Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaMimariTasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç, Aslı Mimarlık

Tasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç, Aslı Mimarlık

“Her projemiz bizim için çok özel, Aslı Mimarlık olarak ofisimizden çıkan her işin bizim standartlarımızda olmasına ve içimize sinmesine gerçekten dikkat ediyoruz. Tasarım süreçlerine başlarken analizleri doğru yapmaya, proje istek ve ihtiyaçlarını özümsemeye önem veriyoruz bu da bizim daha keyifli bir süreç yaşamamızı sağlıyor.”

Kurulduğu 2000 yılından günümüze kadar birçok farklı alanda başarılı projelere imza atan Aslı Mimarlık, kullanıcıların ve yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayan, çevre ile uyumlu, yaşanılabilir, fonksiyonel çözümler tasarlıyor. Ofis bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 300’ün üzerinde projeye imza atmış. Sürdürülebilir, ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayan ve mimari alandaki son gelişmeler ışığında hazırlanan tasarımlar ile katma değer oluşturan Aslı Mimarlık ekibi, kullanıcı ve yatırımcı taleplerini en iyi şekilde karşılamayı amaçlıyor.

Bu değerli ekibi daha yakından tanımak ve geliştirdikleri projeler hakkında bilgi sahibi olmak için kendileriyle keyifli bir söyleşi düzenledik. Merak ettiklerimizi biz sorduk, yanıtları firma ortakları Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan’dan dinledik.

Bu yıl kuruluşunuzun 20’nci yılı. Geride bırakılan bu 20 yılın hikayesini kısaca bizlerle paylaşır mısınız?

Aslı Mimarlık’ın Vizyonu “Tasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç olmak”tır. 20 yıl önce tohumu atılan Aslı Mimarlık ailesi, kökleri yayılan bir ağaç olarak büyümeye devam ediyor.
Aslı Mimarlık 22 Kasım 2000 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Aslı Mimarlığı aile haline getiren düzen ve sistemi titizlikle oluşturduk. Kurumun kendini yenilemesi için eğitimin sürekliliğine inanıyoruz. Ofisimizi bir atölyeye dönüştürme fikrini oluşturduk. Ekibimizin mesleğine duyduğu tutkuyu arttıracak, kendilerine ve mesleklerine duydukları saygıyı pekiştirecek çalışma düzeni oluşturmayı hedefledik. Ofisi gerek teknik anlamda ve gerek kurumsal anlamda yetkin kılacak eğitimler düzenledik. Ekibimizde tecrübeli mimar arkadaşlarımızın deneyimlerini ekipteki diğer mimarlara aktarabileceği çalıştaylar düzenlemeyi, genç mimar arkadaşlarımızla güncel mimari yaklaşımları takip etmeyi haftalık periyotlarda tekrarlanan bir düzene kavuşturduk. Düzenin titizlikle işleyişini sürekli kılan kontrol mekanizmaları oluşturarak, kişilerin kendi kontrollerini yapmalarını sağlayan bir sistem geliştirdik. Kurumsal olarak yönetime tüm ekibi dahil eden bir yaklaşımımız var. Ekip üyeleri gönüllülük esasına göre Çalıştaylarda, Satış ve Pazarlama, Ar-Ge birimlerinde yer alarak aslında kendi kendilerini yönetiyorlar. Biz buna köklü bir ağaç olmak diyoruz.

2018 yılında Aslı Mimarlık Bakü şubesi ile hacmimizi genişlettik. Tüm tasarımlarını Ar-Ge çalışmaları ile temellendiren Aslı Mimarlık, özellikle uluslararası tasarım projelerinde yer aldığı ülkelerde Türk firmalarına liderlik etmektedir. Aslı Mimarlık Tasarım Merkezi’nde hazırlanan tasarımlar, ülke ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirerek farklı ülkelerde Türk üreticilerle birlikte yeni pazar alanları oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası iş birliktelikleri, akademik platformlardaki çalıştaylar, teknoloji kullanımı ve tasarım standart kalitesi anlayışı ile tasarım projeleri ürettiği tüm ülkelerde bilinirliği artan Aslı Mimarlık, kuruluşunun 20. yılında yeni bir kurumsal kimlik oluşturmuştur. İnsanlığın varoluşundan bu yana devam eden mimarlık kültürünün parçası olacak tasarımlar oluşturmayı misyon edinmiş, tasarımları kadar değerleri ile ön plana çıkma ilkesini benimsemiştir.

Aslı Karaarslan Özcan

Sağlıktan spora, kentsel tasarımdan karma kullanım alanlarına kadar pek çok farklı kategoride projeler üretiyorsunuz. Gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan örneklerle bu konuda neler söylemek istersiniz?

Aslı Mimarlık, Vitruvius’un MÖ I. yy’da “Utilitas, Firmistas, Venustas” (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik) diyerek başlattığı, XX. yy da Frank Lyod Wright’ın “Mimarlık biçim haline gelmiş yaşamdır.” diyerek olgunlaştırdığı bilgi birikimini üzerinde taşıyarak, partnerleri ile çözüm ortağı anlayışı ile sektörde hizmet vermektedir. Son elli yıldır mimarlık mesleği konusunda “Çizim yapma sanatı” gibi oluşan kanaati reddederek çağdaşlığa, yaşama ve insanlığa saygılı, günümüz teknoloji ve yeniliklerini yaptığı projelere yansıtan Aslı Mimarlık, optimum tasarım çözümlerini partnerlerine sunmaktadır.

Ofisimizde çizilen projelerin %95’i hayata geçmiş ve geçme sürecinde olan projelerden oluşur. Projelerimizi kentsel ölçekteki planlama sürecinden başlayarak, ön proje aşamasından uygulama ve detay projeleri, boq aşamasına kadar evrensel standartlarda bir profesyonellikte yapıyoruz.

Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere; Rusya, Özbekistan, Dubai, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Cezayir ve Libya’da kamu ve özel sektör için pek çok proje geliştirmiştir. 2018 yılında Aslı Mimarlık Bakü şubesi açılmıştır. Önemli kamu projelerimiz arasında; Sağlık kategorisinde Büyük Çekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi, Azerbaycan Milli Tehlikesizlik Nazırlığı Hastanesi, Spor kategorisinde; Bursa Nilüfer Tofaş Spor Kompleksi, İstanbul Beylikdüzü ve İstanbul Güngören Spor kompleksleri, Kıbrıs Açılır Kapanır Olimpik Yüzme havuzu, Tarihi Eser kategorisinde; Ayasofya Müzesi İç Mekan restorasyonu, Adam Miçkhiewich Müzesi restorasyon ve renovasyonu, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi İç mekan restorasyonu, Türkiye’nin ilk çelik kütüphanesi olan İstanbul Çeliktepe Halk Kütüphanesi, yer almaktadır. Ayrıca 8 yıldır devam etmekte olan Ayasofya yapısının restorasyon projeleri bunlar arasında önemli ve özel bir yere sahiptir. Ayasofya restorasyonuna yönelik olarak kurulan Akademik Kurulun liderliğinde; Ayasofya Müze Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, üniversite danışmanlıkları ve özel sektör iş paydaşları ile birlikte hazırlanan restorasyon projeleri ulusal ve uluslararası pek çok seminerin ve yayının konusu olmuştur.

Hüseyin Tonguç Özcan

Kentsel Tasarım kategorisinde Kadıköy Meydanı Tören alanı düzenlemesi, Hava Kuvvetleri 100.yıl Heykeli ve ziyaret alanları, İstanbul Gaziosmanpaşa belediye meydanı projeleri hayata geçen projelerimiz arasındadırlar. Mimari ve eski eser restorasyonu konularında kamu projelerinin yanında özel sektör de hazırladığımız pek çok tasarımımız vardır. Örneğin son dönemde projelendirdiğimiz İstanbul Çakmak Finans Şehir TIME yapısı, Forbes dergisi tarafından yatırım değeri en yüksek proje seçilmiştir. Özel Sektör kategorisinde hayata geçen karma ve konut projelerimiz; Sinpaş Finans Şehir,Referans Kartal Towers, Referans Başakşehir, Referans Kordonboyu, Olimpa Park, Azerbaycan Keşle Yaşayış Kompleksi, Azerbaycan Yasamal Yaşayış kompleksi her biri ortalama 2000 konut ve üzerinde birim içeren kentsel nitelikleri de olan projelerdir. Aslı Mimarlık tarafından tasarlanan Otel yapıları; Taşkent Tryp By Wyndham, Azerbaycan Dağ Oteli, Azerbaycan Gülbağı Resort Oteli projeleri şantiye imalat süreçleri devam eden aynı zamanda Aslı Mimarlık Tasarım Merkezi tarafından İç Mimari tasarım süreçleri başlayan projelerimizdir.

Bu başarılı çalışmalar hiç şüphesiz uzun soluklu ve güçlü Ar-Ge faaliyetlerinin birer sonucu. Bu noktadaki yatırımlarınız ve çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Biz Aslı Mimarlık olarak sahip olduğumuz değerlerimize yatırım yapan bir firmayız ve aynı zamanda sahip olduğumuz ‘’Değerlerimiz’’ zaten bizi bu süreçte diğer rakiplerimizden bir adım öne çıkaran önemli gücümüzdür.  Tasarımlarımıza hayat veren değerlerimiz…

Biz bir aileyiz:

Birlikteliğin gücüne inanırız. Çalışanlarımızla ve çözüm ortaklarımızla sıcak, samimi bir aile ortamı yaratır ve yaşatırız.

Süreç ve ürün kalitesine önem veririz:

Tüm süreçlerimizde ve çıktılarımızda müşteri odaklı olma bilinci ile yüksek kalite sağlarız.

İşimize saygı duyarız:

Tasarladığımız ve hayata geçirdiğimiz projelerde işimize duyduğumuz saygı en büyük gücümüzdür.

Yaratıcıyız:

Yaratıcılığımız, mimarlık kültürüne hizmet eden evrensel, nitelikli ve özgün projelerimizin temel dayanağıdır.

Kullanıcı odaklıyız: Tüm süreçlerimizde ve tasarımlarımızda kullanıcı odağını kendimize rehber edindik.

Zamanlama konusunda hassasız: Müşterilerimizin memnuniyeti ve işimize duyduğumuz saygı gereği verdiğimiz terminlere uymak değişmez kuralımızdır.

Yenilikçiyiz: Yenilikçi yaklaşımımız tüm tasarımlarımızda ilham kaynağıdır.

Geçtiğimiz Şubat ayında Tasarım Merkezi ünvanını aldınız. Bu süreci kısaca anlatır mısınız?

Aslında Tasarım Merkezi olmak uzun zamandır gündemimizde olan bir konuydu fakat iş temposu içerisinde bu sene artık tamamen vakit ayırmaya karar verdik. Süreç içerisinde bize çok büyük katkıları oldu, birçok anlamda farkındalık yaşadık. Ofis olarak Ar-Ge ve gelişim konularına hep çok önem veriyoruz, önceliğimiz hep bilgi birikimlerimiz ile yenilikleri yaratıcı bir mantıkla bir araya getirebilmek oluyor. Gelişen dünyada yeni oluşan ihtiyaçlar için Aslı Mimarlık olarak kendi bakış açımızla çözüm getirebilme konusunda ekibimizi motive etmek bizim için çok değerli, ayrıca ekip gelişimi için düzenli olarak her hafta yaptığımız bir teknik çalıştay eğitim programımız var. Tasarım Merkezi başvuru süreci içerisinde zaten bu yapmakta olduklarımızın tasarım merkezi sürecinin, tasarım ofislerini getirmek istediği noktada olduğunu fark ettik. Bizim için her projemiz çok özel ve hepsine aynı titizlikle yaklaşıyoruz; bu sebeple her projemizde kullanıcıya özel, yeni çözümler getiriyoruz, hayatlarını kolaylaştırabilecek, yaşadıkları mekanlarda konfor sağlayacak yaklaşımlar mutlaka oluşturuyoruz.  Tasarım Merkezi süreci sonrasında bu konuda bazı farkındalıklarımız oluştu, bu özel tasarımlarımızı tasarım tescili ile koruma altına alıyoruz.

Bir Tasarım merkezi olarak tamamen size ait tasarımlardan örnekler verebilir misiniz?

Her projemiz bizim için çok özel, Aslı Mimarlık olarak ofisimizden çıkan her işin bizim standartlarımızda olmasına ve içimize sinmesine gerçekten dikkat ediyoruz. Tasarım süreçlerine başlarken analizleri doğru yapmaya, proje istek ve ihtiyaçlarını özümsemeye önem veriyoruz bu da bizim daha keyifli bir süreç yaşamamızı sağlıyor. Bahsedebileceğimiz, tasarımı bize ait, farklı fonksiyonlarda çok sayıda projemiz var şu an devam eden; otel, ofis yapıları, restoran, konut gibi.

Bizim tasarlarken çok keyif aldığımız bir projemiz Açık Hava Kütüphanesi.

“Açık Hava Kütüphanesi” tasarımının fikir olarak çıkışı ise kişilerin okuma ve araştırma alışkanlıklarını arttıracak kütüphane kullanımını, günümüz yaşam şekline göre yorumlayıp yeniden hayatın parçası haline getirmeyi amaçlamamız oldu aslında.  Bu amaçtan hareketle “kütüphane evimin bahçesinde” teması oluşturduk. Bu temayı baz alarak özellikle şehir yerleşimlerinde site ortak bahçelerinde kullanılabilecek, kasaba yerleşimlerinde ortak kamusal alanlarda kullanılabilecek bir açık hava mekanı tasarladık. Bizim çok keyifle geliştirmeyi sürdürdüğümüz bir tasarım oluyor, tasarım tescilini aldık ve farklı konumlarda da uygulandı. Aynı zamanda günümüz pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda da insanlara sosyal mesafe kuralları dahilinde sosyalleşip kente dahil olabilecekleri bir mekan ve sosyal donatı ortaya çıkmış oldu.

Azerbaycan’da bulunan dağ oteli projemiz çok kıymetli yeşil bir arazide bulunuyor. Mimarisini tasarlarken doğaya ve bölgeye uygun ilerledik. İç mekanlarını tasarlarken de sürdürülebilir malzeme seçimleri ile yine doğayı iç mekanda da hissetmek istedik. Yalın bir dili olan tasarım anlayışı benimseyerek, fonksiyonları en ergonomik şekilde bu dille buluşturduk. Amacımız zamansız bir tasarım yapmak, otel kullanıcılarının her konaklamalarında keyifle çevre dokusunu hissetmesi ve konforlu vakit geçirebilmeleri.

20’nci yılınızda yeni bir kurumsal kimlik oluşturdunuz. Bu yeniliklerden biraz bahseder misiniz?

20. yılımızda iş hacmimizdeki artış ile birlikte büyüme ihtiyacımız oluştu. Büyüme ve kurumsallaşma yönünde ilerlememizi belirli bir sistem çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedefledik. Bu hedefimize yönelik olarak çeşitli danışmanlıklar ve eğitimler alarak ofis içerisindeki iletişim ve verimliliğimizi maksimize edecek aktif bir kurumsal yapı oluşturduk. Bu yapı sayesinde tüm ekip arkadaşlarımız, gönüllülük esasına göre çeşitli görevler alarak  ofis yönetimine dahil olabiliyorlar.

Önümüzdeki dönem için ne tür hedef ve projeleriniz bulunmakta?

Az önce belirttiğimiz gibi Aslı Mimarlık olarak vizyonumuz; “tasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç olmak.” Bu hedefe ulaşırken İnsanlığın varoluşundan bu yana ilerleyen mimarlık kültürünün parçası olacak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada kısa ve uzun vadede evrensel bir proje ofisi olma yönünde ilerliyoruz. Kısa vadede mevcut şubelerimizin hacimlerini büyütürken uzun vadede Avrupa şubemizi açma hedefimiz var.

Aslı Mimarlık olarak 2020 yılında ekibimizin bir bölümünü Tasarım Merkezi çatısı altında birleştirdik. Ofis olarak tasarımlarımızı müşteri siparişi üzerine gerçekleştiriyoruz. Tasarım Merkezi olmanın bize sağlayacağı en önemli katkılardan birisi müşteri siparişi almadan kendi belirlediğimiz konularda bağımsız tasarımlar yapmak olacak. Bu tasarımlarımıza tasarım patenti alarak ürünlerimizi geliştirmeyi ve hazırladığımız projelerde kendi tasarım ürünlerimizi kullanmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER