Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelGünsan Elektrik Genel Müdürü Erhan Kaya: “İhracat kanalını büyütecek yatırımları gündemimize aldık”

Günsan Elektrik Genel Müdürü Erhan Kaya: “İhracat kanalını büyütecek yatırımları gündemimize aldık”

Üzerinde çalıştığımız yeni ürün gruplarımızla hem farklı pazarlara girişimizi kolaylaştıracak hem de sektördeki farkımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu sayede 2022’yi de çift haneli büyüme rakamlarıyla kapatacağımızı öngörüyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Günsan olarak sanayileşme ve kalkınma stratejimizde dış ticareti çok önemli bir kanal olarak görüyor ve yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da inşaat projelerinin çözüm ortağı olmayı sürdürüyoruz. Devam eden global çalışmalarımızı yapılacak anlaşmalarla daha da ileriye taşımayı ve uluslararası ticaretteki payımızı büyütmeyi hedefliyoruz. 2020’de sürekli arttırdığımız üretim kapasitemiz ve güçlü iş birliklerimizle İhracat Onur Listesi’nde yer almak bizi daha da cesaretlendirdi. Toplam ciromuzdan önemli bir pay alan ihracat oranları ile özellikle son yıllarda ağırlık verdiğimiz şalt grubu ve aksesuar ürünlerimizde ortalamanın üstünde büyüme gerçekleştiriyoruz. 2021’de de ülkemizdeki ve ihracat yaptığımız bölgelerdeki gelişmelere paralel olarak yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürdük.  Pazar dinamiklerine ve dünyadaki gelişmelere bağlı olarak 2021 yılını çok iyi kapattık. Önümüzdeki yıl için de özellikle de ihracat kanalını büyütecek yatırımları gündemimize aldık.

2021 yılı tüm sektörler için normalleşmeye geçiş dönemiydi. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren aşı seferberliğinin hızlanması bu sürece katkı sağladı. Arz zinciri, stratejik ürünler, güvenlik, güven, ortak hareket etme, dijitalleşme gibi kavramlar çok daha önemli hale geldi. Yönetimden organizasyonel süreçlere kadar dijital temelli alt yapılar rekabette farklılaşmaya olanak tanıdı.  Günsan olarak biz de 2021 yılında da tüm bu gelişmeleri yakından takip ederek, aksiyon aldık. Üretim kapasitemiz ve güçlü iş birliklerimizle pandemi koşullarına rağmen büyümemizi sürdürdük.  2021’i çift haneli büyüme ile kapatırken, e-ticaret satışlarını da bir önceki yıla göre iki katına yükselttik.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Pandeminin de etkisiyle zorlaşan koşullar için tedbirli ama iyimser öngörüler içindeyiz. Döviz kurundaki ani değişimler, hammadde ve üretim maliyetlerindeki artışlar gibi bazı durumlar  sektörlerde yatırım cesaretini ve üretimi etkileyebilir. Tüm bu gelişmelerle birlikte pazar ve rekabet koşulları geleneksel iş modelinin yanında yeni politikalar gerektiriyor. Alçak gerilim tesisatı ekipmanları sektörü olarak dünyanın en büyük ihracatçıları arasında bulunmamız önümüzdeki dönemde de en büyük avantajımız olacak. Alçak gerilim tesisatı ekipmanlarını Türk markalı ihracatla, daha geniş coğrafyalara ulaştırmak hem sektörümüze hem de ülke ekonomisine katma değer yaratacaktır.  İnşaattan turizme kadar birçok endüstride yaşanacak gelişmelerle 2022 yılının daha iyi geçmesini umuyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

2022 yılında ülkemizdeki ve ihracat yaptığımız bölgelerdeki gelişmelere paralel olarak başarı getirecek çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.  Bu kapsamda hastane ve toplu konutların yanı sıra hedef projelere odaklanarak hem ciro hem lüks segment çözüm satışlarımızda iki katından fazla büyüme hedefliyoruz. Ortadoğu, Afrika, CIS ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerdeki ihracat kanalını büyütecek yatırımların yanı sıra her daim yenilikçi projelerimizi uygulamaya alarak ürün ve kullanım alanları yaratmayı amaçlıyoruz. Özellikle son yıllarda ağırlık verdiğimiz şalt grubu ve aksesuar ürünlerimiz yatırım odağımızda olacak. Bu stratejilerle birlikte; yeni dönemde de Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırıp, yenilikçi ürünler geliştirmeyi sürdüreceğiz. Ayrıca üzerinde çalıştığımız yeni ürün gruplarımızla hem farklı pazarlara girişimizi kolaylaştıracak hem de sektördeki farkımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu sayede 2022’yi de çift haneli büyüme rakamlarıyla kapatacağımızı öngörüyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekomomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Salgınlar, küresel iklim değişikliği, enerji krizi gibi ekonomiye etki eden olumsuzluklar özel sektörü ve kural koyucuları yeni ticari model arayışlarına yöneltiyor.  Bu ihtiyaçtan doğan,Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’nde cari açık sorununu kalıcı olarak çözmek, orta gelir tuzağını aşmak, sürdürülebilir yüksek büyüme yoluna girmek ve iş gücü piyasasındaki yapısal problemleri çözmek başlıkları Günsan’ın stratejisiyle uyumlu başlıklar.  Günsan olarak, inovatif, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretimi ve ihracatı konusunda yeni model halihazırda var olan yol haritamızla çelişmiyor.  Bu kapsamda yeni modelle birlikte, geçmiş dönemlerde olduğu gibi yüksek büyüme ve cari fazlanın birlikte sağlanacağına inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2021, başarılarımızı tescillendirdiğimiz bir yıl oldu. Sektörümüzde kadınlara iş gücü yaratma amacıyla hayata geçirdiğimiz Hayatı Aydınlatan Kadınlar Projemizle iletişim dünyasının en prestijli ödüllerinden Altın Pusula ve International Gold Media Awards’tan ödülle döndük. The Hammers Awards’ta  “Yapı ve İnşaat Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı” ödülünü almaya hak kazandık. Bu anlamda başarı getirecek proje ve çalışmalarımızı yeni dönemde de sürdüreceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER