Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajGF Hakan Plastik Müşteri Deneyimi Grup Müdürü Elif Demirbilek: “%100 Yeşil Enerji...

GF Hakan Plastik Müşteri Deneyimi Grup Müdürü Elif Demirbilek: “%100 Yeşil Enerji kullanımımızla i-REC sertifikamız bulunuyor.”

 

“Sürdürülebilirliğinin sağlanması ve ortak bilinç yaratılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

  • Öncelikle, markanızın genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

 GF Hakan Plastik, GF’in 3 ana iş kolundan biri olan GF  Piping Systems (Boru Sistemleri)’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. GF Piping Systems, boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biri konumunda. Su ve gazın, sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üreterek bugün 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

Türkiye ve Ortadoğu’da GCC bölgesinde doğrudan bize bağlı bir organizasyonumuz bulunuyor. Bunun dışında yaklaşık 70 ülkeyle olan ticaretimizi de Türkiye’den yönetiyoruz.

Çerkezköy ve Şanlıurfa’da bulunan 2 üretim tesisimiz ve Kağıthane’de bulunan eğitim ve teknoloji merkezimiz bulunuyor ki tesislerimizin üretim kapasitesi GF’nin tesisleri arasında ilk 5 içerisinde yer alıyor.

 

  • Enerji Verimliliği Kapsamında Yeni Nesil Ürünler ve Yenilikçi Çözümler‘iniz kapsamında, son dönemde geliştirmiş olduğunuz yeni ürünleriniz ve yeni hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Enerji verimliliği konusunu hem tesislerimiz hem de ürünlerimiz açısından değerlendiriyoruz.

Sürdürülebilir bir gelecek için kaynaklarımızın verimli kullanımını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimini sağlamayı çok önemsiyor ve hedefliyoruz. Tesislerimizde son yıllarda gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla önemli ölçüde kazanım sağlamış bulunuyoruz. 2022 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla elektrik tüketim değerlerinde %24, su tüketim değerlerinde ise %22 azaltım sağladık.  Ayrıca %100 Yeşil Enerji kullanımımızla i-REC sertifikamız bulunuyor. 2023 yılında, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’nin kurulması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve ortak bilinç yaratılması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ürünlerimiz açısından değerlendirecek olursak; GF’in Strateji 2025 hedefleri arasında enerji verimliliğini ve geri dönüşüm bileşenlerinin kullanımını artırmak yer alıyor. Şirketin, ürün ve hizmetlerinin sürdürülebilirlik etkisini iyileştirmek için net bir kuralı bulunuyor. Her yeni çözüm, önceki nesline kıyasla üç sürdürülebilirlik boyutundan en az ikisinde -çevresel, sosyal veya ekonomik- bir iyileşme göstermelidir. Muadilinin bulunmadığı durumlarda ise ana rakip ürün veya hizmetine kıyasla bu faydaları göstermesi gerekir. GF’in 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nda baktığımızda bu kararlı yaklaşımın sonucunda geçtiğimiz yıl içerisinde sosyal ve çevresel fayda sağlayan ürünlerin satışında %63 oranında artış olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten önemli bir veri.

GF’in en inovatif ürünlerinden biri olan Hyleen Otomasyon Sistemi, hijyen, sağlıklı su kullanımı ve enerji verimliliği için devrim niteliğinde bir ürün. Özellikle büyük sıcak ve soğuk su dağıtım sistemlerinde – örneğin hastanelerde, otellerde, huzurevlerinde- – durgunluk, pürüzlü yüzeyler ve 55 °C’nin altındaki sıcaklıklar, biyofilm oluşumuna neden oluyor. Suda bulunan bakteri kaynaklı Lejyonella gibi hastalıkların önlenmesinde, yeterince yüksek sıcaklıklarda ve düzenli su değişimi büyük önem taşıyor. Sistem, bileşenleri ile otomatik olarak elde ettiği verilerle hassas hidrolik ayar kontrolünü gerçekleştirerek termal dezenfeksiyon yapılmasını ve düzenli su değişimini sağlıyor. Sıcaklık değerlerinin ayarlanması ile suyun ısınması için boşa akışın önüne geçiliyor veya suyun ısınması için enerji kullanımını azaltıyor. Bu sayede %20-25 oranında bir enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Bu konuda GF Hakan Plastik tarafından geliştirilen Aquasystem PP-RCT ürünümüzü de yine örnek olarak verebiliriz. ß-nucleation prosesi uygulanarak geliştirilen PP-RCT, zorlu koşullara karşı uzun ömürlü olması, daha az plastik malzeme kullanımıyla karbon ayak izini azaltması ve %100 geri dönüştürülebilmesi gibi özellikleri ile geleceğin tesisat malzemesi olarak tanımlanıyor. Pek çok üstün özelliğinden bir kaçını sayacak olursak: Yüksek basınç ve sıcaklıklara dayanım özelliği ile aynı et kalınlığındaki PP-R borulara göre (SDR7,4 borular ile karşılaştırıldığında) 60°C’de %25, 70°C’de %60, 80°C de ise %78 daha yüksek çalışma basıncı imkanı sağlıyor. Daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı yakalıyor.

 

  • Projelerde tercih edilen ürünlerinizin/hizmetlerinizin, ilgili müşterilerinize sağladığı katma değerler hakkında neler söylemek istersiniz?

GF, sunmuş olduğumuz her bir çözümün tüm yaşam döngüsü boyunca müşterilerine katma değerli hizmetler sunmasını hedefliyor. Bu konuda da aslında belirleyici olan kriterler bulunuyor: Müşterilerin daha sürdürülebilir çözümlere yönelik tutumu, çevre yönetmelikleri, su kıtlığı, tüketici taleplerindeki değişiklikler gibi. Covid-19 dönemi taleplerin değişiminde de önemli rol oynadı diyebiliriz.

Pek çok alanda olduğu gibi dijitalleşme önemli bir katma değer sunuyor. Örneğin az önce değindiğim Hycleen Otomasyon Sistemi. Sistem, Ana Ekran sayesinde kurulan sistemi tek kablo (her 500 m) tek bir ekranla 50 denetleyiciye kadar kontrol edebiliyor. Devreye alma sırasında Ana Ekran, sistemdeki tüm vanaları ve sensörleri, kimliği ve türü ile algılıyor ve bunları kendi yazılımına aktarıyor. Sistem, önceden tanımlanmış değerlerle çalışmaya başlayabiliyor. Bununla birlikte, tüm parametreler yalnızca Ana Ekran aracılığıyla değil, aynı zamanda bilgisayar, tablet veya akıllı telefona bağlantı yoluyla da bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde uyarlanabiliyor.

Ayrıca Hycleen Connect ile içme suyu tesisatlarının dijital izlenmesi ve optimizasyonu bulut tabanlı uzaktan erişim ile kontrol edilebiliyor. Veriler dijital olarak konumdan bağımsız şekilde 7/24 izlenebiliyor. Bağlantı ile eski değerler, sıcaklık zaman çizelgeleri, önceki valf ayarlarının yanı sıra maksimum ve minimum değerlerin görüntülenebilmesi, oluşabilecek sorunların önceden tespit edilmesine olanak tanıyor. Böylece sorunlar önceden görülüp, şikayet noktasına gelmeden giderilebiliyor. Enerji ve maliyet açısından daha güvenilir ve daha verimli bir sistem oluşturulabiliyor.

İklim değişikliği, tüketici taleplerini de etkileyen bir süreç. Bu nedenle çevre etkileri azaltılmış ürünlerimizden söz edebiliriz. Silenta Premium, Silenta 3A, Silenta FR ve Silenta Extreme ürünlerimiz sessizlik, esneklik ve dayanıklılık konularında en üst seviyede performans göstermelerinin yanı sıra çevresel etkileri açısından da üzerinde duracağımız ürünlerimiz. Temiz su tesisat sistemleri için Aquasystem PP-R ve PP-RCT ürünlerimiz de benzer şekilde. Tüm bu ürünlerimiz için almış olduğumuz EPD  Belgeleri (Çevresel Ürün Beyanı), sürdürülebilirlik açısından ürünün değerlendirebilmesi, ürünlerin çevresel performanslarının karşılaştırabilmeleri ve gelişimlerinin takip edilebilmeleri için önemli bir kaynak.

Yine 2023 yılı içerisinde piyasaya sunmuş olduğumuz kurşunsuz PVC-U ürünlerimiz de çevresel etkilerin azaltılması yönünde müşterilerimize sunmuş olduğumuz bir başka değer diyebiliriz.

 

  • Geride bıraktığımız 2022 yılında gerçekleştirdiğiniz hedefleriniz ve önümüzdeki 2023 yılında planladığınız hedefleriniz doğrultusunda, yurt içi & yurt dışı satışlarınız ve yeni yatırım & bayii yapılanması kapsamında neler paylaşmak istersiniz?

GF Hakan Plastik; hem ihracat yapan hem de yurtiçi satış yapan bir firmadır. Satış anlayışımız sadece ürün satışından sistem satışına doğru değişmeye başladı. Aynı zamanda da bir müşteri deneyimi yaşatmaya çalışıyoruz. Taviz vermediğimiz ürün kalitemizin yanında, hizmet kalitemiz ile de fark yaratmak istiyoruz. Satış sürecinin her aşamasında, müşterilerimiz ile özellikle teknik ve operasyon birimlerimiz yakın iletişim kuruyor. Genel olarak hedefimiz, katma değerli ürünlerimizi, değer yaratacak hizmet anlayışı ile birleştirmek. Hedeflerimizi, iç ve dış yapılanmamızı da bu amaç doğrultusunda belirliyoruz. Yeni yatırımlarımız da katma değerli ürünlerimiz için 2023’de devreye alınmaya başlıyor.

 

  • Geliştirdiğiniz ürünlerinizin / sunduğunuz hizmetlerinizin üretim süreçleri dolayısıyla çevresel etkileri düşünüldüğünde, “Sürdürülebilir Odaklı” ve “Karbon Ayak İzi” konularında neler yaptığınızı öğrenebilir miyiz?

Sürdürülebilirlik GF’in kurum kültürünün bir parçası. Strateji 2025 yol haritamızda 3 konu üzerine odaklanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlardan biri de İklim ve Kaynaklar.

GF, CO2 E emisyonlarını azaltmak için kendi süreçlerine ve tesislerine sürekli yatırım gerçekleştiriyor. Şirketlerin bilime dayalı emisyon azaltma hedeflerini belirlemelerini sağlayan SBTi (Bilime Dayalı Hedefler Girişimi) tarafından da doğrulanan sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik yakın vadeli hedefleri ile önemli bir noktaya ulaştı. 2022 yılında sürdürülen çalışmalar sonucunda kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarında taban çizgisine göre % 29 oranında azaltma elde edildi.

GF Hakan Plastik olarak biz de Türkiye’de çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Çeşitli enerji verimliliği uygulamalarının yanı sıra Scope2 kapsam karbon ayak izi etkisi azaltılması konusunda son birkaç yıldır Yenilenebilir Enerji kullanımı gerçekleştiriyoruz. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’nin kurulması konusunda hali hazırda çalışmalarımız sürüyor.

Bir de yeni bir proje geçiriyoruz: Yeşil Alan Projesi.

Tesislerimizde biyolojik çeşitlilik ile emisyon azalımı sağlanmasını hedefleyen projemiz, farkındalık yaratılması ve eğitimler düzenlenmesi, çalışan katılımının artırılması gibi alt başlıkların yanı sıra özel bir taş (mineral) kullanımı ile emisyon azalımı için inovatif bir yaklaşımı da içeriyor. GF Hakan Plastik bu proje ile yıllık olarak %7-10 oranında karbon emisyon miktarında azalım elde etmeyi amaçlıyoruz. Bu projemiz Mart ayında GF tarafından ilk kez gerçekleştirilen Global Sürdürülebilirlik Konferansı’nda da En İyi Sürdürülebilirlik Projesi ödülünü aldı. Sonuçlarını görmek için sabırsızlıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

  • Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sürdürülebilirlik deyince aklımıza çevre ve atıklar geliyor daha çok; ancak aslında sosyal başlık da bizim için çok önemli. Yine GF’in sürdürülebilirlik hedefleri arasında kadın yönetici oranını artırma da mevcut. Biz GF Hakan Plastik olarak GF’in ortalama hedefini 2022 itibari ile geçmiş bulunuyoruz. Yönetim ekibimizin %38’i kadın ve şirket içinde de tüm birimlerde kadın çalışan oranına dikkat edecek ilkeler uyguluyoruz. Bunun yanında yine sosyal etkileri güçlendirme kapsamında, çalışanlarımızın refahı ve gelişimi için yaptığımız çalışmalar var. Çalışana özel kişiselleştirilmiş eğitimler, uzun soluklu Yönetici Geliştirme Programlarımız, şirket içinde ve dışında birçok gelişim programları ile de insana yatırımı önemsiyoruz.

 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER