Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelİnşaatın Geleceği: ZF'den Akıllı Sistem Çözümleri

İnşaatın Geleceği: ZF’den Akıllı Sistem Çözümleri

Aktarma organları teknolojisi ve akıllı sistem çözümlerinde uzman olan ZF, Bauma Münih fuarında, grubun bu talepleri karşılama konusunda güçlü bir ortak olduğunu gösterdi. Elektrifikasyon ve alternatif yakıtlar alanında geleceğe yönelik aktarma organları çözümlerinin yanı sıra daha yüksek verimlilik için tahrik sistemleri ile ZF, şantiyelerde emisyonların azaltılmasına, daha yüksek üretkenliğe ve daha yüksek güvenlik derecesine katkıda bulunuyor. ZF’nin geliştirdiği birbiriyle tamamen uyumlu akıllı sistem çözümleri, şirketin endüstrinin bugün her zamankinden daha fazla karşı karşıya olduğu zorluklara verdiği güçlü bir yanıt niteliğindedir.

Elektrifikasyon – sıfır emisyon ve maksimum performans

eTRAC elektrikli tahrik sistemi, geleneksel aktarma organlarında bulunan tüm performans ve üretkenlik beklentilerini karşılar ve bunları elektrikli sistemlerin sunduğu kapsamlı faydalar ve fırsatlarla birleştirir. Modüler tasarımı sayesinde bu yeni elektrikli merkezi tahrik serisi, çeşitli araç uygulamalarına kolayca uyarlanabilir.

  • Performanstan ödün vermeden sıfır emisyon
  • Düşük gürültü seviyesi
  • Verimli elektrik bileşenleri
  • Sağlam ve güvenilir mekanik aktarma organları
  • Kompakt kurulum alanı

Yükleyiciler, şantiye damperleri veya teleskopik yükleyiciler gibi kompakt araçlara yönelik e-mobilite çözümleri, özellikle kentsel veya emisyon düzenlemeli alanlarda inşaat ekipmanı pazarına ilk giren çözümlerdir. ZF tarafından geliştirilen 48/96/650 volt e-motor serisi ile eTRAC aktarma organları sistemi, gereken emisyonsuz sürüşü sağlar. Ayrıca Grup, sistem tedarikçisi olarak da hareket etmektedir. Sadece elektrikli tahriki sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ön ve arka akslar, invertörler ve bir eDCU (Elektrikli Sürüş Kontrol Ünitesi) kombinasyonu sunar. Bu sınıfının en iyisi çözüm, çekiş ve son hız gibi performans faktörlerinden ödün vermeden geleneksel aktarma organları ile aynı çıktıyı elde eder.

Mobil ekskavatörler için yeni başlatılan bir sistem, 2 vitesli bir powershift şanzıman, elektrik motoru ve invertörden oluşur. 850 Nm pik torka ve 80 kW sürekli güce kadar ölçeklendirilebilir. Hedeflenen uygulamalarda farklı araç boyutlarını kapsayacak şekilde elektrikli merkezi tahrik sistemi eCD50, eCD70 ve eCD90’ın üç güç sınıfı mevcuttur. Elektrikli merkezi tahrikler, bekolu yükleyiciler, teleskopik yükleyiciler veya ormancılık ekipmanları gibi çeşitli araç uygulamalarına kolayca uyarlanabilir. ZF, müşterilerin sadece çekiş tahrikiyle ilgili taleplerini karşılamak için, örneğin çalışma hidroliğini sürdürmek için ePTO’yu da sunar.

ZF, daha büyük inşaat araçlarına yönelik elektrikli tahrik yelpazesini tamamlamak üzere, elektromekanik bir powershift şanzıman ve çekiş için bir e-motor ve ePTO’dan oluşan orta boy lastikli yükleyiciler için eTRAC eCD110-210 serisini sunuyor. Genel sistem performansı ve güç yönetimi için bir elektrikli tahrik kontrol ünitesi sistemi tamamlamaktadır. 650 V çalışma voltajı ile sistem 120 kW sürekli güce kadar ölçeklendirilebilir; ePTO, 30 ila 70 kW sürekli güç arasında değişir. Modüler tasarımı sayesinde sistem, diğer çeşitli araç uygulamalarına da entegre edilebilir ve güç kaynağından bağımsız olarak sürülebilir. Şirketin çözümleri, inşaat makinelerinin geleceğinde de büyük rol oynayacak olan hem akülü elektrikli araçlara hem de yakıt hücreli akülü elektrikli araçlara uygundur.

En yüksek verimlilikle karbonsuzlaştırmaya hazır – ZF cPOWER

Geleceğe yönelik e-mobilite çözümlerine ek olarak, iş makinelerinin karbondan arındırılması söz konusu olduğunda piyasada düşük karbonlu yakıtlara geçiş gözlemleniyor. Aracın boyutuna ve enerji talebine bağlı olarak farklı enerji kaynakları mümkün. Aküler, elektrikli kompakt ve orta ölçekli araçlar için uygun bir kaynak iken, alternatif yakıtlar, orta ve büyük boyutlu araçlar için CO2 ayak izini azaltmak için umut verici bir güç kaynağıdır.

Verimliliğin gelecekte daha da önemli bir role sahip olması bekleniyor. Bunun nedeni, bir yandan sürekli artan enerji maliyetleri, diğer yandan da daha yüksek depolama hacimleri gerektiren alternatif yakıtların daha düşük enerji yoğunluğudur.

Son zamanlarda pazara giren tüm farklı güç kaynaklarına rağmen – hidrojen, eFuels veya örneğin biyo-dizel – powershift ve power split şanzımanlı geleneksel tahrikler, aracın sistem mimarisinin bel kemiği olmaya devam edecek.

ERGOPOWER powershift şanzımanın yanı sıra yüksek verimli cPOWER CVT teknolojisi ile ZF, güç kaynağından bağımsız olarak doğru aktarma organları teknolojisini sağlayabilir.

Sürdürülebilirlik çağrıları göz önüne alındığında, hidrodinamik teknoloji ZF ERGOPOWER ile %15’e varan yakıt tasarrufu zaten mümkün. ZF, yakıt tüketiminde azalma ve daha yüksek üretkenlik için artan talepleri karşılamak adına piyasaya tamamen güç ayırmalı CVT teknolojisi cPOWER’ı sundu. Bu, standart ERGOPOWER tahriklere kıyasla %25’e varan yakıt tasarrufu sağlar. cPOWER, ZF VERİMLİLİK PAKETİ ile birleştirilirse yakıt tasarrufu %5 daha da artar.

Akıllı İnşaat – çevre algısı

İdeal olarak, inşaatın geleceği sadece iklim nötr olmamalı, aynı zamanda güvenli ve verimli bir şekilde çalışmalıdır. ZF, bunu sağlamak adına akıllı şantiyeler için şimdiden geleceğe yönelik sistem çözümleri geliştiriyor. Binek araç ve ticari araç segmentindeki tüm faaliyetlere dayalı olarak, geniş bir Know-How portföyü ve ürünler otoyol dışı araç uygulamaları için yeniden kullanılabilir. Radar tabanlı çevre algısı, güvenli araç kullanımını sağlamak için sadece tek bir örnektir.

ZF Friedrichshafen AG

ZF; binek araçlar, ticari araçlar ve endüstriyel teknolojiler için sistem tedarik eden ve yeni nesil mobiliteyi mümkün kılan küresel bir teknoloji şirketidir. ZF araçların görmesini, düşünmesini ve uygulamasını sağlar. Araç Hareket Kontrolü, Entegre Güvenlik, Otonom Sürüş ve Elektrikli Mobilite gibi dört ana teknoloji alanında çalışan ZF, araç üreticileri ile yeni gelişmekte olan taşıma ve mobilite servis sağlayıcıları için entegre çözümler sunar. ZF her tip aracı elektriklendirir. Firma, ürünleri ile emisyonların düşürülmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlar.

ZF, 29 Mayıs 2020 tarihinde bünyesine kattığı Wabco ile birlikte dünya çapında 41 ülkede ve 260 noktada 160.000 iş gücüne sahiptir. İki firma 2019 yılında 36,5 milyar Avro (ZF) ve 3,4 milyar Avro (Wabco) ciro gerçekleşmiştir.

ZF Friedrichshafen AG’nin lider Aftermarket ve filo çözümleri portföyü; Lemförder, Sachs, TRW ve WABCO gibi güçlü markalar üzerine inşa edilmiştir. Geniş ürün ve hizmet yelpazesi, dijital mobilite yönetimi için gelişmiş bağlantı çözümleri ve küresel bir hizmet ağı, tüm araç türlerinin yaşam döngüleri boyunca performans ve verimliliğini destekler ve geliştirir. Şirketin Aftermarket Birimi, Yeni Nesil Aftermarket Pazarı için mimar, öncü ve de dünya çapında filo ve satış sonrası müşterileri için tercih edilen bir ortaktır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER