Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelDünyanın En Büyük İş Makineleri Fuarı Bauma Münih 2022, Ekim’de Açılıyor

Dünyanın En Büyük İş Makineleri Fuarı Bauma Münih 2022, Ekim’de Açılıyor

Bauma 2022’ye Türk Firmalarının Büyük İlgisi

Covid 19 Pandemisi nedeniyle yapılamayan birçok uluslararası fuar, salgının etkisini azaltmasıyla firmalara ve ziyaretçilere açılmaya hazırlanıyor. Bunlardan biri de dünyanın en büyük inşaat ve iş makineleri fuarı olan Bauma Münih. Fuar 24-30 Ekim tarihleri arasında Münih’te gerçekleştirilecek. Fuara 250’ye yakın Türk firması katılıyor.   

Bu yılın son çeyreğinde 24-30 Ekim Tarihleri arasında yapılacak dünyanın en fazla katılımcı ve ziyaretçi çeken fuarlarından biri olan Bauma Münih 2022’de inşaat makineleri, inşaat malzemeleri makineleri, madencilik makineleri ve iş makineleri sergilenecek.

Fuar’a Türk firmaları da yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’den katılımcı firma sayısı 250’ye yakın. İTO’nun (İstanbul Ticaret Odası) milli katılım pavilyonuyla iştirak ettiği Bauma 2022 Fuarı’nda Hidromek, MST Sanko, E-Mak, Cayak, Betonstar gibi Türkiye’nin önemli üretici firmaları en son teknoloji ürünlerini sergileyecekler.

Bauma Münih Türkiye Pazarlama ve Satış Direktörü Burak Baydar

Bauma Münih Türkiye Pazarlama ve Satış Direktörü Burak Baydar, iş ve inşaat makinelerinin geliştirilmesi adına birçok bilimsel kurum ve enstitünün çalışmalarını olanca hızıyla sürdürdüğünü belirtti.

Bu hazırlıkların başında da Bauma 2022 sırasında gündeme gelecek ve tartışılacak konuların oluşturulması amacıyla düzenlenen Bauma Talk webinar serisinin geldiğini söyleyen Baydar, “Bu webinarlarda Bauma 2022 Fuarı’nda ele alınacak ana konular şekilleniyor. Son yapılan Bauma Talk webinarında şantiyelerin dijitalleşmesi konusu ele alındı” dedi.

Burak Baydar, Bauma Talk’ta yapılan paylaşımlarda makine verilerinin, sorunsuz nakliye ve lojistik operasyonları ile diğer birçok şantiye sürecinde verimlilik açısından oynadığı kilit rolün ele alındığını kaydetti.

Baydar şöyle konuştu. “Webinarda CO2 emisyonları açısından telematik uygulamasının her makine parçasının yakıt tüketimi hakkında önemli bilgiler sağlayabileceği görüşü ortaya kondu. Ancak entegrasyon ve yönetim süreçlerinin çeşitli faktörler nedeniyle daha karmaşık olduğu anlatıldı. Bunda da çeşitli üreticiler tarafından kullanılan farklı arayüzlerin, algılama doğruluğu ve aralıkları ile veri yorumlaması farkının rol oynadığı kaydedildi. Webinarda ayrıca bu temel engelleri aşmanın bir yolu olarak, Alman Makine Mühendisliği Derneği (VDMA) ve Alman İnşaat Endüstrisi Ana Birliği (HDB), Bauma 2019’da Machines in Construction 4.0 (MiC 4.0) adlı bir çalışma grubu kurduğu hatırlatıldı. Tüm inşaat süreci için gerekenin tek tip, üreticiler arası ve makineden bağımsız bir iletişim formu geliştirmek olduğu söylendi.”

Bauma Talk webinarında, inşaat makineleriyle kullanılacak ekipmanın da oluşturulacak ara yüzlerle eşleşmeleri gerektiği görüşünün paylaşıldığını aktaran Burak Baydar, “Aksesuar ekipmanına yönelik hidrolik ve elektrik ara yüzlerinde iyi çözümler halihazırda yaygın olarak kullanılıyor. Bauma Talk’a katılan  Liebherr-Hydaulikbagger GmbH proje mühendisi Katharina Schick. MiC 4.0 çalışma grubunun, son iki yılda açık, üreticiden bağımsız bir veri arayüzü geliştirdiğini açıkladı. Yeni arayüzün bir göstericisi, Bauma 2022 sırasında LAB0 inovasyon salonundaki MiC 4.0 standında sunulacak” diye konuştu.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER