Pazar, Haziran 11, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaProjeÜnsal Group Yönetim Başkanı Orhan Ünsal: “Meva Şehir bizim 40 yıldır hayalini...

Ünsal Group Yönetim Başkanı Orhan Ünsal: “Meva Şehir bizim 40 yıldır hayalini kurduğumuz bir proje ve bu hayalimizi gerçekleştiriyoruz”

İnşaat sektöründe 25. yılını geride bırakan ve yakın zamanda Meva Şehir projesiyle Ankara’nın en donanımlı konut projesine imza atan Ünsal Group Yönetim Başkanı Orhan Ünsal ile bir araya gelerek gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve önümüzdeki döneme dair projelerini konuştuk.

Orhan bey öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1969 Gümüşhane doğumluyum. Yaklaşık 40 yıldır Ankara’da ikamet etmekteyim. Üniversite eğitimimi ekonomi üzerine tamamladım. Ailemiz 4 kuşaktır inşaat sektörüyle iştigal etmektedir. Bu nedenle her zaman içinde bulunduğum inşaat sektörü benim de uzmanlaştığım alan oldu. İnşaat sektöründeki projelerimin yanı sıra çocukluk hayalim olan pilotluk alanında da eğitimlerimi tamamlayarak 2014 yılında uçak pilotu oldum. Böylece inşaatın yanı sıra sivil havacılık alanında da projeler yürütmeye başladım.

Meslek hayatınıza hangi projelerle başladınız? Daha çok hangi bölgelere odaklandınız?

Ankara’nın batı koridoru diye tabir ettiğimiz Eryaman ve Etimesgut bölgesinde yoğunlaşarak bu bölgenin ihtiyaç ve taleplerine uygun konut, ticari ve endüstriyel inşaat projeler ürettik. Kariyer yolculuğumda ailemizin büyüğü abimin genç yaşta ani vefatıyla şirket içindeki görevlerim ve sorumluluklarım arttı. Süre gelen projelerimizi tamamlayıp bölgeye yeni projeler kazandırmak misyonunu devralıp, Ünsal Şirketler Grubu’na yeni bir ivme kazandırmaya çalıştım. Bu süreçte hem çalışma sahamızı geliştirerek inşaat sektörünün dönüşümlerini de doğru okuyarak temalı konut projeleri üretmeye başladık. Sadece Eryaman ve Etimesgut aksında kalmayarak Ankara’nın pek çok farklı bölgesinde önemli projelere imza attık.

Ülkemizde inşaat sektörüne sizce sağlıklı bir yaklaşım var mı?

İnşaat sektörü, ekonominin lider ve sürükleyici sektörlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni inşaat sektörü ile diğer ekonomik sektörler arasındaki yakın ilişkidir. Daha açık bir ifadeyle, inşaat sektörü, diğer pek çok sektör tarafından üretilen ürün ve hizmetleri girdi olarak kullanmakta ve inşaat faaliyetinin nihai ürünü olan yapılar, farklı sektörlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Dahası inşaat sektörünün önemli bir istihdam kaynağı olarak işlev gördüğü ve işsizliğin azaltılmasında etkili olduğu da kabul edilmektedir. Bu nedenle ekonomik ve insani işlevi son derece önemli olan bir sektördür. Ben şahsen yaptığım projelerin ürettiği ekonomik değer kadar projelerimde yaşayan insanların hayatlarına kattığımız değeri de çok önemsiyorum. Pek çok insanın hayatına dokunarak yaşamlarını mutlulukla geçirebileceği konutlar üretmek manevi açıdan da oldukça kıymetli bir durum.

Tarafınızdan gerçekleştirilen Ankara’nın en büyük temalı konut projesi Meva Şehir’den bahseder misiniz?

 Meva Şehir bizim 40 yıldır hayalini kurduğumuz bir proje ve bu hayalimizi gerçekleştiriyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünyada da ilk 10’a girebilecek bir proje olduğunu düşünüyorum. Proje tamamen bir şehir konseptinde tasarlandı. Meva Şehir’de 1.800 konut bulunuyor ve nerdeyse bir ilçe büyüklüğünde diyebiliriz. 8.000 civarında bir nüfus yaşaması bekleniyor. Daire konsepti, konumu, konforu, sosyal alanları ve ticari üniteleriyle yaşayanların bütün isteklerine cevap verebilecek bir proje hazırladık. Meva Şehir 7.000 m2 biyolojik göleti ve 300.000 m2 yeşil alanıyla Ankara’ya adeta tatil kasabası tadında bir yaşam getiriyor. Cazip ödeme planlarımızla da ulaşılabilir bir fiyat politikası sunuyoruz. Bu nedenle yoğun bir talep ile yüksek bir satış başarısı yakaladık.

Devam etmekte olan bir diğer projeniz Nexus Tower hakkında bilgi verir misiniz?

Nexus Tower, Ankara’nın hızla gelişen Eskişehir yolunda çağımızın modern dokusu ve çizgisini yansıtan, estetik açıdan son derece iddialı toplamda 37 kattan oluşan bir projedir. Cazip lokasyonu ve estetik mimarisiyle yatırımcısına kazancın yanı sıra prestij de sağlayacak bir projedir. Nexus Tower’ı bir otel projesi olarak da değerlendirmeyi düşünmekteyiz.

Müteahhit kimliğiniz kadar pilot kimliğinizle de ön plandasınız. Son olarak bu konuya da kısaca değinebilir misiniz?

Esasen pilotluk benim çocukluk hayalimdi. Bu hayali 45 yaşımda gerçekleştirmek kısmet oldu. Türkiye sivil havacılık sektörü son yıllarda baş döndürücü bir hızla büyüyor. Daha düne kadar bir elin 10 parmağını geçmeyen havalimanından, bugün tüm ülkeye yayılmış 55 havalimanına ulaştık. Ayrıca yeni açılan sivil havacılık merkezleri ve hava parklarıyla bu sektöre yeni bir dinamizm geldi. Tabii sayı olarak henüz oldukça yetersiz kalıyor. Bu ihtiyaca istinaden Ankara Polatlı’da bir sivil havacılık merkezi kurmak için çalışmalara başladım. Uçmak çok güzel bir duygu, iş stresinden uzaklaşıp insanın kendisini çok özgür hissedebildiği bir uğraş. İlerleyen dönemlerde de inşaat sektörü kadar sivil havacılık sektöründeki faaliyetlerimizle bu sektöre de katma değer üretmeyi hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER