Cumartesi, Eylül 23, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajGeberit Türkiye İhracat ve Marmara Bölge Satış Müdürü Egemen Uludağ: “Bu yıl...

Geberit Türkiye İhracat ve Marmara Bölge Satış Müdürü Egemen Uludağ: “Bu yıl renk alternatiflerini çoğaltmayı ve mevcut ürünlerle inovasyon ve teknolojiyi daha fazla birleştirmeyi planlıyoruz.”

“Güncel ihtiyaçlara göre teknolojiyi odak alan ürünlerimizi ön plana çıkarıyoruz.”

 

Geberit’in & Markanızın genel yapılanması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Temelleri 1874 yılında atılan Geberit 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirdi ve 1912 yılında da patentini alarak dünya genelinde hizmet vermeye başladı. Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında özellikle merkez Avrupa’daki neredeyse tüm ülkelerde sektör lideri olarak faaliyetlerinizi sürdürüyor. Bugün 4 tanesi denizaşırı olmak üzere toplam 26 üretim tesisiyle 50 ülkede 12 bini bulan çalışanla hizmet veriyor.

Geberit, Türkiye pazarındaki faaliyetlerine ise 2002 yılında kurulan şirketle devam etti. Bu noktada Geberit Türkiye olarak yerelin dinamiklerine uygun stratejiler doğrultusunda ilerleyip yatırımlarımızı sürdürdük ve satış noktalarını her geçen gün artırarak geniş bir müşteri kitlesine ulaştık. Özellikle gömme rezervuar alanında Türkiye pazarına giren ilk marka unvanına sahibiz. Genel merkez ofisimiz İstanbul’da yer alırken burası dışında İzmir ve Ankara’daki ofislerimizle birlikte toplamda 3 bölge ofisimiz bulunuyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla-Bodrum, Antalya, Samsun, Ordu, Konya gibi illerde bulunan yeni showroom konseptlerimizle rakiplerimizden ayrışıyoruz. İhracat alanında ise Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Pakistan ve KKTC’de faaliyet gösteriyoruz. İhracat alanımızın kapsadığı ülkelerde de geliştirdiğimiz showroom konsepti çalışmaları yine bu ülkelerde bizi farklı kılan noktalardan biri.

Türkiye’de ve global anlamda sektörünüzü kısaca değerlendirebilir misiniz?

İnşaat ve yapı sektöründeki yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler, ekosistemi güçlendirmenin yanı sıra kullanıcının da öne çıkan tercihleri arasında yer alıyor. Bu da kaliteli ve sürdürülebilir yapılar üretme ve inşaatlarda inovatif yapı malzemeleri kullanma konusunda sektörde yer alan profesyonellerin uzun yıllara dayanan ürünler tercih etmesini sağlıyor. Yanı sıra teknik anlamda yüksek kalitedeki sıhhı tesisat ve vitrifiye ürünleri gerek dünyada gerekse ülkemizde kullanıcıların tercihlerini etkiliyor.  Özellikle son yıllarda hijyen ihtiyacının artması, fotoselli ürünlere olan talebin ve bu ürünlerin özelliklerinin daha da geliştirilmesini sağladı. Bunun yanı sıra modern yaşama uygun olarak tasarım süreçlerinde ürünün sadece estetik tasarıma sahip olmasının yanında yaşamı önemli ölçüde kolaylaştırması da sektörün son döneminde öne çıkan noktalardan biri.

Geberit’in ürün gamı hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Bilindiği üzere ana faaliyet alanlarımız boru ve banyo grubu olarak ikiye ayrılıyor. 2019 yılı sonunda Türkiye’de portföyümüze eklediğimiz banyo mobilyası ve vitrifiye ürünlerimizle birlikte pazara sunduğumuz ürün gamımızı genişletmiştik. Genel olarak baktığımızda ürün gamımızda banyo serileri, banyo ürünleri, montaj sistemleri, temin sistemleri ile atık su ve drenaj sistemleri yer alıyor. Güncel trendlere cevap veren yeni nesil ürünlerimiz, alanında uzman ekibimiz ve showroom konseptimiz sayesinde bize güvenen sektör profesyonellerine ve tüketicilerimize kaliteli, uzun ömürlü ürünler sunuyoruz.

2022 yılında / Son yıllarda sunduğunuz yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili kısaca bilgi alabilir miyiz?

Geçtiğimiz yıl kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak pazara sunduğumuz yeni ürünler oldu. Bunlar arasında daha fazla depolama alanı sunan Geberit iCon, kromun şıklığıyla çocuklara eğlenceli hijyen deneyimi sunan Bambini lavabo bataryası, Türkiye pazarında yatay çıkışlı ilk lavaboya sahip Geberit ONE, banyo mobilyası ve dokuz farklı ölçüsüyle farklı banyo tipleriyle uyumlu Nemea duş teknesi yer aldı.

Küçük lavabolar, köşe çözümleri, banyo mobilyaları ve aynalardan oluşan yapısıyla bulunduğu alanda bütünlük yaratan Geberit iCon, küçük banyolar için de ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Seride yer alan slim rim lavaboların taşma deliğinin yer almaması ve taşma işleminin lavabo arkasına konumlandırılan Geberit Clou sifon ile gerçekleştirilmesi de Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Güncel trendlere cevap veren açık ve kapalı depolama kombinasyonu ile kullanım rahatlığına sahip iCon, çekmece içlerinde sifon kesiği olmaması sebebiyle de daha fazla depolama alanı ve estetik görünüm sağlıyor.

Ortak kullanım alanlarına farklı bir soluk getiren Bambini serisinin yeni nesil üyesi krom kaplı lavabo bataryası, çocukların hijyen gelişimine olumlu katkı sunuyor. Akıllı tasarımı sayesinde çocukların maruz kalacağı tehlikeleri en aza indiren ürünümüz, minimal boyuttaki termostatı ile aşırı sıcak su akışını engelliyor. Krom rengin verdiği şıklıkla banyolara uyum sağlayan lavabo bataryası, pilli ve elektrikli olarak kullanıcısına iki farklı seçenek sunuyor.

Türkiye’deki yatay çıkışlı ilk lavabonun yer aldığı ONE, ürün giderinin yatay olarak orta alanda bulunmaması sayesinde sabun ve su sıçramaları önleyip hijyeni üst seviyede tutuyor. Seride yatay görünüme sahip süzgeç sistemi ise kendi içinde 10’dan fazla patenli parçasıyla hassas çözüm üretiyor. ONE’da yer alan taş ve mermer görünümlü porselen tezgahlar ise ısıya, çizilmeye, darbelere, suya ve leke oluşumuna krşı üstün dayanıklılık gösteriyor.

Banyolara yakışan bir kullanım deneyimine ve pürüzsüz bir yüzeye sahip Nemea duş teknesi, üstün duş deneyimi vadediyor. Akrilik malzemeye sahip yapısını parlak beyaz seçeneğiyle zenginleştiren ürünümüzün mat beyaz seçeneği Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Zemin seviyesinde bir duş teknesi olarak monte edilebilen ürün, bunun yanı sıra özel montaj setleriyle yerden yükseltilebiliyor. Nemea’nın kare ve dikdörtgen seçenekleri, kullanıcısı tarafından beğeni kazanırken kaydırmaz ve sağlam yapısı güvenli duş imkanı sunuyor.

Geberit olarak hedef kitlenize sunduğunuz yeni ürünlerinizin veya yeni hizmetlerinizin geri dönüşlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her birimiz kullanıcıyız ve en nihayetinde her alanda aldığımız hizmetin üstün niteliklere sahip olması önceliğimiz. Tasarım ve dinamiklerin oldukça yoğun olduğu sıhhi tesisat ve vitrifiye sektöründe de yaptığımız yeni geliştirmeler, ürünler ve hizmetler kullanıcılarımızın ilgisini çekiyor. Almak istediği ürün hakkında gerekli araştırmaları yapıp, merak ettiklerini de bize sorup en güncel bilgiyi almak istiyorlar. Ürünü aldıklarında ise kullanım deneyimi sonrası memnuniyetlerini dile getirip çevresindekilere de mutlaka öneriyorlar. Ürünün öne çıkan veya Türkiye’de ilk ve tek olan bir özelliği kullanıcılarımızı etkileyen unsurların başında geliyor.

Son dönemde geliştirdiğiniz ürünlerinizde veya hizmetlerinizde en çok rağbet görenler / sektörde ses getirenler hangileridir?

Pazardaki yeni trendlerde özellikle son yıllarda fotoselli ürünlerin payı ciddi yükselişte. Hijyenin hayatımızda daha önemli bir konuma gelmesi dolayısıyla kullanıcı da yaşam alanlarında son teknolojiyle desteklenen ürünlere dikkat ediyor. Müşteri beklentilerinin bu yöndeki değişimi de sektörümüzde yer alan firmaların Ar-Ge sürecini doğrudan etkiliyor. Bunun yanı sıra önceki yıllarda tasarımın aldığı pay, günümüzde işlevselliğin de yükselişe geçmesiyle daha dengeli bir konumda bulunuyor. Kullanıcı yaşam alanını en etkin biçimde kullanabileceği, depolama alanını en doğru şekilde kurguladığı ürünleri günümüzde daha çok tercih ediyor.

Geliştirilen ürünlerin sahip olduğu özellikler ve fonksiyonlar kadar uygulama tekniklerinin ya da kullanım kolaylıklarının da önemi büyük. Geberit olarak bu konularda da yoğun eğitim ve tanıtım çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

İstanbul’daki merkez ofisimizde yer alan showroom ve eğitim merkezimizi eğitim ve tanıtım çalışmaları için 2021 yılında renove etmiştik. Yenilenen alan tüm ürün gruplarına yer verilen showroom alanı ile bayi personellerine, mimarlara, mühendislere ve teknik servis ekiplerine eğitimlerin de verilebildiği bir eğitim merkezini kapsıyor. Yenilikçi kurumsal kimliğimize uygun bir şekilde sürdürülebilir alanlar oluşturduğumuz showroom ve eğitim merkezinde, etkinlik tabanlı bir çalışma alanı sunuyoruz. Güncel ihtiyaçlara göre hassasiyetle yenilediğimiz yeni showroom alanında teknolojiyi odak alan ürünlerimizi de ön plana çıkarıyoruz. Bunların yanı sıra showroom katında da yapılan iyileştirmelerle ürün sergileme, çalışma, sosyalleşme ve iş birliği alanlarını kendi içinde bütünleştirdik. Ziyaretçilerin ihtiyaçları doğrultusunda her köşesine dokunabildikleri bir alanın yanı sıra iç ve dış mekanı buluşturan ve ziyaretçiler için dengeli bir alan olan showroom ve eğitim merkezini daha çağdaş bir görünüme kavuşturduk.

Sürdürülebilirliği odağına almış global bir şirket olduğunuzu biliyoruz. Bu doğrultuda Sürdürülebilir Üretim karşımıza çıkan en büyük maliyet unsurlarının başında Enerji olduğunu düşünürsek bu kapsamda yaptığınız çalışmalar hakkında da kısaca bilgi alabilir miyiz?

30 yılı aşkın süredir sürdürülebilirliğe değer veren ve daha sürdürülebilir bir sıhhi tesisat sektörüne yönelik değişimde öncü rol oynayan bir markayız. Yıllar içinde kurumsal kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen sürdürülebilirlik stratejisi sayesinde Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne de önemli bir katkı sağlıyoruz.

Ürünlerimizin Ar-Ge sürecinde ekolojik tasarım ilkelerine uygun hareket ederken bir öncekinden daha iyi duruma getirecek üretim stratejileri de geliştiriyoruz. Böylelikle yüksek dayanıklılığa sahip Geberit ürünleri, uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı tanıyor. Ürünlerin yüksek teknolojisi aynı zamanda birçok projede sürdürülebilir inşaata ve çevrenin korunmasına katkı sağlıyor.

Karbon emisyonu ve karbon ayak izinin yanı sıra su kullanımına yönelik de iyileştirmeler yapıp hem üretim hem de ürün kullanım aşamalarında istikrarlı olarak su tüketimini azaltmaya odaklanıyoruz. Suyun üretim süreçlerinde ve laboratuvarlarda yeniden kullanımı noktasına da eğilen yenilikçi sıhhi tesisat ürünlerimiz, binalarda su tüketimini sistematik olarak optimize etmeye yardımcı oluyor.

2023 yılında özellikle konuşacağımız yeni ürünlerinizle ya da yeni hizmet modellerinizle ilgili kısaca bilgi alabilir miyiz? Hangi çözüm ortaklıkları projelerinde daha çok yer alıyorsunuz?

Bu yıl ürün gamımıza yeni ürünlerin eklenmesinden ziyade daha çok renk alternatiflerini çoğaltmayı ve mevcut ürünlerle inovasyon ve teknolojiyi daha fazla birleştirmeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra profesyonel ve son kullanıcılarla daha fazla yakınlaşabilmek ve ürünlerimizi detaylı tanıtabilmek için showroom konseptimizi genişletmeyi, İstanbul ofisimizdeki eğitim merkezimizde daha fazla sektör profesyoneline eğitim ve seminerle ulaşmayı düşünüyoruz.

Geride bıraktığımız 2022 yılında gerçekleştirdiğiniz hedefleriniz ve önümüzdeki 2023 yılında planladığınız hedefleriniz doğrultusunda yurt içi & yurt dışı satışlarınız ve yeni yatırım & bayii yapılanması kapsamında neler paylaşmak istersiniz?

Geberit Türkiye olarak 2022 yılını sektörümüzdeki hareketliliğin de etkisiyle oldukça verimli geçirdik. Mevcut ürünlerimizin yanı sıra pazara yeni sunduğumuz ürünlerimiz yoğun ilgi gördü. Bunun yanı sıra vitrifiye ürünleri ve banyo mobilyalarımızla da pazarda etkin biçimde yer almaya devam ettik. Hijyen hayatımızın temelinde yer almaya devam ediyor ve bunun da etkisiyle teması sıfırlayan yenilikçi ürünlerimiz de ilgi görmeye devam etti. Biz de bu doğrultuda güncel dünyanın mevcut trendlerini iş süreçlerimizle buluşturduk.

Tüm bu noktalardan bakınca, mevcut stratejimiz verimli olarak çalışmakta diyebiliriz ve biz de hedeflerimizle orantılı olarak bu stratejimizi sürdürmek niyetindeyiz.

Geberit olarak, Üniversitelere ya da Meslek Liselerine önem verdiğinizi biliyoruz. Bu kapsamda neler yaptığınızı kısaca öğrenebilir miyiz?

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017’den bu yana bizim sponsorluğumuzda düzenlenen Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu en önemli projelerimizden biri. Bu sayede Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının gelişimine destek vermeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, her sene ürün yönetimi ve pazarlama iletişimi bölümü ekiplerimizle hem mesleki liselerin hem de üniversitelerin ilgili bölümlerindeki derslerinde yer alarak onlara sıhhi tesisat alanında yenilikleri anlatıyor ve paylaşımlarda bulunuyoruz.

 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER