Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelMurat Kümüştekin, MEK Ajans Yönetim Kurulu Başkanı: “Sürdürülebilir bir dünya için çalışmayan...

Murat Kümüştekin, MEK Ajans Yönetim Kurulu Başkanı: “Sürdürülebilir bir dünya için çalışmayan markaların gelecekte ayakta kalması zor görünüyor”

“Pandemi etkilerinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı bu dönemde müşterilerinizin ihtiyaç, talep ve değerlerini doğru anlamak gerekiyor. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanın bir adım öne geçerek markanızı tercih etmelerini ve çevresindekilere önermesini sağlayabilirsiniz. Tabi bunun yapılabilmesi için beş önemli başlığa dikkat edilmeli. Bu başlıklar; samimiyet, deneyim, doğallık, sürdürülebilirlik ve değer katma…”

2019 yılında kurularak hem geleneksel hem de dijital mecralarda müşterileri için içerikler üreten MEK Ajans; A’dan Z’ye iletişim hizmetleri sunmakta. Markalarına ilgili sektör ve hedef kitle özelinde iletişim stratejileri geliştiren firma, reklam ve pazarlama noktasında da müşterilerine gerekli desteği sağlamakta.

MEK Ajans Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kümüştekin, kuruluş hikayelerini, markalarına sundukları hizmetleri aktarırken, iletişim dünyasındaki değişim ve dönüşümü de bizler için değerlendirdi.

MEK Ajansın kurucusu Murat Kümüştekin kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?

Ailemin öğretmiş ve aşılamış olduğu en önemli özelliklerimden biri hangi işi yaparsam yapayım onu en iyi şekilde yapmak oldu. Klasik bir cümle gibi gözükse de içerisinde değer, saygı, azim, güven gibi birçok farklı duyguyu barındırıyor. 1995 yılında başlayan reklam ve pazarlama dünyasındaki yolculuğumda da bunu uygulamaya devam ettim. Manisa ve İzmir şehirleri başta olmak üzere sektörde birçok farklı markaya danışmanlık yaptım.  2019 yılında kurulan MEK Ajansın ise benim için yeri ayrı. Oğlumun baş harflerinden oluşan MEK Ajans, geleceği temsil ettiği gibi geçmişi de temsil ediyor. Bu yönüyle de ajansın değerleri arasında saygı, güven, çalışkanlık ve sürdürülebilirlik başlıkları öne çıkıyor. Reklam ve iletişim ajansı olan MEK, markaların daha doğrusu yol arkadaşlarının ihtiyaçlarını anlıyor ve iletişim yolculuklarında kendilerini en iyi şekilde anlatmaları için destek oluyor.

İnşaat sektöründe marka olmanın ve stratejik iletişimin önemi ne?

Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de marka olmanın ve stratejik iletişim planına göre hareket etmenin değeri büyük. Hayatımızı hızlıca değiştiren covid-19 salgınının da gösterdiği gibi hayatta kalmak ve ilerlemenin yolu adaptasyon sürecinden geçiyor. Stratejik iletişim süreci de tam burada devreye giriyor. Başarılı biçimde stratejik iletişim süreçlerini adapte eden ve uygulayan markaların büyüme hikayelerine şahit oluyoruz. Aslında marka ve stratejik iletişimi ayrı ayrı düşünmemek gerekiyor. Marka, sizi temsil ederken, stratejik iletişimde markanızın değerinin artmasında ve kendinizi hem müşterilerinize hem de paydaşlarınıza anlatmada bir araç. Ne yazık ki ülkemizde marka olmanın değerini de, stratejik iletişimin gücünü de anlayan firma sayısı oldukça az. MEK Ajans olarak misyonlarımızdan biri de markalara, marka itibarını ve önemini anlatmak. İnşaat sektörü bu süreçte olumsuz anlamda etkilenen sektörlerden biri olsa da süreci fırsata çevirmek mümkün. Salgının etkilerini yok etmeye başladığımız dönemde markaların mesajlarını daha net ve neyi, neden yaptıklarını anlatmasına ihtiyaç var. Bunun için reklam ve iletişim çalışmalarının segmentlere göre ayrılması ve mecra seçimlerinin doğru yapılması önemli. Ekim ayında açıklanan Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları İlk 6 Ay raporuna göre dijital, televizyon ve açıkhava reklam yatırımlarında ilk üçte yer alıyor. 2021 ilk yarı yılında toplam medya ve reklam yatırımları 15.0 milyar TL olarak açıklandı. Bunun anlamı ise markaların müşterilerine ulaşabilmesi için reklam ve iletişim süreçlerine ayrıca dikkat etmesi. Bir diğer konu ise markaların odak noktasında değer ve sürdürülebilirlik konularını eklemesi. Çünkü dünya için değer yaratmayan ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmayan markaların gelecekte ayakta kalması zor görünüyor.

Dijital dünyanın giderek önem kazandığı günümüzde markaların görünür olması için yapması gerekenler neler?

Pandeminin de etkisiyle dijital dünya hızla gelişirken, insanoğlu da dijital dünyaya kendini hızlıca adapte etti. Yapılan son araştırmalarda aktif internet kullanıcılarının internette geçirdikleri sürenin ortalaması 7.5 saat. 7.5 saatin yüzde sekseninde ise tüketiciler sosyal medya kanallarını kullanıyor. Buradan çıkan önemli sonuçlardan biri firmaların dijital pazarlama iletişimine ağırlık vermesi. Dijital dünyanın tüketiciler gözündeki değerini göstermek için farklı örnek vermek gerekirse 45 yaş üzerindeki kullanıcıların dijital platformları kullanma sayısı pandemiyle arttı. E-ticaret sitesi yöneticilerinden birinin yapmış olduğu açıklamada: “45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlemizin, toplam kullanıcı kitlemiz içindeki oranı %8’den fazlaydı. Bu oran, 2020 yılının ilk 6 ayında %4 seviyesindeydi. 45 yaş ve üzeri kitlenin %30’u kadın kullanıcıydı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında 45 yaş ve üzeri kadın kullanıcıların sayısı, 3,1 kat arttı. Aynı dönemde, 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlemizin %64’ü, mobil cihazlarını kullanarak internet sitemizi ziyaret etti. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlemizin mobil cihazlardan internet sitemizi ziyaret etme oranı 3,3 kat arttı.”. Dijital dönüşümün gücünü gösteren verilerle birlikte inşaat firmaları dijital pazarlama iletişimine ağırlık vermeli. İlk olarak firmalar web sitelerini hedef kitlesinin ihtiyaçlarına göre yenilemeli. Değişim sürecinde firmalar kullanım kolaylığı ve fayda sağlayan içeriklerin oluşturulmasına dikkat etmeli. Sonrasında ise sosyal medya kanallarını ve diğer dijital pazarlama iletişim araçlarını stratejik iletişim planları çerçevesinde aktif olarak kullanmaya başlamalı.

Son olarak varsa eklemek istedikleriniz?

Pandemi etkilerinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı bu dönemde müşterilerinizin ihtiyaç, talep ve değerlerini doğru anlamak gerekiyor. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanın bir adım öne geçerek markanızı tercih etmelerini ve çevresindekilere önermesini sağlayabilirsiniz. Tabi bunun yapılabilmesi için beş önemli başlığa dikkat edilmeli. Bu başlıklar; samimiyet, deneyim, doğallık, sürdürülebilirlik ve değer katma. Böylece marka değerini arttırdığınız gibi büyümenizin önündeki engelleri de kaldırmış olacaksınız.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER