Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaMimariAlper Aytaç’ın Uçan Halısı - Haliç Kütüphanesi Projesi Dünya Ödülü Kazandı

Alper Aytaç’ın Uçan Halısı – Haliç Kütüphanesi Projesi Dünya Ödülü Kazandı

Mimaride dünyanın lider çevrimiçi platformu olan Architizer bu yıl dokuzuncusunun yapıldığı Architizer A+Awards kazananlarını açıkladı. Temelini mimarinin demokratikleşmesi üzerine kurmuş dünyanın eni iyi mimari tasarımlarını ve iç mekânlarını onurlandıran A+Ödülleri uluslararası platformdaki en büyük ve en önemli ödül programıdır.

Daha önce benzeri görülmemiş sosyal ve çevresel zorluklarla geçen bir yıl sonrasında bu senenin teması -Değişen Dünya için Mimarlık-gelecek nesillere daha dirençli yaşam alanları tasarlamayı hedefleyen mimar ve tasarımcıları kutluyor. 100’den fazla ülkeden 5000’den fazla katılımcının bulunduğu yarışmada Alper Aytaç Türkiye’den kazanan tek mimar oldu!

Architizer yöneticisi Paul Keskeys,  “Bu projelerin arkasında olan tasarımcılar çok farklı coğrafyalardan ve kişisel deneyimlerden gelmekte olmalarına rağmen en azından ortak oldukları tek şey yaratıcı cesaretlerini sadece günümüzü tekrarlamakla değil gelecek için yepyeni fikirler işleyerek ortaya koyuyorlar.” İfadesini belirtmiştir. Türkiye’yi ve özellikle İstanbul’u evrensel mimari platformlarında ve sayısız uluslararası medya da projesiyle söz ettirdiği için Alper Aytaç’ı cesaretiyle ve yenilikçi fikirleriyle kutluyoruz.

Alper Aytaç’ın Uçan Halısı – Haliç Kütüphanesi Projesi
Alper Aytaç’ın tasarladığı Haliç Kütüphanesi 2021 Architizer A+ Juri ödülünü kamusal projeler kategorisinde kazandı. Haliç Kütüphanesi İstanbul’un kültürel ve görsel hafızasının kesişim noktası olan tarihi Galata bölgesindedir.
Galata semti geçmişte kendi sur duvarları ve burçlarıyla çevrelenen bir Ceneviz kolonisiydi. Bugün semte kimliğini veren Galata Kulesi dışında neredeyse hiçbir sur duvarı kalmamıştır.


Haliç Kütüphanesi, Haliç kıyısından tarihi yarımadaya doğru anıtsal yapılarla taçlandırılmış İstanbul’un yedi tepesine doğru bakar. Karşısında ki manzara güney doğusunda Aya Sofya, Nuruosmaniye Camii, Süleymaniye Camii, Mokios Sarnıcı, Fatih Camii, Yavuz Selim Camii ve Mihrimah Sultan Camii ile kuzey batısında sonlanır. Burada surlarla çevrelenen yedi tepe eski İstanbul’un tarihini temsil eder. Yedi tepenin üstünde adeta dans eden kubbeler ve ikonik Galata Kulesi, Haliç’te İstanbul’un siluetini oluşturur.
Alper Aytaç “ Haliç Kütüphanesi, bulunduğu çevre ve kültürle adeta dokunup uçan halı misali tasarlandı” vurgusuna dikkat çeker. Tepelerde bulunan anıtsal yapıların görünüşleri ve Galata Kulesine doğru akslarının ışıması, ana çatı örtüsünü oluşturur. Proje alanına görsel teması olan yakınındaki üç tepe, kütüphane ve çalışma alanının fonksiyonlarını barındıran çatı örtüsüne ilham olur. Uzağında kalan diğer tepeler binanın zemin/peyzaj ilişkisini yumuşatıp iç ile dış mekân arasında kamusal alan oluşturan bir kaideye dönüşürler. Bu kaide kullanıcıları dışarıdan içeri giriş esnasında mekânsal olarak hazırlar.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER