Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelForm Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: “Hava temizliği artık çok...

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: “Hava temizliği artık çok daha fazla önem taşıyor”

“NEFFES ürünümüzün yeni versiyonları üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Daha küçük ve daha büyük boyutlu olanlar, daha ekonomik olacak şekilde sadece HEPA filtre içeren üniteler ve diğer farklı çözümlerimiz konusunda yakın zamanda piyasaya yeni ürünler sunacağız.”

Pandemi sürecinde geliştirdikleri ürün ve hizmetler ile toplu kullanım alanları ve büyük hacimli mekanların temiz hava ihtiyaçlarını karşılayan FORM Endüstri, pazara sunduğu ürünlerin yeni modellerini de geliştirmeye devam ediyor. Farklı kullanım alanları ve için geliştirilen ürünlerin farklı bütçeler için de alternatif seçenekleri bulunmakta. Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ile son dönemde geliştirip pazara sundukları ürün ve hizmetleri ele aldığımız keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

COVID-19 pandemisi, tüm dünyada sağlık ve ekonomiyi tehdit eden devasa bir kriz yarattı ancak her kriz gibi bu da bazı alanlarda kendi fırsatlarını doğurdu. Form Şirketler Grubu olarak biz de özellikle ham madde tedariği ve lojistiğin durma noktasına gelmesi nedeniyle ekonomik anlamda etkilendik. Ancak ardından kontrollü normalleşmelerin başlaması ve ekonominin tekrar canlanmasıyla birlikte sektörümüz toparlanma sürecine girdi.

Form olarak bu süreçte 56 yıllık deneyimimizi ve mühendislik birikimimizi kullanarak %100 yerli üretim hava temizleme cihazımızı ürettik. NEFFES Hava Temizleme cihazı hem bireysel hem de profesyonel kullanımlar için uygun 2 farklı kapasitesi ve özellikle HEPA filtresi ve UV-C dezenfeksiyon teknolojisi sayesinde pazarda ön plana çıktı. İzmir’deki üretim tesisimizde pandeminin etkilerini azaltmak ve insanların bireysel veya toplu halde bulundukları iç mekanlara güvenli ve temiz bir hava sunabilmek adına geliştirdiğimiz NEFFES Hava Temizleme cihazı; özellikle konut, restoran, mağaza, otel, kuaför, muayenehane, eczane, kreş, ofis gibi insanların uzun süre bir arada bulunduğu ortamların havasını temizleyerek güvenli hale getiriyor. 4’lü filtre yapısı ve UV-C dezenfeksiyon sistemiyle mantar, bakteri, küf, partikül ve zararlı mikroorganizmaları ortam havasından temizleyen NEFFES, fonksiyon olarak kendi alanında tüm ihtiyaçları etkin şekilde karşılıyor.

Öte yandan özellikle pandeminin ilk dönemlerinde klimaların korona virüs salgını üstündeki etkisinin gündemde yer almaya başlamasıyla birlikte bu alanda müşterilerimize UV-C uygulaması hizmetini sunmaya başladık. Sistem, kapalı çevrim olarak adlandırılan yani ortam havasının çevrildiği fancoil, ısı pompası, VRF ve split klima sistemlerinin yanı sıra, açık çevrim mantığıyla çalışan yani tam taze hava ya da karışım havasının kullanıldığı klima santralleri ve paket klima sistemlerine de entegre edilebiliyor.

Son olarak Form MHI Klima Sistemleri firmamız bünyesinde satışa sunduğumuz EUROFORM SAFELIGHT, Kanal Tipi klimalara hava dezenfeksiyon özelliği sağlıyor. İklimlendirme sektöründe ilk kez VRF sistemlerde kullanılabilecek klima tipi UV-C ünitesi olmasıyla öne çıkıyor. Mitsubishi Heavy kanal tipi klimalara özel olarak geliştirilen ürün, ilk kurulum sırasında sisteme entegre edilebildiği gibi, halihazırda kullanılan Mitsubishi Heavy kanallı klimalarla da kullanılabiliyor.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu? Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Pandemi sürecinde hızlı aksiyon olarak geliştirdiğimiz ürün ve hizmetler özellikle toplu kullanım alanları ve büyük hacimli mekanların güvenli ve temiz hava ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılıyor. Gün içerisinde birçok insanın aynı anda ya da dönüşümlü olarak kullandıkları kapalı alanların hava temizliği artık çok daha fazla önem taşıyor. Bu doğrultuda NEFFES Hava Temizleyici, UV-C dezenfeksiyon sistemleri ve Euroform Safelight Kanal Tipi UV-C Ünitesi gibi bu ihtiyaca çok yönlü çözümler sunan ürünlerimize talep giderek artıyor. En çok rağbet gören ürünümüz ise NEFFES Hava Temizleyici cihazımız. Taşınabilir olması ve her tip mekanda kolaylıkla uygulanabiliyor olması nedeni ile en çok tercih edilen ürünümüz bu oldu.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

NEFFES ürünümüzün yeni versiyonları üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Daha küçük ve daha büyük boyutlu olanlar, daha ekonomik olacak şekilde sadece HEPA filtre içeren üniteler ve diğer farklı çözümlerimiz konusunda yakın zamanda piyasaya yeni ürünler sunacağız.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER