Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajABS Alçı Türkiye’nin Ezber Bozan İlk ve Tek Ultralight İç Mekan Alçı...

ABS Alçı Türkiye’nin Ezber Bozan İlk ve Tek Ultralight İç Mekan Alçı Plakası Intreme Fit’i Tanıtıyor

“Günümüzde alçı plakaların hem nakliyede sağladığı avantajlar hem de montaj ve taşımada sağladığı kolaylıkların yanı sıra zaman tasarrufu nedeniyle üründe hafiflik ön plana çıkan özelliklerin başında gelmektedir.”

Türkiye’nin ilk sıva alçı markası olan ABS Alçı ve Blok Sanayi, kendi alanında ortaya koyduğu yeniliklerle birlikte 60 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Daha önce sadece dekoratif malzeme üretiminde kullanılan alçı, ABS Alçı öncülüğünde farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmış. Kendi alanında pek çok yeniliğe kapı açan firma sektöre de ilham kaynağı olmuş.

ABS Alçı Satış Direktörü Ayhan İlter

ABS Alçı Satış Direktörü Ayhan İlter gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda firmanın bu başarılı hikayesini ele almaya çalıştık.

Şirketinizi tarihçesiyle birlikte üretim faaliyetlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Türkiye’nin ilk sıva alçısı, dünyanın ilk saten alçısı ve şimdi de Türkiye’nin ilk ultralight alçı plakası Intreme Fit’in üreticisi olan ABS Alçı ve Blok Sanayi A.Ş. olarak; çevre yönetim sistemimizi sürekli geliştirmeye çalışarak, enerji verimliliğini iyileştirmeyi hedefleyerek, kalitede sürdürülebilir liderlik hedefimiz doğrultusunda, alçı sektöründe 60 yıllık deneyim sahibi müteşebbislerimizle üretimimize başından beri yerli sermaye ile devam etmekteyiz. 1982 senesinde başladığımız yatırımlarımızla, yurt içinde Bilecik/Bozüyük, Ankara/Gölbaşı, Mersin/Tarsus, Erzurum/Aşkale, yurt dışında ise Ukrayna/Çernovtsi tesislerinde üretim yapmaktayız. Ayrıca iştirakimiz olan SİAS Sivas Alçı Sanayi A.Ş. ile de Sivas ilinde BMT Alçı ve BMT BORD markaları ile faaliyet göstermekteyiz.

Ürettiğiniz alçılar genellikle hangi alanlarda kullanılıyor?

ABS Alçı öncesinde yani üretime geçilen 1982 senesinden önce ülkemizdeki alçı kullanımı sadece tamirat veya dekoratif uygulama malzemesi olarak sınırlıydı. Türkiye inşaat sektörü ABS ile endüstriyel sıva alçısıyla tanıştı. Bunu dünyada ilk kez Türkiye’de ABS tarafından üretilen Saten Alçı izledi. Özellikle 1990’lı senelerde Rusya’da “alçının adı ABS” olarak isimlendirildi. Eski Doğu bloğundaki komşu ülkelerin çoğu endüstriyel alçı sıvayla ABS aracılığıyla tanıştı. Ayrıca yapı alçılarında artık “temel ürünler” olarak adlandırılan Sıva, Saten, Derz Dolgu ve Yapıştırma Alçı’sından başka M110 Yangın Tutucu Makine Sıvası Türkiye’de üretilen tek yangın dayanımı arttırılmış makine sıvasıdır. Kaplamasında geri dönüşümlü kağıt kullanılan Intreme Fit  Natura doğa dostu bir ürün olarak dikkati çekmektedir. Ekim 2020’de sektöre sunduğumuz yeni iç mekan alçı plakamız ile de yine bir ilki gerçekleştirdik ve Türkiye’nin ilk ve tek ultralight alçı plakasını ürettik.  

Alçı plakalarda aranması gereken özellikler nelerdir?

Günümüzde alçı plakaların hem nakliyede sağladığı avantajlar hem de montaj ve taşımada sağladığı kolaylıkların yanı sıra zaman tasarrufu nedeniyle üründe hafiflik ön plana çıkan özelliklerin başında gelmektedir. Bunun dışında tabi ki mukavemet ve esneklik de aranılan diğer önemli fiziki özelliklerdendir. Yapısal olarak bakarsak uygun sistem bileşenleri ile birlikte kullanıldıklarında alçı plakalar yangın dayanımı, ses ve ısı yalıtımına pozitif yönde çok önemli katkılar sağlamaktadır.  

Yeni ürününüz ‘Intreme Fit’ kullanıcıya ne gibi avantajlar sunuyor?

Yapı sektöründe alçı plaka kullanımında ortaya çıkan bazı zorlukların değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan Intreme Fit; standartların üzerinde yapısal sağlamlık ve dayanıklılığa sahip, sektör standardı alçı plakalara göre %30, piyasadaki diğer alçı plakalara göre %15 daha hafif ultralight bir iç mekan alçı plaka malzemesidir. Intreme Fit Türkiye’nin ilk ve tek ultralight alçı plakasıdır. Intreme Fit, 5,8 kg/m2 ağırlık ile sektördeki en hafif alçı plaka olmasının yanı sıra muhteviyatından gelen tüm bileşenleri sayesinde mükemmel sağlamlık ve dayanıklılık gösterdiği için ‘Fit’ olarak isimlendirilmiştir. Intreme Fit ile standart ağırlıktaki plakalar; montaj ve taşımada işçilik performansının negatif etkilenmesinden ve vakit kaybına neden olduklarından daha hafif plakalar ile aynı mukavemet ve kırılma – sarkma dirençlerine sahip plakalar üreterek işçilik, nakliye ve zamandan tasarruf sağlamayı hedefledik. Aslında Intreme Fit ultralight plaka ile sektör standartlarını yeniden belirlediğimizi söylemek yanlış olmaz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER