Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelGeberit Türkiye Ürün Müdürü Irmak Kip: “BIM hizmetleri ile sektör verimliliğinin önemli...

Geberit Türkiye Ürün Müdürü Irmak Kip: “BIM hizmetleri ile sektör verimliliğinin önemli ölçüde arttığına tanıklık ediyoruz”

“Projede oluşabilecek neredeyse bütün problemleri henüz tasarım aşamasındayken tespit edip, bu doğrultuda önlemler alarak süreci yürütüyoruz. Bu sayede şantiyede yapılan işin sökülüp tekrar takılması gibi zaman kaybına ve maliyet artışına yol açacak durumların önüne geçiyoruz.”

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) kullanımı sektörde her geçen gün yaygınlaşıyor. BIM hizmetleri ile yapı sektörünün verimliliği sizce de artmakta mı? 

Binaların yaşam döngüsü sürecini ve inşaatı daha verimli kılabilmek için bilgi akışının sorunsuz olması gerekiyor. Bu nedenle ülkemizde de giderek daha fazla proje BIM tabanlı geliştiriliyor. BIM hizmetleri ile sektör verimliliğinin önemli ölçüde arttığına tanıklık ediyoruz.

Proje planlama, zaman ve maliyet açısından ne tür faydaları bulunuyor?

Projede oluşabilecek neredeyse bütün problemleri henüz tasarım aşamasındayken tespit edip, bu doğrultuda önlemler alarak süreci yürütüyoruz. Bu sayede şantiyede yapılan işin sökülüp tekrar takılması gibi zaman kaybına ve maliyet artışına yol açacak durumların önüne geçiyoruz.

BIM aynı zamanda maliyet hesaplama konusunda da ilk seferinde doğru planlama yapabilmemize olanak tanıyor. Bu sayede hem biz hem de müşterilerimiz proje planlama konusunda tutarlı ve verimli bir süreç yönetmiş oluyor.

BIM üzerinde ne zamandan beri yer alıyorsunuz? İş ortaklarınıza ve müşterilerinize bu platformdan ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Geberit, inşaat planlama sürecini desteklemek amacıyla standart CAD verilerine ek olarak BIM verileri ve akıllı araçlar sağlıyor. Bu sayede, Autodesk® Revit® planlama yazılımında Geberit ürünleriyle dijital bina teknolojisi planlaması, sanal bina modelinden malzeme listesine kadar geniş olanaklar sunuyor.

2021 yılının Nisan ayı itibarıyla yenilenen Geberit BIM eklentisi ile tüm Geberit BIM araçlarını tek bir ana uygulamada birleştirdik. Müşterilerimiz bu eklentiyi geberit.com.tr üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Autodesk® Revit® için Geberit BIM Kataloğu ile, kullanıcılar Geberit boru ve montaj sistemlerine dair BIM içeriğine direkt erişim sağlayabiliyor. Autodesk® Revit®’e yüklenen eklentiyi kullanarak, BIM modellerini projeye istenen şekilde doğrudan indirebilmelerine imkân veren pratik ürün kataloğunu görebilirler. Böylece farklı platformlardaki BIM modellerini tek tek aramaya gerek kalmaz.

Aynı zamanda yaklaşık iki senedir Geberit Türkiye Ürün Yönetimi ekibi olarak müşterilerimize ve iş ortaklarımıza Autodesk® Revit® programı ile ücretsiz olarak proje tasarım desteği de veriyoruz.

Çok fazla sayıda kullanıcının olduğu bu ortamda karşılaştığınız herhangi bir sorun oluyor mu?

Açıkçası şimdiye kadar çok büyük bir problem ile karşılaşmadık. Ara sıra Geberit ürünlerin yerleştiği         bölgeler başka disiplinler ile çakışabiliyor. O zaman da iki disiplinden birinin tasarımını ve geçiş    güzergahlarını revize etmesi gerekiyor. Ancak bu değişiklikler bilgisayar ortamında yapıldığı için maliyeti son derece düşük oluyor, ileride oluşabilecek olan ek malzeme ve işçilik maliyetlerinden ve zamandan tasarruf sağlıyor.

BIM kullanımının faydaları aslında uzun vadede daha net bir şekilde görülecek. Bu minvalde, sektör verimliliğinde nasıl bir ilerleme öngörüyorsunuz?

Henüz tasarım aşamasındayken projenin detaylarını mimari olarak görüp, tüm birimler ile koordineli bir şekilde, olası belirsizlikleri ortadan kaldıracak. Ayrıca gerekli yerde çözüm getirip toplam proje maliyetini ve süresini çok daha uygun kılarak sektör verimliliği her geçen gün daha da arttıracaktır. Biz de Geberit olarak banyo ve boru grubu ürünlerimizin BIM kataloglarını ücretsiz bir şekilde aktif ve güncel tutarak bu sürece katkı sağlamaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER