Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelHilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol: “İnşaat sektöründe verimliliği artıracak ürün,...

Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol: “İnşaat sektöründe verimliliği artıracak ürün, servis ve yazılımlar en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek”

“Hilti Türkiye olarak, dijitalleşmenin ışığındaki çalışmalarımızla yapı sektöründe verimliliği artıracak ürün, servis ve yazılımlar geliştirmeye, sunduğumuz çözümlerle iş ortaklarımızı ve müşterilerimizi verimlilik konusunda desteklemeye bu yıl da devam edeceğiz.”

1941 yılında Lihtenştayn Prensliği’nde küçük bir aile şirketi olarak kurulan Hilti, bugün dünya genelinde 6 kıtada, 120 farklı ülkeden 30 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Firma ayrıca, 250 kişilik geniş bir kadro, 5 mağaza, 1 eğitim ve teknik servis kuruluşu ile inşaat, enerji ve endüstri sektörlerinde 40 yıla yakın bir süredir Hilti Türkiye olarak ülkemizde de faaliyetlerini gerçekleştirmekte.

Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol ile sergiledikleri yenilikler ve çalışmalar hakkında konuştuk.

Bu yılın ilk çeyreğini hemen hemen geride bırakmaktayız. 2021 yılı beklentileriniz doğrultusunda nasıl şekilleniyor? Kısaca neler söylemek istersiniz?

1941 yılında Martin Hilti tarafından 160 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn Prensliği’nde küçük bir aile şirketi olarak kurulan Hilti, bugün dünya genelinde 6 kıtada, 120 farklı ülkeden 30 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Hilti Türkiye olarak biz de 250 kişilik kadromuz, 5 mağazamız, 1 eğitim ve teknik servis kuruluşumuz ile 40 yıla yakın süredir Türk inşaat, enerji ve endüstri sektörüne hizmet veriyoruz.

2021’in ilk çeyreğini geride bıraktığımız bugünlerde yıllardır başarı ile sürdürdüğümüz mühendislik ve yazılım servisimizi çok daha ileriye taşıyacak çözümler geliştirmek için çalışıyor, dijitalleşmenin kendi alanımızdaki öncüsü olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hilti Türkiye olarak, dijitalleşmenin ışığındaki çalışmalarımızla yapı sektöründe verimliliği artıracak ürün, servis ve yazılımlar geliştirmeye, sunduğumuz çözümlerle iş ortaklarımızı ve müşterilerimizi verimlilik konusunda desteklemeye bu yıl da devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde, rekabet gücünüzü nasıl arttırmayı düşünüyorsunuz? Hangi ürün ya da hizmetlerinizle ön planda olacaksınız?

Hilti olarak kullanıcılarımızın sağlık ve güvenliğini korumak için Ar-Ge’ye ciddi miktarda yatırım yaparak yeni teknolojiler ve patentli sistemler geliştiriyoruz. İnşaat el aletlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından ileri teknolojiye uyumlu, ergonomik ve güvenli olması gerekiyor. Biz de patentli, kaliteli, uzun ömürlü ürünlerimizle inşaat profesyonellerinin işlerini kolay, güvenli, verimli ve sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için çalışmalarımıza devam ediyor, inşaat el aletleri kullanımındaki kazaları minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Örneğin, kırıcı ve delici ürünlerimizde yer alan Aktif Tork Kontrol Sistemi sayesinde makine, kırım ya da delim işlemi sırasında demir donatıya denk geldiğinde motor kendi kendini durduruyor. Bu sayede iskelede çalışan ustanın düşmesi ya da yaralanması gibi riskleri ortadan kaldırıyoruz. Yine bu ürünlerimizde yer alan Aktif Titreşim Azaltma özelliği, makine çalışırken oluşan titreşimi çok yüksek oranda azaltarak sağlıklı ve uzun süreli çalışılmasına olanak sağlıyor. Direkt ve etkili bir şekilde tozu yok eden güçlü Toz Toplama Sistemi de sağlıklı çalışma şartlarına katkıda bulunuyor.

Bu yıl, yıllardır başarı ile sürdürdüğümüz  mühendislik ve yazılım servisimizi dijitalleşmeden aldığımız güçle çok daha ileriye taşıyamayı hedefliyoruz. Bunun ilk adımı olarak BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) ile başlayan yolcuğumuzu MT Modüler Kanal Sistemleri ve PLT 300 Gelişmiş Ölçme Sistemleri ile daha ileriye taşıyacağız. MT Modüler Kanal Sistemleri, tek bir sistem ile tüm destek ve askılama gereksinimlerine sorunsuz çözüm sağlayacak bir ürün olarak geliştirildi. Sade tasarımı ve kolay montaj özelliği sayesinde destek ve askılama işlemleri için en verimli çözümü sunan bu ürün, daha az karmaşaya neden olurken, daha fazla olasılığa imkan tanıyor.

Fark yaratan yeni ürünlerimizden biri de güçlü ve özel yazılım çözümleri serimiz olan PROFIS Modular Support Engineering. Bu ürün ile kullanıcılar artık desteklerinin modellerini oluşturabilecek, bunları hesaplayabilecek ve nihai çözümü 2D ve 3D tasarım platformlarına aktarabilecekler. Bir diğer yeni ürünümüz olan PLT 300; tüm ana tasarımıyla BIM yazılım paketleri ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Ürün; kolay yazılımı, sade arayüzü, hızlı ofis raporlaması ve dijital veri yönetimi ile ön plana çıkıyor. PLT 300’ün gelişmiş yerleşim planının kullanımını kolaylaştırmak için büyük bir adım olması bekleniyor. Bu yıl sektörde adımızı verdiğimiz kırıcılar pazarına da yeni bir ürün ile tekrar merhaba diyoruz. Yeni nesil TE 500, çok daha dayanıklı olmasıyla eski ürünlerden ayrılırken sınıfının en hafifi olmasıyla da ön plana çıkıyor. Ürünün tak-çıkart kablosu ve kompakt tasarımı pratik bir kullanıma olanak tanıyor. Ayrıca ürünün kömür değişimi tamire götürmeye gerek olmadan şantiyede kolayca yapılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Hilti Global’in bir projesi olarak, müşteri ilişkileri yönetimi sistemimizde değişikliğe giderek Salesforce’a geçiş yaptık. Uygulama ve çözüm odaklı satış yaklaşımımızla pandemi döneminde de müşterilerimize tek bir vücut olarak hizmet verdik. Müşterilerimizin verimliliğini artıran ve riski minimuma indiren ürün, servis ve yazılımlarımızla öne çıktık. Örneğin eksenel lazerimiz ile iki kişilik hizalama işini bir kişiye indirip kişiler arası iletişimi azalttık. “Arayın Gelelim” hizmetimiz ile tamir veya bakım gereken ürünleri şantiyeden alıp şantiyeye teslim ettik. Profis yazılımı ile hızlı mühendislik çözümleri sunabildik. Tüm servislerimiz ve ürünlerimiz ile hem şantiyedeki işlerin sürekliliğine katkıda bulunduk hem de pandeminin riskini en aza indirmeyi başardık. Müşterilerimizle yüz yüze gerçekleştiremediğimiz tüm görüşme ve hizmetlerimizi dijital araçlarla sağladık. AskHilti platformu ile müşterilerimizin tüm teknik sorularına cevap verirken, aynı zamanda bu platformu makaleler ve webinarlar ile zenginleştirdik. Hilti Online üzerinden her türlü alışverişlerini yaparak Hilti Tahsilat Sistemi ile tüm ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri ayrı bir platformu hayata geçirdik.

Hilti Türkiye olarak biz teknolojiyi çözümün bir parçası olarak görüyor, ancak asıl önemli olanın teknolojiyi başarılı bir şekilde uygulamak ve organizasyon içinde değişim yönetimini yürütme becerisine sahip olmak olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin yeni dijital çözümleri benimsemelerine de yardımcı olarak sektörümüzde fark yaratmaya çalışıyoruz. ON!Track Varlık Yönetim Sistemi ile tüm envanterleri takip etmeyi sağlarken, şantiyelerde doküman takibine veya sarf yönetimine imkan tanıyoruz. Hilti Connect ile tüm ürünler için tek tıkla tamir talebi oluşturulmasını, istendiğinde ürün videosunun izlenebilmesini ya da satınalma bilgilerine ulaşılabilmesini sağlıyoruz. Yeni ürünümüz “Jaibot” ise Hilti’nin tavan delim işlemini devralacak ilk mobil şantiye robotu olarak işleri otomatize hale getirme fırsatı sunuyor. Dijital dönüşümün organizasyonel değişim yönetimi ve insanlara odaklanmayı gerektirdiğini biliyor ve bu bilinçle müşterilerimiz ve ekipleri için yerinde uygulama, eğitim ve destek hizmetleri sunuyoruz.

Bu yıl için yeni ürün, yatırım ve istihdam konularındaki stratejilerinizi kısaca paylaşabilir misiniz?

Hilti olarak hedef ve yatırım planlarımızı ‘Sürdürülebilir, değer yaratan bir organizasyon olma’ stratejimiz doğrultusunda belirliyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde dijitalleşme ve inşaat sektöründe verimliliği artıracak ürün, servis ve yazılımlar en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek. Türkiye’de kurduğumuz partnerliklerle yerel üretimi artırmayı da sürdüreceğiz. Şimdiye kadar olduğu gibi bu yıl da sunduğumuz çözümlerle iş ortaklarımızı ve müşterilerimizi verimlilik konusunda destekleyerek onların zamandan ve iş gücünden tasarruf etmelerini sağlayacağız.

İstihdam stratejilerimizi ise “değer veren performans odaklı kültür” anlayışımız oluşturuyor. Bu kültürü oluşturan dört temel değerimiz var: dürüstlük, cesaret, adanmışlık ve takım çalışması. Bu değerlerimizle istihdam planlarımızı yapıyor, çalışanlarımızın kariyer planlamasına büyük önem veriyoruz. Takım arkadaşlarımızı sürekli geliştiriyor ve bunu yaparken eşitlik ve çeşitlilik ilkesini sonuna kadar savunuyoruz. Üst yönetimimizin yarısı, tüm çalışanlarımızın ise yüzde 17’si kadınlardan oluşuyor. Bir yıl önce yüzde 13 olan bu oranın artması oldukça sevindirici. Daha da artması için elimizden geleni yapıyoruz. Hilti Türkiye yöneticileri olarak üniversite öğrencisi kadın arkadaşlarımızı “Kariyer köprülerinizi Hilti ile sağlamlaştırın” adını verdiğimiz mentorluk programlarımızla buluşturuyoruz. Satış, Pazarlama ve Mühendislik departmanlarımızda başlattığımız “Kadın stajyer” programımız ile de şirketimizde yeni mezun genç kadın sayısını artırmayı hedefliyoruz. Erkek egemen olduğu düşünülen bir sektörde kadın çalışan sayımızı çoğaltmak da bu yılın ve sonraki yılların önceliklerinden biri.

Yıllardır başarı ile sürdürdüğümüz mühendislik ve yazılım servisimizi çok daha ileriye taşıyarak şantiyelerdeki dijitalleşme süreçlerini hızlandırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize bütüncül çözüm sunmak amacıyla mekanik ve elektrik tesisatların borulama ve askılama sistemleri için hayata geçirdiğimiz Hilti Modüler Destek Sistemleri’nin lansmanını da bu yıl gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Müşterilerimizle daha fazla etkileşim halinde olmak da yine yakın dönem hedeflerimizden biri. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz “İş Ortaklığı” modelinde servis ve yazılım danışmanlarımız, müşterilerimizi ofis, şantiye ve üretim alanlarında ziyaret ederek müşteriye özel analizler yapacak ve onların yaşadıkları zorlukları belirleyip çözüm önerileri ile potansiyel tasarruflarını sunacak. Örneğin, sarf yönetiminde zorluklar yaşayan bir müşterimize sarfların yönetimini sağlamak, zaman ve paradan tasarruf ettirmek için “Sarf Dolabı” önerirken, “El Aleti Parkı Yönetimi” ile müşterimizin şantiyedeki el aleti optimizasyonunu sağlayacağız, kısa dönem el aleti kiralama hizmeti de vereceğiz. İleri İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri, Mühendislik Eğitimleri, ON!Track ile varlık yönetimi ve diğer hizmetlerimizi birleştirerek müşterimizin tüm ihtiyaçlarına karşılık veren “İş Ortağı” olmak istiyoruz.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de her yıl çok sayıda irili ufaklı deprem gerçekleşiyor ve bunların acı sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz. Hilti Türkiye olarak yapıların değerlendirilmesi için belediyelerle ve düşük dayanımlı betonların güçlendirilmesi projelerinde İTÜ ile birlikte çalışıyoruz. Ülkemizdeki kayıpların önüne geçmek için var gücümüzle çalışmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER