Cumartesi, Aralık 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelDoka Kalıp İskele Genel Müdürü Özatay’dan üniversitelilere başarılı kariyerin ipuçları…

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Özatay’dan üniversitelilere başarılı kariyerin ipuçları…

Yeditepe Üniversitesi’nin mühendislik ve inşaat mühendisliği öğrencileriyle online kariyer günleri etkinliğinde bir araya gelen Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, iyi bir kariyer için farklılaşmak gerektiğini belirterek, “Benim sizlere en önemli tavsiyem, çalıştığınız işte mutlaka araştırmacı olun ve her gün yeni şeyler öğrenerek kendinizi geliştirmeye çalışın” dedi.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, Yeditepe Üniversitesi’nin düzenlediği “Career Day / The Future Is Online” kariyer sohbetlerine konuk olarak, mühendislik ve mimarlık bölümü öğrencileriyle buluştu.

Üniversitenin Kariyer Gelişim ve Mezunlarla İletişim Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinlikte Ender Özatay, öğrencilere mimarlık ve mühendislik bölümünden mezun olduktan sonra hangi alanlarda kariyer yapabileceklerini ve kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini ayrıntılı bir sunumla anlatırken, onlardan gelen soruları da yanıtladı.

Doka’nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Özatay, İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Çanakkale Köprüsü, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Burj Khalifa gibi pek çok imza projede yer alan Doka’nın, 153 yıllık tarihiyle iskele kalıp sektöründe dünyadaki en köklü şirket olduğunu aktardı.

“Tecrübe tuzağına düşmeyin, öğrenmeye devam edin”

Öğrencilere mezun olduklarında ne alanda kariyer yapmak istedikleri konusunda net bir karar oluşturmaları ve bu doğrultuda adım adım ilerlemeleri tavsiyesinde bulunan Özatay, tecrübenin kariyer basamaklarında ilerlemek için tek başına yeterli olmadığını belirtti.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Özatay, “Tecrübe tuzağına düşmeyin. Tecrübe edindikçe öğrenme olasılığı düşüyor. Kariyerinde ilerlemek için insanın kendini mutlaka yenilemesi ve yeni fırsatlardan yararlanmak için mutlaka öğrenmeye devam etmesi lazım. Benim en önemli tavsiyem, çalıştığınız işte mutlaka araştırmacı olun ve her gün yeni şeyler öğrenerek kendinizi geliştirmeye çalışın” diye konuştu.

“Başarının sırrı farklılaşmak…”

Öğrencilere, iş hayatına atıldıklarında birlikte çalıştıkları herkesin benzer eğitimlerden gelmiş olacağını hatırlatan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, bu nedenle başarılı olmak için farklılaşmaları gerektiğini vurgulayarak şu tavsiyelerde bulundu:

“Peki nasıl farklılaşabilirsiniz? Başarılı insanların sırrı nedir? iyi bir okuldan mezun olmak, çok iyi İngilizce bilmek, doğru hedefleri belirlemek tabii ki önemli. Ancak farklılaşmak için olmazsa olmazlar; doğru iletişim kurabilmek, çok çalışmak, sürekli öğrenmek, iyi bir dinleyici olmak ve size söylenen her şeyden bir şey öğrenmeye çalışmak olacaktır. Belli hedeflere çalıştığınız şirket içinde odaklanıp onlara ulaşmaya çalışın ve teknolojiyi mutlaka yakından takip edin. “

İş ve özel hayat arasında denge sağlama tavsiyesinde de bulunan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, her ikisine de gerekli vakti ayırmanın kişiye kendisini iyi hissettirdiğini ve işine daha iyi odaklanmasını sağladığını sözlerine ekledi.

İTÜ Kariyer Zirvesi’nde de geleceğin mühendisleriyle buluşacak

Kariyer günlerinin önemli destekçilerinden biri olan Doka, Nisan ayında ise İTÜ Kariyer Zirvesi’nde de yer alacak. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, geçen yıl da konuşmacı olarak yer aldığı İTÜ Kariyer Zirvesi’nde, geleceğin mühendis adaylarıyla buluşarak, deneyimlerini paylaşacak.

6-7 Nisan tarihlerinde “Geleceğin trendleri ve kariyerleri” temasıyla bu yıl 7.si düzenlenecek İTÜ Kariyer Zirvesi, öğrencilerin kendi alanlarındaki iş fırsatlarını görmeleri, deneyim edinmeleri ve eğitim aldıkları alanlarda sektörünün önde gelen temsilcileriyle bir araya gelmeleri amacıyla düzenleniyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER