik  nizam yapıların temel ve perdelerinde ekonomik, pratik, uzun ömürlü bir yalıtım sağlamaktadır.  Dik açılan temel çukurlarında tek yüz perde duvarlarına, klasik yalıtım malzemelerinde bohçalama yalıtımın yapılması mümkün olmamaktaydı. Bir yüzü özel agrega kaplı, sbs katkılı, yüksek mukavemetli bu özel membranlarla statik perdeye tam yapışma sağlayarak yapıyı su geçirimsiz hale getirebilmekteyiz. Temel yalıtımında ise grobeton üzerine uygulanan bituproof, koruma betonu gerektirmeyen bir sistemle doğrudan üzerinde demir donatı yapılarak, temel betonu dökümüne hazır hale gelir, beton döküldükten sonra betonun kürünü almaya başlamasıyla oluşan hidratasyon ısısı, bituproof’un özel agregalarının beton yüzeye tutunmasına olanak sağlar ve tam bir yapışma gerçekleşerek sızdırmaz bir yalıtım katmanı oluşur.Yapılarımızı ilk önce suya karşı korumalıyız, Bunu da gelişen teknoloji ve yeni nesil su yalıtım ürünleriyle çok daha ekonomik ve pratik şekilde günümüzde uygulanabiliyor.

Ağırlaşan rekabet koşullarında ürün ve hizmet noktasında sizi rakiplerinizden farklı kılan ana kriterlerden biraz bahseder misiniz?

Bizim için her şey satış değil, yaptığımız iş ticaret ama amacımız sürdürülebilir müşteri memnuniyeti. Genç, dinamik ve eğitimli kadromuz ile tüm projeleri kendi projemiz gibi görüp iş takibimizi tüm samimiyetimiz ile gerçekleştiriyoruz. Empati yapabilmek çok önemli, bu zorlu koşullarda iş yapan tüm inşaat sektörü emektarları ne kadar birbirine destek olursa o kadar kaliteli yapılara sahip oluruz. Canımızı emanet ettiğimiz yapıların sağlıklı olması olmazsa olmazımız olmalı. Biz farklı bakış açımız ile zaten kendimizi belli ediyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER