Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaMimariFunda Tek İletişim & Danışmanlık Kurucusu ve Kurumsal İletişim Uzmanı Funda Tek:...

Funda Tek İletişim & Danışmanlık Kurucusu ve Kurumsal İletişim Uzmanı Funda Tek: “İletişim pek çok sektörde olduğu gibi mimari tasarım yapan firmalar için de büyük bir öneme sahip”

“Geçmiş dönemlerde mimarlar yatırımcılara çoğunlukla sosyal ağları aracılığıyla, yarışmalarla veya uygulanmış projelerinin referansıyla ulaşmaktayken günümüzde bir mimarın projelerinin bilinirliğini arttırmak, çizgisini ve iş yapış biçimini yansıtmak, firma varlığını sürdürmek için başta medya olmak üzere pek çok farklı yol üzerinden ilerlenmekte.”

2013 yılında kendi ismiyle kurduğu danışmanlık firmasıyla mimari ofislere iletişim hizmeti veren Funda Tek, tüm alanlarda değişen iletişim teknik ve metodlarını mimari pencereden ele alıyor. İletişim çalışmalarının aynı zamanda bir öz eleştiriye de kapı araladığını belirten Funda Tek İletişim & Danışmanlık Kurucusu ve Kurumsal İletişim Uzmanı Funda Tek, gerçekleştirdiği çalışmalardan örneklerle mimari ve iletişimi bizler için yorumladı.

“Günceli yakalayan dinamik bir yapıyı yansıtma amacıyla ilerliyoruz”

Funda Tek İletişim & Danışmanlık 2013 yılında, alışılagelmiş ajans anlayışının dışına çıkarak, birbirinden farklı sektörlere yönelmenin aksine sadece mimarlık ve iç mimarlık hizmeti veren firmaların iletişim çalışmalarını sürdürmek amacıyla kuruldu. Spesifik bir odak noktası üzerinde ilerlemenin oluşturduğu farkla kuruluşumuzdan bu yana Ankara, İstanbul ve İzmir’de yer alan, pek çok farklı tasarım stüdyosunun iletişim çalışmalarını sürdürmekteyiz. Uzun soluklu şekilde devam eden ve aynı zamanda keyifli dostluklara dönüşen iş birliklerimize yenilerini katarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Temel hedefimiz, rekabetin getirdiği koşullar ve artan bilgi teknolojileri doğrultusunda her bir firmanın kendine özgü çalışmalarını ilgili kitlelerle buluşturmak, sektördeki yerlerini güçlendirmek ve uzun soluklu kılmaktır. Bu noktada günümüz koşullarını sürekli gözlemleyerek, fayda sağlayacak tüm yenilikleri takip ederek danışmanlığını yürüttüğümüz firmaların aynı zamanda günceli yakalayan dinamik bir yapıyı yansıtmaları amacıyla ilerliyoruz.

“Aşina olduğum hikayeler beni büyük bir istekle bu alanda ilerlemeye yöneltti”

2003 yılında Bilkent Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. İletişim alanındaki mesleki kariyerime 2002 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Dış İlişkiler Bölümü’nde Kamu Bilgilendirme Stajyerliği görevi ile adım attım. 2006-2011 yılları arasında, Alparda Mobilya Üretim ve Paz. Ltd. Şti.’nde, Kurumsal İletişim Temsilciliği görevini sürdürerek iletişim alanında, profesyonel anlamdaki çalışmalarıma başladım. 2011-2013 yılları arasında, Yazgan Tasarım Mimarlık firmasında İletişim ve Basın Temsilcisi olarak çalıştım. Böylelikle, anne ve babamın mimar, ablamın iç mimar oluşu, küçüklüğümden itibaren ofisimizde geçirdiğim zamanlardan aşina olduğum hikayeler ve aile dostumuz pek çok değerli mimarla yıllar sonra farklı bir noktadan da olsa buluşmak ve Yazgan Mimarlık bünyesindeki tecrübelerim beni büyük bir istekle bu alanda ilerlemeye yöneltti. 2013 yılından itibaren ise mesleğimde serbest olarak ilerlemeye karar verdim.

Özellikle son on yılda markaların kendilerini tanıtma ve anlatma ihtiyacı her zamankinden daha da fazla ön plana çıkmakta. İletişim pek çok sektörde olduğu gibi mimari ve iç mimari tasarım yapan firmalar açısından da sosyal yaşam içerisinde büyük bir öneme sahip. Hedef kitlelere ulaşmak, firma hizmetlerini, çizgisini, bugüne kadarki tecrübelerini, sürekli bir değişim içerisinde olan koşullara karşı tutumunu ve her şeyden önemlisi hangi noktalarda rakiplerinden farklı olduğunu ortaya çıkartmak iletişim çalışmalarımızın temelini oluşturuyor.

“Uzman kişilerin danışmanlığını almak önem kazanıyor”

Geçmiş dönemlerde mimarlar yatırımcılara çoğunlukla sosyal ağları aracılığıyla, yarışmalarla veya uygulanmış projelerinin referansıyla ulaşmaktayken günümüzde bir mimarın projelerinin bilinirliğini arttırmak, çizgisini ve iş yapış biçimini yansıtmak, firma varlığını sürdürmek için başta medya olmak üzere pek çok farklı yol üzerinden ilerlenmekte. Hedef kitlelere doğru mecralar kanalıyla ve doğru içeriklerle ulaşmak dolayısıyla konusuna ve özellikle sektöre hakim, uzman kişilerin danışmanlığını almak bu noktada önem kazanıyor. Basılı ve dijital medyada bir süzgeçten geçerek oluşan haberlerin kattığı marka gücünün yanı sıra verimli bir şekilde yönetilen sosyal medya ilgili kitlelere hızlı bir şekilde ulaşmak için en çok tercih edilen kanallardan biri halini aldı. Diğer taraftan ödüller, söyleşiler, paneller vb. sosyal faaliyetlerde aktif şekilde rol almak firmaların farklı kitlelerle buluşmasını sağlarken aynı zamanda kendilerine dışarıdan bir gözle bakabilmelerine de imkan tanıyor. Dolayısıyla, iletişim çalışmaları aynı zamanda bir öz eleştiri yapmanıza da vesile oluyor, bu da sürekli bir gelişim için büyük katkı sağlıyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER