Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelMutlusan Yönetim Kurulu Üyesi Melek Sinem Kaçmaz: “İhtiyaç ve talep doğrultusunda ürün...

Mutlusan Yönetim Kurulu Üyesi Melek Sinem Kaçmaz: “İhtiyaç ve talep doğrultusunda ürün yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz”

“İç piyasayı etkileyen faktörlerden dolayı dış piyasaya eğilimin biraz artmasını, çok olası bir durum olarak değerlendiriyorum. Hatta atılması gereken bir adım. Bir taraf verimliliğini kaybettiğinde diğer güçlü olan yanımızı daha da güçlendirmemiz gerekir.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2021 yılını zorluklarıyla beraber başarılı bir şekilde bitirdiğimizi söyleyebilirim. Geçtiğimiz senelerde öngörülemeyen durumlarla karşılaşmak tabii ki bir kriz ortamını oluşturdu ve bunun etkisini 2021 yılında da gördük. Tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgınında herkeste olduğu gibi bizde de aksaklıklara sebep oldu. Mutlusan’ın 39 yıllık bir tecrübesi olması sebebiyle, birçok kriz ortamlarını deneyimlemesinden dolayı hızlı aksiyon alarak ve doğru adımlar atmamız sene sonundaki hedeflerimize kavuşmamızı sağladı. Kriz yönetiminin oldukça önemli bir husus olduğunu anladığımız şu dönemde, her zaman tedbirli ve planlı çalışmalar yapmak gerekiyor. Yurt dışındaki iş ortaklarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yaparak ve birden fazla planlamalar yaparak emin adımlarla ilerledik. Kısacası, risk ortamındayken daha da fazla risk almaktan kaçınarak çalıştık. Ziyaret edebildiğimiz pazarlara gittik ve ihtiyaçları, talepleri tespit ederek alıcımızın isteği doğrultusunda iş planı oluşturduk. İçinde bulunduğumuz zorlu döneme rağmen ihracat hedefine ulaşmak bizim için güzel bir başarı. Biz Mutlusan olarak geçmişimizden bugüne oluşturduğumuz köklü tecrübemize hep güvendik. Tecrübelerle yenilenerek ilerliyor ve gelişiyoruz.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Tabii ki. Yerimizde saymak hiçbir zaman bizim yapımıza uygun olmayan bir tutumdur. Her sene üzerine ekleyerek ilerleyen bir firma yapısındayız. İlk soruda bahsettiğim gibi emin olduğumuz adımları atarak yeni pazarlara veya mevcut pazarda derinleşebiliriz. Kriz ortamında büyük kararlar almamak gerek fakat bu durum da kendi pazar payımızı büyütmeyeceğimiz anlamına kesinlikle gelmiyor. Durmadan çalışmak, emek vermek ve özveride bulunmak gerek. Bu yıl için ekimizi büyütmeyi istiyoruz. Tecrübeli bölge sorumlusu arkadaşları mevcut pazarlarımızda derinleşme çalışmaları yaparken aramıza yeni katılacak arkadaşlardan da yeni pazar çalışmalarını yapmalarını isteyeceğiz. Hedeflerimizi belirledik, önümüze çıkabilecek olumsuzlukları da öngördük. Bu doğrultuda yeni yılın getirdiği heyecan ve hevesle güzel işler yapmak için kollarımızı sıvadık.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Açıkçası bu sorunun tek bir cevabı yok. Mutlusan’ın ürün yelpazesi oldukça geniştir. Dolayısıyla, her bölgenin hâkim olduğu ürünler var. Bölgeden bölgeye çok değişkenlik gösteriyor. Ama bizim için her zaman lokomotif ürün kablo kanalımızdır. Bir bölgede ana ürün kablo kanalı veya tesisat malzemeleri olurken, bir diğer bölgede anahtar priz veya endüstriyel alanda kullanılan pano ve otomasyon ürün grubumuz ön planda olabiliyor. İhracatımızın da payını arttırmak için üzerine yatırım yaptığımız modüler anahtar sistemimizi ve tekli şok korumalı prizimizi Mart ayı itibariyle iş ortaklarımızla buluşturacağız. İhtiyaç ve talep doğrultusunda ürün yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

İş dünyasında ortaya çıkan her yeni yaklaşım modeli kriz dönemlerinde doğan fırsatların tespiti sonucu ortaya çıkar diye düşünüyorum. Günümüz koşullarını değerlendirdiğimiz zaman salgınla, ekonomik gelişmelerle, kurdaki dalgalanmalarla ve ham madde fiyatlarındaki değişkenliklerle mücadele ettiğimizi görüyoruz. Bu durumları göz önüne aldığımızda da iş gelişimi sürecimizde ufak tefek gerekirse büyük dokunuşlar yapmak gerekir. Daha öncede bahsettiğim gibi alternatifli planlama doğrultusunda krizleri daha iyi yönetebiliriz. Hepimizin bildiği gibi bazı gelişmeler bizlerin dışında gelişebiliyor. Satışlarınız çok iyi olsa bile şirket dışında gelişen birçok unsur var, şuan içinde olduğumuz gibi. Gerekli durumlarda hızlı aksiyon alınmalı diye düşündüğümden üretime ve ihracata dayalı yaklaşım modelini şirketin prensipleri ve kuralları çerçevesinde olmak şartıyla uygun buluyorum. Mutlusan olarak üretmekten ve çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermedik. Durum veya koşul ne olursa olsun bu özveri bizleri başarıya götürür. Ülkenin yaşadığı sıkıntılara ve olumsuzlara karşı biz üreticilerin rolü her zaman daha büyüktür. Biz de yerli marka olarak bu sorumluluğumuzun farkındayız ve bilincindeyiz. İç piyasayı etkileyen faktörlerden dolayı dış piyasaya eğilimin biraz artması çok olası bir durum olarak değerlendiriyorum. Hatta atılması gereken bir adım. Bir taraf verimliliğini kaybettiğinde diğer güçlü olan yanımızı daha da güçlendirmemiz gerekir. Böylelikle elimizde olmayan koşulları düzeltemeyeceğimizden işlerin daha yolunda gittiği yöne odaklanmak doğru bir tercih olacaktır. Bu çerçevede biz de ülkedeki gelişmelere bağlı olan iç piyasadaki olumsuzluklarla mücadelemize devam edip dış pazara olan odağımız daha da arttı. Bir taraf, bir tarafı mutlaka desteklemeli, gerekirse kurtarıcı rolü üstlenebilir. Tabii bu durumlar koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin salgın başlangıç döneminde dış piyasada kapıların kapandığı ve alış-verişin çok sınırlı olduğu bir süreç olmuştu. Burada da tam tersi bir durum söz konusu olmuştu. O yüzden de dengeyi koşullara bağlı olarak çok iyi kurmak lazım. Yeni çıkan ekonomik yaklaşımları kendi firmamız için uygunluğunu çok iyi kavrayıp değerlendirmemiz gerekir. Başarılı işlere imza atmanın yolu, konu her ne olursa olsun çok iyi anlayıp, ölçüp, doğru adımı atmaktan geçiyor. 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER