Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelDalsan Teknik Hizmetler Müdürü Fatih Ulutaş: “Alçı esaslı ürünler yangın güvenliği için...

Dalsan Teknik Hizmetler Müdürü Fatih Ulutaş: “Alçı esaslı ürünler yangın güvenliği için vazgeçilemez bir noktada”

DALSAN olarak alçı esaslı ürünlerin yangındaki performansını biliyor ve bu konuda üstümüze düşen tüm görevleri yerine getirmek ve yeni sistemler ve ürünler geliştirmek için çalışıyoruz.”

Yangın Algılama ve İkaz Sistemleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ürtetimini yaptığımız ürünler yangın algılama ve ikaz değil ama pasif yangın söndürücü görevi gören alçı esaslı ürünlerdir. Alçı esaslı ürünler bünyesinde tuttuğu kristal suyu yangın esnasında ortama vererek yangının yayılımını azaltmaktadır.  Bu yüzden de pasif yangın söndürücü görevi görmektedir.

İnsanlığın ateşle tanışmasının   bundan  790 bin yıl öncelere dayandığı  söyleniyor.   Ateşin bulunması insanlığa bir çok yenilik de getiriyor. Bunun yanı sıra yangınlar çıkıyor ve bu yangınların söndürülmesi ile ilgili yöntemler, çözümler geliştiriyor insanoğlu.

Aslında alçının yangındaki üstün performansı 1666 yılındaki Büyük Londra yangını ile başlıyor. Londra’nın büyük bir bölümüne zarar veren yangın sonrası insanlar alçının yangın esnasındaki performansı ile tanışıyor. O günden bu yana alçının bu performansı üzerine gidilerek yangından korunması gereken yapılarda alçı kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bugün yönetmeliklerde yer alan, yanmaz yapı malzemesi kullanılması zorunlu alanlar için, alçı esaslı ürünler A1 sınıfı yanmaz yapı malzemesi olması sebebiyle çözümler sunuyor.

Bu alanda pazara sunduğunuz ürün çeşitliliği ve çözümleriniz neler? Kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle yapı malzemelerinin yangın sınıfları ile yapı elemanlarının yangın dayanımı kavramlarının genellikle karıştırıldıgını belirtmekte yarar var. Hiçbir yapı malzemesinin tek başına yangın dayanımından söz edilemez. Örnegin bir alçı levha tek basına 15 dakika yangın dayanımı sağlar demek yanlıstır. Yangın dayanımı, yapı malzemelerine degil sistemlere özgü olup dakika cinsinden ifade edilir. Bu durum, tüm yapı malzemeleri için geçerlidir.

Özellikle kuru duvar sistemleri ile oluşturulan yük taşımayan bölme duvarlarda farklı tiplerde COREX markalı alçı levhların kullanılması ile oluşturulan sistemler ile  EI120, 120 dakikaya kadar yangın dayanımı sağlayabiliyoruz.

 A1 COREX isimli, A1 sınıfı yanmaz alçı levhanın  asma tavanlarda kullanılması asma tavan arasındaki kablo kanallarını EI120, 120 dakikaya kadar yangından korurken, aynı zamanda şaft boşluklarını da 60-90 veya 120 dakikaya kadar yangına dayanıklı hale getirebiliyor.

A1 COREX yapısal çeliklerin yangından korunmasında da etkin rol oynuyor. Çelik taşıyıcı sisteme sahip bir yapının yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeden, insanların tahliye olmasına zaman sağlayacak süre kadar ayakta durması gerekir. Binanın ayakta durabilmesi için taşıyıcı çelik kolon ve kirişlerin uzun süre yüksek sıcaklıklarda taşıma gücünü kaybetmeden, bütünlüğünü koruması gerekmektedir. A1 COREX ile kaplanan çelik taşıyıcılar yangında 15 ile 240 dakika arasında korunabilmektedir.

A1 sınıfı yangına tepkiye sahip BoardeX ile ise dış cephelerde yanmaz cephe çözümleri sunarken, patentli BoardeX roof ile çatılar için yangına dayanıklı  çatı levhası ile tasarımcılara çözümler sunuyoruz.

En çok ne tür projelere hizmet sağlıyorsunuz?

Özellikle yönetmeliklerde yangına dayanım zorunluğu olan her yapıda varız. Özellikle otel, konut, hastane, AVM ler gibi  yangın güvenliğinin had safhada tutulduğu projlerde alçı esaslı ürünler  bir yapı için vazgeçilemez oluyor.

Bugün   yangın dayanımı artılımış nitelikli ürünlerimiz başta ülkemiz olmak üzere gerek Avrupa gerek Amerika gerekse Avustralya gibi kıtalarda   yangın dayanımı istenilen yapılara çözümler sunuyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Geri dönüştürülebilir bir yapı malzemesi olan alçı esaslı ürünler gerek düşük VOC değerlerine sahip olması gerekse düşük karbon salımına sahip çözümler sunması sebebi ile bugün günümüzde sürdürülebilirlik ve iç hava kalitesi gibi değerlerin önemsendiği yerlerde tasarımcılara kolaylık sağlıyor.

Şeffaf üretim prensibi ile üretimlerimiz onaylı kuruluşlarca denetlenmekte ve tüm yangın dayanım değerlerimiz test edildiği sistemler ile  sertifikalandırılmaktadır. Yangın dayanımı sağlayan bu sistemlerimiz labaratuvarlarda test edilmiş ve belgelendirilmiş sistemlerdir.

Alçı esaslı ürünlerin yangındaki performansını biliyor ve bu konuda üstümüze düşen tüm görevleri yerine getirmek ve yeni sistemler ve ürünler geliştirmek için çalışıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER