Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelHager Group Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör: “Tasarruf ve estetiği kullanıcılarımızla buluşturduk”

Hager Group Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör: “Tasarruf ve estetiği kullanıcılarımızla buluşturduk”

“Bünyemizde 760’ın üzerinde Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. Bununla birlikte toplam bin 700 adet patente sahibiz. Hager Group olarak her yıl ciromuzun yüzde 7’sini araştırma ve geliştirme çalışmaları için ayırıyoruz. Şirket olarak dijital çözümler çerçevesinde yaşam alanlarına daha fazla konfor sunabilmek için yenilikçi çözümlere odaklanıyoruz.”

Türkiye’deki varlığını 2008’den beri Berker markasıyla sürdüren Hager, konut ve ticari segmentlerde elektrik tesisatı çözüm ve hizmetleri sağlamakta. İstanbul merkezli olarak, bölgede 30’dan fazla çözüm ortağı ile çalışan firma, Türikye’nin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’da da hizmet veriyor. Hager Group Türkiye Genel Müdürü İlker İşgör ile gerçekleştirdikleri faaliyetler, yeni ürün ve Ar&Ge çalışmaları üzerine konuştuk.

Sektördeki yenilikler ve gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Pandemi süreciyle beraber trendler de değişti. Dijital teknolojiler Covid-19 salgını ile birlikte hayatımızın merkezine yerleşti. Bu değişim birçok sektörü etkilese de hızlı aksiyon alarak dijital dönüşüm sürecine ayak uyduran şirketler bu zorlu dönemin üstesinden gelerek hayatta kalmayı başardı. Pandemi dönemi sadece işi değil özel yaşamı da oldukça etkiledi. İnsanların bir yılı aşkın süredir evde daha fazla zaman geçirmesi harcanan enerjiyi konfora dönüştürme isteğini de beraberinde getirdi. Enerji ve zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılar akıllı bina sistemlerine gözle görülür bir şekilde ilgi göstermeye başladı. Tüketicilere daha iyi nasıl hizmet verebileceğimizi düşünürken dijital dönüşümün de hız kazanmasıyla en çok otomasyon modülleri ürünlerine talep arttı. Biz de Ar-Ge merkezi çalışmalarımızda akıllı bina sistemlerini hedef aldık. Bu yöndeki çalışmalarımıza ağırlık verdik. Bu kapsamda, tek dokunuşla enerji tasarrufu sağlayan otomasyon sistemi kurulumumuzla birlikte müşterilerimizin elektrik altyapılarını yeniledik.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz projelerden birkaç örnek verebilir misiniz? 

Hager Group Türkiye olarak satışlarımızın yüzde 20’sini ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor. 2021 yılında ürün satışından çok mühendislik katkısı olan çözümlere odaklandık. Özellikle elektrik enerjisi maliyetleri günümüz dünyasında en yüksek işletme gideri olarak karşımıza çıkıyor. Bu gideri en aza indirmek ve verimden ödün vermemek için işletmelere bir takım yatırımlar yapılması gerekiyor. Hager olarak bu gereklilikten yola çıkarak enerji ölçüm cihazları üretimine imza attık. Yenilikçi ürünlerimizle konfor sunarken tasarruf ve estetiği de kullanıcılarımızla buluşturduk.

Ar&Ge çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Kısa vadede ne gibi yenilikler söz konusu?

Bünyemizde 760’ın üzerinde Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. Bununla birlikte toplam bin 700 adet patente sahibiz. Hager Group olarak her yıl ciromuzun yüzde 7’sini araştırma ve geliştirme çalışmaları için ayırıyoruz. Şirket olarak dijital çözümler çerçevesinde yaşam alanlarına daha fazla konfor sunabilmek için yenilikçi çözümlere odaklanıyoruz. En son geliştirdiğimiz Hager KNX ile ‘Ütüyü prizde mi unuttum?’, ‘Tüm pencereler kapalı mı?’ gibi gibi birçok soru artık tarihe karıştı. Kullanıcılarımız istenilen her an evlerindeki fonksiyonları tek bir dokunuşla kontrol edebilecek hale geldiler.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Hager Group Türkiye olarak satışlarımızın yüzde 20’sini ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor.  Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Türkiye, anahtar priz üretiminde dünyada oldukça güçlü bir yere sahip. Özellikle enerji kontrol sistemlerinde potansiyeli yüksek bir ülke. Grup olarak enerji verimliliği ve enerji kontrol çözümleri alanında bir satın alma yapmayı ve üretim tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu nokta da çalışmalarımız sürüyor. Bununla birlikte Türkiye’de özellikle elektrikli araçlar ve e-mobilite konusunda gidilecek önemli yollar bulunuyor. Şu an mevcut altyapı elektrikli araçların enerji ihtiyacını karşılayacak durumda değil. Bugün bir Fransız ya da Alman TV kanalını açtığınızda 10 reklamdan beşi elektrikli araç. AB’de birçok belediye ile elektrik şarj altyapısı alanında anlaşmalar yapıldı. Yeni toplu otoparkların yüzde 15-20’si elektrikli araçlara ayrılmış durumda. Önümüzdeki süreçte Türkiye de bu yolda ilerleyecek. Şu anki altyapı ise oluşacak talebi karşılayamayacak durumda. Hager olarak biz bu ihtiyacı gördük ve mikro şebekelere odaklandık.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kurmuş olduğumuz akıllı bina sistemlerinde tek bir ekran ve/veya birkaç anahtar ile yaşam alanlarının IQ’sunu yükseltip, kendi kendini yönetmesini sağlıyoruz. Aydınlatma, jaluzi kontrolü gibi işlevlerin kolayca çalıştırılmasının yanı sıra iklimlendirme kontrollerini de termostatlı anahtarlar üzerinden yapabiliyoruz. Hane halkı dışarıdayken dahi evini kontrol edebilme, ışığı, ısıtma-soğutma sistemini, jaluzileri ve alarm sistemini kontrol edebilme imkânına sahip oluyor. Bu da yaşantıları daha da konforlu ve güvenli hale getiriyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER