Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaRöportajBosch Home Comfort Group Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Satış Genel Müdürü Kıvanç...

Bosch Home Comfort Group Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Satış Genel Müdürü Kıvanç Arman: “Yüksek verimli cihazlar tasarlayarak karbon salımına daha az etki etmeye çalışıyoruz.”

“Üretim tesislerimizde alternatif enerji sistemleri kullanımıyla çevre dostu üretim yapmaya önem veriyoruz.”

  • Öncelikle, markanızın genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Enerji verimli ısıtma sistemleri ile sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçisi konumunda bulunan Bosch Home Comfort Group’un Türkiye’deki şirketi olarak faaliyet gösteriyoruz. Şirket olarak, tüm enerji akışlarının kapsamlı elektrifikasyonu ve binadaki tüm tüketim cihazları arasındaki akıllı ve verimli etkileşim sayesinde, sürdürülebilir bir yaşam tarzını yüksek düzeyde konforla birleştiriyoruz.

Manisa fabrikamızda duvar tipi kombiler, yer tipi kazanlar, sıcak su, ısı pompaları, havalandırma ve iklimlendirme ve ticari ürünlerin yanı sıra kombi ve ısıtma cihazları için komponent geliştiriyor ve üretiyoruz. Konut, ticari, bireysel ve endüstri kullanımlarına uygun ve her gelir grubuna hitap eden ürünlerimiz mevcut. Isıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi ve modülasyonlu oda kumandalarımızın yanı sıra merkezi sistem, kaskad sistemler ve yer tipi yoğuşmalı kazanlarda, farklı ihtiyaçları karşılayan çözümlerimiz var. Endüstriyel buhar sistemlerimizle Türkiye’nin her yerindeki projelerde verimliliği artıran sistemler kuruyoruz. Bireysel iklimlendirme alanında kombi, klima ve havalandırma fanlarından elektrikli konvektör ve radyatöre, son olarak portföyümüze eklediğimiz hava temizleme cihazları ile ısı pompalarına kadar tüm ürünlerimizle kullanıcılarımızın bütünsel iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.

 

  • Enerji verimliliği kapsamında yeni nesil ürünler ve yenilikçi çözümleriniz kapsamında, son dönemde geliştirmiş olduğunuz yeni ürünleriniz ve yeni hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnşaat sektörü, tüm karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 30’undan sorumlu. Bu sektörde kararlı emisyon azaltımları olmadan, Avrupa ve dünyanın iddialı iklim hedeflerine ulaşması çok zor görünüyor. İklim kriziyle mücadele hedeflerine ulaşmak için, daha sürdürülebilir ısıtma sistemlerine yönelmek gerektiğine inanıyoruz. ‘Termoteknolojinin Geleceğiyiz’ diye iddialı bir misyonumuz var. Bu misyonu, sürdürülebilir ve verimli enerji teknolojileri sunarak, aynı zamanda da üretim tesislerimizde alternatif enerji sistemleri kullanımıyla çevre dostu üretim yaparak destekliyoruz.

Uzun bir süredir toplum, çevre ve yaşam için yeşil teknolojiler alanında öncülük yapıyoruz. Güçlü markalarımızla evde daha yeşil ve konforlu bir yaşama katkıda bulunuyoruz. Her geçen gün yenilikçi ürünlerle portföyümüzü geliştirmeye ve güçlendirmeye dair çalışmalarımız sürüyor.

Bu çerçevede 2023 yılında, yüksek verimliliği ve geniş modülasyon aralığıyla bütçe dostu olan Condens 1200W duvar tipi yoğuşmalı kombimiz yeni ürünlerimiz arasında yerini aldı. Kompakt ve şık tasarımıyla bulunduğu alana uyum sağlayan kombimiz 3 farklı kapasite seçeneğiyle son kullanıcılarla buluştu.

Nisan ayı itibarıyla ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılayacak Bosch Compress 3400i ısı pompası satışa sunuldu. İklim değişikliğiyle mücadelenin giderek ivme kazandığı bir dönemde kullanıcıları tasarruflu ve çevre dostu yeni bir seçenekle buluşturduk. Mevcut ısıtma tesisatlarına bağlanan, dış havadaki enerjiden yararlanarak bu ısıyı kalorifer tesisatına aktaran ısı pompası, özellikle doğal gaz bulunmayan bölgelerde ihtiyacı karşılayacak bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Bunun yanında temiz hava ürün yelpazemizde bulunan Bosch Air 4000 ve 6000 hava temizleme cihazlarının ardından ürün ailemize Bosch Air 2000 versiyonu da katıldı. Bulunduğu her ortamda hava kalitesini otomatik algılayan bu cihaz, havayı ön filtre, aktif karbon filtre, HEPA 13 filtreden geçirerek; koku, polen ve tozları tutuyor.

 

  • Projelerde tercih edilen ürünlerinizin/hizmetlerinizin, ilgili müşterilerinize sağladığı katma değerler hakkında neler söylemek istersiniz?

Bosch Home Comfort Group olarak, iklimlendirme sektöründe önde gelen üreticilerden biriyiz. Müşterilerimize gösterdiğimiz özen ve her kanaldan hızlı iletişimi hedeflediğimiz hizmet anlayışımız ile satış öncesi ve sonrası servis ağımızla fark yaratıyoruz.

Bununla birlikte uzun yıllardır kullanıcıların yaşamına değer katan 360 derece kapsayıcı ürün yelpazemizle çevreyi koruyan yenilikçi ürün deneyimi sunuyoruz. Sunduğumuz tüm ürünlerde kullanıcılarımıza yüksek kaliteyi, aynı zamanda en yüksek verimli sistemlerle sağlamayı amaçlıyoruz. Bu sayede tüm kullanıcılarımız ürünlerimizi kullanırken hem konfor hem de yüksek enerji tasarrufu deneyimi yaşıyor.

Uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veren Bosch Home Comfort Group olarak rakiplerimizden bizi ayıran en büyük özelliğimiz, iklimlendirme alanında sahip olduğumuz geniş tecrübe ve elde ettiğimiz müşteri memnuniyetidir.

 

  • Geride bıraktığımız 2022 yılında gerçekleştirdiğiniz hedefleriniz ve önümüzdeki 2023 yılında planladığınız hedefleriniz doğrultusunda, yurt içi & yurt dışı satışlarınız ve yeni yatırım & bayii yapılanması kapsamında neler paylaşmak istersiniz?

2022, sürdürülebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda üretim, Ar-Ge ve ihracat faaliyetlerimize devam ettiğimiz bir yıl oldu. Müşterilerimize yüksek kaliteyi, aynı zamanda en yüksek verimli sistemlerle sunmaya odaklandık. Tüketicinin kalite ve enerji tasarrufu konusundaki hassasiyetini biliyoruz.  Bu doğrultuda onlara hem konfor yaşatan hem de yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünler sunmaya devam ettik. ‘Tasarruf sever, Bosch’u seçer’ sloganıyla gerçekleştirdiğimiz reklam kampanyasında da bunun altını çizdik ve büyük ilgi gördük.

Sektörümüzün ihracat önderi olarak, Türkiye’nin yoğuşmalı kombi üretim üssü olan ve 10 milyondan fazla kombi üretilen Manisa Fabrikamızdan, Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 41 ülkeye ihracat yapmaya devam ettik.

2023 yılında da en az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapabilen, bu sayede hem çevreye daha az karbondioksit salımı yapan ve çevreyi koruyan hem de kullanıcılarımıza tasarruf yapabilme imkanı sağlayan ürünler geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. ‘Termoteknolojinin Geleceğiyiz’ diye ifade ettiğimiz kurumsal misyonumuzu gerçekleştirecek şekilde sürdürülebilir ısıtma, soğutma ve refah çözümleri geliştiriyor ve üretiyoruz. Manisa fabrikamızda geliştirilen ve üretilen yeni kombi serimiz Bosch Condens 1200w’yi yine dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ihraç etmeyi planlıyoruz.

 

  • Geliştirdiğiniz ürünlerinizin / sunduğunuz hizmetlerinizin üretim süreçleri dolayısıyla çevresel etkileri düşünüldüğünde, “Sürdürülebilir Odaklı” ve “Karbon Ayak İzi” konularında neler yaptığınızı öğrenebilir miyiz?

Bünyesinde yer aldığımız Bosch Grubu, dünya genelindeki 400’den fazla lokasyonunda 2020 yılının ilk çeyreğinden bu yana karbon nötr olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda iklim nötr teknolojiye milyarlarca Euro yatırım yapıyor.

Grubumuz şu anda tüm dikkatini tedarikçilerden müşterilere kadar CO₂ emisyonlarını kapsayan ve Kapsam 3 olarak bilinen konuya yoğunlaştırmış durumda. Emisyonlarda, 2018 yılındaki seviyeyle karşılaştırıldığında 2030 yılına kadar yüzde 15’lik bir düşüş elde etmek için çalışıyor. Bu da karbondioksit emisyonlarının 67 milyon ton azaltılması anlamına geliyor. Böylelikle kendi tesislerimizdeki karbon nötrlüğe geçişin 20 katından daha fazla karbon ayak izini tek başına azaltacağız.

Avrupa Yeşil Mutabakatı, 2030 yılına kadar sera gazları salımını yüzde 55 azaltmayı ve 2050 yılında ise ‘0’a indirmeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için bizim gibi endüstriyel tesislere önemli görevler düşüyor.

İklimlendirme cihazları üreten bir firma olarak, yüksek verimli cihazlar tasarlayarak karbon salımına daha az etki etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda üretim tesislerimizde de alternatif enerji sistemleri kullanımıyla çevre dostu üretim yapmaya önem veriyoruz. Manisa Fabrikamızda 2019 yılından bu yana devreye aldığımız enerji tüketimi azaltıcı projelerle toplamda 1.116 MWh / yıl kazanç elde ettik. 2021 yılı itibarıyla da ihtiyacımız olan tüm elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan temin etmek yolunda önemli adımlar attık.

Sürdürülebilirlik alanında mükemmelliğe ulaşmayı hedeflediğimiz ‘Holistic approach @ManP for Sustainability Projesi’ni (Sürdürülebilirlik için Manisa Fabrikasında Bütünsel Yaklaşım) yürütüyoruz. Bu kapsamda ISO50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi, Regresyon Analizi yoluyla enerji tüketimlerinin ve sapmalarının aylık olarak gözden geçirilmesi, enerji verimliliği projelerinin yanı sıra karbon ayak izi ve su kullanımını azaltmaya yönelik projeler hayata geçiriyoruz. Çevresel sürdürülebilirliği kurum kültürünün bir parçası haline getirmeyi amaçladığımız bu projeyle Bosch Termoteknoloji’nin tüm fabrikaları arasında düzenlenen Sürdürülebilir Lokasyon Ödülleri’nde ‘Engagement’ (Bağlılık) kategorisinde ödüle değer bulunduk.

 

 

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER