Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelMİMSAN, Malatya’nın “Nitelikli Ara Eleman” Sıkıntısını Çözüyor!

MİMSAN, Malatya’nın “Nitelikli Ara Eleman” Sıkıntısını Çözüyor!

 “Mim Sanat Akademi Eğitim Merkezi” ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde Malatya’da 2500 sanatkâr ve 250 teknik uzman yetiştirmesi ve bu kapsamda bölgedeki 100 yan sanayi kuruluşu ile işbirliği yapılması hedefleniyor.

Mimsan Grup, 2020 yılının ikinci yarısında hayata geçirdiği “Mim Sanat Akademi Eğitim Merkezi” ile Malatya ilinde iş gücüne dahil olamayan kişileri, nitelikli sanatkâr ve ara eleman olarak yetiştiriyor.

Mimsan Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan YİĞİT

Bugüne kadar Malatya’da hayata geçirilen en büyük istihdam projesi olan “Mim Sanat Akademi Eğitim Merkezi” ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde Malatya’da 2500 sanatkâr ve 250 teknik uzman yetiştirmeyi ve bu kapsamda bölgedeki 100 yan sanayi kuruluşu ile işbirliği yapmayı hedeflediklerini belirten Mimsan Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan YİĞİT, Türkiye’de ki sanayicilerin, yeterli bilgi ve beceriye sahip nitelikli ara eleman istihdamı konusunda sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekti. YİĞİT sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki meslek yüksek okulları, ara eleman yetiştirilmesi konusunda büyük rol üstleniyor;ancak okullarında daha çok teorik eğitim alan öğrenciler, sanayinin pratik uygulamalarından uzak yetişiyor. Mezuniyet sonrası ise yetişmeleri zaman alıyor. Biz MİMSAN olarak “Mim Sanat Akademi Eğitim Merkezi”nde ki kursiyerlerimize iki ay süren teorik ve pratik eğitimler vererek, onları sanayinin pratik uygulamalarına hazır hale getiriyoruz. Kursiyerlerimiz, iki ayın sonunda kendi usta öğreticilerinin yanına geçerek, akademide öğrendiklerini 4 ay boyunca pratikte uygulama fırsatı buluyor. Toplam 6 ay süren eğitimin ardından kursiyerler sınava tabi tutuluyor. Sınavdan 60’ın üzerinde puan alan kursiyerler, Mimsan bünyesinde veya Malatya’da faaliyet gösteren çeşitli sanayi kuruluşlarında istihdam ediliyor.

2020 yılının ikinci yarısında faaliyete geçen “Mim Sanat Akademi Eğitim Merkezi”nde bugüne kadar 50 kişilik bir montajcı ve kaynakçı kadrosu yetiştirdik. Kaynak mühendislerimiz ve usta öğreticilerimiz tarafından verilen eğitimlerimizi, son teknoloji ekipmanlarımız ve simülatör cihazlarımız eşliğinde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ülkemizdeki ara eleman sıkıntısının sanayinin büyümesinin önünde engel teşkil ettiğini belirten İlhan :”Nitelikli ara eleman yetiştirmek, kaliteli üretimi artıracak, kaliteli üretim ise ihracatımızı artıracak. Bu sayede hem Türkiye’de rekabetçi bir ekonomi oluşturmak mümkün hale gelecek hem de işsizliğin önüne geçilecek.”

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER