Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelKordsa, Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği ve Su Programı Raporlamasında Liderlik...

Kordsa, Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği ve Su Programı Raporlamasında Liderlik Seviyesinde

2016 yılından bu yana CDP İklim Değişikliği ve Su Programlarına raporlama yapan Kordsa, 2020 yılı raporlama döneminde hem iklim değişikliği hem de su programı notunu B’den A-’ye çıkararak yönetim seviyesinden liderlik seviyesine yükseldi.

Dünya ve Avrupa’da endüstri ortalamasının B olduğu 2020 raporlama döneminde Kordsa, ortalamanın üzerindeki performansı ile iklim değişikliği ve su programları ile ilgili risklerini yönetme konusunda, değerlendirilen şirketler arasında %20’lik dilimde yer aldı.

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, faaliyet gösterdiği iş kollarında teknoloji yatırımlarıyla büyüyerek hissedar ve yatırımcıları için ekonomik değer yaratırken, doğal kaynakları sorumlu kullanarak tüm paydaşları ve içinde bulunduğu ekosistem için sürdürülebilir bir gelecek inşa ediyor. 

Kordsa, bu doğrultudaki çalışmalarını sistematik olarak takip etmek amacıyla, 2016 yılında, şirketlerin karbon ve su kaynaklı riskini küresel çapta raporlayan tek bağımsız kuruluş olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim Değişikliği ve Su programı raporlamasına dahil olmuştu. CDP İklim Değişikliği ve Su Programları puanlarını, dahil olduğu yıldan bu yana kademeli olarak arttıran Kordsa, bu yıl her iki raporlamada da “A-” notuna ulaştı. Bu notuyla Kordsa, kendi endüstrisinde “B” olan Dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde yer alarak %20’lik dilime girdi ve liderlik seviyesinde yer almaya başladı.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, Kordsa’nın sürdürülebilirlik alanındaki bu başarısının hem ülkemiz hem de Sabancı Holding için gurur kaynağı olduğunu belirtti.  Alemdar konuya ilişkin sözlerine şöyle devam etti: “Sabancı Holding olarak, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin nesillere karşı en önemli sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz ve konuyu şirketlerimizin stratejilerinin odağında ele alıyoruz. Kordsa her geçen sene iyileştirdiği sürdürülebilirlik performansıyla ve geliştirdiği sürdürülebilir teknolojileriyle Türkiyemiz için öncü ve örnek oluyor; başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor.”

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan

Kordsa olarak, Karbon Saydamlık Projesi’nde küresel ortalamanın üzerinde bir notla dünyadaki öncü şirketler arasına girmelerinden gurur duyduğunu belirten Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, sürdürülebilirlik bakış açıları ve bu doğrultudaki çalışmaları hakkında şöyle konuştu: “‘Tutkumuz Yaşamı Güçlendirmek’ vizyonu ile her adımımızla, her yatırımımızla ‘‘sürdürülebilir teknolojiler’’ üretmeye çalışıyoruz. Lastik güçlendirme ve kompozit teknolojilerimiz ile yakıt tüketiminin azaltılması ve araçların hafiflemesi için çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde sorumlu üretim ve tüketim kapsamında emisyon değerlerimizi azaltma hedefimiz ile hem üretim süreçlerimizde değişimler hem de çıktısı olan hafifletme teknolojileri için çalışıyoruz. Karbon Saydamlık Projesi’nde notumuzu “A-”ye yükseltmemiz de bu konuya ciddiyetle eğildiğimizin bir göstergesidir. Kendi endüstrimiz içerisinde Dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde aldığımız not ile girmeye hak kazandığımız %20’lik dilimde bundan sonra sektörümüzde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için pazarımıza liderlik etme görevimiz de var.” diye belirtti.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER