Cumartesi, Eylül 23, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelArtan Enerji Maliyetlerinden Koruyan Isıtma Çözümleri

Artan Enerji Maliyetlerinden Koruyan Isıtma Çözümleri

Sert geçen kış mevsimi ve artan enerji maliyetleri nedeniyle işletmeler; hızlı uygulanabilen, tasarruflu ve ilk yatırım maliyeti açısından da avantaj sağlayan infrared ısıtıcılara ve doğalgazlı radyant ısıtıcılara yöneldi. Ancak her ısıtıcı aynı verimlilikte çalışmıyor.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ:Aynı ısıtmayı, yüksek verimli ve daha düşük kapasiteli ısıtıcılarla çok daha ucuza sağlayarak, elektrik veya doğalgaz faturalarınızdan tasarruf edebilirsiniz” diyerek, işletmeleri uyardı.

Ülkemiz son yılların en soğuk kışlarından birini yaşıyor. Soğuk kış günleri ve artan enerji maliyetleri nedeniyle işletmeler; ısıtmadan kaynaklı enerji tüketimini, verimlilik yoluyla azaltacak, daha ekonomik sistemlere yöneldi.

İşletmelerdeki ısıtma amaçlı enerji tüketiminin, toplam tüketimin yüzde 40’ından fazlasını oluşturduğunu belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ, son dönemde artan enerji maliyetleri nedeniyle işletmelerin, daha ekonomik ısıtma yöntemi olarak bilinen doğalgazlı radyant ısıtıcılara ve infrared ısıtıcılara yöneldiklerini açıkladı.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ

Kullanıcılarına kolay kurulum avantajı sunan infrared ısıtıcıların ve doğalgazlı radyant ısıtıcıların hem ilk yatırımda hem de işletmede sağladığı tasarruf nedeniyle yüksek talep gördüğünü belirten ÜNLÜ, işletmeleri, ısıtma giderlerinden tasarruf ettirecek, doğru radyant ısıtıcıları tercih etmeleri konusunda uyardı:

Yüksek performans

Infrared ısıtıcıların yatırım maliyeti, doğalgazlı ısıtıcılara göre çok daha düşük oluyor; fakat Türkiye’de doğalgaz birim maliyetleri, elektrik birim maliyetlerinden daha düşük olduğu için uzun vadede doğalgazlı cihazlar, elektrikli cihazlardan daha avantajlı olabiliyor. Tabii bu durum; kullanılacak mahalin mimari yapısına ve eğer bu işletme bir cafe-restoran ise oturma düzenine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle her iki sisteminde birbirine göre artıları ve eksileri olabiliyor. Ancak biz Çukurova Isı olarak GOLDSUN marka infrared ısıtıcılarımızın ve doğalgazlı radyant ısıtıcılarımızın piyasadaki muadillerinden çok daha ekonomik ve yüksek verimli olduğu konusunda iddialıyız. Müşterilerimizin, aynı ısıtmayı, daha düşük kapasiteli ısıtıcılarla çok daha ucuza temin etmelerini sağlıyoruz. Örneğin 11 kW’lık GOLDSUN seramik plakalı cihazlarımızla farklı bir markanın 18 kW’lık cihazını kıyasladığımızda termal kamera sonuçları, 11 kW gücündeki Goldsun ısıtıcımızın performansının, 18 kw gücündeki ısıtıcıdan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu da kullanıcıların doğalgaz faturalarını doğrudan etkiliyor. Bu nedenle cihazın kapasitesinden çok verimi ve ısıtma kabiliyeti önemli.

Yüzde 40 daha verimli

 Aynı şekilde piyasadaki her infrared ısıtıcı da aynı verimlilikte çalışmıyor. Goldsun infrared ısıtıcılar, eşsiz bir dizayna ve donanımsal özelliklere sahip olarak geliştirildi. Goldsun’ı piyasada ki elektrikli ısıtıcılardan ayrıştıran en önemli özelliklerinden birisi sahip olduğu yüksek yoğunluklu halojen ampul. Bu sayede Goldsun, standart rezistanslı elektrikli cihazlara göre yüzde 40 daha verimli ve daha az enerjiyle daha etkili bir ısıtma sağlıyor. Özel olarak dizayn edilen halojen ampul, harcadığı elektrik enerjisinin yüzde 99’nu ısıya dönüştürüyor. Çalıştırıldığı andan itibaren ampulün flaması 2250°C sıcaklığa ulaştığı için anında ve etkin ısıtma sağlıyor. Geniş açılı ısıtma teknolojisi ile ısıtıcının uzak mesafelerden dahi ısıtma yapmasına imkân sağlıyor. Termal kamerayla yapılan testler de kısa dalga teknolojisine sahip olan 2000 watt gücündeki bir Goldsun ısıtıcının, orta dalga teknolojisinde ve 2500 watt gücünde ki bir rezistanslı ısıtıcıdan çok daha iyi performans sergilediğini ortaya koyuyor. Uzun dalga’dan kısa dalgaya doğru gidildikçe metrekare başına düşen ışın yoğunluğu artıyor. 

Goldsun infrared ısıtıcıların yaptığı ışınım “kısa dalga” olarak adlandırılırken, piyasadaki cihazların yaptıkları ışınım, “orta veya uzun dalga” olarak adlandırılıyor. Kısa dalga ışınım yapan cihazların da ışın iletme kabiliyeti, orta ve uzun dalgalı ışınım yapabilen cihaza göre çok daha yüksek olduğu için Goldsun özellikle açık alanlarda ve spot ısıtmalarda çok daha etkin bir ısıtma sağlıyor. Laboratuvar çalışmaları da gösteriyor ki kısa dalga yayan bir ısıtıcıdan çıkan ışınların yüzde 85’i karşı yüzeye ulaşırken, orta dalga ısıtıcıların yüzde 60’ı, uzun dalga ısıtıcıların ise ancak yüzde 40’ı karşı yüzeye varabiliyor. Dolayısıyla infrared verimlilik açısından kısa dalga ürünler, rakiplerine göre yüzde 40 daha fazla verim sağlayarak, işletme giderlerinden tasarruf sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER