Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajViessmann Ürün Pazarlama Müdürü  Batuhan İpek: “Viessmann, Daha Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma...

Viessmann Ürün Pazarlama Müdürü  Batuhan İpek: “Viessmann, Daha Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma Bilinci Ve Sorumluluğunu Her Daim Taşımakta.”

 

Viessmann Grubu, “Yeni nesiller için yaşam alanları tasarlamak” mottosuyla yenilenebilir enerji sistemleri ve dijitalleşmeye yöneldi.

Viessmann/Viessmann Türkiye’nin genel yapılanması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bir aile şirketi olan Viessmann, uluslararası öncü iklimlendirme çözümleri üreticilerinden birisidir. 1917 yılında Almanya’da kurulan şirket, Türkiye’deki faaliyetlerine %100 Alman sermayesi ile 1994 yılında başlamıştır. Viessmann, geniş ürün yelpazesi ve gelişmiş dağıtım ağı ile Türkiye’nin her noktasına hizmet vermektedir ve tüm yaşam alanları için çözümler sunmaktadır.

“Yeni nesiller için yaşam alanları tasarlamak” mottosuyla son yıllarda çalışmalarını yenilenebilir enerji sistemleri ve dijitalleşmeye yönelten Viessmann Grubu, iklimlendirme sektöründe uluslararası lider kuruluşlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkede bulunan üretim şirketleri, 74 ülkedeki satış şirketleri ve temsilcilikleri ve tüm dünyaya yayılmış olan 120 satış temsilciliği ile uluslararası bir şirkettir. Viessmann Türkiye satış organizasyonu; birlikte çalıştığı 500’e yakın bayi, 360 servis teşkilatı ve 9 bölge müdürlüğü ile Türkiye’de çeyrek asrı geçen faaliyetlerini, yerli üretici kimliği ve şirket misyonuna paralel olarak, sürdürülebilir bir çevre koruması sorumluluğuyla sürdürmektedir. 

Türkiye’deki iklimlendirme sektörünü de kısaca değerlendirebilir misiniz? 

Türkiye’de iklimlendirme sektörü, ülkenin çeşitli iklim koşullarına ve ekonomik büyümesine bağlı olan önemli bir sektördür. İklimlendirme sektörü; ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin tasarımı, üretimi, satışı, montajı ve bakımı gibi faaliyetleri içerir. Türkiye’nin sıcak yazları ve soğuk kışları nedeniyle, iklimlendirme sistemleri büyük önem taşır. Özellikle konut, ticari ve endüstriyel alanlar gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Hızlı kentsel büyüme ve gelişmeye paralel olarak, Türkiye’de iklimlendirme sektörü, son yıllarda önemli bir gelişme göstermiştir. Artan nüfus, sanayi ve ticari faaliyetler, konut sektöründeki büyüme ve turizmdeki artış, iklimlendirme sistemlerine olan talebi arttırmıştır.

Özellikle son birkaç yılda, ülkenin değişen iklim koşullarına uyum sağlama, enerji verimliliği ve konfor gereksinimlerini karşılama amacıyla farklı ürün gamlarına ve hizmetlerine yönelir hale gelmiştir. 

Yüksek enerji verimliliğine sahip çevre dostu cihazlar ve binalar, hem çevreye duyarlılık hem de enerji maliyetlerini azaltma amacıyla tercih edilir olmuştur. Bildiğiniz gibi Türkiye, güneş ve rüzgar gibi çok önemli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahiptir. Bu nedenle, güneş enerji sistemleri gibi yenilenebilir enerji teknolojileri, iklimlendirme sektöründe giderek artan bir öneme sahiptir.

Viessmann’ın ürün gamı hakkında da bilgi alabilir miyiz? 

Viessmann, konutlarda kullanılan en küçük kapasiteli kombi, split klima, ısı pompası, hava temizleme, elektrikli ısıtıcı/sıcak su cihazlarından, yüksek kapasiteli merkezi duvar-yer tipi ısıtma kazanları ile multi ve sistem klimalara, ticari ve endüstriyel alanlarda kullanılan buhar, sıcak su ve atık ısı kazanları ile son dönemde artan enerji maliyetleri ile daha çok talep görmeye başlayan güneşten elektrik üreten fotovoltaik sistemlere kadar geniş bir ürün grubu ile hizmet vermektedir.

2023 yılında / Son yıllarda sunduğunuz yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili kısaca bilgi alabilir miyiz? 

Bizim için her yıl yeni çözümler üretmek, partnerlerimizi dinleyerek sahanın gereksinimleri ile Viessmann yetkinliklerini birleştirerek yeni ürün grupları oluşturmak ve yeni nesiller için daha iyi daha verimli yaşam alanları tasarlamakla geçmektedir. Hem konvansiyonel çözümlerimizin daha verimli hale getirilmesi, hem de yenilenebilir enerji kaynaklı ürün ve çözümlerimizin genişletilmesi her gün masamızdaki en öncelikli konular olmaktadır. Bu bağlamda 2023 yılında mevcut ürün portföyümüzdeki kombi, kazan, klima ve ısı pompaları ürün gruplarında hem yeni kapasitelerin tedariğine başladık, hem teknoloji anlamında tüm ürünlerimizin bağlanabilirliğini ve uzaktan kontrol edilebilirliğini artırdık, hem de evsel fotovoltaik sistemleri, elektrikli araç şarj üniteleri, inverterler, havuz ısı pompaları, su arıtma ve yumuşatma grubu gibi ürünleri ürün portföyümüze kattık, ve katmaya devam ediyoruz.

Viessmann olarak hedef kitlenize sunduğunuz yeni ürünlerinizin veya yeni hizmetlerinizin geri  dönüşlerini nasıl değerlendiriyorsunuz

Viessmann’da hedef kitleye sunulan yeni ürünlerin ve hizmetlerin geri dönüşlerini değerlendirmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan ilki müşteri anketleri; yeni ürünler, hizmetler ve kampanyalar müşterilere düzenli olarak anketler gönderilerek değerlendirilmektedir. Bu anketler sayesinde, müşterilerin deneyimleri, beklentileri ve önerileri öğrenilmektedir. Kullanılan diğer bir yöntem ise müşteri geri bildirimleri; çağrı merkezi üzerinden ya da direk teknik servis departmanına gelen müşteri deneyimlerine çok önem veriliyor. Aynı şekilde sosyal medya ve e-posta gibi kanallardan gelen geri bildirimleri değerlendirerek, müşteri memnuniyetini artırmak ve olası sorunları hızlıca çözmek için çaba gösteriliyor. Ayrıca sık sık pazar araştırmaları yapıyor ve onları analiz ederek, yeni ürünlerin ve hizmetlerin pazardaki performansı ve müşteri talepleri gözlemleniyor. Bunlar gibi birçok yöntem kullanarak, müşterilerin geri bildirimleri sürekli olarak değerlendiriliyor ve bu geri bildirimlere dayanarak ürünler ve hizmetler geliştiriliyor. Viessmann olarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma amacıyla, sürekli olarak yenilikçi ve kaliteli çözümler sunma hedefleniyor.

Son dönemde geliştirdiğiniz ürünlerinizde veya hizmetlerinizde en çok rağbet görenler / sektörde  ses getirenler hangileridir? 

Tedariğini sağladığımız tüm ürünler aslında birbirini destekler nitelikte olduğundan bir ürün veya ürün grubu olarak değil, biz çözüm olarak değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. Örneğin 2023 yılında devreye aldığımız havuz ısı pompası gerçekten sahanın ihtiyacı olan bir alana cevap vermiş ve talep görmüştür. Aynı şekilde, su arıtma ve yumuşatma grubu Vitopure ürün grubumuz yaşam alanlarımızda hem içme suyu eldesi, hem de mevcut tesisat suyu kalitesini arttırdığından su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, musluk bataryaları gibi aksamların da ömrünü uzatmakta olduğundan pazarda kendine iyi bir yer bulmuştur. Tekrar vurgulamakta fayda olduğunu düşünüyorum, ürettiğimiz tüm ürünlere birbirlerini tamamlayıcı nitelikte birer çözüm olarak bakmaktayız ve yaşam alanlarını bir bütün olarak düşünmekteyiz.

Geliştirilen ürünlerin sahip olduğu özellikler ve fonksiyonlar kadar uygulama tekniklerinin ya da kullanım kolaylıklarının da önemi büyük. Viessmann olarak bu konularda da yoğun eğitim ve  tanıtım çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Viessmann, yurtiçindeki tüm servis ve bayi çalışanlarının yanı sıra  ısıtma ve klima firmalarını, proje firmalarını, mimarlar ve teknik uzmanları Viessmann Akademi altında toplamaktadır. Sene başında planladığı ve sene içerisinde geliştirdiği teknik seminerler ile tüm partnerlerin ürünler ile ilgili bilgilerini taze tutup, yeni ürünler ile ilgili bilgiler verilmekte ve ısı tekniğindeki güncel gelişmelerin takip edilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde onları geleceğe hazırlayıp rekabette bir adım öne geçebilmelerine olanak sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl 3.600 Viessmann partnerine Viessmann Akademi’de eğitim verilmiştir, 2023 yılında ise bu sayının 8.500’e çıkması hedeflenmektedir. Bu şekilde de ülkemizdeki ısı tekniği kültürünün gelişmesine önemli katkıda bulunmaktadır.

Global olarak bakıldığında ise partnerlerin eğitimi 1960’lı yıllardan bu yana Viessmann firma kültürünün bir parçası olarak yer almaktadır. Bugün Viessmann Akademi çatısı altında, Allendorf’taki genel merkezde ve Berlin’deki üretim merkezinde bulunan enformasyon merkezleri ve misafirhaneler ile tüm satış bürolarındaki eğitim ve uygulama salonlarında eğitimler devam etmektedir.

Sürdürülebilirliği Odağına almış global bir şirket olduğunuzu biliyoruz. Bu doğrultuda Sürdürülebilir Üretimde karşımıza çıkan en büyük maliyet unsurlarının başında Enerji olduğunu  düşünürsek bu kapsamda yaptığınız çalışmalar hakkında da kısaca bilgi alabilir miyiz? 

Viessmann olarak en önem verdiğimiz konulardan biri enerji verimliliğidir. Bu anlamda Manisa fabrikamızın çatısında, her biri 260 Wp gücünde toplamda yaklaşık 1900 adet Vitovolt fotovoltaik modül yer almaktadır. Bu da ortalama olarak 500 kWp toplam kurulu güce karşılık gelmektedir. Yıllık elektrik üretimi de 750.000 kWh’ten fazladır.  

2013 yılında üretime başlayan fabrikanın projelendirme aşamasında, güneş enerjisinden en fazla yararlanacak aynı zamanda binanın istenmeyen bir şekilde fazla ısınmasını da engelleyecek bir fabrika tasarımı yapılmasına dikkat edilmiştir. Fabrika, tamamen 5 adet hava kaynaklı ısı pompası ile ısıtılıp soğutulduğu için fabrikada doğal gaz, kömür ve sıvı yakıt gibi fosil enerji kaynakları da kullanılmamaktadır.  

2023 yılında özellikle konuşacağımız yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili  kısaca bilgi alabilir miyiz? Hangi çözüm ortaklıkları projelerinde daha çok yer alıyorsunuz?  

İklim değişikliği ve enerji verimliliği hakkında çokça konuştuğumuz şu günlerde, fotovoltaik modüllerin kullanımı ve ona bağlı olan sistemlerin geliştirilmesi ve yaygınlaşması oldukça önemli hale gelmiştir. Bu anlamda Viessmann Vitovolt fotovoltaik modüller ile şebekelerden tam veya kısmi olarak bağımsız sistemler oluşturarak sonsuz enerji kaynağımız olan güneşten faydalanmak önümüzdeki dönemde gittikçe tercih edilir olacak. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgeleri gibi yoğun güneş alan bölgelerde, endüstriyel olarak fabrika ve sanayi bölgelerinde ya da müstakil evlerde entegre bir sistem kurarak evdeki tüm elektrikli cihazlarda kullanılabilecek sistemler gittikçe tercih edilir olacak. 

Son olarak eklemek istedikleriniz? 

Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlamak amacıyla hareket eden Viessmann, daha yaşanabilir bir dünya bırakma bilinci ve sorumluluğunu her daim taşımakta ve ürünlerini ona göre üretmektedir. Müşterilere sadece yüksek verimli ve çevre dostu ürünler sunmakla kalmayıp, bu ürünlerle birlikte her türlü teknik danışmanlık ve servis hizmeti de verilmektedir. Viessmann, kombi sektörü için günümüz teknolojilerini kullanan ülke genelinde kalifiye bir servis ağına sahiptir. Bu alanda hayata geçirilen birçok proje ile hizmet kalitesi korunmaya ve çeşitli iyileştirmeler ile arttırılmaya devam edilmektedir. Tüketiciler 444 90 92 numaralı çağrı merkezi, www.viessmann.com.tr adresli web sitesi ya da sosyal medya gibi farklı kanallar üzerinden günün her saatinde Viessmann’a ulaşabilmektedirler. 

 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER