Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaSektörel1915 Çanakkale Köprüsü’ne Akçansa’dan 100 yıllık destek

1915 Çanakkale Köprüsü’ne Akçansa’dan 100 yıllık destek

1915 Çanakkale Köprüsü’nün hazır beton tedarikçisi Akçansa’nın özel olarak geliştirdiği ve dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü özelliğine sahip bu mega projede kullandığı 1803 Beton, en az 100 yıl bakım gerektirmeyerek ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

1803 çimento ile üretilen beton, 1915 Çanakkale Köprüsü ayaklarının denizin içinde kalan keson temel kısımlarında ve yaklaşım viyadüklerinde kullanıldı. Akçansa ayrıca Smart Beton ürünü ile betona yerleştirdiği akıllı sensörler aracılığıyla inşaat aşamasında beton dayanımını anlık takip etti.

Çanakkale Boğazı’nın geçiş süresini 6 dakikaya düşürerek hem bölgenin hem de ülkenin ekonomisine büyük katkı sunacak 1915 Çanakkale Köprüsü açılırken, projede çözüm ortağı olarak yer alan Akçansa yenilikçi ürünleri ile farklılaşıyor.

1915 Çanakkale Köprüsü için Akçansa Çanakkale fabrikasının özel çimentosu ile üretilen ve en az 100 yıl bakım gerektirmeyen ‘1803 Beton’ ürünü kullanıldı. Şirket, Smart Beton ürünü ile de 1803 Beton’un içine yerleştirdiği akıllı sensörler aracılığıyla inşaat aşamasında beton dayanımını anlık takip etti.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün İki Yakası Akçansa Kalitesi ile Buluşuyor

İnovatif ürün kullanımı ve sıfır hatalı proje yönetimiyle dünyaya örnek bir proje olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde proje ortağı olarak yer almaktan gurur duyduklarını belirten Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık şunları söyledi; “Akçansa olarak ülkemizin parlak geleceği için değer oluşturan, hepimizin gururu projelere çözüm ortağı olarak adımızı yazdırıyoruz. Daha önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü için, Betonsa markamızla ‘100+ Beton’ ürününü geliştirmiştik, 1915 Çanakkale Köprümüz için de ‘1803 Beton’u tasarladık. Böylece gelecek nesillere ortak mirasımız olacak, dünya çapında bir proje olan köprümüz için en az 100 yıl bakım gerektirmeyen bir ürün kullanımına imza atmış olduk. Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi olarak, çevik yapımız ve inovasyon alanındaki gücümüzü Türkiye markasına katkı sağlayacak projeler için kullanmaktan mutluluk duyuyoruz”.  

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER