Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelCobot’lar ile yaşayan binalar üretmek mümkün

Cobot’lar ile yaşayan binalar üretmek mümkün

Universal Robots cobot’ları ile “yeşeren binalar”

Çevremizdeki binaların tamamen organik malzemelerden, 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla inşa edileceği, çelik ve beton yapılar yerine, filizlenen yapılar ile donatılan bir dünya cobot’larla mümkün olabilir. Kudüs Tasarım Haftası’nda bir tasarımcı grubunun sergilediği “Büyüyen Mimari” projesi, geleceğin binalarına dair bu yenilikçi bakış açısını gerçeğe dönüştürüyor. Cobot ile gerçekleşen proje, kolaboratif robotların yaratıcı kullanımlarına dair de çarpıcı bir örnek ortaya koyuyor.

İsrail’de gerçekleşen Kudüs Tasarım Haftası’nda, “Büyüyen Mimari” adlı yeşil proje ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Projeyi yaratan tasarımcılar, Universal Robots cobot’una entegre edilen, 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla yeşil binalar üretmenin önünü açıyor. Yazıcıya entegre edilen kolaboratif robot, önceden tasarlanmış dijital dizayna göre hareket ediyor ve hızlı bir şekilde 3 boyutlu şeklin oluşmasına olanak sağlıyor.

Projenin dikkat çekici yönlerinden biri de yazıcının kullandığı hammaddenin tamamen doğal, toprak, tohum ve besin ve stabilizatör karışımından oluşması. Kolaboratif robot ve 3 boyutlu yazıcı baskı işlemini tamamladıktan sonra yapı kendi başına bir hayat kazanıyor, tohumlar filizlenip duvarları yeşil bir cepheye dönüştürüyor. Duvarların içinde sıkışıp kuruyan kökler ise dayanıklı ve güçlü bir yapı malzemesi oluşturuyor. Beton ve çelikten yapılmış bir yapı yerine, topraktan yapılmış ve bir bütün olarak kök salmış mimari yapılar üretmeyi mümkün kılıyor.

“Cobot’lar sürdürülebilir üretim uygulamalarında etkin bir yardımcı”

Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Universal Robots İsrail temsilcisi SU-PAD Otomasyon ve Robotik Direktörü Haim Zeherman, “Sürdürülebilirlik konusu küresel ve politik gündemin en üst noktasında yer alıyor. Robotların, üreticilerin sürdürülebilir çalışma yöntemleri ve üretim uygulamalarına yardımcı olmada özellikle etkili bir araç olduğu kanıtlandı. Kolaboratif robotların doğru kullanımı, israfı ve kirliliği azaltıyor, işletme ve nakliye maliyetlerini düşürüyor, ayrıca çalışanlara daha değerli görevlerde çalışma imkanı sunuyor. Tasarımcıların hayata geçirdiği bu projede, çalışanların inşaat sahasına girmelerine dahi gerek kalmıyor; uzaktan izleme araçları sayesinde Universal Robots cobot’larının performansı izlenip takip edilebiliyor” dedi.

Nof Nathansohn

Her bina farklı tohumlarla yeşerecek

Büyüyen Mimari projesini, Or Naim, Elisheva Gillis, Gitit Linker, Danny Friedman, Noa Zarmati, Adi Segal ve Rivka ile birlikte geliştiren MIT mezunu, mimar ve araştırmacı Nof Nathansohn, “Ekolojik bir krizin zirvesindeyiz, ancak her geçen gün yerel malzemelerden ziyade endüstriyel malzemelerin kullanımı artıyor” değerlendirmesinde bulundu. Nathansohn sözlerine, “Büyüyen

3 boyutlu baskı için yenilikçi malzemeler geliştirerek, bitki ekimini fabrikasyon sürecinin ayrılmaz bir parçası haline getiriyor. Temel malzeme olarak yerel Kudüs toprağını kullanıyoruz, bu nedenle çevreyi kirleten standart inşaat malzemelerinin taşınmasından da tasarruf ediyoruz. Bastığımız her yapı, farklı tohumların kullanılması nedeniyle farklı görünecek” şeklinde devam etti.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER