Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelFortes Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Kılıç: “Salgın döneminden daha güçlü ve...

Fortes Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Kılıç: “Salgın döneminden daha güçlü ve büyüyerek çıkacağız”

“Mühendislik çözümleri ile beklenti ve ihtiyaca yönelik yaşam alanları oluşturarak koşulları daha iyi hale getirebiliriz. Biz Fortes Mühendislik olarak bu dönemde teslim ettiğimiz projelerdeki insanlarla temas kurup tüketicinin sektörde eksik gördüğü noktaları değerlendirdik ve nasıl çözümler üretebileceğimiz konusunda toplantılar yaptık. Bu kazanımlarımızı bundan sonraki projelerimizde üstüne koyarak tüm işlerimize yansıtacağız.”

2006 yılında kurulan Fortes Mühendislik, İnşaat, Mekanik, Elektrik, Doğalgaz, Güneş Enerji Sistemleri ve Verimli Enerji Sistemleri alanlarında faaliyet gösteriyor. Güçlü alt yapısı Türkiye’ye yayılmış hizmet ağı müşterilerine çözümler sunan firma, gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla sektördeki marka bilinirliğini her geçen gün artırmakta. Fortes Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Kılıç son dönemde geliştirdikleri ürün ve hizmetler ile ilgili bilgiler verdi.

Firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Faaliyet alanını kurulduğu yıldan itibaren ısıtma, soğutma ve enerji sistemleri üzerine yoğunlaştıran şirketimiz, mekanik ve elektrik taahhüt hizmetleri ile birlikte inşaat alanına da 2012 yılında İstanbul Kadıköy ilçesinde Kentsel Dönüşüm Projesi ile başlamıştır. Deprem bölgesinde bulunmamız ve bu bölgedeki yapıların ömrünü tamamlaması sebebiyle sağlam, modern ve nitelikli projeler sunmak adına sektöre öncelikle bu alanda hizmet vermek istedik. Aynı bölgede halen Kentsel Dönüşüm Projelerimiz devam etmekte olup sektöre adım attığımız günden itibaren bu projelerin yanına ofis, okul, hizmet tesis alanları gibi işleri de ekledik. Amacımız ömrünü tamamlayan yapıların, insanlarımızın istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak dönüştürülmesi ve bunun yanında daha geniş alanlarda, toplu projeler yaparak kentsel dönüşümün amaçlarından biri olan kesintisiz yapı alanını da sağlamak.

Salgın süreci inşaat sektörünü ve sizi nasıl etkiledi?

Salgın sürecinde iş hayatı çok farklı bir sürece girdi tabi. Dışsal etki ve ekonomik koşullara karşı, uyumu ve esnekliği yüksek olan inşaat sektörü de bu süreçte olumsuz etkilendi. Yine de ekonomimizin taşıyıcı gücü olan inşaat sektörü bu süreçte üretmeye ve çalışmaya devam etti. Biz de bu süreçte çalışmalarımızı devam ettirdik. Şantiyelerimizde kurallar yeniden oluşturuldu, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri salgına yönelik olarak değişti. İş gücü azaldı hatta bazen durma noktasına geldi. Ancak iş planlamalarımızı doğru yaparak, çalışmalarda büyük gruplar oluşturmadan ve çalışanlar arasında sosyal mesafe korunacak şekilde, birbirleriyle etkileşimleri asgari düzeyde de tutarak bu dönemde projelerimizi taahhüt ettiğimiz zamanlarda teslim ettik. Yeni anlaşmalar yaptık ve bu alanda üretmeye hizmet vermeye doğru çözümlerle devam edeceğiz. Genel anlamda bakıldığında kriz dönemleri işletmeler için hep bir dönüm noktası oluşturmuştur. Güçlü sermayesi ve uzman kadrosu olan işletmeler bu dönemden daha güçlü ve yeni kazanımlar edinerek çıkmıştır. Biz de Fortes Mühendislik olarak bu dönemden faaliyet alanlarımızdaki tüm sektörlerden daha da güçlü ve büyüyerek çıktık.

Salgının getirdiği kurallar ile sektörde uyum süreci tamamlandı mı? Yeni dönem öngörüleri nelerdir?

Uyum süreci tam anlamıyla tamamlanmadı ama sektör olarak bu dönemi çok da kötü atlatmadık. Tabi ki çalışma şartlarımız, iş programlarımız salgının getirdiği kurallar çerçevesinde şekillendi ve alışkanlıklarımız bu yönde değişti. Bundan sonraki değişim ise üretim anlamında olmalı. Gayrimenkulde yaşanan durgunluğa karşın hastane, okul, lojistik merkezleri, hizmet binaları gibi alanlara yönelik projeler inşaat sektörü için hala revaçta iken, yapılan araştırmalar ev ortamının önemini gün yüzüne çıkardı. Bu dönemde evlerde çalışmak zorunda kalan kullanıcıların müstakil, villa, bahçeli ve balkonlu ev tercihleri de arttı. Artık peyzaj alanı, yürüyüş parkuru, açık oturma alanları tüketiciler için önem arz etmektedir. Biz de projelerimizde bunları göz önüne alarak çözümler üretmekteyiz. Artık projelerimizde bunlara daha önem vermekteyiz. Ürettiğimiz işlerde “ev hayatındaki koşulları nasıl daha iyi hale getirebiliriz?” sorusunu kendimize daha çok soruyoruz.

Peki ev hayatındaki koşullar nasıl daha iyi hale gelir?

Salgın dönemi bizleri evlerde daha çok vakit geçirmeye mecbur kıldı, beklentilerimizin ve ihtiyaçlarımızın değişmesine yol açtı. Mesela aynı evde farklı sektördeki aile fertlerinin toplantıları, öğrencilerimizin online ders almaları evler için ses yalıtımının önemini bu dönemde daha çok deneyimlememizi sağladı. Toplum sağlığı için dışarıya çıkamadığımız günlerde balkonların önemi arttı. Peyzaj alanlarının, yürüyüş yollarının, çocuk parklarının bizler için ne kadar ihtiyaç olduğunu anladık. Doğru iklimlendirme ve enerji tasarrufu da bu dönemde önem arz etti. Mühendislik çözümleri ile beklenti ve ihtiyaca yönelik yaşam alanları oluşturarak koşulları daha iyi hale getirebiliriz. Biz Fortes Mühendislik olarak bu dönemde teslim ettiğimiz projelerdeki insanlarla temas kurup tüketicinin sektörde eksik gördüğü noktaları değerlendirdik ve nasıl çözümler üretebileceğimiz konusunda toplantılar yaptık. Bu kazanımlarımızı bundan sonraki projelerimizde üstüne koyarak tüm işlerimize yansıtacağız.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER