Cumartesi, Eylül 23, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörelAnt Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay: “Yurt içinde ve yurt dışında...

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay: “Yurt içinde ve yurt dışında fırsatları her zaman değerlendiriyoruz”

Yurtiçinde kendi arsalarımızda 2 yeni proje çalışıyoruz. Yurt dışında Rusya, İngiltere ve Amerika’da işlerimiz devam ediyor, yeni fırsatları da değerlendiriyoruz. Bunun yanında fırsat olarak gördüğümüz yeni yerlerin başında Almanya, Belçika, Hollanda ve Doğu Avrupa’yı kapsayan Avrupa Birliği ülkeleri var. Bu ülkeler üzerinde ve yurt içinde çalışmalarımız devam ediyor.

IQ Quarter-rusya

Firmanın ağırlıklı olarak hangi tür projelerde imzası var? Gerçekleştirdiğiniz projelere kısaca değinerek şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ant Yapı olarak Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Türki Cumhuriyetler’de yüksek kaliteli işlere imza atan bir markayız. Özveriyle çalışan bir ekiple ülkemize ve dünyaya değer katacak, estetik, EQ’su yüksek ve doğa dostu binalar inşa ediyoruz. Bugün var olduğumuz 4 coğrafyada 18 bin çalışan ile yolumuza devam eden büyük bir ekibiz.

Anthaven

Öncelikle yurtdışında hayata geçirdiğimiz projelerimizden bahsetmek gerekirse, bugüne kadar Rusya’da Avrupa’nın en yüksek binası unvanına sahip olan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü, Domodedovo Havaalanı Terminal 2 Binası, IQ Quarter Moskova City Terminal Binası, Bvlgari Otel, Capital Towers gibi birçok projenin yanında mimari tasarımı Zaha Hadid tarafından yapılan Capital Hill’i projelerine imza attık. Yakın zamanda ise yine Rusya’da Tolmaçevo Havaalanı’nın inşasına başladık. Tolmaçevo Havalimanı, Rusya’nın en kalabalık üçüncü büyük şehri olan Novosibirsk’te bulunuyor ve yıllık 7,5 milyon yolcu kapasitesiyle önemli bir aktarma merkezi olma özelliği de taşıyor. Bunun yanında şu anda Rusya’da devam eden ve bir kısmı tamamlanmak üzere olan 50 kadar şantiyemiz aktif şekilde çalışıyor.

Amerika’da ise ilk projemiz olan The Crown Building’in renovasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. New York’un sembollerinden biri olan Manhattan’daki The Crown Building’i renove ederek binayı otel ve rezidansa dönüştürüyoruz. Şu an aktif olarak Miami’de 3 New York’ta ise 2 projemiz devam ediyor.

Antteras

İngiltere’de ise geçen yıllarda 20-22 Eaton ve 13 Eaton Place, Belgravia Gate projelerimiz ve Londra’nın Oxford Street ve My Fair’in yakınlarında yer alan Kral Edward dönemine ait Harcourt House projemizi tamamladık. Apex House projemizin ise yapımına devam ediyoruz. Ayrıca 2020 yılının son günlerinde İngiltere’deki altıncı projemiz olan lüks konut projesi Park Modern’in inşası için 100 milyon sterlin kontrat bedelli bir anlaşma imzaladık. Son olarak Mayıs ayında İngiltere’de yeni bir projeyi hayata geçirmek için adım attık. Detayları Haziran ayında belli olacak.

Yurtiçi faaliyetlerimize değinecek olursak, bugüne kadar İstanbul’un en yüksek ikiz kuleleri olan Anthill projemizi, Beylerbeyi için ayrı bir önemi olan Antteras projemizi, ilk ofis projemiz olan Antplato’yu, Ümraniye’de farklı bir rezidans anlayışıyla hayata geçen Antasya’yı ve daha pek çok projeyi hayata geçirdik. Bunun yanında Alaçatı’da Port Alaçatı projemiz, Riva’da Antriva önemli projelerimiz arasındadır.

Capital Towers- Rusya

Pandemi döneminde daha çok önemini anladığımız az katlı, bahçeli yapılar içeren Anthaven projemiz oldukça yüksek bir ilgiyle karşılandı. Anthaven, Bodrum’un tek kanallı, içerisinde çarşı, tekne parkı, konut ve otel içeren kompleks projesidir. Ayrıca Anthaven projemizde dünyanın en büyük otel zincirlerinden Radisson Hotel Group ile iş birliği yaptık. Radisson Hotel Group’un Türkiye’deki ilk premium markası Radisson Collection Hotel Bodrum Anthaven’da faaliyete geçti. Otelimiz 2021 yılında Time Dergisi Bodrum bölümünde önerilen ve görülmesi gereken oteller arasında önerildi. Burada misafirlerimize Radisson Collection’ın ikonik ve kişiye özel hizmet kalitesini Bodrum özelinde deneyimleme şansı sunuyoruz.

Sağlık rezidansı olarak konumladığımız Antwell projemiz ise 7/24 kesintisiz olarak sağlık hizmeti veren ve sağlık turizmi için tercih edilen bir hotel haline geldi. Özellikle pandemi döneminin bize öğrettikleriyle yeniden şekillenen Antwell projemizin devam ederek farklı ilçe ve şehirlere de yayılmasını hedefliyoruz.

Yurtiçinde ve yurtdışında hayata geçirdiğimiz tüm işlerimiz ile her sene olduğu gibi bu yıl da ENR Dünyanın En büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri listesinin üst sıralarında yerimizi aldık. Tüm dünyada 57’nci, Türkiye’de ise 3’üncü firma konumunda olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Park Modern İngiltere

Şu an satışa çıkan / çıkacak ve yapımı devam eden projelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Yurtiçinde işlerimiz iki ana kol üzerinden ilerliyor. Bunlardan bir tanesi proje geliştirme. Burada Antteras Beylerbeyi projemizin 2.etap çalışmalarının sonuna yaklaşmış durumdayız. Yakın zamanda satışa başlayacağız. Antteras 2.etapta ilk etapta olduğu gibi Beylerbeyi doğasına ve semt kültürüne bağlı yapılar inşa edeceğiz. Buna ek olarak Anthaven Bodrum projemizin 2.etap çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Burada da sahil evlerinin devamı olan evleri inşa edeceğiz. Sonbahar aylarında satışa çıkmayı planlıyoruz.

İş kollarımızdan diğeri olan taahhüt işlerimizde ise toplamda 500 milyon liralık bir taahhüt işimiz var. Şişecam Mersin ve Eskişehir’de fabrika ve tesis inşaatları ile İş GYO’nun İstanbul Ömerli’de yer alan Kasaba Evleri projesinin inşasını yapıyoruz.

THE CROWN BUILDING NEW YORK -USA

Önümüzdeki dönemde yurt içi ve yurt dışında yeni yatırımlarınız/projeleriniz olacak mı?

Yurt içinde ve yurt dışında yeni fırsatları her zaman değerlendiren ve titiz fizibilite çalışmaları sonucunda en iyi yatırımı yapmaya odaklanmış bir markayız. Yurtiçinde kendi arsalarımız 2 yeni proje çalışıyoruz. Yurt dışında Rusya, İngiltere ve Amerika’da işlerimiz devam ediyor, yeni fırsatları da değerlendiriyoruz. Bunun yanında fırsat olarak gördüğümüz yeni yerlerin başında Almanya, Belçika, Hollanda ve Doğu Avrupa’yı kapsayan Avrupa Birliği ülkeleri var. Bu ülkeler üzerinde ve yurt içinde çalışmalarımız devam ediyor.

Eklemek istedikleriniz…

Yurt dışında IQ’su yüksek taahhüt ağırlıklı işleri, yurt içindeyse IQ+EQ’su yüksek yatırım projeleriyle iş ortağı olarak gördüğümüz Ant Yapı dostlarının ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun çözümleri üreterek hizmet vermeye devam ediyoruz. Sektörümüz hem yurt içinde hem de yurt dışında çok güzel işlere imza atabilme kabiliyetine sahip. Biz de bu sektörün önemli oyuncularından biriyiz. Hedeflerimizden sapmadan, yeni dönemi iyi analiz ederek ve yeni gelişmelerin ışığında aksiyonlarımızı hızlıca hayata geçirerek bu yılı da tamamlayacağımızı düşünüyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER