Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajForm Endüstri Tesisleri Genel Müdürü Güray Korun: “2030 yılına kadar karbon nötr...

Form Endüstri Tesisleri Genel Müdürü Güray Korun: “2030 yılına kadar karbon nötr hale gelebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

“Enerji verimli ürünlerimizle pek çok projeye değer katmaya devam ediyoruz.”

 

  • Öncelikle, markanızın genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Form Endüstri Tesisleri olarak, 58 yıllık sektör tecrübesine sahip Form Şirketler Grubu çatısı altında üretim ve Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz. Yüksek enerji tasarruflu klima ürünlerinin imalatından, sıfır enerji tüketimli endüstriyel çözümlere kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyoruz. Endüstriyel tesislere yönelik duman ve ısı tahliye sistemleri, evaporatif soğutma ürünleri ve doğal gün ışığı aydınlatma sistemlerinin imalatını ve satışını gerçekleştiriyoruz. Öte yandan kardeş firmalarımız arasında yer alan Form Endüstri Ürünleri’nin satışını üstlendiği paket klima, su kaynaklı ısı pompası, klima santrali, fancoil ve ısı geri kazanım cihazlarını imal ediyoruz.

 

  • Projelerde tercih edilen ürünlerinizin/hizmetlerinizin, ilgili müşterilerinize sağladığı katma değerler hakkında neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimizi hem müşterilerimize hem de yapılara değer katacak çerçevede geliştiriyor ve üretiyoruz. İklimlendirme gibi hayatımızda geniş bir yere sahip olan bir alanda üretim yaptığımızdan, özellikle sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği açısından üstün ürünler geliştirmemiz oldukça önemli.

Yapısı sayesinde gün ışığından maksimum verim alınmasını sağlayan yerli üretimimiz Sunvia ve temsilciliğini üstlendiğimiz Alman menşeli Lamilux; UV dayanımı, sera etkisi oluşturmaması ve işletme giderlerinin yok denecek kadar az olmasıyla öne çıkıyor.

Bununla birlikte yine sanayi tesisleri tarafından sıklıkla tercih edilen GAL endüstriyel havalandırma ünitelerimiz, sıfır enerji maliyetiyle yüksek oranda hava değişimi sağlamasıyla bulunduğu alana önemli ölçüde değer sağlıyor.

Form Endüstri Tesisleri olarak; enerji verimli ürünlerimizle pek çok projeye değer katmaya devam ediyoruz. Bu anlamda son dönemde Sasa Polyester, Empera Halı, Akdeniz Kimya, TUSAŞ, Granit Metal Ev Gereçleri gibi birçok önemli proje referanslarımız arasında yerini aldı.

 

  • Ürünlerinizin ısı ve duman tahliye anlamında sağladığı avantajlar konusunda neler söylemek istersiniz?

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübemiz ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önemle tüm ürünlerimizi müşterilerimizin gereksinimlerine özel hale getirmeye devam ediyoruz. Endüstriyel tesislere, yüksek kalitedeki ürünlerimizle konforu, kaliteyi, güvenliği bir arada sunmayı hedefliyoruz. Bu saydığım özelliklerin her biri için ayrı sistemler kurmaktansa tek bir sistem üzerinden ilerlemenin hem maliyet açısından hem de verimlilik açısından tesislere daha uygun olacağının bilincindeyiz. Bizler de bu noktalara odaklanarak duman ve ısı tahliye, havalandırma ve aydınlatma gibi özellikleri bir arada sunuyor ve bizi tercih eden kullanıcılarımıza tek bir ürün üzerinden üç farklı özellik avantajı sağlıyoruz.

Sağladığımız avantajlara örnek olarak Alman menşeli Lamilux Çatı Işıklık Sistemleri ve Duman Tahliye Kapakları ürünümüzü gösterebiliriz. Lamilux, özel cam tasarıma sahip estetik ve çevreci yapısının arkasında işlevselliğiyle de beğeni topluyor. Doğal havalandırma ve doğal aydınlatmanın yanı sıra ses izolasyonu ve ısı yalıtımı yaparak projelere değer katıyor.

Bununla birlikte yerli üretim FesKlima evaporatif soğutma ünitelerimiz, doğal serinletmede %30’a varan enerji tasarrufuyla öne çıkıyor. Serinletmede kullanılan havayı tekrar aynı ortama vermeyip, %100 taze hava ile çalışarak, mekânın temiz hava kalitesini yükseltirken evaporatif soğutmayı çok düşük maliyetlerle mümkün kılıyor. Sorunsuz çalışma prensibi, düşük elektrik tüketimi ve bakım masrafının olmaması gibi üstün özellikleriyle, hava soğutmalı kondenserli chiller ünitelerinin kondenser ön hava soğutmasını gerçekleştiren FESCHILL ürünümüz, harcanan elektriği yüzde 19 azaltıyor, soğutma kapasitesini ise yüzde 11 artırıyor.

 

  • Cephe uygulamalarında mimari açıdan daha estetik, mühendislik açısından daha güçlü ve işletme açısından daha uzun ömürlü ürünler tercih ediliyor. Bu noktada sektöre sunmuş olduğunuz ürünlerin mimari tasarıma, enerji verimliliğine ve sürdürülebilirliğe etkisi nedir?

Çoğu kişi bir ürünün yalnızca dış tasarımı ve estetik görünümüne aldanarak projelerde kullanıma uygun buluyor. Fakat bir ürünün mimari açıdan estetik görünmesi ne kadar önemliyse mühendislik açısından verimli ve sürdürülebilir olması da en az onun kadar önem arz ediyor. Bu sebeple Form olarak; hem mimari açıdan hem de enerji verimliliği beklentilerini karşılayacak şekilde bütünsel bir yaklaşımla hareket ediyor ve bu doğrultuda çözümler sunuyoruz. Bununla birlikte tüm faaliyetlerimizde çevreye saygılı şekilde hareket ediyor; 2030 yılına kadar karbon nötr hale gelebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ürün gamımızdan örnek verecek olursak cam endüstrisi, çelik endüstrisi gibi çok yüksek ısı çıkışı olan sanayi tesislerinin zorlu koşullarına ayak uyduran tasarımıyla tercih edilen GAL endüstriyel doğal havalandırma ünitelerinden bahsedebiliriz. Bu ürün, her türlü hava koşulunda doğal hava tahliyesi gerçekleştirmesi ve bakım maliyeti olmamasıyla da öne çıkıyor. Ayrıca enerji verimliliğiyle ve çevreci yapısıyla da sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor.

Sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularındaki vizyonumuzu yansıtan bir diğer ürünümüz Sunvia ise, yıllardır doğal aydınlatma alanında pek çok projeye değer katmış, ayrıcalıklı bir sistem. Güneş ışığının insanlar için motivasyon kaynağı olduğuna inanıyoruz. Özellikle kış aylarında hava aydınlanmadan kapalı çalışma ortamına giren ve hava karardığında çıkan çalışanların bu durumdan olumsuz etkilendiğini gözlemliyoruz. Bu sebeple çatı cephelerine kolaylıkla entegre edilebilen Form imzalı Sunvia ile endüstriyel tesisler başta olmak üzere pek çok farklı işlevdeki yapıya doğal aydınlatma sağlıyoruz.

Doğal aydınlatma çözümleriniz ile tesislere nasıl bir avantaj sağlıyorsunuz?

Aydınlatma günlük yaşantımızda olmazsa olmaz bir öneme sahip. Yalnızca güneş battığında değil güneş varken de kapalı alanların aydınlatmasının yapay kaynaklarla sağlanmasının doğaya ve çevremize ciddi zararlar verdiğini gözlemliyoruz. Sıfır enerji ile doğal aydınlatma sağlayan ürünlerimiz sayesinde biz, bu sorunun önüne geçiyoruz

Bu durumun sonuçlarını minimize etmek adına Form olarak tesislere doğal aydınlatma çözümleri sunuyoruz. Bu doğrultuda Form imzalı Sunvia ve Alman Menşeli Lamilux ile endüstriyel tesisler başta olmak üzere okullar, alışveriş merkezleri gibi pek çok farklı yapıya gün ışından maksimum fayda sağlıyoruz.

Yapay ışıkla aydınlatılan kapalı bir alanda bulunmamız, farkında olmasak da bizi yoruyor. İnsan psikolojisi üzerinde de kötü bir etkiye sahip yapay aydınlatmaların aksine, doğal güneş ışığı kişilerin dinç ve enerjik hissetmesini sağlıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda yerli üretimimiz Sunvia ve Alman menşeli Lamilux ürünlerimizin kullanıldığı tesislerde depresyon, uyku düzensizliği ve gerginlik gibi sağlık problemlerinde azalma; mutluluk hormonu olan serotonin ve endorfinin ise arttığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte çalışanların performansını yüzde 15 ila 20 arttırırken dikkat düzeyinde de yükseliş kaydediliyor. Aynı şekilde kendi fabrikamızdaki ofislerimizde de SunviaTube ürünlerimizi kullanıyor ve bahsettiğimiz tüm faydaları bizzat deneyimliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER