Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelGF Hakan Plastik İhracat Müdürü Fatih Topal: “İhracatta avantaj, tüm bileşenler tamamlandığında...

GF Hakan Plastik İhracat Müdürü Fatih Topal: “İhracatta avantaj, tüm bileşenler tamamlandığında söz konusu olabilir”

“GF Hakan Plastik’in altyapı, üstyapı ve endüstriyel alanda geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor; ancak ürün portföyümüzü çağın ve sektörün gerektirdiği şekilde çeşitlendirmeye ve sunmuş olduğumuz hizmeti maksimum seviyede tutmaya çaba sarf ediyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Covid-19 etkisinin devam ettiği 2021 yılında da uluslararası seyahatlerde yaşanan kısıtlamalar aktif olarak çalıştığımız ihracat paydaşlarımızla aramıza bir miktar mesafe koymuş olsa da teknolojinin sunduğu ve hayatımıza yeni giren imkanlar sayesinde bu olumsuzluğu minimum seviyede tutmayı başardık.

Buna ek olarak artan enerji maliyetleri ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yükselen ham madde fiyatları 2021’in zorlu bir yıl olarak geçmesine sebep oldu. Fakat uzun sektör tecrübemiz, bulunduğumuz pazarlardaki güçlü varoluşumuz ve paydaşlarımızın desteği sayesinde satışlarımızda ve ihracat pazarlarımızda sunduğumuz hizmetlerde asgari miktarda olumsuzluk yaşadık.

2021 yılını ihracatta hedefimiz olan %20 oranında büyümeyi yakalayarak, başarılı bir şekilde kapattık.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

İhracat departmanımızda gerçekleştirdiğimiz yeni yapılanma ve portföyümüze katmaya devam ettiğimiz yeni ürün grupları ile birlikte geçtiğimiz yıllarda kaydettiğimiz başarıların çok daha ilerisine ulaşmayı hedefliyoruz. 2022 yılında Güney Amerika, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya pazarlarında daha aktif olmayı planlıyoruz.

Ayrıca  uluslararası fuarlara katılarak gerek direkt olarak gerekse Türk müteahhitlik şirketleri aracılığıyla pazarlardaki varoluşumuzu devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

GF Hakan Plastik’in altyapı, üstyapı ve endüstriyel alanda geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor; ancak ürün portföyümüzü çağın ve sektörün gerektirdiği şekilde çeşitlendirmeye ve sunmuş olduğumuz hizmeti maksimum seviyede tutmaya çaba sarf ediyoruz. Silenta Ürün Grubumuz, PVC ve PP-R ürünlerimiz en çok tercih edilen ürünlerimizden. Silenta ürün grubunun en yeni üyesi olan GF Silenta Extreme, GF Aquasystem PP-RCT, GF Aerator’ün yanı sıra portföyümüze eklediğimiz Yerden Isıtma Sistemleri içinde  ihracat pazarlarımızdan oldukça olumlu dönüşler alıyoruz. Ayrıca 2022 yılında GF Silenta Ürün Grubu (Silenta Premium, Silenta 3A ve Silenta Extreme), GF Aquaystem PP-R ve PP-RCT ürünleri için edindiğimiz EPD belgesinin ihracat pazarı için önemli avantajlarımızdan biri olacağını düşünüyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekomomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Aslında 90’lı yılların ortasından günümüze uzanan bir yaklaşım diyebiliriz bu modele. İhracatla büyüme arasında uzun dönemli ve çift yönlü bir ilişki söz konusu. Büyümenin dinamikleri arasında gösterilen ihracatın, Türkiye ekonomisinin büyümesi açısından da önemi büyük.

GF Hakan Plastik olarak bakarsak uygulamakta olduğumuz strateji de aslında bu modeli destekler nitelikte. Bizim öncelikli amacımız müşterilerimize katma değeri olan ürün ve hizmetler sunmak. Yeni ürünlerimiz ve yaptığımız çalışmalarda da bunun izlerini görebilirsiniz.

Biz ihracat pazarında hem kendi kanallarımızı hem de GF’in bayi kanallarını kullanarak 70’in üzerinde ülkeye ürünlerimizi ulaştırabiliyoruz. Ancak global olarak gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda ÜR-GE çalışmalarımızı, İsviçre merkezdeki AR-GE bölümü ile birlikte koordineli olarak sürdürüyoruz. Örneğin yapılarda çevreye olumsuz etkilerin azaltılması yönünde gelişen sürdürülebilir tasarım kriterleri, hem ekolojik dengeyi koruyan hem de insan yaşamı için gerekli olan sağlık ve konfor koşullarını hedefliyor. Kendi sektörümüzde özellikle çok katlı yapılarda tesisat sistemlerinde sessizlik ve yangın güvenliği önemli konuların başında geliyor. Bu kriterleri göz önüne alarak geliştirdiğimiz Silenta Ürün Grubu’nun en yeni üyesi olan GF Silenta Extreme de bu koşullara yanıt vermeyi amaçlıyor. Yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir performans sergilemesine (EN 13501’e göre B-s1; d0) ek olarak, hem üretiminde hem de yanma esnasında, doğaya en çok zarar veren sera gazlarından olan kloroflorokarbon (CFC) gazları açığa çıkartılmasının da önüne geçiyor.

Eğer ihracat pazarında varlığınızı ve gücünüzü artırmayı hedefliyorsanız artık belli üretim koşullarını da yerine getirmeniz gerekiyor. Ürünlerimize almış olduğumuz EPD belgesi, mevcut uygulamada gönüllülük esasına dayanıyor. Ancak yakın gelecekte karbon ayak izi veya sürdürülebilir kaynak tüketiminin izlenebilmesinde kullanılacak göstergeler bakımından gerekli olacak güvenilir veriler açısından zorunluluk haline gelecektir. Çünkü sürdürülebilir yapılardan dolayı oluşan pazarın yapı malzemelerinde EPD belgelendirmesinin yapılması istenmekte; sürdürülebilir yapı ya da yeşil bina sertifika sistemlerinde artık EPD belgeli yapı malzemelerinin kullanımı teşvik edilmekte.

Biz de kurum kültürümüzün bir parçası olarak bu konuya odaklı olarak çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2021 yılında yaşanan ham madde sorunu ve enerji maliyetlerindeki artışın, 2022 yılında da devam edeceği öngörülüyor.  Enerji maliyetlerinin artması üretim ve yatırım maliyetlerinde doğrudan etkili. Öncelikli olarak üretimin avantajlı hale gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İhracatta avantaj, tüm bileşenler tamamlandığında ancak söz konusu olabilecektir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER